چگونه در مذاکرات مهم تجاری برنده باشیم؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
مذاکرات تجاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا به دنبال راهی برای داشتن مذاکرات موفق هستید؟ نمی‌دانید که چگونه می‌توانید در مذاکرات تجاری پیروز شوید؟ چگونه اعتماد دیگران را جلب کنیم؟

مذاکرات برد – برد

مذاکرات‌ برد – برد دقیقا یعنی چه؟ به عبارت ساده، مذاکرات برد – برد یعنی یافتن راه حلی برای یک مساله که مورد قبول تمامی طرفین درگیر در آن مساله می‌باشد به طوری که همگی با احساس برد و رضایت میز مذاکره را ترک کنند.

اگر فکر می‌کنید در مذاکرات، همیشه امتیاز را به دیگران واگذار می‌کنید، یا مدام مجبورید برای رسیدن به نتایج مطلوب‌تان، به شدت بجنگید، ممکن است بخواهید مهارت‌های‌تان درباره مذاکره، خصوصا نحوه مدیریت یک مذاکرات برد – برد را به روز کنید.

بیشتر بخوانید: کتاب ” مذاکره ” نوشته برایان تریسی

بیش از حد تلاش کردن و به کرسی نشاندن حرف‌تان

نوع و نحوه اداره مذاکرات عمدتا به موضوع مورد مذاکره و شرایط حاکم بر آن بستگی دارد.

اگر قرار است فقط یک بار با فردی معامله کنید و دیگر وی را نمی‌بینید (مثلا به هنگام خرید خانه)، شاید سماجت به خرج دادن روی حرف‌تان و چانه زدن شما را به نتیجه مطلوب، که همان برد به هر بهایی، حتی به هزینه طرف مقابل می‌باشد، برساند. تلاش همیشه به موفقیت می‌رسد اگر از آن خسته نشوید.

این مساله در مورد مذاکرات وسیع (مثلا در ادغام شرکت‌ها) هم رایج است؛ شما می‌توانید از تکنیک‌های از قبل آماده شده استفاده کنید و بیشترین مزایا را از آن خود کنید.

هدایت مذاکرات برد – برد

اما این روش‌ها، در حل مسائل و رفع اختلاف با افرادی که با شما ارتباط دائم دارند، جوابگو نخواهند بود؛ این روش‌ها اعتماد را از بین برده و احساس بد و حتی فریب خوردگی را در افراد القا می‌کنند.

در صورتی که می‌خواهید رابطه کاری خوبی با همکاران‌تان داشته باشید و آن را در آینده هم حفظ کنید، باید بدانید که صداقت، باز بودن و پذیرفتن نظرات و انتقادات دیگران به مراتب بهتر می‌توانند منجر به مکالمات و گفتگوهای سازنده شوند. تکنیک‌هایی که در داشتن ارتباط موثر با دیگران به کمک‌تان می‌آیند را یاد بگیرید.

شما چطور می‌توانید مذاکره‌ای را هدایت و مدیریت کنید و اطمینان یابید که نتیجه نهایی، برد – برد است؟ ضمنا، چه چیزی می‌تواند انگیزه حرکت در مسیر برد – برد را برای شما ایجاد کند؟

ما در این مقاله، سوالات‌مان را از دوستان و کاربران شبکه‌های اجتماعی پرسیدیم و در ادامه، برخی از آن‌ها را با شما در میان می گذاریم.

شنیدن و درک کردن

مذاکره - شنیدن و درک کردن

بسیاری معتقدند که اولین قدم، گوش کردن به معنای واقعی کلمه و سپس، درک کردن دیدگاه و نقطه نظرات طرفین درگیر در مذاکره است، درک این‌که همه طرفین حاضر، به قصد حصول نتیجه مطلوب‌شان با توجه به شرایط و محدودیت‌های‌شان وارد مذاکره شده‌اند و فقط از طریق همکاری تام با هم می‌توانند آن اهداف را محقق سازند.

دوره‌ اصول و فنون مذاکره کاملترین دوره برای افزایش فروش

این احترام متقابل، نه تنها شرایط لازم برای دستیابی به مذاکره برد – برد را فراهم می‌سازد، بلکه روش سالم‌تر و بالغ‌تری در پیشبرد مذاکرات و مدیریت آن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد، شرایط را ساده‌تر می‌کند، از هزینه‌های موجود می‌کاهد و در نهایت، همه افراد حاضر در مذاکره، با رضایت بیشتری جلسه را ترک خواهند کرد.

این روش، به عبارت دیگر، رابطه ساز و آوازه ساز است و شما را به عنوان طرفی قابل اعتماد و اتکا به دیگران معرفی خواهد کرد.

البته برای داشتن چنین مذاکراتی، داشتن آشنایی نسبی با افراد حاضر در جلسه نیز می‌تواند به ما کمک کند. دقت کنید. مهارت ارتباط با دیگران را با داشتن برترین خصوصیات بهبود ببخشید.

نیازی نیست که با این افراد دوست شوید؛ اما کسب آشنایی نسبی، در صورت وقوع هر گونه مشکل و مانعی، می‌تواند تاثیر خارق‌العاده‌ای بر نتایج نهایی کار داشته باشد؛ در این شرایط، خصوصیات و اخلاقیات انسانی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

تفکر و تصورتان را محدود نکنید

برخی دیگر معتقدند که ما باید ذهن‌مان را در مقابل نقطه نظرات دیگران باز نگه داریم و با ذهنیتی عاری از پیش داوری و تعصب، آن‌ها را از ابعاد مختلف بررسی کنیم.

در اینجا، باز هم روی شنیدن فعالانه تاکید می‌کنم. قدرت فعالانه شنیدن را باور کنید، ذهن‌تان را باز نگه دارید اما در عین حال آماده باشید تا شرایط مطلوب خودتان را به شیوه معقول و منطقی، مطرح کرده و نتایج رضایت بخش خودتان را به دست آورید. تفکرات و باورهای محدود کننده مانع اصلی موفقیت هستند.

ضمنا، فراموش نکنید که همیشه می‌بایست هدف روشن و مشخصی برای خود تعیین کنید؛ آگاه باشید که درباره چه مسائلی می‌توانید مذاکره کنید و خطوط قرمزتان چیست؛ در نهایت، نکات مد نظر طرف مقابل‌تان را درک کنید و به نظرات آن‌ها احترام بگذارید.

مذاکره کردن

مذاکره کردن به منظور به توافق رسیدن سر یک موضوع، از جمله مهارت‌هایی است که هم در زندگی شخصی و هم شغلی به کار می‌آید. در صورتی که مذاکره به درستی انجام پذیرد، نتایج عالی به همراه خواهد داشت و سبب افزایش بازدهی و میزان فروش شرکت و رضایت طرفین می‌شود.

در دوره بازاریابی و فروش ” ستارگان فروش ” خود را به یک فروشنده تمام عیار تبدیل کنید.

بنابراین بسیار مهم است، که این مهارت را هم در کنار مهارت برقراری ارتباط موثر با دیگران بیاموزیم تا مشتریان را قانع کنیم که خرید محصول یا خدمت ما به نفع هر دو طرف می‌باشد.

برای موفق شدن در مذاکرات باید فن بیان درستی داشته باشد تا دیگران را تحت تاثیر قرار دهید. به این منظور می‌توانید از دوره فن بیان استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *