ذهن قدرتمندمقالات

ورزشکاران موفق با یادگیری چه مهارتی از سایرین متمایز می گردند؟

مطالعات اخیر در مورد فاکتورهای مؤثر بر موفقیت ورزشکاران موفق و برتر دنیا نشان می دهد که تمرینات ورزشی به تنهایی عملکرد فرد را بهتر نمی کند. در حقیقت، برای ورزشکاران معمولی، تمرین تنها روی ۱۸ درصد از توانایی‌های آنان تأثیر دارد، در حالی که این رقم برای ورزشکاران موفق و برتر تنها ۱ درصد می باشد! بنابراین علاوه بر میزان تمرین، فاکتورهای دیگری همچون ژنتیک، روانشناسی، و هوش نیز تا حد زیادی بر ذهن و جسم ورزشکاران موفق و برتر تأثیر گذار می باشند. با توجه به این نتایج شاید بهتر باشد از آن جمله معروف یعنی «۱۰ هزار ساعت فعالیت ورزشی می‌تواند هر فردی را به قهرمانی برساند» صرف نظر نماییم! در ادامه با ما همراه باشید تا به راز موفقیت ورزشکاران موفق و حرفه ای دنیا پی ببرید:

استاد احمد محمدی

فاکتورهای برتری ورزشکاران موفق

با وجود اینکه تمرین برای توسعه‌ی اولیه مهارت‌های ورزشی بسیار حیاتی و مهم می باشد، ولی در سطوح بالاتر و برای توسعه‌ی کامل مهارت‌ ها به خصوص زمانی که شما از درک اصول اولیه‌ آن رشته ی ورزشی فراتر رفته باشید، تمرینات ورزشی همانند اوایل شروع فعالیت ورزشی مؤثر نخواهد بود. این موضوع نشان می دهد که قابلیت‌های ورزشی از فاکتورهای دیگری غیر از میزان تمرین و پشتکار تأثیر می‌پذیرند.

فاکتورهایی همچون ژن ها و وراثت که میزان توده‌ی عضلانی را تعیین می نماید؛ عوامل روانی مانند اعتماد به نفس و عملکرد در حین استرس و عوامل ذهنی مانند ظرفیت حافظه. بر اساس دستاورهای پژوهشگران این فاکتورها در حقیقت به میزان ۸۲ درصد روی عملکرد ورزشکاران به هنگام مسابقه و کیفیت کار آنان تأثیر می‌گذارند، و تمرینات ورزشی تنها روی ۱۸ درصد باقی‌مانده مؤثر می باشد.

تعداد زیادی از این فاکتورها به عنوان نمونه عوامل ذهنی و روانی همچون اعتماد به نفس، استرس، حافظه و … قابل کنترل و در اختیار خود ما هستند. مهارت هایی غیر از مهارت های ورزشی، که ورزشکاران موفق و برتر به خوبی می دانند. در حقیقت دانستن و به کارگیری مهارت های کنترل ذهن و افکار علاوه بر تمرینات ورزشی و پشتکار فراوان، راز موفقیت ورزشکاران موفق می باشد.

جهت تبدیل شدن به یک ورزشکار موفق، باید علاوه بر تقویت ماهیچه ها به تمرکز ذهنی هم بپردازیم.

نقش ذهن در پیشرفت ورزشکاران موفق 

همیشه از ورزش دوی ماراتن به عنوان یک ورزش استقامتی یاد می شود. زیرا یکی از رشته‌های ورزشی دشوار محسوب می گردد که هر ورزشکاری به راحتی در آن موفق نمی گردد. امروزه تحقیقات دنیای علم ثابت نموده که برای رسیدن به خط پایان، فقط تمرین و تقویت عضلات مهم نیست، بلکه باید به آموزش ذهن و تقویت روحیه نیز به همان اندازه توجه نمود.

به عنوان نمونه برای مسابقات دوی ماراتن نیویورک سیتی، ۴۷ هزار دونده با تمرین و همت بسیار جسم خود را برای یک رقابت منحصر به فرد آماده می نمایند. آن ها برنامه غذایی مناسب جهت جذب کربوهیدرات‌ها (به عنوان اولین منبع تأمین انرژی) رعایت می نمایند و همچنین به چگونگی تأمین میزان مناسب آب بدن نیز به اندازه کافی توجه دارند. اما به منظور رسیدن به خط پایان تنها داشتن جسمی قوی و آماده کافی نیست، بلکه یک ورزشکار به ذهنی آماده و روحیه‌ای قوی برای مقابله با درد، خستگی و فشار روحی در تمام طول مسیر مسابقه، نیز احتیاج دارد.

ورزشکاران موفق

اعتماد به نفس و روحیه خود را با یادگیری این 7 مهارت بالا ببرید

راز موفقیت ورزشکاران موفق در رشته های ورزشی سخت و استقامتی 

بسیاری از ورزشکاران موفق در مسافت‌های طولانی حین مسابقه ماراتن، راهکارهایی را جهت مقاومت در برابر ترک مسیر، امتحان می نمایند، ولی موفق‌ترین این افراد علاوه بر تمرینات ورزشی پیش از مسابقه و ماهیچه‌های قوی، با بیشترین مراقبت از ذهن و آموزش مغز خود می توانند، این مسیر را به بهترین شکل به پایان برسانند.

ناگفته‌هایی از قانون جذب که باید بدانید
بخوانید

به گفته ی پژوهشگران روانشناسی ورزشی هنگامی که انرژی دونده رو به پایان می رود و بدن او سوخت زیادی را سوزانده است، سیگنال‌هایی برای کاهش سرعت به مغز ارسال می گردد، که او را از ادامه مسیر ناامید می سازد. راز موفقیت ورزشکاران موفق در تلاش برای پایداری و تداوم بر دویدن، این است که این سیگنال‌ها را نادیده می گیرند و آن ها را با پیغام استقامت جایگزین می نمایند.

آموزش ذهن باید یکی از نخستین مراحل شروع هر برنامه ورزشی به خصوص برای افراد مبتدی باشد. تحقیقات نشان داده که به منظور اجتناب از اندیشیدن به افکار بیهوده و ضعیف کننده، شنا کردن، دوچرخه‌سواری و دویدن به مدت های طولانی بسیار مفید است؛ این تمرینات ورزشی می‌توانند به تمرکز ذهن روی عملکرد هر یک از اعضای بدن به صورت جداگانه و شکل دادن آن ها جهت افزایش کنترل زمان و دقت روی آن ها کمک نماید.

تصویر سازی ذهنی – بهترین تکنیک توانمندسازی ذهن

تصویر سازی یکی از مهم ترین مهارت ها جهت آماده سازی ذهن می باشد که توسط بسیاری از ورزشکاران موفق به کار گرفته می شود. می توان از این مهارت جهت تقویت اعتماد به نفس، بهتر نمودن مهارت های ورزشی، تمرکز و بازیافت تمرکز استفاده نمود. ورزشکاران موفق با تصویر سازی تجسم کاملی از فعالیتی که قبلاً انجام داده اند و یا در آینده می خواهند انجام دهند، در ذهن خود می سازند. طوری که تمام حواس واقعی که در اجرای حقیقی درگیر می باشند، در تجسم هم مورد توجه قرار گیرد. حواس واقعی همان حواس پنجگانه ما می باشند.

ورزشکاران موفق با تصویر سازی به این طریق، تصویر با وضوح بیشتری خواهند داشت و تأثیرات مثبت بیشتری نیز به دست می آورند. به گفته ی روانشناسان ورزشی قبل از شرکت در مسابقات ورزشی به خصوص در ورزش های انفرادی حداقل برای ۳۰ ثانیه نخست و انتهایی مسابقه باید تصویر سازی انجام پذیرد. تکرار و تمرین این مهارت، به مرور سبب می گردد که به هنگام حضور در مسابقه، مسیر را همان طور که می خواهیم آغاز نموده و به پایان برسانیم.

ورزشکاران موفق

چگونه مهارت تصویرسازی را در خود ارتقا دهیم؟

اگر تصویر سازی ذهنی جواب نداد چه کنیم؟!

تصویر سازی ذهنی مهارتی است که به ورزشکاران موفق کمک بزرگی نموده است. اما هنگامی که تصویر سازی با شکست مواجه گردد، پرت کردن حواس می‌تواند راهی جایگزین و مفید باشد. صحبت نمودن با خود یا فکر کردن به چیزها و کارهای دیگری غیر از فعالیت ورزشی سختی که مشغول آن هستید، به منظور عدم تمرکز روی درد و عبور از مرحله سخت، در بیشتر موارد مانند دویدن در مسیر دوی ماراتن بسیار مثمر ثمر می باشد.

راز موفقیت در هر زمینه ای!

صبر، پذیرش و تقسیم نمودن هدف های بزرگ به هدف های کوچک‌تر نکات ارزشمندی می باشد که پژوهشگران بر آن تأکید ویژه ای دارند. بسیاری از توانایی‌ها و استعداد‌ها با تلاش و آموزش رشد می نمایند و می‌توانند در دیگر حوزه های زندگی مثل نویسندگی  و کسب و کار نیز مفید واقع گردند.

تحقیقات نشان داده است که اکثر ورزشکاران موفق استقامتی در دیگر حوزه های زندگی خود نیز موفق می باشند. این به آن معنی نیست که آن ها از این درد و رنج لذت می‌برند، بلکه آن ها در تمام مسیر مسابقه با استفاده از تصویر سازی ذهنی و کمک گرفتن از ذهن و توانایی‌های همه اعضای جسم خود برای ادامه مسیر و عبور از خط پایان کوشش می نمایند.

رابطه ورزش کردن با موفقیت و خود انضباطی

نتیجه گیری: 

یکی از رازهای موفقیت ورزشکاران موفق تصویر سازی ذهنی می باشد. مهارت تصویرسازی ذهنی می‌تواند تأثیرات بی‌پایانی بر روی بدن و زندگی افراد داشته باشد. از آن جایی که همه اتفاقات و نتایج از ذهن خود ما منشأ می گیرند. شما به هر چیزی که بیشتر بیاندیشید به همان تبدیل می گردید. ورزشکاران علاوه بر تمرینات ورزشی و پشتکار و در کل آماده سازی جسم خود، باید ذهن را نیز پرورش دهند و آماده سازند. تصویر سازی ذهنی می‌تواند بر ذهن ناخودآگاه فرد تأثیر بگذارد. در نهایت ذهن ناخودآگاه هم بر افکار، احساسات، تصمیم‌گیری‌ ها و واکنش‌ های جسم تأثیرگذار می باشد.

انواع وابستگی عاطفی و عوارض و راهکارهای درمانی آن
بخوانید

[fusion_highlight color=”#dce557″ rounded=”yes” class=”” id=””]پس به طور کلی با کنترل ذهن خود می توانید واکنش های جسم خود را به هنگام شرایط سخت مسابقات ورزشی در جهت مثبت تغییر دهید.[/fusion_highlight]

  • آیا شما هم قبول دارید که اغلب ورزشکاران موفق استقامتی در سایر حوزه های زندگی خود نیز موفق هستند؟
  • غیر از تصویرسازی ذهنی و تمرین، دانستن چه مهارت های دیگری را در موفقیت ورزشی مؤثر می دانید؟

[fusion_button link=”” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”pill” icon=”fa-smile far” icon_position=”left” icon_divider=”yes” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید[/fusion_button]

بنابراین اگر تصور نماییم که برای قهرمان شدن فقط داشتن تمرینات زیاد، تغذیه، استعداد و امکانات کافی می باشد، کاملاً اشتباه می کنیم. در حقیقت داشتن یک ذهن قهرمان لازمه اصلی قهرمان گشتن است. زیرا بسیاری از ورزشکاران می باشند که از همه موارد بالا چیزی کم ندارند، اما به نتایج دلخواه خود نمی رسند. بنابراین باید بتوانیم افکار و ذهن خود را همانند افکار و ذهن یک قهرمان تغییر دهیم و اصلاح نماییم. ایجاد تغییرات و اصلاح عادات همیشه سخت بوده و هست و ممکن است بسیاری از افراد علی رغم تأثیرات مثبت زیادی که این تغییرات  می توانند در زندگی آنان ایجاد نماید، از آن روی بگرانند!

آکادمی بازار پیشنهادی بسیار ساده ای برای شما دارد؛ شما می توانید با شرکت در دوره غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن» روش ها و مهارت های ساده ای را  جهت کنترل ذهن و افکار خود بیاموزید. نتیجه ی یادگیری و به کارگیری این نکات و روش ها ایجاد تغییرات اساسی و مثبت در افکار و زندگی و مسلط گشتن بر ذهن و شرایط زندگی شما می باشد. در نهایت با داشتن ذهن و افکاری همچون قهرمانان و افراد برتر و موفق دنیا، می توانید به هر آرزویی که در مورد زندگی شخصی و شغلی خود در ذهن دارید، تحقق ببخشید.

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن