چگونه از فراموش کردن آنچه که می آموزیم جلوگیری کنیم؟

فراموش کردن
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

نوشته‌ی زیر مقاله متیو مک ایوان ( Matthew McEwan ) در سایت  Early-Riser.com است. او همچنین در وبلاگ خود نکات و استراتژی‌هایی برای چگونه بیدار شدن و شروع یک صبح بزرگ را ذکر کرده است.

آیا آن کتاب بسیار عالی که سال گذشته در زمینه‌ی پرورش شخصیتی خوانده‌اید را به یاد دارید؟ کتابی که در مورد موفقیت و پیشرفت بود چطور؟

احتمالا نه.

خود من، همیشه برای یادآوری نکات و درس‌های کلیدی کتاب‌هایی که خواندم، مشکل داشتم؛ معمولا چیز مبهمی با این مضمون در ذهنم می‌ماند که: « اگر A را در وضعیت  B انجام دهید، C را دریافت می‌کنید. » اما من نمی‌توانم صدها یا حتی هزاران نوشته را در ذهنم نگه دارم و بایگانی کنم و منتظر بمانم تا موقعیتی برای اجرای آن‌ها پیش بیاید؛ بنابراین، متاسفانه آن‌ها را خیلی سریع فراموش می کنم. این بدان معنی است که من زمان زیادی را صرف خواندن چیزهای زیادی کردم که هرگز نمی‌توانم آن‌ها را در زندگی واقعی‌ام استفاده کنم.

چرا این اتفاق می‌افتد؟

خوب، برای فراموش کردن و به خاطر نیاوردن چیزهایی که یاد می‌گیریم، چندین دلیل وجود دارد. یکی از دلایل مهم این است که بدون تکرار یا تقویت آن مطلب، اغلب چیزهایی که می‌دانیم یا خوانده‌ایم را فراموش می‌کنیم. در اواخر قرن نوزدهم، هرمان آببینگ هاوس ( Hermann Ebbinghaus) دقیقا همین قضیه را به صورت یک سری آزمایش نشان داد، و به این نتیجه رسید که: « 24 ساعت بعد از یادگیری یک چیز، ما دو سوم آن را فراموش می‌کنیم. » این حقیقتی است که اغلب به آن اشاره می‌شود، به عنوان مثال، تونی رابینز می‌گوید: « تکرار، مادر تمام مهارت‌هاست. »

بنابراین، این الحاقیه‌ای است که من می‌خواهم در ادامه به آن بپردازم. از نظر من،  دلیل اصلی اینکه خیلی زود درس‌های ارزشمندی را که آموخته بودم، فراموش می‌کردم، این بود که اغلب، بستن موضوع و رها کردن آن را انتخاب می‌کردم. وقتی یک کتاب خوانده می‌شد، من آن را در لیست کتاب‌های خوانده شده تیک می‌زدم، خلاصه‌ای از آن یادداشت می کردم و بعد آن را کنار می‌گذاشتم. خوب، تکمیل کردن یک کار یا فعالیت و اینکه حس می‌کردم چیزی مشهود و قابل ملاحظه به دست آورده‌ام ، احساس خیلی خوبی به من میداد؛ اما بعد از مدت کوتاهی، به سمت چیز دیگری می‌رفتم تا آن را یاد بگیرم.

ممکن است شما هم این روش یادگیری را بشناسید، این همان روشی است که معمولا در مدرسه یاد می‌گیریم و طبق آن پیش می‌رویم. به این صورت که ما چند هفته فرصت داریم تا چیزهایی در مورد پرچم کشورهای مختلف یاد بگیریم، و سپس آن قسمت را می‌بندیم و به مرحله‌ی بعدی می‌رویم.این عمل”بستن و تمام کردن” یک چیز، در واقع در یادآوری آن چیز تاثیر گذار است، یا به عبارت دیگر: « وقفه در زمان یادگرفتن چیزی، تا حد زیادی یادگیری و به خاطر سپردن آن را مشکل میکند.» این اثر ، زی‌گارنیک (Zeigarnik effect) نامیده می‌شود و زمانی کشف شد که بلوما زی‌گارنیک  (روانشناس روس دهه ۱۹۲۰ ) متوجه این شد که گارسون‌ها ، سفارشاتی که قبلاً به انجام رسانده بودند را فراموش می‌کردند و فقط به سفارش‌هایی که در حین انجام آن‌ها بودند توجه می‌کردند. هنگامی که یک کار انجام می‌شد، آن را به سرعت از حافظه‌ی خود پاک می‌کردند.این بدان معنی است که فعال نگه داشتن یک کار در عوض بستن آن، می‌تواند راهی عالی برای بهبود توانایی در زمینه‌ی یادآوری چیزهایی که می‌آموزید باشد.

یک تمرین کوچک برای زمانی که کتاب بعدی‌تان را می‌خوانید:

به جای اینکه تا پایان یک فصل بخوانید، در وسط یک فصل، خواندن را رها کنید و ببینید آیا می‌توانید دفعه‌ی بعد که کتاب را باز می‌کنید، دوباره از نظر ذهنی، راحت به آن بخش بازگردید؟ از نتیجه‌ای که می‌بینید، شگفت‌زده خواهید شد.

اکنون بیایید این را در مقیاس بزرگتری از پیشخدمت‌ها و یادآوری سفارشات بررسی کنیم. برای یادگیری و نهادینه کردن چیز جدیدی که آموخته‌اید، یا دیدگاه تازه‌ای که در یک کتاب پرورش شخصیت با آن آشنا شده‌اید، سه مورد خاص را پیشنهاد می‌کنم. به جای “بستن و رها کردن” آن قسمت از کتاب، این کارها را انجام دهید:

ارتباط

برای اینکه بتوانید چیزهایی که آموخته اید در زندگی روزمره استفاده کنید، درس‌های یاد گرفته شده را به چیزهایی که از قبل می شناسید ارتباط دهید.. مغز، درحالتی که آن آموزه در یک محتوای آشنا گنجانده می‌شود، دانش بسیار قویتری را دریافت و ذخیره خواهد کرد، و مطالب صرفا به صورت مقداری اطلاعات جداگانه در ذهنتان شناور نخواهند بود؛ و اگر هیچ چیز مشخصی برای ارتباط دادن به آن پیدا نکردید، پیشنهاد می‌کنم که خودتان این مسیرها را ایجاد کنید. مثلا در مورد آن موضوع بیشتر تحقیق کنید، تا بتوانید آن را بهتر متوجه شوید.

A Surprising Way To Remember What You Learn

تکرار

همانطور که در بالا ذکر شد، تکرار بسیار مهم است؛ اگر بخواهید چیزهایی را که آموخته‌اید، به یاد داشته باشید،به یک بخش از یک کتاب نگاهی بیندازید و در ذهن خود، به آن مراجعه کنید. برخی از قسمتها را بازخوانی کرده، و دانسته هایتان را در ذهنتان بازسازی کنید.

یک قاعده‌ی کلی برای استفاده از تکرار، جدول زمانی زیر است. سعی کنید با این الگو، به آنچه که آموخته‌اید بازگردید:

تعداد دفعات تکرار میزان زمان گذشته بعد از یادگیری یک مبحث
اول 1 ساعت
دوم 10 ساعت
سوم 1 روز
چهارم 1 هفته
پنجم 1 ماه
ششم  3 ماه

شاید کمی برایتان سخت به نظر برسد، اما می‌توانید بسته به اهمیت آن آموزه یا مهارت خودتان در آن موضوع و دشواری به خاطر سپردن و به یاد آوردنش، این الگو را با توجه به نیاز خودتان تغییر دهید.

آموزش دادن

این یک روش فوق‌العاده برای تثبیت آموخته‌هایتان است، همچنین برای کشف نکات ریز یا چیزهایی که از نظرتان پنهان مانده و یا مطالبی که به طور کامل یا درست درک نکرده اید، بسیار مفید است. به عنوان مثال، اگر چند نکته‌ی جدید درمورد اینکه چگونه صبح زود از خواب برخیزید و یک صبح بزرگ داشته باشید آموخته‌اید، سعی کنید آن نکات را برای یک دوست توضیح دهید. دیدگاه خودتان را برای او توضیح دهید، و متوجه خواهید شد که چقدر خوب آن مطلب در ذهنتان ماندگار می‌شود.

بنابراین، اگر آمادگی فراگیری یک روش جدید را برای اینکه چگونه اطلاعات بیشتری در ذهنتان نگه دارید و سریع تر آن یاد بگیرید ، دارید، خودتان را به چالش بکشید. وقتی که می‌خواهید یک مجموعه مهارت را یادبگیرید، صبر کنید و این اطلاعات را در یک متن قرار بدهید. هرگز آن موضوع را نبندید و رها نکنید و در عوض، با تکرار و تدریس برای دوستان، همکاران و همکلاسی خود، آن را در ذهن خود زنده نگه دارید. این باعث می‌شود که شما بتوانید واقعا در یک زمینه استاد شوید، و آموخته‌هایتان را هرگز فراموش نکنید. پس فقط شروع کنید و بیاموزید!

فراموش کردن، مشکل بسیاری از ماست، خیلی از ما موضوعی یا مهارتی را مطالعه می کنیم، می شنویم، می بینیم و یاد می گیریم ولی بعد از مدتی چیزی از آن یادمان نیست و یا اینکه چیزی که به خاطر می آوریم بسیار مبهم است! راه حل ارائه شده در مقاله ی فوق می تواند برای حل مشکل فراموش کردن بسیار مفید واقع گردد. هنگامی که مطالب مفیدی که برای کار یا هدفمان یاد گرفته ایم را، موقعی که نیاز داریم به خاطر بیاوریم، بسیار در وقت و انرژی خود صرفه جویی نموده ایم. یکی از رازهای موفقیت بسیاری از افراد موفق همین است.

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی رازهای موفقیت بسیاری از افراد موفق را برای شما فاش خواهند کرد. اگر می خواهید با شیوه تفکر و الگوهای رفتاری انسان های موفق آشنا شوید، می توانید با کلیک بر روی لینک زیر در این سمینار شاد شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments