پرهیز از ۱۰ موردی که موجب افزایش پرخاشگری می‌شوند

افزایش پرخاشگری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پرخاشگری

اگر به اطراف خود نگاه کنید همیشه تعدادی از افراد را می‌بینید که بسیار پرخاشگر و عصبانی هستند. برخی همیشه پرخاشگری می‌کنند و بعضی دیگر در شرایط و موقعیت‌‌های خاصی اینگونه‌‌اند.

شاید گاهی تعجب کنید که چرا بعضی آدم‌‌ها به جای مودب بودن و ملاحظه‌ کار بودن، عصبانی هستند.

پرخاشگری چیست؟

پرخاشگری رفتاری است همراه با بی‌ادبی، تندی، بی‌تابی، گستاخی که اغلب با صدای بلند نشان داده می‌شود. این رفتار ناشی از بی‌‌تدبیری و بی‌‌فکری است و معمولا خصومت را به دنبال دارد و باعث ترس و استرس در سایر افراد می‌‌شود.

عصبانیت باعث ناراحت شدن، دلخوری و اختلال در روابط می‌شود و در پی آن خصومت و دشمنی بین افراد به وجود می‌آید. پرخاشگری گاهی به صورت لفظی و گاهی هم در قالب درگیری‌‌های فیزیکی بوده و به هر دو طرف آسیب می‌رساند.

فردی که پرخاشگری می‌کند به نظر و عقیده دیگران توجهی ندارد و روی حرف خود پافشاری می‌کند. او اغلب خودخواه است و حقوق دیگران را رعایت نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه خشم خودمان را کنترل کنیم؟ (برنامه فکرانه)

قاطعیت و عصبانیت

قاطعیت را با پرخاشگری اشتباه نگیرید. این‌ها دو چیز متفاوت هستند. قاطعیت نشانه‌‌ قدرت درونی، عزت نفس و داشتن اعتماد به نفس است و در آن حقوق دیگران در نظر گرفته می‌شود.

استاد احمد محمدی

همان‌طور که وزنه‌های سنگین باعث تقویت عضلات وزنه‌بردار می‌شوند، مشکلات و مصیبت‌ها، باعث ورزیدگی ذهن ما می‌شوند.

استاد احمد محمدی

قاطع بودن، جسور بودن، عزت نفس و اعتماد به نفس از جمله ابزارهای موفقیت هستند.

چرا مردم پرخاشگری می‌کنند؟

دلایل مختلفی برای پرخاشگری وجود دارد:

۱. عصبانیت در گفتگو

گاهی در یک گفتگو یا بحثی درگیری شروع می‌شود. طرفین گفتگو صدای خود را بالا می‌برند و تلاش دارند که نظر خود را تحمیل کنند و به طرف مقابل اجازه صحبت یا پاسخ را نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید: خشم چیست و چگونه می‌توان آن را مدیریت کرد؟

۲. عدم عزت نفس

فردی که احساس ناامن بودن و فقدان عزت نفس دارد به طور غیر ارادی عصبانی می‌شود تا ناامنی، نداشتن قدرت درونی و نداشتن عزت نفسش را بپوشاند.

۳. انتقاد

اغلب انتقاد کردن از فرد عصبانیت او را شعله‌ور می‌سازد. علت این عصبانیت نقد وارد شده به فرد است.

۴. حقارت

احساس حقارت هم می‌تواند باعث عصبانیت شود.

۵. عصبی بودن

عصبی بودن، دلخوری و نارضایتی هم می‌تواند منجر به عصبانیت شود.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی مناسب و کاربردی برای کنترل خشم و عصبانیت

۶. تهدید

گاهی افراد هنگام تهدید از سوی دیگران عصبانی می‌شوند که در واقع این رفتاری غیر ارادی است که فرد برای دفاع از خود در برابر تهدید انجام می‎‌دهد.

۷. تاثیر محیط در پرخاشگری

اگر در محیطی پر از خشم زندگی می‌کنید یا اگر در دوره‌ای با چنین رفتاری روبرو شده‌اید، ممکن است که به طور غیر ارادی این رفتار را انجام دهید.

۸. بی‌خیالی

گاهی افراد مودب و بی‌خیال هم ممکن است در شرایط خاصی عصبانی شوند.

۹. ضعف و درماندگی

عصبانیت و پرخاشگری

افراد خاصی هم در مواجهه با اشخاص درمانده و ضعیف پرخاشگری می‌کنند.

علت گستاخی و قلدری آن‌ها ضعف و درماندگی دیگران است.

۱۰. استرس و پرخاشگری

گاهی دلایل عصبانیت استرس، عصبی بودن یا ضعف جسمانی است.

بیشتر بخوانید: ارتباط بین کنترل خشم و استرس

پادزهر پرخاشگری

تا جایی که ممکن است باید از عصبانیت اجتناب کرد. شاید عجیب و غریب به نظر برسد، اما رفتار معکوس، ملاحظه‌ کار بودن، نزاکت داشتن و آرامش خود را حفظ کردن در پیشگیری از خشونت می‌تواند بسیار موثر باشد.

حفظ آرامش، صدای خود را بالا نبردن نشان دهنده‌ قدرت درونی و اعتماد به نفس است و این رفتار شما را نزد دیگران محترم می‌کند. آرامش ذهنی، خود-انضباطی و کناره‌گیری عاطفی پادزهری برای پرخاشگری هستند.

این تکنیک‌ها را می‌توان با آموزش و تمرین به دست آورد. این مهارت‌ و امثال این‌ها به شما کمک می‌کنند که آرامش خود را حفظ کرده و هنگام عصبانیت دیگران تحت تاثیر رفتار آن‌ها قرار نگیرید.

معایب پرخاشگری

عصبانیت بسیار مضر است و سدی است میان ما و آرامش ما. در صورتی که آرامش نداشته باشیم تلاش‌های‌مان بی‌فایده خواهد بود. بنابر مقاله فوق، دلایلی که موجب پرخاشگری و عصبانیت می‌گردند را دانستید، حال که دلایل را می‌دانید، جلوگیری از آن امکان‌پذیر است.

حتی اگر پرخاشگری تبدیل به عادتی برای شما شده باشد یا کلا عصبی هستید، هم می‌توانید، دوری از عصبانیت و به آرامش رسیدن را هدف خود قرار دهید و با برنامه و صبر به تدریج به این هدف دست یابید. 

بسته آموزشی: چگونه به اهداف خود برسیم؟ تمام ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت و به هدف رسیدن را برای شما شرح خواهد داد. حال این هدف هر چیزی می‌تواند باشد برای مثال همان هدف عصبانی نشدن در شرایط بحرانی و به آرامش رسیدن فرقی نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *