چگونه با خود انضباطی ثابت قدم بودن را در خود تقویت کنیم؟

خود انضباطی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

چند بار تا حالا تصمیم گرفته‌اید که رژیم بگیرید و پس از چند روز از این کار دست ‌کشیدید؟ چند بار تا به حال شروع کردید که یک ورزش مثل شنا یا دو را انجام دهید و پس از مدتی آن را رها کرده‌اید؟ آیا سعی می‌کنید که سیگار را ترک کنید اما نمی‌توانید دوام بیاورید و دوباره به سراغش می‌روید؟

تسلیم شدن قبل از دستیابی به موفقیت در میان افراد بسیار شایع است. فقط به تصمیماتی که مردم در سال جدید می‌گیرند نگاه کنید. آیا آن ها شروع می‌کنند که تصمیماتشان را عملی سازند و اگر این کار را می‌کنند چه مدت طول می‌کشد؟به سرانجام رساندن آنچه که شروع کرده‌اید، آسان نیست. کنار گذاشتن کارها بسیار آسان است و به هیچ تلاشی هم نیاز ندارد.

چرا در به ثمر رساندن تصمیماتمان ثابت قدم نیستیم؟

رسیدن به اهداف و کارها مستلزم تلاش است. همیشه رسیدن به لذت آنی آسان‌‌تر است و به تلاش آنچنانی هم نیازی ندارد. خوردن، نوشیدن، سیگار کشیدن و به تفریح رفتن تلاش نمی‌خواهد و آن چیزی است که می‌توانید سریع به آن برسید. ولی بدنسازی و کاهش وزن به وقت و تلاش نیاز دارد. پس از اینکه شما کاری را رها می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ به خاطر نداشتن خودانضباطی احساس بدی خواهید داشت و سعی می‌کنید کار خود را توجیه کنید. پس از مدتی وقتی فردی را می‌بینید که با خودانضباطی توانسته در آن کاری که شما می‌خواستید انجام دهید،‌ موفق شود. به او غبطه می‌خورید و از دست خود ناراحت می‌شوید. تفاوت بین شما و آن فرد در این است که او خودانضباطی داشته و برای رسیدن به نتیجۀ کارش مصر بوده ولی شما اینگونه نبوده‌اید. شاید بگویید که آن ها خوش‌شانس هستند اما این به شانس ربطی ندارد. موفقیت آن ها مستلزم خودانضباطی است که شما هم می‌توانید داشته باشید.

آن ها پس از رسیدن به آنچه که می‌خواهند، از آن لذت می‌برند. آن ها با چشم‌‌پوشی از برخی خوشی‌های خود، کنار گذاشتن تنبلی و تلاش کردن به دستاوردهای بزرگتری می‌رسند. آن ها خودانضباطی می‌کنند تا بدنشان را فرم دهند، وزنشان را کاهش دهند و به اهداف مختلفی دست یایند، آنگاه از دستاوردهایشان لذت می برند و اغلب از سوی افرادی که خود نمی‌توانند کارهایشان را به سرانجام برسانند، تحسین می‌شوند.

benefits of self Discipline

افرادی هستند که مطالعه می‌کنند، به پست بالاتر و شغل بهتری می‌رسند. عده‌ای تلاش می‌کنند که زبان جدیدی را بیاموزند و برخی مصرند که شنا، دو یا بدنسازی را یاد بگیرند هرچند که در ابتدا کاری سخت باشد. برخی هم یک حرفه و کسب و کار دارند. همۀ این افراد برای ادامه دادن به کارشان انضباط دارند. اگر قرار باشد که شما هرکاری را که شروع می‌کنید، تمام نکنید به هیچ چیزی نمی‌رسید. باید این عادت را کنار بگذارید و عادت به اتمام رساندن کارها را شروع کنید.

۷ راهکار برای تقویت ویژگی ثبات قدم در خود

چند راهکاری که  خودانضباطی در شما تقویت می کند و می‌توانید با انجام آن ها در به ثمر رساندن تصمیماتتان موفق تر عمل کنید، در زیر آمده است:

۱. چندین مرتبه راجع به مطالبی که در این مقاله خواندید، فکر کنید تا بفهمید که اهمیت خودانضباطی چقدر است.

۲. درمورد افراد موفقی مطالعه کنید که کار مشخصی را شروع کردند یا تصمیم مهمی گرفتند و دنبال آن را گرفتند تا اینکه آن را به سرانجام رساندند. آن ها اراده و اشتیاق شدیدی نسبت به کار یا تصمیمشان داشته‌اند. ببینید که آن ها چطور انگیزۀ خود را از دست ندادند، پشتکار خود را حفظ کردند و هرگز تسلیم نشدند.

۳. با کارهای کوچک و ساده روزانه که به وقت و تلاش زیادی نیاز ندارند، شروع کنید تا دوباره اعتماد به نفس پیدا کنید و بر تنبلی نیز غلبه بیابید.

۴. خودانضباطی را تمرین کنید. برای آموزش در این زمینه به مقالات و کتب مربوطه مراجعه کنید.

۵. قبل از شروع هر کاری چه بزرگ و کوچک، درمورد اقدامات لازم و نحوۀ انجام آن ها فکر کنید.

۶. وقتی که انگیزه‌تان کم می‌شود، راجع به منفعت‌های پروژه و هدفتان و احساتتان پس از رسیدن به موفقیت، فکر کنید.

۷. سعی کنید دور و برتان را افرادی دربر بگیرند که به شما انگیزه می‌دهند و مشوق شما هستند.

نظم و خود انضباطی  از عامل های مهمی هستند که شما به طور حتم در مسیر موفقیت به آن ها نیاز دارید. این دو عامل مهم سبب می شوند تا شما با اطمینان بیشتری نسبت به قبل در مسیر رسیدن به اهداف و به نتیجه رساندن تصمیماتتان گام بردارید. بدون داشتن نظم و خود انضباطی هر قدمی که بر میدارید با شک و گمان همراه است. اگر برای تقویت این دو ویژگی در خودتان تلاش کرده اید اما نتیجه ای نگرفته اید و به دنبال رسیدن به اهدافتان هستید، هر چه زودتر دست به کار شده و با ما همراه شوید! در آکادمی بازار می توانید مهارت های مورد نیاز برای دستیابی به موفقیت را مانند خود انضباطی، برنامه ریزی و … فرا گرفته و اطمینان بیشتری نسبت به قبل قدم بردارید. برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ استاد احمد محمدی شرکت کنید: 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments