چگونه از احساس ترس در جهت مثبت استفاده کنیم؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
احساس ترس
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

وقتی بچه‌هایم کوچک بودند، من اغلب آنها را برای بازی به بیرون می‌بردم. در یکی از موقعیت‌ها من دو تا بچه حدود پنج ساله را دیدم که با الاکلنگ بازی می‌کردند. پس از مدتی پسر بزرگتر که ظاهراً قوی‌تر و سنگین‌تر بود پسر کوچکتر را بلند کرد و اندکی بیش از حد معمول به بالا انداخت.

من رفتار بچه کوچکتر را زیر نظر داشتم. خیلی واضح بود که او از اینکه به بالا پرتاب شده بود، ترس داشت اما چیزی نمی‌گفت. بچه بزرگتر هم سعی داشت که با کلمات و حرکات ناگهانی او را بترساند اما بچه کوچکتر هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌داد و حرفی نمی‌زد تا اینکه بچه بزرگتر از بازی خسته شد و او را روی زمین گذاشت. من می‌توانستم لرزش و ترس این بچه را ببینم در حالی‌که به سمت مادرش که در نزدیکی نشسته بود، می‌دوید.

من این داستان را به این دلیل برای شما گفتم که فکر می‌کنم برای این پسر بچه موفقیت در زندگی مقدر شده است. او به هیچ‌ کسی اجازه نداد که به او ظلم کند. با وجود اینکه او ترسیده بود اما اصلاً ترس خود را بروز نداد و از هیچ کسی تقاضا نکرد که او را پایین بیاورد. با اینکه خیلی بچه بود اما به اندازه کافی باهوش و زیرک بود که ترس را انتخاب کرد اما تسلیم ترس نشد. رفتار پسر بچه به من می‌آموزد که چگونه ترس را کنترل کنم.

ترس چیست؟

ترس پایه و اساس احساسی است که برای بقای ما لازم و ضروری است. ترس احساسی هست که در هنگام خطر به ما هشدار می‌دهد و مشخص می‌سازد که در موقعیت‌های خطرناک مبارزه کنیم یا فرار کنیم.

ترس احساسی مثبت است

How to use fear in a positive direction?

من ترس را احساسی منفی نمی‌دانم بلکه آن یک احساس مثبت و مفید است چرا که آن جلوی شتاب کردن و ریسک کردن در کارها را که شاید منجر به نتایج مضر شود، می‌‎گیرد. مردد بودن و فکر کردن قبل از انجام هر کار مهم یا هر کاری که امکان دارد سلامتی‌مان را به خطر بیندازد، کار خوب و پسندیده‌ای است. بهتر است قبل از بالا رفتن کوه بدون اینکه آموزش مناسبی دیده باشید، چند بار به آن فکر کنید. برای چنین کارهایی ترس احساسی درست و دقیق است. ترس به شما این اطمینان را می‌دهد که بیهوده زندگی و شادی خودتان را در خطر نیندازید.

ترس همچنین احساس منفی است:

  • اگر به ترس اجازه دهید که بر زندگی‌تان حاکم شود، آن انرژی منفی به وجود می‌آورد.
  • اگر ترس با رفتار ترسناک دنبال شود، آن شیوه‌ی منفی از تفکر است.
  • اگر ترس مانع موفقیت شود.

ترس تعیین‌کننده عمل است

حالا که متوجه شدید ترس چیست موقعیت بهتری دارید که آن را کنترل کنید.

  • اگر هر تصمیم، نوآوری بزرگ یا کوچکی به طرز خودکاری به شما ترس وارد می‌کند، در اینصورت نمی‌توانید شاد باشید چرا که ترس شما را کنترل می‌کند.
  • اگر شما مبنا و اساس تصمیم‌هایتان را بر ترس بگذارید، آنگاه به ترس پر و بال می‌دهید، آن را بزرگ می‌کنید، به آن اجازه می‌دهید در موقعیت‌های خوب بلغزید و شانس موفقیت و پیشرفت در زندگی را از بین می‌برید.

من نمی‌توانم درمورد دلایلی که باعث پیشرفت ترس می‌شوند، صحبت کنم زیرا این بحث متعلق به مقاله دیگری است. اما فکر می‌کنم که من بتوانم به شما کمک کنم تا ارزش وجود ترس را بفهمید اما اجازه ندهید که زندگی‌تان را کنترل کند و جلوی شادی شما را بگیرد.

ترس‌ها و نگرانی‌ها نمی‌توانند با شادی در کنار هم باشند

ترس و شادی دو لبه‌ی مخالف یک شاخص هستند. شادی نمی‌تواند با ترس و نگرانی سازگاری داشته باشد و ترس هم نمی‌تواند در ذهن فردی که شاد و خرسند است، وجود داشته باشد. اگر شما تصمیم می‌گیرید که به طرز مثبتی فکر کنید هیچ ترسی وجود نخواهد داشت و آرامش و شادی درونی اتفاق خواهد افتاد.

ترس حالت منفی است که در انتظار مشکلات، سختی‌ها و موانع است. ترس فکری منفی است که شکست و ناامیدی را پیش‌بینی می‌کند و نتیجه چنین نگرشی استرس، اضطراب و فقدان شادی و آرامش درونی است. من مدت‌هاست که تصمیم محکمی گرفته‌ام تا صدای ترس را بشنوم چرا که آن اغلب حس می‌شود اما تسلیم آن نمی‌شوم و به آن اجازه نمی‌دهم که بر تفکر و کردارم غلبه کند.

“با ترس‌هایت روبرو شو، آنها را لیست کن، آنها را بشناس و آنگاه اراده کن که آنها را کنار بگذاری و رو به جلو حرکت کنی. ”  «جری گیل»

” تو تقریباً بر هر ترسی می‌توانی غلبه کنی اگر ذهنت به انجام آن کار خوش‌آمد بگوید. به همین علت به یاد داشته باش ترس در هیچ جایی جز ذهنت وجود ندارد.” «دیل کارنگی»

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
ترس از دست دادن

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر در زندگی تان از هیچ چیزی نمیترسیدید چه اتفاقی می افتاد؟ اما شاید به نظرتان این امری محال به نظر برسد پس بهتر است جور دیگری مطرح کنیم چنانچه می توانستید ترس خود را کنترل کرده و از آن در جهت مثبت استفاده نمایید چطور؟ ترس یک احساس یا واکنش غریزی است که چنانچه به نحو صحیحی مدیریت شود می تواند تبعات مثبتی داشته باشد اگر دقت کنید می بینید که اگر احساس ترس وجود نداشت شاید اتفاقات منفی برایتان رخ می داد زیرا ترس مانند یک زنگ خطر و اخطار عمل کرده و شما را از خطر دور می کند. همچنین می تواند مانند یک عامل بازدارنده منفی عمل کرده و شما را از خیلی از فعالیت های مثبت نیز باز دارد این امر می تواند در جنبه های مختلفی از زندگی نیز تاثیر گذار باشد مانند ترس از ریسک کردن ترس از مستقل شدن ترس از قدم های بزرگتری برداشتن … پس همانطور که می بینید ترس یک شمشیر دو لبه است و تنها کاری که می توانید در جهت مثبت از ان بهره مندی شوید این است که یاد بگیرید چگونه آن را کنترل کنید. در آکادمی بازار ما دانش مواجه شدن با ترس هایتان را به شما می آموزیم تا بتوانید در زندگی فرد موفق تری باشید.  برای گام اول می توانید در سمینار بزرگ استاد احمد محمدی شرکت کرده و بیاموزید چگونه ترس هایتان را کنار گذاشته و فرد موفق تری باشید. برای شرکت در سمینار بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *