راهکار افزایش اعتماد به نفس و تاثیر آن – قسمت دوم راهکارها

افزایش اعتماد به نفس
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

همانطور که می دانید اعتماد به نفس بالا و متعادل کلید موفقیت و خوشبختی است. در این مقاله به معرفی چند راهکار افزایش اعتماد به نفس می پردازیم.

همانطور که در مقاله قبلی به آن اشاره شد، روش های متفاوتی برای اعتماد به نفس بالا در افراد وجود دارد. مواردی که در مقاله قبل به آن اشاره شد قسمتی از معضل اعتماد به نفس را حل می کند اما برای درک بهتر روش ها مختلف در این مقاله نیز از تعدادی راهکار افزایش اعتماد به نفس دیگر صحبت می کنیم. برای درک بهتر موضوع حتما توصیه می شود مقاله ابتدایی چند راهکار ساده برای افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید.

تاثیر عملگرا بودن راهکار افزایش اعتماد به نفس

در ادامه بحث های مربوط به راهکار افزایش اعتماد به نفس، در کنار مواردی که در این مورد در مقاله قبلی گفته شد، باید عملگرا بودن را هم در کنار این راهکار ها قرار داد. شما علاوه بر مسائلی که در مورد ظاهر و شرایط فکری گفته شد، باید نسبت به اعمال خود نیز آگاهی کافی داشته باشید. برای عملگرا بودن باید به خوبی کار هایی که به شما محول می شود را انجام دهید. برای رسیدن به این میزان از عملگرا بودن، باید تمرین کنید. مهم‌ترین تغییرات زندگی با تغییر نگاه  انجام می شود. به یاد داشته باشید که از جمله راه های موثر و کاربردی افزایش اعتماد به نفس همین عملگرا بودن است.

بسیاری از افرادی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، ترس از انجام کار ها و اعمال خود در اجتماع دارند. این در حالی است که شما می توانید با تعداد تمرین مناسب و انجام این موضوع مطمئن باشید که کار محول شده را به درستی انجام می دهید. نکته مهمتر در این زمینه میزان تلاش شما است. مطمئن باشید که با بی حوصلگی و تنبلی نه تنها در میزان اعتماد به نفس و عزت نفس شما تغییری ایجاد نمی شود بلکه ممکن است به مرور زمان از آن کاسته شود. راهکار شما انجام کارها با انرژی مثبت است تا به میزان اعتماد به نفس بالا در انجام امور برسید.

مطالعه بیشتر: ویروس کرونا یا کووید ۱۹ چه پیامی برای ما دارد؟

مطالعه بیشتر: رمز و راز موفقیت در زندگی: مرد عمل باشید

راهکار افزایش اعتماد به نفس بالا

تاثیر ارزیابی شخصی بر افزایش اعتماد به نفس

بسیاری از افرادی که دارای خودباوری پایینی هستند، خود را به بدترین شکل ممکن ارزیابی می کنند. این افراد همواره واقعیت های شخصیتی خود را زیر سوال برده و بر این باورند که افراد اطرافشان دارای شخصیت های بالاتری نسبت به آن ها می باشد. مطمئن باشید که در شخصیت همه انسان های موجود در کره زمین نقاط ضعف و قوتی وجود دارد. در واقع این نقاط ضعف و قوت انسان ها است که در کنار یکدیگر شخصیت افراد را تشکیل می دهد. معمولا افراد موفق در زندگی این نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی شناخته اند و توانسته اند راهکار افزایش اعتماد به نفس بالا را در خود پیدا کنند.

داشتن درک درست از این دو مورد و عدم قضاوت شخصی به صورت یک طرفه به افراد کمک می کند تا استعداد های خود را شکوفا کنند.

نه گفتن راهکار افزایش اعتماد به نفس بالا است

قدرت نه گفتن راهکار افزایش اعتماد به نفس

یک راهکار اعتماد به نفس بالا دیگر توانایی نه گفتن در زمینه های مختلف است. در بسیاری از موارد افراد براساس رابطه های شخصی که با یکدیگر دارند نمی توانند جواب منفی به یکدیگر بدهند. در یکی از تحقیقات گسترده در این زمینه، نتایج نشان می دهد که هر چه توانایی در نه گفتن در افراد پایین تر باشد، عزت نفس آن ها نیز پایین تر می باشد. ارتباط نزدیکی بین اعتماد به نفس بالا و توانایی گفتن نه در مواقعی که اتفاقات متناسب با شخصیت فرد نمی باشد، وجود دارد.

نه گفتن به معنای بی احترامی نیست بلکه به معنای استفاده از حق خود برای انتخاب مسیر زندگی می باشد.

تاثیر ارزیابی شخصی راهکار اعتماد به نفس بالا

افزایش اعتماد به نفس با ارتباط اجتماعی مناسب

از جمله موارد مهم دیگر از راهکار افزایش اعتماد به نفس، ارتباط اجتماعی مناسب و هدف دار است. یکی از تجربه های نا مناسب و آزار دهنده برای افراد عدم یافت موضوعات مناسب و جذاب برای شروع گفتگو است. برای مشاهده پستهای مرتبط با این موضوع می توانید صفحه اینستاگرام دکتر احمد محمدی را دنبال کنید.

افراد با اعتماد به نفس پایین معمولا از گفتگو ها به این دلایل فرار می کنند. اما راه حل این موضوع بسیار ساده است. شما قبل از شروع گفتگو با افراد سعی کنید مسائل مشترک و مواردی که امکان مباحثه دو طرفه وجود دارد را مطرح کنید. این موضوع باعث گسترده شدن بحث شده و می تواند در بلند مدت به افزایش این حس در شما کمک کند.

برای افزایش اعتماد به نفس، به خود جایزه بدهید

از جمله مواردی که در قسمت های قبلی به آن اشاره شد، ارزیابی شخصی منصفانه بود. افراد دارای اعتماد به نفس پایین زمانی که موفقیت هایی بدست می آورند، سعی می کنند آن را اتفاقی و تصادفی فرض کنند. این در حالیست که افراد دارای اعتماد به نفس بالا، از این موقعیت استفاده کرده و به خود جایزه می دهند. از خود بپرسید که آیا فردی خلاق هستید یا پر مشغله؟ راهکار این است. برای افزایش اعتماد به نفس سعی کنید هر اتفاق مثبت زندگی خود را به عنوان یک موفقیت بزرگ ارزیابی کنید و به دنبال گسترش دادن آن و حتی جشن گرفتن آن باشید.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی دوره آموزشی غیرحضوری تحت عنوان موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (معجزه ذهن قدرتمند) برگزار می‌کند که می‌تواند برای فعال‌سازی ذهن و قدرت تفکر شروعی بسیار خوب باشد.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments