چرا در ایجاد عادت های جدید در خودمان اغلب با شکست مواجه می شویم؟(1)

شکست
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

فکر می کنم شما هم در این که ایجاد عادات جدید کار دشواری است، هم عقیده و هم نظر هستید؛ در واقع، این کار آن قدر سخت است که گاهی به صورت مرتب در آن شکست می خوریم. در ابتدای امر، کارمان را با امید و انگیزه قوی شروع می کنیم اما بعد از اندک زمانی، در رعایت آن، درجا می زنیم و سرانجام، به کل، بی خیال آن می شویم و به روال همیشگی مان بر می گردیم. اگر شما هم مثل من باشید، شاید گاهی برای توجیه عدم موفقیتتان، از جمله معروف «ترک عادت موجب مرض است» استفاده کنید.

متاسفانه، شاید در ظاهر امر متوجه نشویم، اما این نیمه کاره رها کردن، تاثیر منفی بسیار عمیقی روی عزت نفس ما می گذارد. ما احساس می کنیم شکست خورده ایم؛ از درون خودمان را سرزنش می کنیم که نمی توانیم خودمان را تغییر دهیم؛ سپس، به کل، منکر نیاز به آن عادت جدید می شویم و خودمان را به این طریق توجیه می کنیم: از همان اول هم ایجاد چنین عادت جدیدی واجب نبود.

اما آن چه که به واقع اتفاق می افتد این است که عدم موفقیت ما در اعمال تغییرات و اصلاحات و ایجاد آن عادت جدیدی که در نهان، واقعا خواستارش بودیم، باعث می شود باور کنیم که:

  • نمی توانیم آن فردی شویم که آرزویش را داریم؛
  • پتانسیل درونی مان را آزاد کنیم؛
  • برای خودمان اعتباری قائل نباشیم و خودمان را دست کم بگیریم؛
  • به کمتر از آن چه که لیاقتش را داریم، رضایت دهیم.

ای کاش می توانستم بفهمم مشکل چیست؛ آن را اصلاح کنم؛ خودم را به انجامش متعهد کنم و تلاش و پایداری بیشتری از خودم نشان دهم…

اگر تلاش کرده اید عادت جدیدی در خود پرورش دهید و در آن کار شکست خورده اید؛ مجددا سعی کرده اید و سعی کرده اید اما کماکان شکست خورده اید، بدانید که تنها نیستید.

همان طور که در ابتدای این مقاله، یادآوری کردم، ایجاد عادت کار دشواری است. می دانید چرا؟ چون اغلب ما از مسیر اشتباهی سعی در ایجاد آن عادت داریم. ما دلیل اصلی شکست خوردنمان را نمی دانیم و فکر می کنیم که دلیل شکستمان، ضعف های فردی و عدم انضباط شخصی است. اما حقیقت ماجرا اینجاست که در اغلب موارد اصلا این طور نیست. بلکه شکست ما در وهله اول ریشه در عدم دانش و آگاهی به همراه نداشتن مهارت های صحیح دارد.

اگر می خواهید به صورت پایدار عادتی را در خودتان ایجاد کنید، باید چم و خم راه را بدانید. باید بفهمید چرا عده ای می توانند عادات متعددی را در خود به وجود آورده و تا آخر عمرشان آنها را رعایت کنند اما برخی دیگر، مرتب شکست می خورند.

لئو بابائوتا، عادات جدید بی شماری را در خودش ایجاد کرده است که سال های سال است آنها را رعایت می کند. او 35 کیلوگرم از وزنش را از دست داد، گیاهخوار شد، چندین کتاب به تحریر در آورد و چند وبلاگ نوشت، تبدیل به آدم سحرخیزی شد، تمام بدهی هایش را تسویه کرد و درآمدش را نیز ۳ برابر ساخت، زندگی اش را ساده تر کرد و ماشینش را هم فروخت و با وسائل نقلیه عمومی تردد کرد.

 

به نظر شما لئو از چه رازی مطلع بود که شما از آن بی خبرید؟

کیتی تالو گیاهخوار شده است، هر روز صبح می دود، در حال نگارش یک رمان است، وبلاگ فوق العاده ای را مدیریت می کند، تمامی قروضش را پرداخت کرده است و در حال حاضر، یک کارگردان مطرح و موفق شده است.

کیتی چطور؟ او چه چیزی می دانست که شما از آن چیزی نمی دانید؟

استفانی وتزل هم چیزی در حدود 100 کیلوگرم از وزنش کم کرده است؛ کتابش را منتشر کرده است؛ کسب و کار شخصی خودش را راه اندازی کرده است؛ وبلاگی را در ارتباط با سلامتی و رژیم غذایی سالم راه اندازی کرده است؛ به صورت مرتب از مشاوره و خدمات یک مربی فردی استفاده می کند و به تغذیه روزمره اش توجه ویژه ای می کند.

در مورد استفانی چه می گویید؟ او چه می داند که شما نمی دانید؟

تمامی این افراد، در ایجاد عادت موفق بوده اند و درست مانند من و شما، آن ها هم بارها تلاش کرده اند و شکست خورده اند؛ مجدد تلاش کرده اند و باز هم شکست خورده اند و…… این داستان تا جایی ادامه پیدا کرد که؟

آنها دلیل شکست خوردنشان را فهمیدند. آنها فهمیدند که چه چیزی تلاش هایشان را نقش بر آب می کند، انگیزه شان را می کشد و قدرت تصمیم گیری و اراده شان را ضعیف می کند. در واقع، آنها توانستند 8 علتی که منجر به شکست ما در ایجاد عادات می شوند را شناسایی کنند.

ادامه دارد…

طبیعی است که در ابتدای فرایند ایجاد عادت های جدید با مشکل مواجه و حتی شکست بخورید! بیشتر مردم این مشکل را دارند، اما بعضی توانسته اند عادت های جدید زیادی در خود به وجود بیاورند و به موفقیت دست یابند. علت موفقیت این افراد و شکست بسیاری از ما در مقاله فوق آورده شده است، با دانستن ایرادها و راهکارها، می توانید عادت های جدید مورد نظر را در خود ایجاد نمایید.

آکادمی بازار به منظور ارائه بهترین شیوه های موفقیت و عادت سازی به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می کند، که در آن استاد احمد محمدی مدرس و سخنران انگیزشی، ابزارها و مهارت های مورد نیاز جهت موفقیت از جمله عادت سازی و تکنیک شکست را به شما تدریس می نمایند. برای اطلاع از نحوه ی ثبت نام در این سمینار و محتوای آموزشی آن، می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments