مقالاتموفقیت / انگیزشی

7 وسواس فکری که می توانند باعث پیشرفت شما شوند(2)

در مقاله قبلی، شما را با چند وسواس فکری مثبت آشنا ساختیم؛ آینده خودتان را با متعهد ساختن به آنها، بیمه کنید.

4. میل شدید به شکرگذاری و قدرشناسی

این نوع وسواس فکری، فوق العاده است؛ قبول دارید؟ آن دسته افرادی که این تفکر را در خود ایجاد کرده اند، همیشه زیبایی، فرصت، متانت، و شوخ طبعی را حتی در سخت ترین لحظات زندگی می بینند. آنها نه تنها مظاهر این احساس قدرشناسی را از خود بروز می دهند، بلکه شکرگذاری را در عمق وجود خود احساس می کنند.

این دسته از افراد، حتی در اوقاتی که سایرین فقط درد و رنج را می بینند و از زمین و زمان گلایه می کنند، میل و شوقی وصف ناپذیر برای دیدن خوبی و تفسیر وقایع زندگی با تمرکز بر نعمات آن دارند و تحت همه شرایط، قدردان شرایط خود هستند.

5. میل و علاقه شدید به کسب دانش

افرادی که چنین میل و اشتیاقی در خود دارند، گرسنه و تشنه دانش، آموختن و رشد هستند. اما از همه مهم تر، آنها می خواهند نحوه صحیح استفاده از آن دانش را در زندگی شان بیاموزند. دانش یک چیز است؛ دانستن چگونگی، چرایی و اما و اگر ها، یک چیز دیگر است.

اگر باهوش بودن را به عنوان ظرفیت شما برای یادگیری تعریف کنیم و دانش را مترادف با آنچه که آموخته اید در نظر بگیریم، خرد، یعنی دانستن زمان، مکان و دلیل پیاده کردن و به کار بردن آن دانش به طرز خاص خود در زندگی. افرادی که فکر و ذکرشان درگیر کسب خرد است، اوقات زیادی را صرف یادگیری و اندیشیدن می کنند و در زمینه های مختلف به یادگیری می پردازند. و برای این کار، به مطالعه جدی کتب فلسفی، مذهبی و روحانی می پردازند. اگر سری به خانه های این افراد بزنید، خواهید دید که کتابخانه ایشان انباشته از کتب ارسطو، افلاطون، بودا، لائو و هزاران فیلسوف و خردمندان دیگر است.

6. میل و علاقه شدید به شخصیت خوب

آن هایی که نسبت به داشتن شخصیت بی ت، وسواس فکری دارند، می دانند که صرف باهوش بودن، شوخ طبعی، محبوبیت و شخصیت خوب داشتن برای ادامه زندگی شان کافی نیست. آنها معتقدند که شخصیت، تعهد فردی آنها به مجموعه ای از اصول و استاندارد های اخلاقی، به مراتب فراتر از طلا، قدرت یا پرستیژ و کلاس است. آنها از شخصیت خود محافظت می کنند و سعی می کنند خودشان را در موقعیت هایی که آنها را مجبور به بروز و انجام رفتاری خلاف اصول شخصیتی شان می کنند، قرار ندهند. ضمنا، آنها نسبت به خودشان بسیار سخت گیرند؛ آنها با تکیه بر عواطف و احساساتشان، رفتار بدشان را توجیه نمی کنند.

50 مورد ساده که هم اکنون بدون هیچ تلاشی تحت کنترل شماست
بخوانید

آنها تلاش می کنند تا مهربان و دلسوز باشند. غرور و درستی و صداقتشان را نمی توان خرید و در چنین مواردی نیز دست به مصالحه نمی زنند. چنین افرادی، عمیقا از احترام، اعتماد و تحسین دیگران برخوردارند. آنها از نواقص غرور بیجا و خودخواهی مطلع بوده و سعی در رفع آنها دارند. این افراد، به قول خود نیز پایبندند.

آنها پای مسائل اعتقادی شان می ایستند. یکی از زیبایی های داشتن چنین وسواس فکری اینست که همگامی که روبروی اینه می ایستید، می بینید که فرد درون آینه را می شناسید و می توانید عمق وجودتان را در آن ببینید.

7. میل و علاقه شدید به رشد

افرادی که خودشان را موظف و متعهد به رشد می دانند، از توقف و ایستایی بیزارند. آنها از شنیدن جملاتی همچون: من همینم که هستم یا دیگر از من گذشته است، فرار می کنند.

  • آنها خودشان را به چالش می کشند و به دنبال فرصتی برای رشد، بالیدن و تبدیل شدن به فردی بهتر از خود کنونی شان هستند.
  • آنها رشد در زمینه های مختلف روحی، ذهنی، احساسی، حرفه ای و روابطشان را دنبال می کنند؛ روی خودشان کار می کنند و سعی دارند با مرور گذشته شان، مسیری بهتر و عاری از خطاهای گذشته را برای آینده شان ترسیم کنند.
  • آنها در کارگاه ها و سیمنار های مختلف شرکت کرده و از بسته های آموزشی رشد شخصی بهره می جویند. آنها اهل مطالعه اند؛ ورزش می کنند، غذای سالم می خورند و مرتب خودشان را به بیرون از منطقه امنشان هل می دهند.
  • آنها از چالش ها استقبال می کنند و خودشان را وقف رشد در تمامی زمینه های زندگی، و نه فقط یک یا چند حیطه خاص، می کنند.

در انتها، باز هم تاکید می کنم که وسواس فکری همانند شمشیری دولبه است؛ اما اگر بتوانید زمینه هایی که داشتن چنین وسواسی شما را در آنها به پیش می راند، شناسایی کنید، می توانید در رده های بالای صنعتتان، هرچه که باشد، قدم بزنید. وسواس های فکری مثبت را شناسایی کنید و فرمان زندگی تان را در دست بگیرید.

وسواس فکری یک اختلال شخصیتی می باشد، وطبق قسمت اول مقاله فوق، مانع از شادی و رضایت فرد از زندگی می گردد، اما اگر فرد بر تعدادی از وسواس های فکری خوب خود کنترل داشته باشد، می تواند به موفقیت های بی نظیری دست یابد و از آن ها بهره ببرد. اما برای افکار منفی باید به فکر چاره بود، برای مثال شخص می تواند برنامه‌‏ریزی نماید که زمان فکر کردن در مورد موضوع وسواس، ساعت خاصی باشد و در طول روز هرگاه افکار وسواسی به ذهن وی آمد، به خود بگوید زمان فکر کردن فلان ساعت مقرر می باشد، به تدریج زمان فکر کردن به آن افکار کاهش دهد تا این که این زمان به صفر برسد و همچنین هر روز به خود تلقین نماید «من می توانم افکار وسواسی‌ خود را کنار بگذارم»؛ زیرا تلقین یکی از راه ‏های مبارزه با افکار منفی می باشد و وسواس فکری نیز چیزی غیر تکرار افکار منفی و مزاحم نیست. و در موارد شدیدتر هم می توان به روانپزشک مراجعه کرد.

هر نوع تیپ شخصیتی خوبی ها و بدی های خود را دارد. آکادمی بازار با تمرکز بر ویژگی های خوب انواع شخصیت ها، سعی در معرفی افراد موفق به همگان دارد. افرادی که با تمرکز بر مزایا و خوبی های تیپ شخصیتی خود و با کنترل مشکلات و عیب های آن، توانسته اند به موفقیت های خارق العاده ای دست یابند. به همین خاطر به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید، که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی طرز تفکر، الگوهای رفتاری و عادت های سازنده و مثبت افراد موفق را به شما تدریس خواهند نمود. به منظور شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن کافی است به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
3 گام آسان و موثر برای رسیدن به خودباوری
بخوانید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

راه‌هایی ساده و کارآمد برای ایجاد انگیزه در زندگی
اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد
ترفند هایی موثر برای ایجاد و حفظ انگیزه در خود
7 روش برای تداوم انگیزه در نوشتن پست های وبلاگی
4 تمرین شگفت انگیز برای افزایش انگیزه در مسیر اهداف
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دو =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن