مقالاتموفقیت / انگیزشی

چرا هنگام کار تمرکزتان را از دست می دهید؟

“موقع کار تمرکزتان بر کار ، هنگام تماشای تلویزیون تمرکزتان بر برنامه تلویزیونی و هنگام مطالعه حواستان به کتاب و مطالبی که می‌خوانید، باشد.             «رِمِز ساسون»

چگونه از انحراف افکار هنگام انجام کار جلوگیری و بر کارتان تمرکز کنید؟

تمرکز بر کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که تمرکز باعث می‌شود تا شما کار خود را به صورت کارآمدتر، سریع‌تر و با اشتباهات کمتری انجام دهید. در حین انجام کار چه افکاری به سراغتان می‌آید؟ آیا به کارتان تمرکز می‌کنید یا خیالبافی می‌کنید؟ آیا حواستان پرت می‌شود و به کاری که قرار است بعد از ظهر انجام دهید، فیلمی که می‌خواهید با همسرتان ببینید یا به وعده غذایی‌تان  فکر می‌کنید؟

اکثر افراد به جای انجام کار، خیالبافی می‌کنند یا به ذهنشان اجازه می‌دهند که به هرجایی که می‌خواهد برود. علت این حالت این است که آن ها کارشان را دوست ندارند یا کنترلی بر ذهنشان ندارند.

اگر به کارتان توجهی نداشته باشید، امکان دارد که اشتباهات و خطاهای فاحشی انجام دهید. گاهی خطاها قابل اصلاح هستند اما این کار وقت و انرژی زیادی را می‌طلبد و گاهی هم خطاهای شما قابل جبران نیستند. بنابراین توصیه ما این است، برای جلوگیری از این خطاها، با شرکت در سمینار موفقیت، تمرکز کردن به هنگام انجام امور را بیاموزید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

فرض کنید راننده اتوبوس یا تاکسی هستید و یا با ماشین‌آلات در کارخانه کار می‌کنید یا حسابدار هستید و تمرکزی بر کارتان ندارید. این خطرناک است و امکان دارد که خطاهای غیر قابل جبرانی را انجام دهید. چند دلیل که می‌توان برای حواس‌پرتی نام برد به شرح ذیل می‌باشد.

1. آیا شما در حین کار کردن مدام به گوشی همراهتان نگاه می‌کنید؟ این کار حواستان را پرت می‌کند و در کارتان دچار اشتباه می‌شوید.استفاده مکرر از گوشی همراهتان در محل کار یکی از دلایل اصلی برای حواس‌پرتی و تمرکز نداشتن شماست.

how to focus on your job?

باید گوشی‌تان را در جیب، کیف یا کشوی میزتان قرار دهید تا نتوانید هر چند دقیقه به آن نگاه کنید. شاید انجام چنین کاری سخت باشد، اما حداقل برای یک هفته این کار را انجام دهید و نتیجه را ببینید. بعدها می‌بینید که مدت زمان نگاه نکردنتان به گوشی افزایش پیدا می‌کند. امکان دارد که فکر کنید که چنین کاری مؤثر نخواهد بود زیرا شما حواستان به تماس‌ها و پیامک‌هایی است که پاسخ نداده‌اید. این طبیعی هست چون مثل ترک کردن یک عادت است. شما باید دفعات زیادی این کار را تکرار کنید تا اینکه کم کم فکر نکردن به تلفن و تماس‌ها و استفاده نکردن از آن برایتان راحت ‌شود و به جای آن حواستان به کارتان باشد.

2. دلیل دیگر حواس‌پرتی شما در حین کار این است که از آن کار خوشتان نمی‌آید. اکثر ما کار می‌کنیم چون به پول نیاز داریم. اگر شما شغل مورد علاقه خود را داشته باشید که عالی است در غیر اینصورت حتی اگر شغلتان را دوست نداشته باشید به انجام کارتان نیاز دارید. شما مختارید که غمگین باقی بمانید یا این وضعیت را بپذیرید و آن را بهتر سازید. اگر از شغلتان خوشتان نمی‌آید، نمی‌توانید بر کارتان تمرکز داشته باشید، خوب کار نمی‌کنید و دچار خطاهایی می‌شوید و در نهایت امکان دارد که از کار اخراج شوید.اگر بر کارتان متمرکز باشید، آن را به نحو احسن انجام می‌دهید و تلاش می‌کنید تا راه‌‎هایی را بیابید که در شغلتان عالی و برجسته باشید، بدین ترتیب امکان دارد که در شغلتان پیشرفت داشته باشید و به شغلتان علاقه پیدا کنید.

3. خستگی و نداشتن خواب کافی نیز یکی از دلایل عدم تمرکز است. شما با خوابیدن به اندازه کافی و استراحت ذهن و بدنتان می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

4. گرسنگی و تشنگی نیز دو عامل برای عدم تمرکز حین انجام کار و فکر کردن به موضوعات دیگر هستند. این ها هم قابل اصلاح هستند. قبل از انجام کار صبحانه بخورید یا هنگام کار کردن چیزی بخورید. هرگز نگویید که من وقتی برای خوردن ندارم.

5. نداشتن قدرت تمرکز نیز از دلایلی است که انجام کار به درستی را مشکل می‌سازد. صبور نبودن و ناتوانی در کنترل افکار یکی از دلایل عدم تمرکز است. از طریق تمارین تمرکز می‌توانید این فقدان را از بین ببرید. توجه داشتن به کاری که انجام می‌دهید تمرکزتان را بالا می‌برد.

استاد احمد محمدی

فواید داشتن تمرکز هنگام کار چیست؟

  1. در کارتان ثابت‌قدم‌تر هستید و شانس بیشتری برای پیشرفت دارید.
  2. مافوقتان قدردان شما خواهد بود و در نزد او احترام خواهید داشت.
  3. ارباب رجوعتان از کار شما رضایت بیشتری دارد.
  4. کمتر دچار خطا می‌شوید.
  5. کارتان را سریع‌تر و به نحو احسن تمام می‌کنید.
  6. وقت و انرژی خود را ذخیره می‌کنید.
  7. تمرکز بر کار، توانایی شما را در کنترل حواس و افکارتان بیشتر می‌کند.

اغلب افراد توانایی تمرکز را ندارند. اما با کمک تمارین تمرکز می‌توان به این مهارت دست یابند. تنها با چند دقیقه تمرین در روز می‌توان تفاوت را احساس کرد.

” اگر ذهن‌آگاهی را انجام دهید، احساس اینکه کاری که انجام می دهید بیهوده است، از بین خواهد رفت.”  « تیچ نات هان»

” ذهن‌آگاهی، راهی برای دوست شدن با خود و تجربه‌مان است.”        «جان کابات زین»

هر امری که با تمرکز انجام پذیرد، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت، این نکته را همه می دانند، ولی چرا در حین انجام کارهای خود تمرکز کافی را نداریم؟! همانطور که در مقاله فوق هم اشاره گردید، عوامل مختلفی سبب عدم تمرکز و حواس پرتی می گردند، که باید سعی نماییم این عوامل مزاحم را از بین ببریم.

حال که عوامل حواس پرتی در حین کار و فواید کارکردن با تمرکز کامل را می دانیم، بهتر است تلاش نماییم با مطالعه و تمرین فراوان این مهارت مهم را در خود بهبود بخشیم. استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، مطالب مفیدی در رابطه با مهارت تمرکز و رابطه آن با موفقیت افراد، و همچنین سایر ابزارهای موفقیت، را به ما خواهند آموخت. جهت بهره مندی از آموزه های ایشان می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه و در این سمینار شاد و انگیزشی شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

تمرین سلامتی، قدرت و آرام‌سازی جسم و ذهن از طریق ورزش
4 روشی که می توانید برای افزایش تمرکز از آن بهره ببرید
گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری – قسمت دوم
گل یا همان ماری جوانا باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می گردد؟! – قسمت اول
آیا دچار حواس پرتی هستید؟ این مقاله را بخوانید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن