پنج دشمن بزرگ رویا خود را بشناسید

رسیدن به رویا
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

خلاقیت چیست؟

آیا واقعا می‌خواهید رویای بزرگ خود را به واقعیت بدل کنید؟ تا رسیدن به رویای بزرگ خود متوقف نشوید.

 fvc’آیا می‌خواهید یک تجارت بزرگ راه بیندازید؟ یا می‌خواهید ازدواجی رویایی داشته باشید؟ آیا دوست دارید به طور حرفه‌ای آشپزی کنید؟ آیا می‌خواهید ۲۰ کیلو از وزن‌تان را کم کنید؟ (البته اگر اینطور است، با کسی که می‌خواهد آشپزحرفه‌ای شود، معاشرت نکنید)

هدف از پرسیدن این سوال این است که دریابیم با حل چه مسائلی احساس بهتری نسبت به زمان حال خواهید داشت. کلید حل مشکلات را در دست بگیرید. مشکل‌تان، هر چه که هست، را نقطه ۱ فرض کنید و می‌دانید که با دست یافتن به رویای بزرگ خود، به نقطه‌ ۲ می‌رسید. برای این‌کار باید از خودتان خلاقیت و ابتکار عمل به خرج دهید.

خلاقیت چیست و چگونه بر آگاهی و رشد ذهن تاثیر می‌گذارد؟ ساده‌ترین تعریف خلاقیت، یعنی در عمل کاری انجام دهیم و چیزی را عملی کنیم که در حال حاضر وجود ندارد؛ یعنی واقعیت بخشیدن به چیزی که در حال حاضر وجود ندارد. بدون انجام این‌کار، منظورم استفاده از خلاقیت‌ خودتان است.

نمی‌توانید به خواسته‌تان برسید که خود، باعث می‌شود شما بیشتر و بیشتر در دام ناامیدی بیفتید. در واقع، خلاقیت و ابتکار عمل را در دست گرفتن برای حل مساله، که در اینجا رسیدن به اهداف و رویای شما است، ضروری است.

 در این حین، ۵ دشمن بزرگ خلاقیت را شناسایی کرده‌ایم که با شما در میان خواهیم گذاشت.

۱. انتظارات تخریب کننده شخصیت

شهر رم یک شبه ساخته نشده‌ است. حل مساله، و دست‌یابی به رویای‌ خود، فرایندی زمان بر است. هرچه مشکل‌تان بزرگ‌تر و رویای شما مهم‌تر باشد، زمان بیشتری هم نیاز خواهید داشت.

اما متاسفانه، اکثر افراد دنبال موفقیت‌های سریع و یک شبه هستند. متاسفانه فرهنگ ‘همین الان’ که در جامعه ما غالب شده است، به تخریب ما می‌انجامد؛ در نتیجه، وقتی که نمی‌توانیم رم خودمان را یک روزه یا حتی یک ساله بسازیم، خودمان را شکست خورده می‌پنداریم. مشکلات و شکست‌ها سمومی هستند که پادزهرش در دستان توست.

درست است، شما باید جاه طلب باشید و از خودتان انتظار پیشرفت و رشد داشته باشید، اما در عین حال، معقول باشید. یادتان باشد که فرآیند رسیدن به هدف و رویای بزرگ خودتان، مستلزم صرف زمان کافی است.

۲. رویاپردازی صرف بدون انجام کار

ادیسون می‌گوید نبوغ یعنی ۱% الهام و ۹۹% تلاش. تحقق رویای بزرگ‌تان هم از همین قانون پیروی می‌کند. شما باید برای آن زحمت بکشید؛ به همین سادگی (و در عین حال، پیچیدگی). چگونه از ایده های جدید راهکار های خلاقانه بسازیم؟ ایده‌ها و نظریات زیبا هستند؛ خلق ایده‌ها، حتی بهترین‌شان، بخش آسان ماجراست. اما اجرای آن ایده‌ها می‌تواند شما را به جلو براند و مساله را حل کند.

خیلی از افراد، خیلی خوب کار را شروع می‌کنند و مدتی، یعنی تا زمانی که فاکتور هیجان وجود دارد، به تلاش‌شان ادامه می‌دهند. اما به محض فروخوابیدن هیجان و سخت شدن شرایط، بی‌خیال می‌شوند. اما آن‌هایی که تحت این شرایط، کماکان به راه‌شان ادامه می‌دهند، همان‌هایی هستند که موفق می‌شوند. تلاش همیشه به موفقیت می‌رسد اگر از آن خسته نشوید.

طبق بررسی‌ها، ۹ نفر از هر ۱۰ نفر، در مسیرشان، به این مرحله می‌رسند و احساس می‌کنند هیچ چیزی درست پیش نمی‌رود، هیچ کسی توجه کافی به آنها نمی‌کند و … اما دانستن و آگاه بودن از وقوع چنین لحظه‌ای، می‌تواند به شما کمک کند. وقتی به این نقطه می‌رسید، دیگر غافلگیر نخواهید شد  و می‌توانید با یادآوری تعهد و تصمیم‌تان، بر آن ناامیدی لحظه‌ای غلبه کنید.

۳. منتظر الهامات ماندن

شاید سرعت حرکت شما در مسیر و دست‌یابی به رویای خود، خیلی کند باشد و شما انتظار دارید تا راه و مسیر به شما وحی شود. با اینکه نمی‌توان قدرت الهام و شهود را نادیده گرفت، اما نباید به آن دلخوش کنیم؛ هیچ‌کس نمی‌داند چه وقت چنین تجربه‌ای خواهد داشت و شاید تا آخر عمرمان هم چنین اتفاقی روی ندهد. آیا باز هم میخواهید دست روی دست بگذارید؟ برای ساختن زندگی رویایی که آرزو دارید امروز شروع کنید.

به جای انتظار، دست به کار شوید. طبق برنامه، به طور منظم هدف‌تان  و رویای‌تان را جلو ببرید. تجربه نشان داده هرچه بیشتر و بیشتر تلاش کنید، احتمال تجربه‌ی الهام و شهود را هم برای خلاقیت افزایش می‌دهید.

۴. منفی گرایی

خلاقیت و رویای بزرگ - منفی گرایی

شما نباید به این حرف‌ها گوش دهید.گاهی اوقات، منفی‌ گرایی از طریق دیگران، مثل اقوام، رییس، همکاران یا دوستان، صدایش را به گوش شما می‌رساند. بعضی اوقات هم با تکیه بر گذشته و تجارب‌تان، به شما یادآوری می‌کند که شما نمی‌توانید کاری از پیش ببرید.

بله؛  این افکار منفی سعی می‌کنند شما را متقاعد سازند که نمی‌توانید؛ که رویای بزرگ خود را فراموش کنید…

اما شما در این مواقع، نباید با این افکار بجنگید. در عوض، قدمی به عقب بردارید، از وجودشان آگاه باشید و اجازه دهید بیایند و بروند و سپس، دوباره به تلاش‌تان ادامه دهید. احساسات منفی دشمن درجه یک موفقیت و کمال هستند. منفی‌ گرایی همچون یک طوفان شدید است و می‌گذرد؛ در حین طوفان، در جایی پناه بگیرید تا به پایان برسد.

بیشتر بخوانید: 8 روش برای اینکه منفی گرایی را کنار بگذارید

۵. ذهن کارشناس

ذهن کارشناس، یک دشمن قدرتمند است و بیشتر به سراغ کسانی می‌رود که در گذشته، به موفقیت رسیده‌اند. تفکراتی مانند:

  • من از همه‌ی افرادی که در اینجا هستند، بهترم؛
  • اصلا تو مگر چیزی هم می‌دانی؟
  • من خودم می‌دانم چه کار می‌کنم.
  • من ۲۰ سال است که در این کار هستم و امکان ندارد شکست بخورم
  • من استاد این کارم

این تفکر، کشنده است؛ خلاقیت را خاموش ساخته و مانع از نوآوری می‌شود.

توماس ادیسون

ما حتی به اندازه یک میلیونیوم یک درصد هم چیزی نمی‌دانیم. با اینکه یادآوری موفقیت‌های گذشته‌مان باعث می‌شود خودمان را یک کارشناس خبره بپنداریم، هیچ‌گاه نباید خودمان را بی‌نیاز از آموزش بدانیم. برای غلبه بر این دشمن، باید تواضع به خرج دهیم؛ باید همیشه خودمان را دانشجو بدانیم و آگاه باشیم که صرف نظر از دانش و تواناییمان، هنوز راه درازی در پیش داریم.

سعی کنید با آگاه بودن از این ۵ دشمن در راه فعال سازی خلاقیت، رویای بزرگ خود را تحقق بخشید.

برای انجام هرکاری نیازمند دانستن علم و دانش مربوط به آن هستیم. حتی تلاش جهت تحقق بخشیدن به رویای بزرگ و دستیابی به اهداف‌مان هم نیازمند آگاهی از اطلاعاتی هم‌چون دشمنان رویاهای‌مان که در مقاله فوق به وضوح اشاره گشته‌اند، است. بنابراین تحقیق و مطالعه قبل از انجام هر کاری الزامی و تضمینی برای موفقیت در آن است.

برای به واقعیت بدل کردن رویای بزرگ خود و رسیدن به اهداف می‌توانید از بسته آموزشی چگونه به اهداف خود برسیم؟ استفاده کنید تا در کمترین زمان ممکن به آرزوها و خواسته‌های خود برسید.

هم‌چنین می‌تواند برای اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرام دکتر احمد محمدی مراجعه کنید.

guest
3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
نیما

مقاله فوق العاده بود

نیما

این مقاله رو به همه توصیه می کمم .

[…] از مهم ترین کارهایی که می توانید برای تحقق رویاهایتان انجام دهید، این است که خودتان را در تجارب و داستان های […]