مقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه به جنگ افکار محدود کننده برویم؟

اگر شما می‌خواهید به فراسوی افکار محدود‌ بروید، باید خودتان را از ترس چیزهای جدید و ناآشنا برهانید. من بارها این سخن را شنیده‌ام ” هرچه را که می‌دانید بهتر است، ادامه دهید.” و می‌دانم که شما هم این جمله را شنیده‌اید. ظاهراً این حرف درست است اما وقتی که بزرگ شدم، دقیقاً خلافِ آن را احساس کردم. من ترجیح می‌دهم تا سخنان متفاوتی را به کار ببرم ” به ذهنتان اجازه ندهید تا شانس موفقیت را محدود کند.” من به این سخنان باور دارم و سعی می‌کنم که مطابق با اینها زندگی کنم.

در سال 2001 من شغل خود در بانک را رها کردم و تصمیم گرفتم در یک وبسایتی راجع به موضوعاتی که دوست داشتم و برای سال‌ها درموردشان مطالعه کرده‌ بودم، بنویسم. ایجاد یک وبسایت برایم سخت بود، اما اجازه ندادم که این عدم آگاهی آینده‌ی مرا تعیین کند. سعی کردم هرچه را که می‌توانستم یاد بگیرم تا اینکه کم کم دانش و مهارت لازم را به دست آوردم. در آغاز کار مشکلی بود و هیچ پولی هم از آن به دست نمی‌آمد، اما همسرم از من حمایت کرد و باعث شد که من خود را باور کنم. مرتب در ذهنم این را تصور می‌کردم که وبسایت موفقی خواهم داشت. هرچند وبسایت من به ندرت بازدیدکننده داشت اما تسلیم افکار منفی و شک و تردید نشدم و اصلاً برایم اهمیتی نداشت که در شرایط فعلی چه اتفاقی میفتد. به تدریج تعداد بازدیدکننده‌های وبسایتم زیاد شد و امروزه روزانه وبسایتم هزاران بازدیدکننده دارد. حال که به گذشته برمی‌گردم خیلی خوشحالم که در زمانی‌که شرایط سخت بود، تسلیم نشدم.

نسبت به آن روزها مقالات زیادی به وبسایتم اضافه کرده‌ام و تعدادی کتاب نوشته‌ام که موفقیت بزرگی برای من محسوب می‌شوند. خوشحالم که کاری را انجام می‌دهم که دوست دارم و می‌توانم به افراد بسیاری در سراسر جهان کمک کنم.

شما چطور؟ برای رفتن به فراسوی افکار محدود چه می‌کنید؟

 • آیا برایتان دشوار است که فراسوی واقعیت موجود خیال‌پردازی کنید؟
 • آیا به افکار محدودتان اجازه می‌دهید تا حال و آینده‌ی شما را تعیین کنند؟
 • آیا تصور اینکه شما دارای منبع درآمد ثابت، شغل خوب، مالک یک خانه‎ی بزرگ هستید و از یک زندگی شاد لذت می‌برید برایتان مشکل است؟

آیا شما گاهی به خودتان می‌گویید:

 • من نباید هدف والایی داشته باشم چراکه مطمئناً موفق نخواهم شد.
 • چرا باید به چیزهایی که ندارم، فکر کنم؟
 • آرزو کردن موقعیتی بالاتر واقعی نیست، بنابراین بهتر است که من به چیزهایی که دارم بسنده می‌کنم.

چرا موانع افکار ‌محدود‌ را از بین نمی‌بریم؟

هر هدفی را که می‌خواهیم شروع کنیم، در آغاز امکان 50 درصد شانس موفقیت و 50 درصد  شانس شکست وجود دارد. اما اکثر افراد بیشتر به شکست فکر می‌کنند و تا 80 درصد آن را در ذهنشان بزرگ می‌کنند. هیچ دلیلی وجود ندارد که از عادت کردن به فکر منفی حمایت کنیم. اما از آنجایی که ما از شکست ترس داریم و به افکار محدود‌ اجازه می‌دهیم تا به زندگی‌مان وارد شوند، این عادت خود به خود اغلب تکرار می‌شود. ما نمی‌خواهیم خود و دیگران را ناامید کنیم، از طرد شدن می‌ترسیم و هنگام شکست دوست نداریم که توسط دیگران مورد نقد و نکوهش و یا تمسخر قرار بگیریم. این ترس‌ها جلوی تلاشمان را برای چیزهای جدید می‌گیرند.

 ترس‌ها افکاری محدود‌ کننده هستند.

اغلب ترس‌ها صرفاً افکار محدود‌ کننده‌ای هستند که در ذهنمان در جریان هستند و درصورت شکست، درمورد آنچه که امکان دارد رخ دهد و اینکه مردم درمورد شکستمان چه فکری می‌کنند، نمایش‌های ذهنی ترسناکی ایجاد می‌کنند.

جنبه‌ی مثبت  ترس

ترس به طور کلی منفی نیست. ترس جنبه‌ی مثبت و مفید هم دارد که امنیت ما را حفظ می‌کند. ترس مثبت علامت هشدار‌دهنده‌ی در مسیر زندگی‌مان است که به ما می‌گوید خودمان و امنیتمان را در معرض خطر قرار ندهیم. این جنبه از ترس به ما هشدار می‌دهد تا پس‌اندازهایمان را در بیزنس مشکوک به خطر نیندازیم، در جایی تاریک تنهایی پیاده‌روی نکنیم و به ما اخطار می‌دهد که در استخر کم‌عمق نپریم. ترس ما را از موقعیت‌های ترسناکی که امکان دارد برایمان خطرناک باشد، دور نگه می‌دارد، اما ترس بسیار زیاد منجر به افکار و زندگی محدود می‌شود و می‌تواند به عنوان مانع جدی برای موفقیت تلقی شود.

چگونه می‌توان با وجود داشتن ترس، همچنان جسارت دنبال کردن اهداف را هم داشته باشید؟

اگر خواهان موفقیت هستید، چه کار باید بکنید؟

شانس دستیابی به موفقیت را چگونه می‌توان افزایش داد؟

 • ترستان را بپذیرید و از افکار محدودتان آگاه شوید.
 • تصور ذهنی ترسناک درمورد آنچه که امکان دارد هنگام شکست رخ دهد، کنار بگذارید.
 • در ذهنتان فضایی برای نگرش خوش‌بینانه و مثبت ایجاد کنید.
 • افکار بزرگی داشته باشید. تصورتان را به زندگی فعلی‌تان محدود نکنید.
 • دائماً موفقیتتان را در رشته‌ی منتخب خود مجسم کنید.

شرایط و موقعیت زندگی‌مان ممکن است که مرزهای ذهنی و عاطفی را تعیین کنند اما ما بدون اهمیت به شرایط فعلی، می‌توانیم با تغییر افکار و نگرشمان و داشتن افکار بزرگ از آنها عبور کنیم. شما می‌توانید با پذیرش این مرزها و قبول واقعیت زندگیِ فعلی‌تان مدام خود و زندگی‌تان را محدود کنید. می‌توانید هم این باور را داشته باشید که شما قادر به بهتر کردن زندگی‌تان هستید و فراسوی مرزها و شرایط موجود قدم بردارید. اجازه دهید که این ایده را با یک مثال روشن کنیم:

تصور کنید که شما هر روز کل روز را مشغول تماشای یک فیلم هستید. به مرور زمان این فیلم برای شما کسل‌کننده می‌شود، اما شما به تماشای آن ادامه می‌دهید چراکه این کار برای شما یک عادت شده است. این عادت را تکرار می‌کنید و بنابراین به سراغ گزینه‌های دیگر برای تماشای فیلم‌های مختلف نمی‌روید.

این عادت چسبیدن به چیزهای قدیمی، رد فعالیت‌ها و ایده‌های جدید و اعتقاد به اینکه شما قادر به تجربه کردن چیزهای جدید نیستید، باعث محدودیت شما می‌شود و از موفق شدن شما جلوگیری می‌کند. این عادت منفی باعث می‌شود شما دائم همان شیوه‌ی زندگی و افکار خود را تکرار کنید. برای مثال:

 • شما در ذهنتان همان شغل فعلی‌تان را در نظر دارید و اصلاً به شغلی بهتر فکر نمی‌کنید.
 • افکارتان حول و حوش شرایط مالی کنونی‌تان متمرکز است و ذهنتان را درگیر بهتر کردن اوضاع مالی‌تان نمی‌کنید.
 • سبک زندگی فعلی خود را می‌پذیرید و به سبک زندگی شادتر نمی‌اندیشید.

این طرز تفکر همان شرایط را همیشگی تلقی می‌کند و برای بهتر کردن و تغییر دادن زندگی انگیزه‌ای برای تلاش کردن به وجود نمی‌آورد. شما می‌توانید یاد بگیرید که جلوی افکار محدود‌کننده را بگیرید و در عوض افکاری بزرگتر و شادتر جایگزین کنید.

چگونه به فراسوی افکار محدود برویم؟

در اینجا چند راهکار برای رهایی از افکار منفی و جایگزین کردن افکار مثبت ارائه می‌شود:

 • اولین و مهم‌ترین گام این است که از افکار محدود در ذهنتان آگاهی بیابید.
 • مرحله بعد جایگزین کردن افکار منفی و محدود با افکار مثبت است. چطور می‌توان این کار را کرد؟ هروقت فکری منفی به سراغتان آمد، فوراً یک فکر مثبت را جایگزین آن کنید. اهمیتی ندارد که در حال حاضر شرایط زندگی‌تان چگونه است، به جای پیش‌بینی کردن شکست، انکار و ناامیدی به دنبال موفقیت، شادی و روابط حسنه باشید.
 • هنگام شکست به این فکر کنید که شکست همچون یک پله در نردبان است که شما را به سوی موفقیت نزدیک می‌کند و دفعه‌ی بعد تلاش خود را بیشتر کنید.
 • جملات تأییدی راجع به اهداف و چیزهایی که می‌خواهید به آن برسید، تکرار کنید.
 • روحیه‌ی خود را بالا ببرید و با خواندن داستان‌های الهام‌بخش از مردم موفق دیدگاه جدیدی نسبت به زندگی پیدا ‌کنید.
 • امکان دارد که همیشه به یک شیوه‌ی محدود فکر کنید و موانع ذهنی داشته باشید. امکان هم دارد که این موانع را بشکنید و افکار بهتر و بزرگتری در سر بپروانید. همه‌ی اینها به ذهن شما بستگی دارد. زندگی محدود یا زندگی بی‌حد و حصر به طرز تفکر شما متکی است.

به تدریج که نگرش جدیدتان پایدار شد، ذهنتان افکار محدود را پس می‌زند و شروع به پذیرش طرز تفکری سازنده، بزرگتر و جدید می‌کند. آنگاه مسیرها و فرصت‌های جدید برای موفقیت خودشان را به شما نشان خواهند داد. شما با تلاش روزانه روی خودتان، یاد می‌گیرید که چگونه بر افکار محدود غلبه کنید. خودتان را باور کنید! شما دارای قدرت درونی هستید که شما را به فراسوی افکار محدود می‌برد.

 

شما ممکن است  اهداف بزرگی در ذهنتان بپرورانید. اهدافی که اشتیاق زیادی برای  دستیابی به آن ها دارید. اما برای رسیدن به آن ها باید این سه مورد در یک راستا عمل کنند: افکارتان، اعمالتان،برنامه ریزیتان. اگر هر کدام ازین سه مورد با یکدیگر هماهنگ نباشند، اختلال به وجود می آید. اگر افکار شما به منفی بافی عادت کرده باشد هر قدم تازه ای که بخواهید بردارید با شک و تردید همراه خواهد شد. اگر تلاش و پشتکاری نیز نداشته باشید قدمی به سمت جلو بر نمی دارید و اگر برنامه ریزی نداشته باشید مثل این است که در جنگلی گم شده باشید و هیچ نقشه ای برای پیدا کردن راه همراهتان نباشد. آکادمی بازار همراهی است که می توانید با اعتماد به آن تمام فاکتور های مورد نیازتان برای رسیدن به موفقیت کسب کنید. با ما همراه شوید تا با یادگیری مهارت های مورد نیازتان در این راه قدم بگذارید. برای شروع می توانید با  کلیک بر لینک زیر در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید: 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن