کارآفرینی / کسب و کارمقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه در غیاب رئیسمان، تصمیمات مهم بگیریم؟

تصور کنید مشکل بزرگی برایتان ایجاد شده است. همه ی سر ها به سمت شما چرخیده و منتظر تصمیم نهایی شما هستند. رییس هم به سفر رفته است و از همگی خواسته است طی این مدت، مزاحمش نشوید. شما چه می کنید؟

آیا اتخاد این تصمیم ضرورت دارد؟

آیا نبود رییس واقعا یک مشکل است؟ یا اینکه شما نگران مساله ی دیگری هستید؟ این جمله ی معروف را شنیده اید که می گوید درخواست بخشش {بعد از انجام کار}، به مراتب از درخواست اجازه راحت تر است؟

اندازه و مقیاس مشکل را بررسی کنید

اگر قرار باشد درباره ی مساله ی کوچکی تصمیم بگیرید، خیلی راحت می توانید آنچه که فکر می کنید درست است را عملی سازید. اما اگر پای تصمیم مهمی در پیش باشد چه؟ در این شرایط، سعی کنید ابتدا با بررسی میزان اهمیت موضوع و ضرورت تصمیم گیری شروع کنید. باید شرایط را به خوبی شناسایی کنید، زیرا ممکن است شرایط عوض شود و دیگر مجبور نباشید کاری را  که از انجامش وحشت دارید انجام دهید. در نتیجه، اگر عجله و ضرورتی در میان نیست، تا جایی که می شود، تصمیم گیری را به تعویق بیندازید تا بتوانید تمامی جوانب کار را بررسی کنید.

توانایی شما در تصمیم گیری، به تجاربتان هم بستگی دارد

به عنوان مثال، ممکن است سابقه ی طولانی شما در شرکت، شما را با نحوه ی تصمیم گیری و تفکر رییستان آشنا ساخته باشد. در این صورت، شما از اعتماد به نفس کافی برای تصمیم گیری در زمان عدم حضور وی برخوردارید. اما برعکس آن هم ممکن است؛ شاید شما تازه در شرکت استخدام شده باشید و آمادگی لازم برای تصمیم گیری را نداشته باشید؛ البته بد نیست به شما بگویم گاهی اوقات همین جدید الورود بودن، در برابر عواقب تصمیمات بد و اشتباه از شما محافظت می کند؛ پس آن قدر ها هم نگران نباشید. یادتان باشد که باید فرهنگ شرکتتان را هم در تصمیماتتان دخالت دهید. مثلا، ممکن است شرکت شما به نیروهایش اختیار کافی دهد و از افراد خودجوش و فعال استقبال کند. چنین شرایطی می تواند میل شما به اتخاذ تصمیمات سطح بالا را افزایش خواهد داد.

در این راه تنها نباشید

چه کسی گفته است که شما باید به تنهایی تصمیم گیری کنید؟ چرا نباید از مشورت با همکارانتان استفاده کنید؟ استفاده از مشورت و نصایح آنها به شما کمک می کند مزایا و معایب یک موقعیت را سبک سنگین کنید و حمایت کافی برای تصمیم نهاییتان کسب کنید که خصوصا اگر شرایط مطابق انتظار پیش نرفت، می تواند به شما کمک کند. همچنین، بحث و بررسی عقاید و نظراتتان با سایر همکارانتان، خصوصا آنهایی که تجربه زیادی دارند، به شما کمک می کند تا قلق های کاری در حیطه ی خودتان را بهتر بشناسید و تاثیر قابل توجهی هم روی تصمیم و تفکرتان می گذارد.

انتظارات رئیس تان را مدیریت کنید

ممکن است رییس تان به شما و تصمیماتتان اعتماد داشته باشد و از اینکه در نبودش، مسئولیت تصمیم گیری را به عهده بگیرید، استقبال کند.  برعکس این قضیه هم صادق است؛ ممکن است رئیس شما تمایلی به از دست دادن کنترل نداشته باشد واجازه ندهد کسی به جایش تصمیم گیری کند. در چنین شرایطی، شما باید از وی اطلاعات بیشتری بخواهید.

جلسه ای با مدیرتان ترتیب دهید و مشکلات و مسائلی که در این شرایط با آنها روبرو می شوید با وی در میان بگذارید. مثلا بگویید از اینکه وقت ارزشمندتان را در اختیار من گذاشتید، از شما سپاسگزارم. هدف من، رضایت مشتریان و اداره ی بهتر فعالیت هایمان است. به همین دلیل، گاهی اوقات، در زمان هایی که شما در شرکت حضور ندارید، تصمیماتی باید اتخاذ شود. لطفا به من توضیح دهید که در چنین شرایطی من چه کارهایی را می توانم انجام دهم و تا چه حد اختیار دارم. به خاطر داشته باشید که لحن صدایتان باید سازنده باشد و پیامتان را با احترام و صد البته بدون شکوه و شکایت، با وی در میان بگذارید.

از قبل، چند مثال یا نمونه واقعی آماده کنید. به عنوان مثال، از رئیستان بپرسید: در صورت درخواست رسید از سوی مشتری، که به امضای شما نیاز دارد و شما هم در شرکت حضور ندارید، من چه کاری از دستم بر می آید؟ ضمنا، به رئیستان بگویید که مشتاقانه آماده ی شنیدن نظراتش درباره ی تصمیماتی که شما در زمان عدم حضورش گرفته اید، هستید. خیلی از کارشناسان، معتقدند یکی از بهترین سوالاتی که می توان از رییس پرسید این است که در زمان عدم حضور شما در شرکت، من چگونه می توانم از شما حمایت کنم و چه کمکی از برای کمک به تیممان بر می آید. شما با این کار نشان می دهید که خودتان را عضوی از تیم می دانید و رییس هم می تواند به شما و توانایی هایتان اعتماد کند.

مهم تر از همه اینکه، نباید اجازه دهید عدم تصمیم گیری شما را عقب نگه دارد. پیش قدم شدن و نشان دادن تواناییتان در تصمیم گیری شفافانه و قاطعانه، کمک می کند برای خودتان اسم و رسمی در شرکت پیدا کنید. همچنین، به رئیستان نشان خواهد داد که شما قادرید مسئولیت های دیگر هم بر عهده بگیرید.

نکته آخر

البته، گاهی اوقات رئیس در شرکت نیست و شما هم مجبور نیستید تصمیم خیلی مهمی بگیرید. با فرض اینکه شما ساعات طولانی کار می کنید، شاید فکر کنید بد نباشد که کمی به خودتان استراحت دهید؟ کارشناسان معتقدند اولین و مهم ترین کاری که در این شرایط باید انجام دهید این است که مرخصی استعلاجی نگیرید چرا که در این صورت، به عنوان فردی خودخواه و غیر قابل اتکا به نظر خواهید آمد. اما می توانید کمی از فشار کاریتان بکاهید؛ ناهارتان را بر خلاف همیشه که پشت میز صرف می کردید، بیرون از شرکت سرو کنید و فقط همین یک بار، بعد از پایان ساعات کاری، مانند دیگر کارمندان، از شرکت خارج شوید. ضمنا وقتی که رئیستان حضور ندارد، یک کار و وظیفه را انتخاب کنید و آن را به نحو احسن به پایان برسانید و سعی کنید ارتباط خوبی با همکارانتان پیدا کنید زیرا این کار می تواند اخلاقیات، انگیزه و حس همکاری را در میان شما تقویت کند.

زندگی ما تحت تأثیر تصمیم هایمان قرار دارد و جهت آن به سوی موفقیت یا شکست به وسیله ی تصمیم های ما تعیین می گردد. حال زمانی که  در یک سازمان یا شرکت مسئولیت مهمی داشته باشیم، برای نمونه زمانی که قرار است به جای رئیس خود تصمیم بگیریم، تصمیم گیری های ما اهمیت بیشتری می یابند. در این هنگام باید هم هدف های شرکت در نظر گرفته شود و هم اهداف و نیت های رئیس خود! و همان طور که در مقاله ی فوق هم اشاره شد در این شرایط باید علاوه بر مهارت تصمیم گیری، سایر مهارت های ارتباطی را نیز دانست.

در آکادمی بازار سعی بر آن است تا مهارت ها و ابزارهای موفقیت به افراد علاقمند آموزش داده شود، از این رو آکادمی بازار در آینده ای نزدیک سمیناری شاد و انگیزشی به نام «سمینار موفقیت» برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های موفقیت از جمله تصمیم گیری و ارتباط با دیگران را به شما تدریس خواهند نمود. می توانید جهت شرکت در این سمینار و آشنایی بیشتر با سرفصل های آن، روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

مطالب مرتبط

تعریف اعتماد به نفس و بیان تفاوتش با عزت نفس و راه‌های تقویت و افزایش آن
با استفاده از 10 روش کاربردی به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل شوید
چند توصیه کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس
نشانه های اعتماد به نفس پایین
تنظیم سطح مناسب اعتماد به نفس
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن