چطور ایده پیدا کنیم؟ راهنمای جامع و قدم به قدم ایده پردازی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
چطور ایده پیدا کنیم؟ راهنمای جامع و قدم به قدم ایده پردازی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا تا به حال به فکر موضوعی برای نوشتن داستان یا ایده‌ای برای راه اندازی تجارت خود بوده‌اید؟ به فکر این هستید که چطور ایده پیدا کنید؟ پیدا کردن ایده‌های خوب و درجه یک مستلزم کار سخت، تمرکز زیاد و ناخوداگاه قوی است. در ادامه همراه ما باشید تا 15 مرحله‌ای که شما را به یک ایده پرداز عالی تبدیل خواهد کرد را برای شما شرح دهیم.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

چطور ایده پیدا کنیم؟

آیا برایتان سوال شده که در مسائل مختلف چطور ایده پیدا کنیم؟ در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم که چگونه ایده پیدا کنیم و ایده پردازی کنیم.

1. خود را در موضوع غرق کنید

 خود را در موضوع غرق کنید

برای اینکه مغز خود را در مسیر ایده پردازی قرار دهد و یاد بگیرید که چطور ایده پیدا کنید باید آن را با بسیاری از اطلاعات مرتبط احاطه کنید. معنای این امر بستگی به نوع ایده‌ای دارد که می‌خواهید به آن برسید.

اگر می‌خواهید نظریه‌ای ارائه دهید، باید تحقیقات مرتبط زیادی انجام دهید. شما باید مطالعاتی انجام دهید که ایده‌های موجود شما را به چالش بکشد. اگر خودتان را به حدی رسانده‌اید که اطلاعات زیادی دارید و فکر می‌کنید که نسبت به موضوع قبلی اطلاعات کمتری دارید، مغز شما برای تطبیق واقعیت‌ها با نظریه‌های شما تلاش می‌کند، حتی زمانی که احساس می‌کنید آن را خاموش کرده‌اید.

2. برای ایده پردازی از دیگران الهام بگیرید

چطور ایده پیدا کنیم؟ برای این که یاد بگیریم که چطور ایده پیدا کنیم باید ابتدا از دیگران الهام بگیریم. اگر روی نوشتن داستان کار می‌کنید، آثار بسیاری از نویسندگان دیگر را بخوانید که کارهای مشابه انجام می‌دهند. کتاب‌هایی را بخوانید که شما را با موقعیت مکانی که در آن می‌نویسید آشنا کنند.

تئوری‌های ادبی را بخوانید تا دیدگاه‌های مختلفی را درباره نحوه نوشتن یاد بگیرید. فلسفه بخوانید تا ایده‌هایی را دریافت کنید که ممکن است بخواهید در داستان‌های خود به آن‌ها بپردازید. اگر هنرمند هستید، مدتی را صرف مرور آثار دیگر هنرمندان در زمینه‌های مشابه کنید.

با افراد جدید و متفاوت آشنا شوید. تعامل با افراد خارج از گروه اجتماعی عادی، شما را در معرض ایده‌‌ها و دیدگاه‌های جدیدی قرار می‌دهد. این امر برای ایجاد “فاصله روانی” که یکی از مهم‌ترین پیش نیازهای خلاقیت است، بسیار مهم است.

فاصله روانشناختی زمانی است که شما به مسائل از منظری متفاوت از آنچه که به آن عادت کرده‌اید نگاه می‌کنید. هنگامی که شروع به قرار دادن خود به جای شخص دیگری می‌کنید، راحت‌تر می‌توانید با مشکلات خود به گونه‌ای برخورد کنید که قبلا فکرش را نکرده‌اید.

3. در ایده پردازی فاصله روانی ایجاد کنید

در ایده پردازی فاصله روانی ایجاد کنید

چطور ایده پیدا کنیم؟ به جای جدید سفر کنید. این راه خوبی برای ایجاد “فاصله روانی” است. قرار گرفتن در معرض دیدگاه‌ها و صداهای جدید باعث می‌شود که شما از یک منظر جدید به مسائل فکر کنید. گاهی اوقات می‌توانید برای خود بلیط هواپیما بخرید و با سفر کردن از تخیل خود برای تبدیل آشنا به ناآشنا استفاده کنید.

حتی تصور خود در یک مکان جدید می‌تواند شما را وادار کند از دیدی جدیدتر و خلاقانه‌تر به مسائل نگاه کنید. به طور مثال، ثابت داده شده است که افراد وقتی تصور می‌کنند مشکلی که با آن روبه‌رو هستند در آینده‌ای دور اتفاق می‌افتد، خلاق‌تر عمل می‌کنند.

متناوبا، ذهن آگاهی را تمرین کنید تا به شیوه جدیدی به جهان خود نگاه کنید. روی چیزی خاص در محیط خود تمرکز کنید و سعی کنید آن را به طور کامل تجربه کنید. به چیزهایی توجه کنید که در زندگی روزمره شما از بین می‌روند.

یکی از مثال‌های مفید ذهن آگاهی توجه زیاد به محیط اجتماعی شلوغ است. در منطقه‌ای شهری قدم بزنید یا در پارک شلوغ وقت بگذرانید. به نحوه تعامل مردم با یکدیگر نگاه کنید. به ویژگی‌های خاص آن‌ها توجه کنید و تصور کنید چه چیزی در سر آن‌ها می‌گذرد. این کار شما را جای شخص دیگری قرار می‌دهد.

4. قلم بگیرید و بنویسید

اجازه دهید ایده‌های شما آزادانه جریان پیدا کنند. شما می‌توانید بر موضوعی که در حال کار روی آن هستید تمرکز کنید، اما در صورت لزوم این امر به شما اجازه می‌دهد در جاهای دیگر سرمایه گذاری کنید.

مطالعه روزانه مطالب مجله می‌تواند راه خوبی برای شروع نوشتن باشد. حتی اگر تمرکز بر مسائل شخصی باشد، ممکن است از منظری جدید به کارهای خلاق خود بپردازید.

5. برنامه داشته باشید

برنامه داشته باشید

وقتی هیچ ایده‌ای در دست نیست، می‌توان به راحتی دلسرد شد و کار را به تعویق انداخت. با این حال تا زمانی که واقعا برای حل مشکلات خود تلاش نکرده باشید، به طور کلی نمی‌توانید تلاش‌های خود را تصدیق کنید.

مهلت‌های خود خواسته تعیین کنید و خود را مجبور کنید که به آن‌ها عمل کنید. اگر آنچه که تا مهلت مقرر تولید می‌کنید قابل قبول نباشد، حداقل می‌دانید که چه چیزی کار نکرده است و چگونه می‌توان آن را در آینده بهبود بخشید.

6. جلسات طوفان فکری ساختاری انجام دهید

چطور ایده پیدا کنیم؟ خواسته‌های یک جلسه طوفان فکری دقیق و ساختار یافته می‌تواند شما را مجبور کند بیش از آنچه که می‌خواهید ایده پردازی کنید. محدودیت زمانی و اهدافی را تعیین کنید که مطمئن نیستید می‌توانید به آن‌ها برسید.

استاد احمد محمدی
موفقیت‌ها در ذهن آغاز و با تلاش به‌ثمر می‌رسند.
استاد احمد محمدی

اگر شکست بخورید، باز هم بیشتر از حالتی که اگر خودتان را به چالش نمی‌کشیدید تولید خواهید کرد. به عنوان مثال، 30 دقیقه به خودتان فرصت دهید تا 30 ایده ارائه دهید. فقط در اسرع وقت بنویسید.

به خودتان 30 دقیقه زمان بدهید تا دو صفحه مطلب بنویسید. بعید است که محصول نهایی فوق العاده‌ای را به دست آورید، اما این نوع چالش می‌تواند شما را مجبور به ارائه ایده‌های جدید کند.

7. در ایده پردازی یاد بگیرید که چه چیزی را فراموش کنید

همیشه بخش اصلی فرایند خلاقیت حذف مواردی است که اهمیتی ندارند. دانستن آنچه در ابتدا اهمیتی ندارد می‌تواند دشوار باشد. به عنوان یک مخلوق خلاق، ما تمایل داریم که همه چیز را بخواهیم، اما شما باید شروع به نوشتن برخی از ایده‌ها کنید، حتی اگر در ابتدا خوب به نظر برسند. شروع به سازماندهی اطلاعات مهم در سر خود کنید و آنچه را که به نظر نمی‌رسد مناسب باشد را حذف کنید.

8. شرایط مناسبی را برای وقوع خلاقیت ایجاد کنید

در ایده پردازی یاد بگیرید که چه چیزی را فراموش کنید

این بدان معنا نیست که شما باید مدام در آسمان خلاقیت پرواز کنید. سعی کنید حداقل یک ساعت در روز به خود فرصت دهید تا اجازه دهید ذهن شما به طور طبیعی برای خود به این طرف و آن طرف برود و سرکشی کند. حداقل یک روز در ماه به همین منظور مرخصی بگیرید.

9. خودتان را خوشحال کنید

چطور ایده پیدا کنیم؟ وقتی برای یافتن چیزی تلاش می‌کنیم می‌توانیم عصبانی و ناامید شویم. این احساسات روند خلاقیت ما را مختل می‌کنند. برای شاد بودن باید مدتی استراحت کنیم. نحوه انجام این کار با سلیقه‌های فردی ما متفاوت است.

خرید را امتحان کنید. هنگام بیرون رفتن از خانه برخی از مناظر و صداها را بررسی کنید. گشت و گذار در وب راهی برای منحرف کردن خود است که شما را نیز در معرض ایده‌ها و اطلاعات جدید قرار می‌دهد.

10. برای ایده پردازی از طبیعت لذت ببرید

به بیرون از حیاط خلوت خود بروید و به آسمان نگاه کنید. پیاده روی کنید. ذهن خود را پاک کنید. سعی کنید به جای مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم کرده‌اید، بر طبیعت تمرکز کنید. بگذارید ذهن شما به طور طبیعی برای خود سیر کند. به احتمال در چنین حالتی ممکن است آنچه را که به دنبال آن هستید پیدا کنید.

11. کمی موسیقی گوش دهید

برای آرامش بخشیدن و پاک کردن ذهن خود کمی موسیقی گوش بدهید. سعی کنید موسیقی جدیدی را بگذارید که شما را از قلمرو فکری‌تان خارج کند. از طرف دیگر، موسیقی‌ گوش دهید که احساسات قدرتمندی را برانگیزد که می‌تواند شما را برانگیخته کند.

12. مدیتیشن کنید

چطور ایده پیدا کنیم؟ مدیتیشن روشی کلاسیک برای پاکسازی ذهن است. هنگامی که ذهن خود را پاک کردید، برخی از بلوک‌های ذهنی و تصورات پیش بینی شده که مانع خلاقیت شما می‌شوند، فرو می‌ریزد.

چشمان خود را ببندید و روی یک چیز تمرکز کنید. این می‌تواند عبارتی باشد که در ذهن خود تکرار می‌کنید یا تصویری که در چشم ذهن خود تصور می‌کنید. اگر ذهن شما شروع به منحرف شدن و سیر کردن در جاهای دیگر کرد، به آرامی آن را به همان چیزی که مدیتیشن می‌کردید، بازگردانید.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - استعداد

ثابت شده است که مدیتیشن آگاهانه باعث می‌شود خلاقیت افزایش یابد. برای انجام مدیتیشن آگاهانه، در حالت ایستاده با پاهای صاف و بدون حواس پرتی کمی بنشینید.

حدود 25 درصد از توجه خود را به کنترل و مشاهده تنفس اختصاص دهید. چشمان خود را باز نگه دارید و به همه چیز در اطراف خود توجه زیادی داشته باشید. هنگامی که ذهن شما شروع به پرسه زدن می‌کند، آن را بر محیط خود متمرکز کنید.

13. ایده خود را روی کاغذ بیاورید

هنگامی که چیزی در ذهن شما ظاهر شد، مهم است که ببینید آیا کار می‌کند یا خیر. شروع به ترسیم آن روی کاغذ، کشیدن آن یا نوشتن آن کنید. مطمئن باشید که مقداری از آنچه به دست آورده‌اید را در دست دارید تا آن را فراموش نکنید.

همواره یک دفترچه یادداشت در دست داشته باشید تا بتوانید ایده‌های خود را قبل از اینکه از بین بروند یادداشت کنید.

14. در مورد ایده خود تحقیق کنید

 در مورد ایده خود تحقیق کنید

یک ایده ممکن است در ابتدا خوب به نظر برسد، اما در کل بی اساس باشد. اگر ایده شما یک نظریه تجربی است، آن را در برابر شواهد آزمایش کنید تا مطمئن شوید که آیا معتبر است یا خیر.

اگر ایده ادبی یا هنری است، به آثار دیگر هنرمندان بازگردید تا میزان اصالت آن را تعیین کنید. ببینید آیا درک شما از محیط یا واقعیت‌های طرح واقعی است.

15. بینید منتقدان چه می گویند

شما باید دائما برای بهبود کار خود به دنبال بازخورد باشید. اگر می‌توانید بازخورد حرفه‌ای دریافت کنید که بسیار عالی است، اما اگر امکان پذیر نیست، از حلقه اجتماعی خود شروع کنید.

ایده‌های خود را در اختیار دوستان یا افراد مهم دیگر قرار دهید. فقط به این دلیل که یک ایده برای ما خوب به نظر می‌رسد به این معنی نیست که از نظر افراد دیگر نیز خوب باشد.

چطور ایده پیدا کنیم؟ تمامی این 15 مرحله نقشه راه شما برای خلاقیت و ایده پردازی است. مهم‌تر از این روش‌ها، این عمل گرایی شماست که نتایج را برای شما تضمین می‌کند.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *