چگونه با خود انضباطی ثابت قدم بودن را در خود تقویت کنیم؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
خود انضباطی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

چند بار تا حالا تصمیم گرفته‌اید که رژیم بگیرید و پس از چند روز از این کار دست ‌کشیدید؟ چند بار تا به حال شروع کردید که یک ورزش مثل شنا یا دو را انجام دهید و پس از مدتی آن را رها کرده‌اید؟ آیا سعی می‌کنید که سیگار را ترک کنید اما نمی‌توانید دوام بیاورید و دوباره به سراغش می‌روید؟

تسلیم شدن قبل از دستیابی به موفقیت در میان افراد بسیار شایع است. فقط به تصمیماتی که مردم در سال جدید می‌گیرند نگاه کنید. آیا آن ها شروع می‌کنند که تصمیماتشان را عملی سازند و اگر این کار را می‌کنند چه مدت طول می‌کشد؟به سرانجام رساندن آنچه که شروع کرده‌اید، آسان نیست. کنار گذاشتن کارها بسیار آسان است و به هیچ تلاشی هم نیاز ندارد.

چرا در به ثمر رساندن تصمیماتمان ثابت قدم نیستیم؟

رسیدن به اهداف و کارها مستلزم تلاش است. همیشه رسیدن به لذت آنی آسان‌‌تر است و به تلاش آنچنانی هم نیازی ندارد. خوردن، نوشیدن، سیگار کشیدن و به تفریح رفتن تلاش نمی‌خواهد و آن چیزی است که می‌توانید سریع به آن برسید. ولی بدنسازی و کاهش وزن به وقت و تلاش نیاز دارد. پس از اینکه شما کاری را رها می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ به خاطر نداشتن خودانضباطی احساس بدی خواهید داشت و سعی می‌کنید کار خود را توجیه کنید. پس از مدتی وقتی فردی را می‌بینید که با خودانضباطی توانسته در آن کاری که شما می‌خواستید انجام دهید،‌ موفق شود. به او غبطه می‌خورید و از دست خود ناراحت می‌شوید. تفاوت بین شما و آن فرد در این است که او خودانضباطی داشته و برای رسیدن به نتیجۀ کارش مصر بوده ولی شما اینگونه نبوده‌اید. شاید بگویید که آن ها خوش‌شانس هستند اما این به شانس ربطی ندارد. موفقیت آن ها مستلزم خودانضباطی است که شما هم می‌توانید داشته باشید.

آن ها پس از رسیدن به آنچه که می‌خواهند، از آن لذت می‌برند. آن ها با چشم‌‌پوشی از برخی خوشی‌های خود، کنار گذاشتن تنبلی و تلاش کردن به دستاوردهای بزرگتری می‌رسند. آن ها خودانضباطی می‌کنند تا بدنشان را فرم دهند، وزنشان را کاهش دهند و به اهداف مختلفی دست یایند، آنگاه از دستاوردهایشان لذت می برند و اغلب از سوی افرادی که خود نمی‌توانند کارهایشان را به سرانجام برسانند، تحسین می‌شوند.

benefits of self Discipline

افرادی هستند که مطالعه می‌کنند، به پست بالاتر و شغل بهتری می‌رسند. عده‌ای تلاش می‌کنند که زبان جدیدی را بیاموزند و برخی مصرند که شنا، دو یا بدنسازی را یاد بگیرند هرچند که در ابتدا کاری سخت باشد. برخی هم یک حرفه و کسب و کار دارند. همۀ این افراد برای ادامه دادن به کارشان انضباط دارند. اگر قرار باشد که شما هرکاری را که شروع می‌کنید، تمام نکنید به هیچ چیزی نمی‌رسید. باید این عادت را کنار بگذارید و عادت به اتمام رساندن کارها را شروع کنید.

۷ راهکار برای تقویت ویژگی ثبات قدم در خود

چند راهکاری که  خودانضباطی در شما تقویت می کند و می‌توانید با انجام آن ها در به ثمر رساندن تصمیماتتان موفق تر عمل کنید، در زیر آمده است:

۱. چندین مرتبه راجع به مطالبی که در این مقاله خواندید، فکر کنید تا بفهمید که اهمیت خودانضباطی چقدر است.

۲. درمورد افراد موفقی مطالعه کنید که کار مشخصی را شروع کردند یا تصمیم مهمی گرفتند و دنبال آن را گرفتند تا اینکه آن را به سرانجام رساندند. آن ها اراده و اشتیاق شدیدی نسبت به کار یا تصمیمشان داشته‌اند. ببینید که آن ها چطور انگیزۀ خود را از دست ندادند، پشتکار خود را حفظ کردند و هرگز تسلیم نشدند.

۳. با کارهای کوچک و ساده روزانه که به وقت و تلاش زیادی نیاز ندارند، شروع کنید تا دوباره اعتماد به نفس پیدا کنید و بر تنبلی نیز غلبه بیابید.

معجزه دوره اعتماد به نفس و اعتماد به نفس کودکان قویترین و کاربردی ترین محصولات برای تقویت و افزایش اعتماد

۴. خودانضباطی را تمرین کنید. برای آموزش در این زمینه به مقالات و کتب مربوطه مراجعه کنید.

۵. قبل از شروع هر کاری چه بزرگ و کوچک، درمورد اقدامات لازم و نحوۀ انجام آن ها فکر کنید.

۶. وقتی که انگیزه‌تان کم می‌شود، راجع به منفعت‌های پروژه و هدفتان و احساتتان پس از رسیدن به موفقیت، فکر کنید.

۷. سعی کنید دور و برتان را افرادی دربر بگیرند که به شما انگیزه می‌دهند و مشوق شما هستند.

خودت را دوست داشته باش

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *