مقالاتموفقیت / انگیزشی

پرهیز از 10 موردی که موجب افزایش پرخاشگری می شوند

اگر به اطراف خود نگاه کنید همیشه تعدادی از افراد را می‌بینید که بسیار پرخاشگر و عصبانی هستند. برخی همیشه عصبانی‌ اند و بعضی دیگر در شرایط و موقعیت‌ های خاصی اینگونه‌ اند. شاید گاهی تعجب کنید که چرا بعضی آدم‌ ها به جایِ مؤدب بودن و ملاحظه‌ کار بودن، عصبانی هستند. بگذارید این سخن را با این سئوال شروع کنیم که پرخاشگری چیست؟  پرخاشگری رفتاری است همراه با بی‌ادبی، تندی، بی‌تابی، گستاخی که اغلب با صدای بلند نشان داده می‌شود. این رفتار ناشی از بی‌ تدبیری و بی‌ فکری است و معمولاً خصومت را به دنبال دارد و باعث ترس و استرس در سایر افراد می‌ شود.

پرخاشگری باعث ناراحت شدن، دلخوری و اختلال در روابط می‌شود و در پیِ آن خصومت و دشمنی بین افراد به وجود می‌آید. پرخاشگری گاهی به صورت لفظی و گاهی هم در قالب درگیری‌ های فیزیکی بوده و به هر دو طرف آسیب می‌رساند. فردی که پرخاشگری می‌کند به نظر و عقیده دیگران توجهی ندارد و روی حرف خود پافشاری می‌کند. او اغلب خودخواه است و حقوق دیگران را رعایت نمی‌کند.

قاطعیت را با پرخاشگری اشتباه نگیرید. این ها دو چیز متفاوت هستند. قاطعیت نشانه‌ی قدرت درونی، عزت نفس و داشتن اعتماد به نفس است و در آن حقوق دیگران در نظر گرفته می‌شود. قاطع بودن، جسور بودن، عزت نفس و اعتماد به نفس از جمله ابزارهای موفقیت هستند که در سمینار موفقیت مطرح خواهند شد.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

چرا مردم پرخاشگری می‌کنند؟

دلایل مختلفی برای پرخاشگری وجود دارد:

1. گاهی در یک گفتگو یا بحثی درگیری شروع می‌شود. طرفین گفتگو صدای خود را بالا می‌برند و تلاش دارند که نظر خود را تحمیل کنند و به طرف مقابل اجازه صحبت یا پاسخ را نمی‌دهند.

کنترل خشم در کودکان و نوجوانان
بخوانید

2. فردی که احساس ناامن بودن و فقدان عزت نفس دارد به طور غیر ارادی عصبانی می‌شود تا ناامنی، نداشتن قدرت درونی و نداشتن عزت نفسش را بپوشاند.

3. اغلب انتقاد کردن از فرد عصبانیت او را شعله‌ور می‌سازد. علتِ این عصبانیت نقد وارد شده به فرد است.

4. احساس حقارت هم می‌تواند باعث عصبانیت شود.

5. عصبی بودن، دلخوری و نارضایتی هم می‌تواند منجر به عصبانیت شود.

6. گاهی افراد هنگام تهدید از سوی دیگران عصبانی می‌شوند که در واقع این رفتاری غیرِ ارادی است که فرد برای دفاع از خود در برابر تهدید انجام می‎‌دهد.

7. اگر در محیطی پر از خشم زندگی می‌کنید یا اگر در دوره‌ای با چنین رفتاری روبرو شده‌اید، ممکن است که به طور غیر ارادی این رفتار را انجام دهید.

8. گاهی افراد مؤدب و بی‌خیال هم ممکن است در شرایط خاصی عصبانی شوند.

9. افراد خاصی هم در مواجهه با اشخاص درمانده و ضعیف پرخاشگری می‌کنند. علتِ گستاخی و قُلدری آنها ضعف و درماندگی دیگران است.

10. گاهی دلایل عصبانیت استرس، عصبی بودن یا ضعف جسمانی است.

تا جایی که ممکن است باید از عصبانیت اجتناب کرد. شاید عجیب و غریب به نظر برسد، اما رفتار معکوس، ملاحظه‌ کار بودن، نزاکت داشتن و آرامش خود را حفظ کردن در پیشگیری از خشونت می‌تواند بسیار مؤثر باشد. حفظ آرامش، صدای خود را بالا نبردن نشان دهنده‌ی قدرت درونی و اعتماد به نفس است و این رفتار شما را نزد دیگران محترم می‌کند. آرامش ذهنی، خود-انضباطی و کناره‌گیری عاطفی پادزهری برای پرخاشگری هستند. این تکنیک‌ها را می‌توان با آموزش و تمرین به دست آورد. این مهارت‌ و امثال این ها به شما کمک می‌کنند که آرامش خود را حفظ کرده و هنگام عصبانیت دیگران تحت تأثیر رفتار آنها قرار نگیرید.

عصبانیت بسیار مضر است و سدی است میان ما و آرامش ما. در صورتی که آرامش نداشته باشیم تلاش هایمان بی فایده خواهد بود. بنابر مقاله ی فوق، دلایلی که موجب پرخاشگری و عصبانیت می گردند را دانستید، حال که دلایل را می دانید، جلوگیری از آن امکان پذیر است. حتی اگر پرخاشگری تبدیل به عادتی برای شما شده باشد و یا کلا عصبی هستید، هم می توانید، دوری از عصبانیت و به آرامش رسیدن را هدف خود قرار دهید و با برنامه و صبر به تدریج به این هدف دست یابید. 

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی تمام ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت و به هدف رسیدن را برای شما شرح خواهند داد. حال این هدف هر چیزی می تواند باشد برای مثال همان هدف عصبانی نشدن در شرایط بحرانی و به آرامش رسیدن! فرقی نمی کند، نکاتی که ایشان بیان می نمایند برای دستیابی به هر هدفی مفید است. بنابراین حیف است چنین فرصت نابی را از دست دهید. معطل نکنید! برای شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
چند راهکار ساده برای کنترل خشم- قسمت دوم
بخوانید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

کنترل خشم را در فیلم «بازی تقلید» بیاموزید
ارتباط بین کنترل خشم و استرس
رژیم های غذایی مناسب برای کنترل خشم
کنترل خشم در محل کار
کنترل خشم در کودکان و نوجوانان
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن