ویدئو ها

پشتکار و اراده – برگزیده ای از فیلم «بتمن آغاز می کند»

پشتکار و اراده – برگزیده ای از فیلم «بتمن آغاز می کند» در این مقاله مرور می‌کنیم.

«اگر اراده نمایید و پایداری داشته باشید، بی شک موفق خواهید گشت – رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)»

پشتکار و اراده چیست؟

فرق میان افراد موفق و افراد شکست خورده در پشتکار و اراده زیاد در راه رسیدن به هدف می باشد. بنابراین علت موفقیت افراد موفق، پشتکار بالایی است که آنان  در راه رسیدن به هدف دارند. معنی پشتکار در فرهنگ فارسی عمید به‌صورت زیر می باشد:

۱- سعی و کوشش در کار

۲- قوه ی انجام دادن و به پایان رساندن کاری

۳- استقامت و پایداری در پیش بردن امری

پشتکار در انجام امور، یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین صفاتی می باشد که مرز باریکی بین انسان‌های موفق و انسان‌های شکست‌خورده است. هر فردی دوست دارد در زندگی خود موفق گردد و به استانداردهای ذهنی خود هرروز نزدیک‌تر گردد و این کار نیازمند داشتن پشتکاری فوق‌العاده است. برای بسیاری از ما اتفاق افتاده که گاهی با یک جمله یا یک فیلم یا کتاب متحول می گردیم و انگیزه می‌گیریم که حرکت نماییم به سوی دستیابی به اهداف خویش. به‌ این‌ ترتیب هدفی را انتخاب می نماییم که به آن دست یابیم و در هنگام شروع به کار، با انگیزه‌ی بسیار بالا و پرشور و با انرژی کار را آغاز می نماییم، اما بعد از گذشت مدتی دل سرد می گردیم و دیگر مانند قبل کار نمی‌کنیم و آن را رها کرده و دیگر برای رسیدن به آن هدف تلاش نمی نماییم.

مطالعه بیشتر: شک و تردید – برگزیده ای از فیلم پله: تولد یک افسانه (2016 – Pelé: Birth of a Legend)

مطالعه بیشتر: هدف گذاری شغلی – برگزیده ای از فیلم اتاق سهام (Boiler Room- 2000)

در بخش ویدئوهای آموزشی دکتر احمد محمدی می‌توانید ویدئوهای دیگری با موضوع نردبان موفقیت، قانون کمی تلاش بیشتر افراد موفق، نقش آمیگدال ها (بادامه مغز) در فروش و ویدئوهای آموزشی بیشتر را مشاهده کنید.

دقیقاً در چنین لحظاتی است که تفاوت بین انسان موفق و انسان ناموفق آشکار می گردد. انسان موفق کار را ادامه می‌دهد و می‌داند که این پشتکار و پیگیری است که سبب موفقیت و کسب نتیجه می گردد.

در کلیپ کوتاه برگزیده شده از فیلم «بتمن آغاز می کند (Batman Begins)»، موضوع اراده و پشتکار مطرح گردیده است. به همین خاطر تصمیم بر آن شد که مطالبی را در رابطه با اراده و پشتکار خدمت شما عزیزان تقدیم گردد. بر همه ما لازم است که بکوشیم، این صفات برجسته را در خود تقویت نماییم تا به موفقیت در هر زمینه ای دست بیابیم.


چطور پشتکار و اراده‌ خود را بالا ببریم؟

۱-بالا بردن پشتکار و اراده با هدف گذاری

یکی از بهترین روش هایی که می‌توان پشتکار خود را افزایش داد، استفاده درست از هدف‌گذاری می باشد. اگر بدانید برای هدفی تلاش می‌کنید، در میانه‌ی مسیر دل سرد نمی‌شوید و دست از کار و تلاش برنمی‌دارید و باپشتکار و اراده‌ی بالا ادامه می‌دهید! برای نمونه برای خود دقیقاً مشخص نمایید که می‌خواهید در چه دانشگاهی درس بخوانید، ماشین مورد علاقه‌ی خود را بخرید و مستقل گردید، یک شرکت جدید ایجاد نمایید یا وارد حوزه‌ی جدید در زمینه‌ی کسب‌ و کار گردید. هر چه دقیق‌تر هدف‌گذاری کنید احتمال موفقیت را بیشتر می نمایید، هدف‌هایی را انتخاب نمایید که دوست دارید و واقعاً هدف‌های خود شما می باشند، نه اهدافی که جامعه و اطرافیان به شما تلقین نموده اند.

برای نمونه فردی که دانشجوی رشته‌ی پزشکی بوده و با ۹۰ واحد پاس کرده رشته‌ی پزشکی را رها نمود و وارد رشته‌ی تغذیه شد، می‌گفت حالم در رشته‌ی تغذیه خوب است، دنیای من تغذیه است. شاید کمی غیرمنطقی به نظر برسد که شخصی از  رشته‌ی پزشکی انصراف دهد و وارد رشته‌ی تغذیه گردد! اما نکته‌ی جالب اینجاست که این فرد در رشته‌ی خود به یک متخصص عالی تبدیل گردیده است و با استفاده از رژیم‌درمانی بیماری‌هایی را درمان نموده است، که بسیاری از پزشکان در درمان آن‌ها باید انواع داروها و عمل‌های جراحی را آزمایش نمایند. اما این شخص به دلیل علاقه‌ی زیاد خود و بامطالعه‌ی بسیار زیاد و تخصصی تبدیل به یک فرد بسیار موفق در رشته‌ی خود گردیه است و حال خوبی دارد. او می‌گوید حس می‌کنم ۲۰ سالم است، چون هم انرژی زیادی دارم و از کارم لذت می‌برم و هم برخی اوقات بیشتر از جوانان کار و تلاش می‌کنم و گذر زمان را در مطب خودم احساس نمی نمایم.

دعا و نیایش - برگزیده ای از فیلم جایی که امید رشد می کند (Where.Hope.Grows.2014)
بخوانید

۲- بالا بردن پشتکار و اراده با پیدا کردن چرایی زندگی و هدف خود

 «هر کس چرایی زندگی را بداند، چگونگی آن برای وی قابل‌ تحمل می گردد. نیچه (F. Nietzsche)»

اگر می خواهید بدانید چگونه هدف و چرایی زندگی خود را بیابید، می توانید در سمینار موفقیت با تدریس استاد احمد محمدی شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

چرایی خود را برای رسیدن به یک هدف پیدا نمایید. باید چرایی کار خود را بدانید، بدانید چرا می‌خواهید به آن هدف دست یابید؟ اگر چرایی خود را پیدا نمایید، در زمان‌هایی که شرایط سخت و دشوار می گردد به کار خود ادامه می‌دهید و دست از کار و تلاش برای رسیدن به اهداف خود نمی‌کشید. برای پیدا نمودن چرایی خود بسیار دقیق گردید و با خود خلوت نمایید.

  • چرا می‌خواهید به این اهداف دست یابید؟
  • آیا به این علت می‌خواهید به هدفی دست یابید که سایرین می‌گویند خوب است؟
  • واقعاً برای دست یابی به هدف خود دلیل محکم و قانع‌کننده‌ای دارید؟

انسان‌هایی که چرایی خود را می یابند، در شرایط سخت و دشوار کمتر غر می‌زنند و بیشتر تلاش می نمایند، تا اوضاع را بهتر نمایند و بر روی کار خود تمرکز می نمایند. زمانی که چرایی هدف خود را پیدا نمایید، یک محرک درونی دارید که به شما سوخت و انرژی می‌دهد تا با پشتکار و اراده‌ی بالا برای رسیدن به اهداف خود تلاش نمایید. چرا بعداً؟!  همین حالا چرایی اهداف خود را بیابید!

استاد احمد محمدی

۳- بالابردن پشتکار و اراده با تجسم خلاق

تجسم خلاق یکی از بهترین روش‌های افزایش اراده و پشتکار می باشد. در مورد اهداف خود تجسم خلاق نموده و با خود خلوت نمایید، در ذهن خود ببینید که به اهداف خود دست یافته اید و آن حس لذت و شادی را احساس نمایید. این نکته‌ی مهم را به خاطر داشته باشید که ذهن انسان تفاوت میان تجسم و واقعیت را متوجه نمی گردد، پس با خیال راحت خود را در حالتی ببینید که به هدف خود دست یافته اید و در مورد هدف خود و احساس شادی و شور خود تجسم خلاق نمایید.

تجسم خلاق سبب می گردد، ذهن شما باور نماید که شما قادرید به هدف خود دست یابید. در ذهن خود، خود را شخصی ببینید که بسیار با اراده می باشد، با استفاده از تجسم خلاق می توان پشتکار و اراده را بالا برد، خود را ببینید که در زمان‌های دشوار برای دست یابی به هدف خود تلاش نموده و در نهایت موفق می گردید و شادی و شور  بسیار زیادی را احساس می نمایید.

برای تجسم خلاق می‌توانید به یک محیط آرام بروید و خو را در حال دست‌یابی به هدفی که دوست دارید مجسم نمایید. خود را شخصی مجسم نمایید، که آن‌ قدر اراده و پشتکار دارد تا بتواند به تمام اهدافی که خودش برای خودش تعیین نموده، دست یابد.

۴- بالا بردن پشتکار و اراده با تمرین‌های کوچک

تمرین های کوچک در زمینه‌ی بالا بردن پشتکار و اراده معجزه می نمایند. سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن می باشد، اگر احساس می نمایید که پشتکار و اراده‌ی ضعیفی دارید با خود عهد ببندید که برای رفع این مشکل قدم‌های کوچک بردارید.

برای رسیدن به اهداف بزرگ، ابتدا از قدم‌های کوچک آغاز نمایید، یک هدف را در نظر بگیرید، که خیلی وقت است آن را در ذهن دارید، هدفی باشد که برای مثال در ۱۰ روز بتوان به آن رسید. برای خود برنامه‌ای تنظیم نمایید، که روزی ۱۵ دقیقه از زمان خود را به انجام امری اختصاص دهید که شما را به آن هدف کوچک می‌رساند. ۱۵ دقیقه زمان زیادی نمی باشد و شما می‌توانید دشوارترین امور و شرایط را حداقل به مدت ۱۵ دقیقه تحمل نمایید، حتی اگر از آن کار را یا شرایط متنفر باشید. خود را متعهد نمایید که روزی ۱۵ دقیقه زمان صرف انجام کارهایی نمایید، که شما را به هدف می‌رساند.

برای نمونه یک کتاب انتخاب نمایید و روزی ۱۵ دقیقه آن را مطالعه نمایید و متعهد گردید که هرروز این کار را انجام دهید. بعد از گذشت زمانی تعجب خواهید کرد که چطور با روزی تنها ۱۵ دقیقه توانستید کتابی را که مدت‌ها می‌خواستید بخوانید را به پایان برسانید.

یک نکته‌ی مهم: ممکن است در طول مسیر روزهایی باشد که نتوانید تمرین خود را انجام دهید و ناامید گردید، توصیه می نماییم که کل تمرین را کنار نگذارید، بلکه از فردا دوباره کار خود را آغاز نمایید و به تمرین نمودن ادامه دهید. پس از این که در چند پروژه‌ی کوچک موفق گشتید، به‌شدت احساس می نمایید پشتکار و اراده شما افزایش یافته است. این موفقیت‌ها باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما هم می گردد و می‌توانید به تدریج به سمت اهداف بزرگ خود بروید.

مستند کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی - ADHD/ADD - قسمت دوم
بخوانید

۵- بالا بردن پشتکار و اراده با تفکر به نتیجه نهایی

یکی از جالب‌ترین راه‌ کارهایی که سبب بالا رفتن پشتکار و اراده می گردد، اندیشیدن به نتیجه می باشد. یعنی هنگام تلاش برای دستیابی به خواسته یا هدفی تمام توجه خود را به نتیجه‌ی پایانی معطوف نماییم و با تمام قدرت خود به راه خویش ادامه دهیم.

ممکن است در ذهن خود بگوییم، در این زمان این کار کمی مشکل می باشد، ولی نتیجه ی تحمل این زحمت‌ها موفقیت می باشد. گاهی فاصله‌ی ما تا رسیدن به هدف های ما فقط کمی سخت کوشی می باشد. برایان تریسی (Brian Tracy) دریکی از کتاب‌های خود بیان می دارد که: «کمی سخت تلاش نمودن تا به‌ حال هیچ‌کس را نکشته است!» باید در ذهن خود به این نتیجه برسید که برای رسیدن به هدف خود این سخت‌کوشی ارزش آن را دارد، باید بتوانید در شرایط سخت، روحیه‌ی خود را حفظ نمایید و به تلاش نمودن ادامه دهید.

یادمان باشد ضربات پیاپی قطرات آب می باشد که می‌تواند به دل صخره‌ی سنگی نفوذ نماید. آب با آن جنس لطیف با سخت‌کوشی و استمرار به دل صخره‌های سنگی نفوذ و راه خود را باز می نماید. سراسر عالم طبیعت درس‌هایی برای زندگی دارند و باید این درس‌ها را یاد گرفت.

موفقیت یعنی یک درصد الهام گرفتن و ۹۹درصد عرق ریختن

یعنی برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ، پشتکار و اراده‌ای بزرگ نیاز می باشد. به هر میزان که هدف شما بزرگ‌تر باشد، باید برای آن وقت بیشتری صرف نمایید و بیشتر تمرکز و بیشتر کار نمایید یا به بیانی بهتر به نقل از  ادیسون باید بیشتر «عرق ریخت»!

نکته‌ی پنهان در زمینه‌ی پشتکار و اراده، این مفهوم است که اگر طبق مورد اول هدف نداشته باشید در میانه‌ی راه سرگردان می گردید و نمی‌دانید اصلاً برای چه باید این‌قدر سخت تلاش نمایید. باید هدف های خود را دقیق و مشخص تعیین کرده باشید تا در مواقعی که شرایط سخت می گردد ناامید نگردید.

با همه‌ی راهکارهای ارائه‌ شده در مورد پشتکار و اراده، ممکن است گاهی در زندگی خود دچار سردرگمی شوید یا واقعاً از تلاش نمودن خسته گردید. پیشنهاد ما برای مواقعی که واقعاً حس می نمایید خسته گشته اید و توان ادامه دادن را چه از لحاظ ذهنی و چه ازلحاظ روحی ندارید، این است که مکثی نمایید، برای چند روز به جسم و روح خود استراحت و اجازه بدهید باتری‌های روحی و جسمی شما مجدد شارژ گردد. ما انسان هستیم و گاهی به استراحت‌های اساسی احتیاج داریم، هرگاه احساس خستگی نمودید کمی استراحت نمایید، اما به خاطر داشته باشید، اگر هدف خود را دقیق انتخاب نموده اید، بعد از هر استراحت با قدرت تمام برای رسیدن به اهداف خود تلاش نمایید.

  • چه باعث می شود اراده قوی داشته باشیم؟
  • چرا برخی را افراد با اراده می خوانیم ولی برخی را بی اراده و سست می دانیم؟
  • فقط داشتن اراده برای دست یابی به موفقیت کافی است؟
  • همین که اراده کنیم، پشتکار هم خواهیم داشت؟
  • چرا داشتن اراده تا این حد در تعیین سرنوشت ما و دست یابی به اهداف و موفقیت مهم است؟

و سؤالاتی از این قبیل که ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول نموده است. می دانید که اراده یکی از ابزارهای مهم دستیابی به موفقیت و کامیابی است؛ از این رو  در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به سؤالات ذهن شما پاسخ و به شما نشان خواهند داد که چگونه اراده قوی داشته باشید و برای دست یابی به اهداف و موفقیت خود پشتکار و همت به خرج دهید. می توانید با مراجعه به آدرس زیر با محتوای آموزشی و نحوه ی شرکت در این سمینار بزرگ، اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

داستان عزم و اراده در فیلم «فارست گامپ» ، فیلمی با ۱۳ جایزه اسکار
چگونه اراده خود را افزایش دهیم؟ اهمیت اراده
همین حالا انتخاب کنید آینده‌تان چه شکلی باشد؟
باور، کلید دستیابی به همه خواسته هایتان است
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن