معرفی کتاب

خلاصه کتاب «۷ عادت مردم بسیار کارآمد» را مطالعه کنید

خلاصه کتاب «۷ عادت مردم بسیار کارآمد (تاثیرگذار)» را در این مقاله مرور می‌کنیم.

خلاصه کتاب «۷ عادت مردم بسیار کارآمد (تاثیرگذار)» نوشته‌ی استفان کاوی معاون شرکت فرانکلین کاوی است. همچنین، به تدریس واحدهای درسی زندگیِ اصول محور و رهبری اصول محور مشغول است. کاوی موسس و مدیر ارشد پیشین مرکز رهبری کاوی نیز می باشد. وی کتاب پرفروش ۷ عادت مردمان بسیار کارآمد را به رشته نگارش درآورده است.

این کتاب در آغاز دهه ۱۹۹۰ انتشار یافت و مدیون تلاش های استفان کاوی است که تلاش می کرد سنت اخلاقی هزار ساله را نظمی دگر بخشد و آن را برای مخاطب اواخر قرن بیستم درک پذیر کند.

مطالعه بیشتر: بازاریابی و فروش در عصر نوین با کتاب‌ صوتی «پرش از دره» آکادمی بازار

می‌توانید در قسمت بلاگ آکادمی بازار، آخرین مقاله‌های مربوط به بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و …را مطالعه کنید و درجریان آخرین گزارش دوره‌های آموزشی آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی قرار بگیرید.

همچنین می‌توانید در قسمت معرفی کتاب و خلاصه کتاب آکادمی بازار، خلاصه کتاب قدرت عادت نوشته چارلز داهیگ و همچنین خلاصه کتاب قدرت لحظات نوشته چیپ هیث و دن هیث به‌علاوه‌ی خلاصه کتاب قدرت هوش هیجانی نوشته دانیل گلمن و خلاصه کتاب ۱۰ ستون ثروت نوشته الکس بکر و کتاب متفاوت و جذاب  قدرت اعتماد به نفس نوشته برایان تریسی و کتاب‌های بسیار دیگری را مطالعه کنید .

در دنیای امروزی رشد و تکامل فردی و اجتماعی تنها به حصول موفقیت و ثروت ختم نمی شود. یافتن راه خوشبختی شاید در ابتدا موضوعی پیچیده به نظر برسد اما با کمب مطالعه در می یابیم که همه چیز در درون ما وجود دارد که نیازمند تعالی و پرورش است
استفان کاوی

بیشتر آنچه در این کتاب می یابیم نشانگر ردپاهایی از ارسطو، سیسرو، بندیکت، تیلوتسون و بازماندگانشان است. استفن کاوی شماری اندک از منابع روانشناسی، دانش قرن بیستم، آثار ویکتور فرانکل و هولوکاست را نیز به آن می افزاید. وی این آمیزه را در لفافه یک طرح آمریکایی متمایز و خودفرمان می پیچد. آنچه بدست می آید یک راهنمای با ارزش و سودمند برای بهتر کردن خود است. بیشترین خوانندگان می توانند از این نوشتار نکاتی سودمند برگیرند. اگرچه برخی سبکش را آشنا و آسان با توصیه هایی پذیرفته شده می بینند ولی آنچنان با عرف و عادت کاری ندارد.

پرورش یک ویژگی شخصیتی معقول بسیار بااهمیت و موثر است. شخصیت تان طبیعتا می تواند در آن هنگام نمودار شود که ویژگیهایتان در اصول مثبت ریشه دوانده باشد. اینکه خود را وادار کنید شخصیتی را نشان دهید که با شخصیت خودتان سازگار نیست بمانند آن است که بر چهره خود نقاب زده باشید که امری است فریبکارانه و در نهایت ویرانگر که ظاهری دستکاری شده را نشان می‌دهد.

برای ایجاد عادت پسندیده، به یک تفکر منطقی نیاز داریم تا بتوانیم با شیوه ای استوار مسائل را ببینیم. به عنوان مثال، پیش از آنکه نظریه میکروب ها تفکر تازه ای ایجاد کند، جراحان دستانشان را نمی شستند. در آن هنگام که بیماران از عفونت می مردند، هیچ کس نمی دانست چرا چنین می شود. اتاقهای جراحی استریل شده از تفکر تازه سر بر آورده اند: شیوه ای تازه برای نگاه به بیماری ها. امروزه بسیاری از مردم به جبر معتقدند. آنها باور دارند سرشت ژنتیکی شان چگونگی کنش شان را تعیین می کند یا اینکه ناتوانی های بیماران پیوسته فرصتشان را برای درمان کمرنگ می کند. یا اینکه طبیعت و تجربه، آزادی شان را تغییر می دهد. جهت شکل دهی به عادات پایدار، می بایست جبرگرایی را کنار گذاشته و به آزادی معتقد باشیم. این پارادایم تاره کاری می کند تا درک کنیم که می توان تغییر ایجاد کرد.

آن خصیصه یک عادت است و عادت آن چیزی است که پیوسته انجامش می دهیم. به شیوه ای تازه، کارها را انجام دهید. در این صورت، می توانید یک عادت تازه و بهبود یافته را شکل دهید.

اصول اساسی و ارزش های معین بر مردم اثرگذار است. این اصول انصاف، برابری ، یکپارچگی، صداقت، آبرو، ارزش، تعالی، روح خدمت رسانی، شکیبایی، پشتکار، پرورش، مراقبت، بی باکی، تشویق و نگرش مثبت هستند که توانمندی بالقوه بدون مرز را تحقق می بخشند. شخصیت ناشی از این اصول سبب می شود فرد بتواند با مهارت خودش بر دیگران رهبری کرده، آنها را الهام بخشد و یاریشان دهد. همانگونه که ارسطو می گوید، ما آن چیزی هستیم که به رسم عادت انجام می دهیم. جهت پرورش این عادت، باید اصولی را پی گیریم:

 • دانستن: باید درک کنیم می خواهیم چگونه و چرا کاری را انجام دهیم.
 • پرورش مهارتها: بتوانیم کاری را انجام دهیم.
 • آرزومندی: باید بخواهیم کاری را انجام دهیم.

بسیاری از مردم به اشتباه بر تولید و بر تفاوت رویت پذیر و قابل سنجش جهان بیرون تمرکز می کنند. آنها ظرفیت تولید یا همان منبع نیروی تولید را نادیده می گیرند. آنها مانند پیروانی هستند که چندین ساعت در روز تلاش کرده و به سال های بیشتری که زنده خواهد ماند غره می شوند. ولی این نکته را نادیده می گیرند که همه آن ساعتها که به تکاپو پرداخته اند بخشی از ساعتهای زندگی شان بوده که سپری گشته اند. شاید سال های دیگری را پیش رو داشته باشند، ولی نمی توانند کاری بیشتر انجام دهند. شاید همه آن ساعت ها را می توانسته اند در قالب روابطی ژرف تر با همسر، خانواده و دوستان سپری کنند.

در دنیای امروزی رشد و تکامل فردی و اجتماعی تنها به حصول موفقیت و ثروت ختم نمی شود. یافتن راه خوشبختی شاید در ابتدا موضوعی پیچیده به نظر برسد اما با کمب مطالعه در می یابیم که همه چیز در درون ما وجود دارد که نیازمند تعالی و پرورش است
عادت بد

در ادامه به هفت عادت تاثیر گذار در زندگی افراد می پردازیم

عادت ۱: شروع کننده باشید

” مردمان اثرگذار آغازگرند.” شما نیز شروع کننده باشید”.
افراد بسیار کارآمد (تاثیرگذار)، شروع کننده کارها هستند. محدودیت هایی را بر خود تحمیل نمی کنند که آنها را از تکاپو بازمی دارد. آنها درمی یابند آزادند که نوع عادتشان را تعیین کنند. زیرا می توانند تعیین کنند چگونه شروع کنند. آنها نمی توانند شرایط را کنترل کنند ولی می توانند تصمیم بگیرند چگونه از آن شرایط استفاده کنند. آنها با اصول منحصر خود زندگی می‌کنند.
ویکتور فرانکل در کمپ نازی ها زندانی بود. همه خانواده اش بجز یک خواهر در کمپ کشته شدند. فرانکل در آن شرایط بغرنج دریافت آزاد است زیرا می تواند تصمیم بگیرد در بحبوحه آن شرایط چگونه بی اندیشد و چه کند. حتی در آن هنگام که زندانی بود، خودش را در حال تدریس در کلاس درس تجسم می کرد و اینکه با دانشجویانش از ترس سخن می گفت.
نظم ذهنی اش وی را در مقایسه با نگهبان کمپ ثابت قدم تر می ساخت. وی به زندانیان و حتی برخی از نگهبانان الهام می بخشید. فرانکل شروع کننده بود. آغازگر راهش بود و مسئولیتش را برای سرنوشت پذیرفت. وی دریافت، خودش باید درباره سرنوشتش تصمیم بگیرد. وی نتوانست پایش را از کمپ بیرون بگذارد ولی می توانست بر آن چیره شود.

معرفی پرفروش‌ترین کتاب‌های مدیریت زمان در سال ۲۰۱۹
بخوانید

با زبان آغازگری و مسئولیت پذیری، می توانیم شروع کننده باشیم.

 • نگویید نمی توانم کاری انجام دهم- بلکه می بایست به برخی از احتمالات بیاندیشم.
 • نگویید من همینم -بلکه می توانم خود را تغییر دهم.
 • نگویید نمی توانم یا باید چنین کنم-بلکه تصمیم می گیرم و انتخاب می کنم.
 • نگویید اوست که مسیر را تعیین می کند-بلکه بگویید می توانم تعیین کنم چگونه بر من تاثیر بگذارد.

افراد شروع کننده در قالب احتمالات به تکاپو می پردازند. آنها آنچه انجام می دهند یا می توانند انجام دهند را می بینند. با مسئولیت پذیری و شروع کار، قلمرو احتمالات را می گسترانند. با گذشت زمان، استوارتر می شوند. می توانند کار بیشتر و بیشتری را انجام دهند. نخست، چیزی از درون را تغییر می دهند و سپس، جهان بیرون شان را دگرگون می سازند.

 

استاد احمد محمدی
رادیو فکرانه – عادت1 (برای شنیدن Play کنید )

 

عادت ۲: نخست، غایت را در ذهن شکل دهید

مردمان اثرگذار بر هدفها تمرکز می کنند. “پس از همان اول به هدف بیاندیشید.”
درباره هدفهایتان با دقت بیاندیشید. بسیاری از مردم در سرتاسر زندگی شان به دنبال اهدافی هستند که بی معنا، نامطلوب یا ویرانگرند. این موارد را می توانیم در پوشش های خبری مجلات درباره افراد ثروتمند، مشهور، در حال ازدواج یا جدا شده ببینیم. قدرت، پول و شهرت اهدافی هستند که آنها می خواهند. ولی به چه بهایی؟ اثرپذیری تنها به تحقق هدف ارتباط ندارد بلکه با تحقق هدف بجا پیوند می خورد. تصور کنید پشت اتاق در روز خاکسپاریتان نشسته اید. ببینید مردم درباره تان صادقانه چه می گویند. آیا آنچه می شنوید را می پسندید؟ آیا میخواستید شما را به گونه ای دیگر به یاد آورند؟ اگر پاسخ آری ست، چگونه؟

زندگیتان را به پیش برید و خود را رهبری کنید. کارتان را با تنظیم پیش نویس فردیتان آغاز کنید و اهداف و آنچه می خواهید باشید را توصیف کنید. بادقت به این پیش نویس بیاندیشید. خود را بررسی کنید. آنچه براستی هستید را ببینید. آیا خودمحورید؟ آیا دیوانه ی کارید؟ آیا پول دوستید؟ تصمیم بگیرید چه چیزی را باید تغییر دهید و چه می خواهید. این پیش نویس را مکتوب کنید. به خود تعهد دهید و به آن پایبند باشید.

عادت ۳: مهمترین چیزها را در اولویت نخست بگذارید

مردمان اثرگذار اولویتها را تعیین می کنند. “بهترین موارد را در الویت نخست قرار دهید”.

شما توان آن را دارید آنچه هستید را تغییر دهید. این سخن بدان معناست که می توانید کنش تان را تغییر دهید. هرگز نگذارید مهمترین اولویت هایتان قربانی الویتهای دیگر شوند. بسیاری از مردم به شرایط ضروری واکنش نشان می دهند و زمانشان را بدین منوال سپری می کنند. هرگز تلاش نمی کنند از ضرورتها جلوگیری کنند و مدیریت فردی را به انجام برسانند. آنها اهمیت را با ضرورت اشتباه می گیرند. ضرورت را آسان می توانیم ببینیم.

ولی شناسایی مسائل بااهمیت کاری دشوارتر است. بر روی برنامه ریزی تاکید کنید، از کاستی ها پرهیز نموده، روابط را توسعه بخشید، فرصتها را ایجاد کنید و به بازسازی بپردازید. تلاش نکنید موارد بی شمار را در برنامه بگنجانید. ولی اطمینان یابید زمان ضروری را به موارد بااهمیت تر اختصاص داده اید. به نقشهای گوناگون تان در جایگاه همسر، پدر، مادر، مدیر و داوطلب بیاندیشید. برای هر نقش زمانی را اختصاص دهید. نقشها را در هم نیامیزید. بر هر نقش بجا تمرکز کنید.

 عادت ۴: به شرایط برد-برد بیاندیشید

مردمان اثرگذار تنها زمانی برنده می شوند که دیگران به پیروزی می رسند ” به شرایط برد-برد بیاندیشید.”
در ازدواج، کار یا روابط دیگر، روابط بین فردی و شرایط برد-برد را ایجاد کنید. دو برنده شرایط بهتری را رقم می زنند و دو بازنده شرایط را بدتر می کنند. یک رابطه برنده-بازنده سبب می شود یک طرف برنده باشد و طرف دیگر آسیب ببیند. مردمانِ بسیار موثر(تاثیرگذار) تشنه تعامل برد برد هستند. آنگونه که طرفین هر کدامشان بتوانند توشه ای برگیرند. هر نوع تعامل دیگر ویرانگرست زیرا بازنده دارد و بنابراین دشمنی و احساس ناخوشایند ایجاد می شود. مردمان بسیار موثر(تاثیرگذار) با افزایش هم پیمانان به کارآمدی میرسند نه با دشمن پروری.

عادت ۵: نخست درک کنید و سپس درک شوید

فرض نکنید که اینها را می دانید. گوش کنید. همیشه تلاش کنید آنچه مردم می خواهند و نیاز دارند را در هدفهایتان لحاظ کنید. در مورد آنچه می شنوید جبهه نگیرید و جدال نکنید. با دقت گوش کنید و بیاندیشید. تلاش کنید خود را جای دیگران بگذارید.
وکلای خوب تلاش می کنند از چشم انداز مخالفانشان، مستدلترین پرونده ممکن را ارائه کنند. تنها در آن هنگام که بهترین گفتمان های ممکن را درک می کنند، شکواییه برای ارباب رجوعانشان می نویسند. این شگرد درباره روابط فردی و کاری نیز می تواند صادق باشد. همیشه آنچه طرف دیگر بدان نیاز دارد و می خواهد بدست آورد را دریابید. سپس، نمای کلی اهداف خود را تعیین کنید و به آنها نسبت به هدفهای طرف دیگر واکنش نشان دهید. این اصل بیانگر ارتباط همدلانه ست.

خلاصه کتاب « کلید کاربردی قانون جذب » نوشته جک کانفیلد
بخوانید

عادت ۶: همکاری

همکاری، قدرت درونی را فزونی می بخشد. در واقع همکاری خلاقانه در مقایسه با مجموع اجزا نیرویی شگرفتر می آفریند. مانند طاق نمایی که وزن بیشتری نسبت به دو ستون می تواند تحمل کند. رمز همکاری در این است: یک کل که در مقایسه با مجموع اجزا شگرف ترست.
همکاری کارآمد بر ارتباط متکی است. بسیاری از مردم، با واکنش هایشان همکاری را ناممکن می سازند. آنها به چیزی گوش فرا نمی دهند و به آن پاسخ نمی دهند بلکه فقط می شنوند و به آن واکنش می دهند. واکنش هایشان می تواند تدافعی، اقتدارگرا یا انفعالی باشد. شاید روبروی هم بایستند یا یکدیگر را همراهی کنند. ولی بگونه ای فعال همکاری را صورت نمی دهند. گوش فرا دهید، ژرف بایندیشید، پاسخگو باشید و بگونه ای فعال همکاری کنید.

 عادت ۷: تبر را تیز کنید

افراد اثرگذار به کاستی هایشان می اندیشند و آنها را ترمیم می نمایند. به نابودی کاستی هایتان بروید. به اصطلاح تبرهایتان را تیز کنید.در داستانهای کهن، مردی هیزم می شکند. کار به آرامی پیش میرود و آن مرد خسته می شود. هر چه بیشتر تبر می زند کمتر هیزم بدست می آورد. یک رهگذر برای لحظه ای به وی نگاه می کند و به مرد پیشنهاد می کند اندکی کارش را متوقف کند و تبر را تیز نماید. ولی مرد از این کار سرباز می زند زیرا زمانی ندارد.یک تبر کند خستگی را بر وی غالب می کند. مردمان بسیار کارآمد(تاثیرگذار) زمانی را به تیز کردن ابزارهایی اختصاص می دهند که روح، ذهن و قلبشان هستند. زمان، زمان خودشکوفایی دوباره ست.
مردمان کارآمد با انجام تمرین هایی مملو از تلاش، انعطاف و استواری از بدنشان مراقبت می کنند. چنین طرح و برنامه ای آسان پا می گیرد و نیازی نیست به باشگاه بروید. مردم کارآمد به وسیله ی عبادت و دعا ، یا خواندن ادبیات یا گوش دادن به موسیقی از روحشان مراقبت می کنند. این بعد معنویت را که به زندگیتان جان می بخشد هرگز فراموش نکنید.
ترمیم ذهنی به معنای تغییر عادتهایی چون تماشای تلویزیون ست. تماشای تلویزیون جذب منفعلانه ارزشها و نگرشها را ترویج می دهد. مطالعه کنید، معما حل کنید، ریاضی حل کنید و تمرینهای چالش برانگیز انجام دهید تا ذهنتان هوشیار شود.
قلب به عواطف مربوط می شود که بسیار بر دیگران متکی است. قلبتان، روابط عاطفی و دلبستگی تان به دیگران را پرورش وتوسعه دهید. ارتباط برقرار کنید و گوش فرا دهید. در کنار دیگران، کارها را بهتر می توانید انجام دهید. اینگونه به انسانی بسیار کارآمد(تاثیرگذار) بدل می شوید.

 نکات مهم:

 • بر بهبود ویژگیهای خود تمرکز کنید نه بر شخصیتتان
 •  شما آن چیزی هستید که به رسم عادت انجام می دهید پس خود را به چیزهای خوب عادت دهید.
 •  بهتر شدن یک عادت است نه توانمندی.
 •  شما آزاد هستید زیرا می توانید تعیین کنید نسبت به شرایط چه واکنشی را نشان دهید.
 •  بهترینها را انتخاب کنید: یکپارچگی، حیثیت، کیفیت، شکیبایی، پشتکار، مراقبت، بی باکی و تلاش.
 • یک توصیف درباره ماموریت فردی بنویسید تا اصول و هدفهایتان را آشکار کنید.
 •  درباره آنچه مردم می خواهند در مراسم خاکسپاری تان بگویند بیاندیشید.
 •  در روابط، اعتماد را بنا نهید.
 •  بین نقشهای گوناگونی که برعهده دارید تعادل ایجاد کنید. برای بهتر شدن مسولیتها و روابط تان وقت بگذارید.
 •  می بایست درک کنید می توانید عادتها و زندگیتان را بهبود دهید.
طبق کتاب «7 عادت مردم بسیار کارآمد (تاثیرگذار)» اگر می خواهید فردی تأثیر گذار باشید، و همه شما را قبول داشته باشند، باید نخست شروع به تغییر افکار و عادات خود نمایید. در چکیده کتاب فوق، تعدادی از عادت های مثبت و ارزشمند آورده شده است که با ایجاد آنان در خود می توانید زندگی خود را به بهترین نحو ممکن تغییر دهید و تبدیل به انسانی تأثیرگذار و قابل احترام گردید.

ارتباط یک خیابان دوطرفه ست. جهت ایجاد روابط برد-برد می بایست دریابیم طرفین دیگر چه می خواهند و پیروزی برایشان چه معنایی دارد. برقراری ارتباط مؤثر با دیگران یکی از مواردی است که در سمینار موفقیت بحث خواهد شد.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

خلاصه کتاب «نیروی حال» نوشته اکهارت تول
خلاصه کتاب «خودت را به فنا نده» نوشته گری جان بیشاپ
خلاصه کتاب «شیوه گرگ» نوشته جردن بلفورت
خلاصه کتاب ” قورباغه ات را قورت بده ” نوشته برایان تریسی
خلاصه کتاب «۱۰ قانون موفقیت» نوشته وین دایر
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن