فن بیان / ارتباطات / مذاکرهمقالات

چند راهکار ساده برای تقویت فن بیان

از جمله مهارت هایی که به خصوص برای مدیران دارای اهمیت فراوانی می باشد، مهارت فن بیان است. این مهارت کمک زیادی در نفوذ پذیری کلام در مخاطبین می کند. فن بیان از جمله مهارت هایی است که نیاز به تمرین دارد. در واقع برای تقویت این مهارت نیاز است که با استفاده از روش های ارائه شده بر روی هدف متمرکز شوید. اما گاهی نیاز است که در مدت کوتاهی فن بیان خود را بهبود ببخشید و از زمان بهترین استفاده را ببرید. در این حالت نیاز است که بهترین روش ها و راهکار ها متناسب با کم بودن زمان استفاده گردد. در این مقاله در مورد بهترین روش ها صحبت می شود.

استفاده بهینه از زمان

زمان از جمله مهمترین عوامل محدود کننده ارائه ها است. به همین دلیل باید به استفاده مناسب و بهینه از آن توجه شود. تکنیک های مختلفی در این زمینه وجود دارد که کمک می کند تا در بهینه ترین زمان بهترین سخنرانی را داشته باشید. برای داشتن یک ارائه مناسب سعی کنید زمان و میزان اطلاعات ارائه شده در یک زمان یکسان باشد. در واقع این تنظیم بین ارائه اطلاعات و زمان کمک زیادی به ارائه واضح و شفاف شما می کند. در واقع بیان کلمات به صورت صحیح و با تلفظ درست باید با آرامش خاطر و بدون عجله باشد.

استاد احمد محمدی

در زمان ارائه توجه به هدف و استفاده از جمله هایی کوتاه به سخنرانی شما کمک می کند. عجله کردن یا با سرعت پایین ارائه دادن نمی تواند مخاطب را مجذوب سخنان شما کند. استرس از جمله عواملی است که ممکن است باعث ایجاد این مشکل شود. استفاده از روش های مدیریت استرس به مدیریت زمان نیز کمک زیادی می کند.

قدرت کلمات

در سخنرانی های مختلف معمولا بالاترین نقش را محتوای سخنرانی دارد و این کلمات هستند که می توانند سخنرانی را برای مخاطبان جذاب کند. استفاده از کلمات درست و کنار هم قرار دادن مناسب آن ها می تواند باعث افزایش جذابیت ارائه شما شود. در کنار محتوا تلفظ صحیح کلمات و شمرده بیان کردن آن ها می تواند ارائه شما را جذاب کند. توجه کنید که کلمات همچون حلقه های زنجیری هستند که زمانی که در کنار هم قرار می گیرند و یک جمله را تشکیل می دهند می توانند اثر گذار و معنا دار باشند.

برای سخنرانی می توانید یک آهنگ و سرعت مناسب را داشته باشید. این موضوع توجه مخاطب را به محتوای صحبت های شما جلب می کند. توجه کنید که شمرده صحبت کردن می تواند کمک زیادی به نفوذ کلام شما داشته باشد. این موضوع باعث می شود که کلمات به صورت مناسب در جای مناسب در ذهن شنوندگان بنشیند.

ارائه ای با هدف داشته باشیم

هدف دار صحبت کردن یکی دیگر از عوامل مهم در جذابیت سخنرانی می باشد. در واقع هدف کمک می کند که مخاطب صحبت های سخنران را به خوبی در کنار یکدیگر قرار داده و در جهت موضوعی که مد نظر است تحلیل کند. در کنار این موضوع برای تقویت فن بیان باید زبان بدن مناسبی داشته باشید. این موضوع در راستای ارائه با اعتماد به نفس می باشد. زبان بدن درست و صحیح در واقع زمانی ایجاد می شود که از ساختار های خمیده و یا تهاجمی به دور باشد. زبان بدن این اطمینان را به مخاطب می دهد که فرد سخنران می تواند به صورت دقیق این موارد را اجرایی کند و تا حدود میزان تسلط شما را بر موضوع می دهد.

علاوه بر این موضوع همانطور که در قسمت های قبلی به آن اشاره شد هدف از ارائه و سخنرانی بسیار مهم است. گاهی این هدف می تواند ارائه یک دستاورد علمی باشد یا می تواند ارائه ای برای سرگرم کردن مردم باشد، هر کدام از این سخنرانی ها زمانی جذاب است که بتواند هدف خود را به خوبی القا کند.

هوش کلامی خود را بالا ببریم

گاهی برای شما پیش می آید که کلمه یا جمله ای را که همیشه در یاد داشته اید فراموش کرده اید. این موضوع به هوش کلامی شما بر می گردد. تقویت هوش کلامی و افزایش تعداد کلمات تخصصی می تواند کمک زیادی در زمان ارائه به شما بکند. این مورد کمک زیادی به تقویت فن بیان شما می کند. مکث زیاد و طولانی در هنگام ارائه و سخنرانی در روند آن اخلال ایجاد می کند و از جذابیت آن کم می کند.

مطالب مرتبط

نکات مهم در تقویت فن بیان
افزایش مهارت فن بیان
بهترین مهارت ها برای تقویت فن بیان
تاثیر فن بیان در یادگیری و آموزش
تاثیر فن بیان در رابطه ای موفق
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن