چگونه در غیاب رئیس‌مان، تصمیمات مهم بگیریم؟

تصمیم گیری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تصمیم گیری

تصور کنید مشکل بزرگی برای‌تان ایجاد شده است. همه سرها به سمت شما چرخیده و منتظر تصمیم گیری نهایی شما هستند. رییس هم به سفر رفته است و از همگی خواسته است طی این مدت، مزاحمش نشوید. شما چه می‌کنید؟ روش درست تصمیم گیری را یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: ایمان داشتن و باور به تصمیم

آیا اتخاد این تصمیم ضرورت دارد؟

آیا نبود رئیس واقعا یک مشکل است؟ یا این‌که شما نگران مساله دیگری هستید؟ تصمیم‌های بزرگ و تصمیم‌های کوچک، کدام یک اهمیت بیشتری دارند؟ این جمله معروف را شنیده‌اید که می‌گوید درخواست بخشش بعد از انجام کار، به مراتب از درخواست اجازه راحت‌تر است؟

اندازه و مقیاس مشکل را بررسی کنید

اگر قرار باشد درباره مساله کوچکی تصمیم بگیرید، خیلی راحت می‌توانید آنچه که فکر می‌کنید درست است را عملی سازید. اما اگر پای تصمیم مهمی در پیش باشد چه؟ در این شرایط، سعی کنید ابتدا با بررسی میزان اهمیت موضوع و ضرورت تصمیم گیری شروع کنید. کلید حل مشکلات را در دست بگیرید.

باید شرایط را به خوبی شناسایی کنید، زیرا ممکن است شرایط عوض شود و دیگر مجبور نباشید کاری را که از انجامش وحشت دارید انجام دهید. در نتیجه، اگر عجله و ضرورتی در میان نیست، تا جایی که می‌شود، تصمیم گیری را به تعویق بیندازید تا بتوانید تمامی جوانب کار را بررسی کنید.

توانایی شما در تصمیم گیری به تجارب‌تان هم بستگی دارد

تسلط و استادی، عامل موفقیت در هر حرفه، اما چطور؟ به عنوان مثال، ممکن است سابقه طولانی شما در شرکت، شما را با نحوه تصمیم گیری و تفکر رئیس‌تان آشنا ساخته باشد. در این صورت، شما از اعتماد به نفس کافی برای تصمیم گیری در زمان عدم حضور وی برخوردارید. با داشتن اعتماد به نفس آینده‌تان را درخشان کنید.

استاد احمد محمدی

میزان اعتماد دیگران به تو، به میزان اعتماد به نفست بستگی دارد.

استاد احمد محمدی

اما برعکس آن هم ممکن است؛ شاید شما تازه در شرکت استخدام شده باشید و آمادگی لازم برای تصمیم گیری را نداشته باشید؛ البته بد نیست به شما بگویم گاهی اوقات همین جدید‌ الورود بودن، در برابر عواقب تصمیمات بد و اشتباه از شما محافظت می‌کند؛ پس آن‌قدر‌ها هم نگران نباشید. یادتان باشد که باید فرهنگ شرکت‌تان را هم در تصمیمات‌تان دخالت دهید.

مثلا، ممکن است شرکت شما به نیروهایش اختیار کافی دهد و از افراد خودجوش و فعال استقبال کند. چنین شرایطی می‌تواند میل شما به اتخاذ تصمیمات سطح بالا را افزایش خواهد داد.

در این راه تنها نباشید

چه کسی گفته است که شما باید به تنهایی تصمیم گیری کنید؟ چرا نباید از مشورت با همکاران‌تان استفاده کنید؟ استفاده از مشورت و نصایح آن‌ها به شما کمک می‌کند مزایا و معایب یک موقعیت را سبک سنگین کنید و حمایت کافی برای تصمیم نهایی‌تان کسب کنید که خصوصا اگر شرایط مطابق انتظار پیش نرفت،

می‌تواند به شما کمک کند. مهارت ارتباط با دیگران را با داشتن برترین خصوصیات بهبود ببخشید. هم‌چنین، بحث و بررسی عقاید و نظرات‌تان با سایر همکاران‌تان، خصوصا آن‌هایی که تجربه زیادی دارند، به شما کمک می‌کند تا قلق‌های کاری در حیطه خودتان را بهتر بشناسید و تاثیر قابل توجهی هم روی تصمیم و تفکرتان می‌گذارد.

انتظارات رئیس‌تان را مدیریت کنید

تصمیم گیری - انتظارات رئیس‌تان را مدیریت کنید

ممکن است رئیس‌تان به شما و تصمیمات‌تان اعتماد داشته باشد و از این‌که در نبودش، مسئولیت تصمیم گیری را به عهده بگیرید، استقبال کند. برعکس این قضیه هم صادق است؛ ممکن است رئیس شما تمایلی به از دست دادن کنترل نداشته باشد واجازه ندهد کسی به جایش تصمیم گیری کند. در چنین شرایطی، شما باید از وی اطلاعات بیشتری بخواهید. راهنمای کاملی از فرآیند تصمیم‌ گیری و انجام به موقع کارها تهیه کنید.

جلسه‌ای با مدیرتان ترتیب دهید و مشکلات و مسائلی که در این شرایط با آن‌ها روبرو می‌شوید با وی در میان بگذارید. مثلا بگویید از این‌که وقت ارزشمندتان را در اختیار من گذاشتید، از شما سپاس‌گزارم. هدف من، رضایت مشتریان و اداره بهتر فعالیت‌های‌مان است.

به همین دلیل، گاهی اوقات، در زمان‌هایی که شما در شرکت حضور ندارید، تصمیماتی باید اتخاذ شود. لطفا به من توضیح دهید که در چنین شرایطی من چه کارهایی را می‌توانم انجام دهم و تا چه حد اختیار دارم. به خاطر داشته باشید که لحن صدای‌تان باید سازنده باشد و پیام‌تان را با احترام و صد البته بدون شکوه و شکایت، با وی در میان بگذارید.

سوال‌هایی آماده کنید

از قبل، چند مثال یا نمونه واقعی آماده کنید. به عنوان مثال، از رئیس‌تان بپرسید: در صورت درخواست رسید از سوی مشتری، که به امضای شما نیاز دارد و شما هم در شرکت حضور ندارید، من چه کاری از دستم بر می‌آید؟ ضمنا، به رئیس‌تان بگویید که مشتاقانه آماده شنیدن نظراتش درباره تصمیماتی که شما در زمان عدم حضورش گرفته‌اید، هستید.

خیلی از کارشناسان، معتقدند یکی از بهترین سوالاتی که می‌توان از رئیس پرسید این است که در زمان عدم حضور شما در شرکت، من چگونه می‌توانم از شما حمایت کنم و چه کمکی از برای کمک به تیم‌مان بر می‌آید. شما با این کار نشان می‌دهید که خودتان را عضوی از تیم می‌دانید و رییس هم می‌تواند به شما و توانایی‌های‌تان اعتماد کند. اهمیت اعتماد به نفس در زندگی روزمره و میزان تاثیرگذاری آن را جدی بگیرید.

مهم‌تر از همه این‌که، نباید اجازه دهید عدم تصمیم گیری شما را عقب نگه دارد. پیش قدم شدن و نشان دادن توانایی‌تان در تصمیم گیری شفافانه و قاطعانه، کمک می‌کند برای خودتان اسم و رسمی در شرکت پیدا کنید. هم‌چنین، به رئیس‌تان نشان خواهد داد که شما قادرید مسئولیت‌های دیگر هم بر عهده بگیرید.

استراحت کنید

البته، گاهی اوقات رئیس در شرکت نیست و شما هم مجبور نیستید تصمیم خیلی مهمی بگیرید. با فرض اینکه شما ساعات طولانی کار می‌کنید، شاید فکر کنید بد نباشد که کمی به خودتان استراحت دهید؟ اولین و مهم‌ترین کاری که در این شرایط باید انجام دهید این است که مرخصی استعلاجی نگیرید چرا که در این صورت، به عنوان فردی خودخواه و غیر قابل اتکا به نظر خواهید آمد.

اما می‌توانید کمی از فشار کاری‌تان بکاهید؛ ناهارتان را بر خلاف همیشه که پشت میز صرف می‌کردید، بیرون از شرکت سرو کنید و فقط همین یک بار، بعد از پایان ساعات کاری، مانند دیگر کارمندان، از شرکت خارج شوید.

ضمنا وقتی که رئیس‌تان حضور ندارد، یک کار و وظیفه را انتخاب کنید و آن را به نحو احسن به پایان برسانید و سعی کنید ارتباط خوبی با همکاران‌تان پیدا کنید. کاهش تنش‌های کاری با برقراری روابط دوستانه با همکاران امکان پذیر است.

سخن پایانی

زندگی ما تحت تأثیر تصمیم‌ها قرار دارد و جهت آن به سوی موفقیت یا شکست به وسیله تصمیم‌های ما تعیین می‌گردد. در تصمیم گیری اسیر جزئیات نشوید. حال زمانی که  در یک سازمان یا شرکت مسئولیت مهمی داشته باشیم، برای نمونه زمانی که قرار است به جای رئیس خود تصمیم بگیریم، تصمیم گیری ما اهمیت بیشتری می‌یابد.

در این هنگام باید هم هدف‌های شرکت در نظر گرفته شود و هم اهداف و نیت‌های رئیس خود! و همان‌طور که در مقاله فوق هم اشاره شد در این شرایط باید علاوه بر مهارت تصمیم گیری، سایر مهارت‌های ارتباطی را نیز دانست.

برای ارتباط بهتر و موثرتر با رئیس‌تان می‌توانید از دوره آموزشی غیرحضوری معجزه فن بیان استفاده کنید تا تاثیر حرف‌های خود را چندین برابر کرده و تصمیم گیری بهتری نیز داشته باشید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments