چراغ های خطری که به هنگام انتخاب همسر و ازدواج ممکن است نبینید

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

انتخاب همسر همیشه حساس و نیازمند دقت بوده و هست. در این مقاله تعدادی از موقعیت های حساستر و حتی خطرناک که نیازمند دقت بیشتری هستند، آورده شده است. بنابراین هوشمندانه عمل و مرحله به مرحله با سنجش شرایط آینده اقدام نمایید:

 1- زیبایی چشم نواز!

شکی نیست که همه ما زیبایی را دوست داریم و به سمت آن جذب می گردیم، اما وقتی نقش زیبایی در انتخاب ما بیشتر از حد معقول باشد، دردسرها هم شروع می گردد. بهتر است قبل از این که کسی را برای خودتان برگزینید، اولویت های خود را تعیین نمایید: با اینکه زیبایی برای شما اهمیت زیادی دارد، اما چه چیزهایی هست که برای شما از زیبایی اهمیت بیشتری دارد؟ چه معیارهایی را حاضر هستید فدای زیبایی نمایید و از چه معیارهایی به هیچ وجه حاضر نیستید بگذرید؟ آیا اگر این شخص این همه زیبا نبود، باز هم او را انسان خوبی می دانستید؟

2-پرستیژ و موقعیت اجتماعی خاص

موقعیت اجتماعی یکی از مواردی می باشد که احتمال خطای ما در انتخاب همسر را به شدت افزایش می دهد. عناوین و موقعیت های چشمگیر به راحتی می توانند سایر ویژگی های فرد را تحت تاثیر قرار دهند و به عبارتی چشم ما را به روی خیلی چیزها ببندد. در این صورت ما با موقعیت طرف مقابل ازدواج می نماییم، اما با «خود» او زیر یک سقف می رویم!  شما در داخل خانه دیگر خانم یا آقای دکتر، مهندس، استاد یا غیره نخواهید بود! اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، فرد را بدون شغل و موقعیت خاص وی تصور نمایید: آیا اگر چنین موقعیتی را نداشت بازهم برای شما انسان قابل قبولی بود؟ غیر از موقعیت خاص، چه خصوصیات دیگری دارد که شما را به خود جذب می نماید؟

3- عشق و علاقه بیش از حد

به طور قطع عشق یکی از لازمه های ازدواج می باشد، ولی برای ازدواج کافی نیست. اگر تنها از روی عشق ازدواج می نمایید، منتظر باشید که روزی فقط به دلیل نفرت از هم جدا گردید! اگر نخواهیم از اصطلاح «عشق کور» در این مورد استفاده نماییم، می توانیم بگوییم مغز عاشق، همه چیز را از پشت عینک عشق می نگرد و از پشت این عینک هم همه چیز بهتر از آن چه که هست دیده می شود مگر بد است؟ نه. تنها مشکل اینجا می باشد که ما نمی توانیم همیشه با این عینک به دنیا نگاه نماییم، چه بخواهیم چه نخواهیم این شیفتگی و این هیجانات دیر یا زود فروکش می نماید. بنابراین در این شرایط فقط کمی زمان بدهید و صبر کنید تا دریابید که تصمیم تان با عقل تان مطابقت دارد یا نه.

ازدواج موفق - انتخاب درست همسر

4- احساس تنهایی بسیار

تنهایی مفرط ساده تر از آن چه که تصور نمایید، می تواند شما را در معرض انتخاب اشتباه قرار دهد. زمان که در تنهایی به حال خودتان تأسف می خورید، کسی پیدایش می شود که می تواند شما را از دست این غول تنهایی و این همه غم و غصه نجات بخشد و ادامه داستان! اشخاص تنها به راحتی می توانند تنهایی خود را با دوستان و آشنایان تا حدی برطرف نمایند و به فکر حل این مسأله از طریق ازدواج نباشند. بعد از اینکه از عمق تنهایی ما کم شد، می توانیم تصمیمات بهتری برای خودمان بگیریم.

5 – عجله

در هر انتخابی، زمانی که ما در شرایط اضطرار و عجله قرار می گیریم، احتمال به اشتباه افتادنمان بسیار زیاد می گردد و وقتی که این انتخاب به بزرگی انتخاب  همسر باشد، حساسیت آن هم چندین برابر می گردد. ممکن است از سمت دیگران یا ندای درونتان تحت فشار قرار گیرید که ازدواجتان دارد دیر می شود، پیشنهاد می کنم در این شرایط به آنان از جمله ندای درونتان بگویید که اصلاً قصد ازدواج ندارید!

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
انتخاب همسر و ازدواج موفق

6- سن پایین

این که دقیقاً چه سنی برای ازدواج مناسب است را نتوان مشخص نمود، این مسأله در فرهنگ ها و در افراد مختلف تفاوت زیادی دارد. ولی اکثر روان شناسان امروزی اعتقاد دارند که به طور کلی در جامعه شهری کنونی سنین زیر 20 سال می تواند برای ازدواج پرخطر باشد. ازدواج سالم نیاز به بلوغ های چندگانه دارد که بسیاری از آن ها در سنین پایین حاصل نمی گردد. بسیاری از اشخاص در سنین آغاز جوانی هنوز نمی دانند که از زندگی چه می خواهند و در سال های بعد اولویت های آن ها تغییرات زیادی می نماید. ضمن اینکه در این سنین معمولاً احساسات ما بر عقلمان غالب است. در کل اگر فکر می کنید هنوز به سن مناسب ازدواج نرسیده اید، هرگز ازدواج نکنید.

7- شناخت ناقص

وقتی با یک نفر ازدواج می کنیم، درواقع با کل وجود او و با همه ابعاد زندگی، خانواده، گذشته، آینده، افکار و اخلاق او ازدواج می نماییم. در مورد شخصی که با او قبل از ازدواج دوست هستیم و محدود به کافی شاپ رفتن در آخر هفته ها می شود، فقط بعد «کافی شاپ» یا به عبارتی بعد «تفریحی» وی را می شناسیم؛ و یا به عبارتی با شخصیت مجازی او (که معمولاً بسیار متفاوت از شخصیت حقیقی می باشد) آشنا می گردید و این هرگز شناخت کافی برای یک ازدواج خوب به شمار نمی آید. احتمال شکست در ازدواجی که براساس شناخت کافی انجام نشود، بسیار بالاست. ما وقتی می توانیم به شناخت کامل تر برسیم که با همه ابعاد وجودی فرد در شرایط و موقعیت های مختلف آشنا شده باشیم.

ازدواج موفق - انتخاب درست همسر

8- بحران عاطفی

بحران روحی به هر دلیلی ممکن است به وجود آید: ممکن است اخیراً عزیزی را از دست داده باشید، از کار اخراج گردیده باشید، بیمار باشید، پدر و مادر شما از هم جدا شده باشند یا هر مسأله دیگری که باعث ناراحتی شما شده باشد. در حالت بحران، ذهن ما فعالیت طبیعی ندارد و امکان اشتباه در این وضعیت افزایش می یابد. ممکن است فردی که الان به نظر ما همسر مناسبی می آید، بعد از عبور از بحران، دیگر چندان مناسب به نظر نرسد و خودمان هم ندانیم چه شد که حاضر گشتیم با چنین کسی ازدواج نماییم. این نوع ازدواج ها دقیقاً مصداق «از چاله به چاه افتادن» می باشد.

9- سرخوشی و هیجان

ممکن است در یک مهمانی خانوادگی با کسی آشنا شوید که گویی دقیقاً همان فردی است که همیشه در رویاهای خود به دنبالش بوده اید. احساس بسیار خوبی نسبت به او دارید و زمانی به او فکر می نمایید شادی وصف ناپذیری را در خود احساس می می نمایید. صبر کنید ممکن است که «جو زده» شده باشید! به هنگام جوزدگی کارهایی می نماییم که شاید در حالت عادی به آن فکر هم نکنیم. زمانی که در مهمانی به ما خوش می گذرد، عملکرد مغز ما متفاوت از حالت عادی می باشد و در حقیقت فیلترهایی که ما برای انتخاب شخص مناسب برای خود داریم تا حد زیادی از کار می افتد. اشتباه بزرگی است که بخواهیم به انتخاب ذهن خود در چنین حالتی اعتماد نماییم. در این وضعیت بهتر است مدتی صبر نماییم تا مغز به حالت عادی برگردد و دوباره درمورد این فرد فکر کنیم. در اکثر موارد انتخاب های هیجانی بعد از مدتی از چشم ما می افتند.

10- رقابت و حسدورزی  

از کجا متوجه گردیم که تصمیم گیری ما از روی چشم تو هم چشمی می باشد؟ از اینجا که مدام در حال مقایسه نمودن مورد خودتان با مورد ازدواج فردی هستید که حسادت شما را برانگیخته و این خیال شما را رها نمی کند که ازدواج شما با این فرد چطور می تواند حال او را بگیرد و دل شما را خنک نماید. خصوصاً چشم تو هم چشمی در مورد کسانی دیده می شود که از همسر خود جدا شده اند و همسر آن ها دوباره ازدواج نموده است. در چنین شرایطی تمایل شدیدی به جبران کردن و کم نیاوردن در فرد پدید می آید که ضریب خطا در انتخاب را تا حد زیادی افزایش می دهد. توصیه می شود برای این جبران این رو کم کنی، راه های دیگری به جز ازدواج را در پیش بگیرید.

نتیجه گیری:

هر شخصی برای ازدواج معیارها و ملاک هایی دارد که به گمان خودش منطقی و اصولی می باشد، ولی واقعیت این است که حتی منطقی ترین معیارهای ازدواج هم ممکن است با تصورات اشتباه و باورهای نادرست ترکیب گردد و چشم ها را روی حقایق بندد. البته این احتمال هم وجود دارد که هر جوان مجرد در شرف ازدواج در موقعیتی قرار گیرد که به اجبار تن به وصلت دهد یا در شرایطی باشد که گمان نماید ازدواج تنها راه نجات وی از یک موقعیت ناخوشایند می باشد. حال که با مطالعه مقاله فوق وضعیت های خطرناک را شناختید، می توانید به هنگام مواجهه با آن ها معقولانه و منطقی، برای رفع و رجوع آنان گام بردارید.

  • به نظر من که بسیاری از ازدواج های ناموفق و آن هایی که به طلاق منجر می گردند، اغلب به این دلایل است. نظر شما چیست؟
  • آیا موارد دیگری غیر از موارد فوق هم می شناسید که سبب بالا رفتن اشتباه در انتخاب همسر می گردد؟

[fusion_button link=”” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”pill” icon=”fa-smile far” icon_position=”left” icon_divider=”yes” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان به اشتراک بگذارید[/fusion_button]

ذهن شما بسیار قدرتمند است و می تواند هر چیزی را که واقعاً می خواهید برایتان به ارمغان بیاورد. تنها محدودیت واقعی برای آنچه در زندگی می توانید به دست بیاورید، خواسته های خودتان است. دنیای بیرونتان، بازتابی از دنیای درون تان است و به همین خاطر قانون جذب می گوید شما افرادی را به خود جذب می کنید که شبیه خودتان هستند. انتخاب همسر هم به این صورت است. دوست دارید همسرتان چه شکلی باشد؟ خودتان باید آن خصوصیات و ارزش ها را داشته باشید تا چنین همسری را جذب کنید. این تنها با کار بر روی ذهن و کنترل آن و افکارتان امکان پذیر نیست. پیشنهاد می کنم با شرکت در دوره غیر حضوری «قدرت معجزه ذهن» یاد خواهید گرفت چگونه کنترل ذهن و زندگی خود را به دست بگیرید.

 دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *