نوشتار بیانی وتاثیر آن بر سلامت جسمی و روانی و موفقیت فردی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

افسردگی احساسی است که اخیراً منجر به بسیاری از دردها و ناراحتی‌ها شده است و نمی‌توان منکر این واقعیت بود که افراد در عصر مدرن امروزه با فشار بسیاری روبرو هستند. برخی از افراد این فشارها را می‌پذیرند ولی عده‌ای در برابر آنها از پا درمی‌آیند و تصور می‌کنند که زندگی‌شان به آخر رسیده است. این حالت خطرناکی است که برای هر کسی اتفاق می افتد زیرا برای زندگی در این جهان ترسناک نمی‌توان از این وضعیت دور بود.

پژوهشگران برای حل چنین شرایطی ابزار نوشتن معروف به نوشتار بیانی را معرفی می‌کنند. این شکل نوشتن، بین دو دنیای متفاوت نوشتن و مراقبت‌های بهداشتی ارتباط برقرار می‌کند.  اطلاعات زیر تأیید می‌کند که چرا استفاده از نوشتن بیانی را باید به مردم پیشنهاد کرد.

 

نوشتار بیانی چگونه عمل می‌کند؟

اغلب مردم این سبک از حل کردن مشکلات روانی را _ نوشتار بیانی _ دست کم می‌گیرند. کارکرد اصلی این نوشتار ،تخلیه روانی است که تمام درگیری‌هایی که باعث ناامیدی فرد می‌شود، از بین می برد. زمانی‌ که احساسات مختلف از ذهن خارج می‌شوند و فضایی برای ذهنیت مثبت شکل می‌گیرد، ایده‌ها و افکار جدیدی به ذهن خطور می‌کنند. این نوشتار تضمین می‌کند که فشارهای تکراری گذشته، ذهن را آشفته نمی‌کند بلکه به وسیله‌ی آن، اراده و اعتماد به نفس بالا می‌رود. علاوه بر این، نوشتار بیانی باعث کاهش رخدادهای تلخ می‌شود و سرانجام آنها را از بین می‌برد. این نوع نوشتن به مروز زمان کمک می‌کند که به آسانی به این راه‌ها دست یابید.

درباره چه باید نوشت؟

اگرچه کاملاً به فرد و تجارب فردی او بستگی دارد، نکات رایج معینی وجود دارند که باید به آنها توجه داشت. حوادثی که احساسات مطلوب، موقعیت‎‌های تلخ، روابط با والدین، دوستان و غیره را به تنش در می‌آورد، رایج‌ترین موضوعات هستند.

امکان دارد که بعضی مواقع، بیش از یک حادثه تلخ در زندگی شما وجود داشته باشد و نباید در نوشتن آنها دو دل بود. صرف‌ نظر از سبک و ماهیت اخلاقی متن، ارائه تفکرات باید بصورت اولویت بندی شده باشد، چرا که تأمل بر محتوای متن، نکته اصلی در نوشتار بیانی است.

هنگام نوشتن چه باید کرد؟

نوشتار بیانی کاملاً شخصی است و از هیچ معیار و استانداردی پیروی نمی‌کند. نیازی نیست که ببینید دیگران چه نظری درمورد شما دارند چراکه هدف این نوشتار این است که به خود فکر کنید و خطاهای خود را ببینید. بنابراین صحبتی شفاف و کامل درمورد خود قطعاً تغییری در نگرش به وجود می‌آورد.به یاد داشته باشید، نیازی نیست که احساسات قلبی از لحاظ دستوری و آواشناسی درست نوشته شوند. به جای اینکه بر شکل و ساختار محتوا توجه کنید، مهم این است که بر احساسات، خاطرات و دیگران تمرکز کنید.علاوه بر این، به بازه زمانی خاصی نیاز نیست، تا زمانی‌که افکار در ضمیر ناخودآگاه شناورند، می‌توانید آنها را بنویسید.

یک فرد  مطابق با برنامه‌ریزی روزانه و بسته به زمانی‌که دارد می‌تواند 20 دقیقه یا 4 ساعت مشغول نوشتن باشد. اما مهم این است که هر هفته به نوشته‌های خود نگاهی بیندازید، تأمل در نوشته‎‌ها پیشرفت حتمی شما را تضمین می‌کند و به این نتیجه می‌رسید که اتفاقاتی که در گذشته رخ داده، چقدر پیش پاافتاده و سطحی هستند.

چگونه در نوشتن ثابت قدم باشیم؟

نوشتار بیانی منجر به ظهور گستره‌ ای از احساسات می‌شود که کنترل آنها دشوار است. ادامه دادن در چنین شرایط دردناکی برای مردم مشکل است. اما این موضوع نباید مانع نوشتن آنها شود و باید به این کار ادامه دهند.

  • تنظیم کارهای روزانه در طول هر بار نوشتن، منجر به مداومت در نوشته می‌شود.
  • تقسیم زمان برای نوشتن نیز کمک‌کننده است، زمانی هم وجود خواهد داشت هیچ کاری به جزء نوشتن نباشد.
  • یک فرد می‌تواند از طریق ابزارهای مختلفی بنویسد. برای مثال نوشتن روی کاغذ برای برخی افراد کاری دشوار است و با تایپ کردن راحت‌تر هستند. ازآنجایی‌که نوشتار بیانی هیچ محدودیتی ندارد، هر فردی می‌تواند هر شکل از نوشتن را برگزیند.
  • گوش دادن به موسیقی ملایم هنگام نوشتن نیز می‌تواند به بروز احساسات کمک کند. همانطور می‌تواند برای نویسنده جذاب باشد. علاوه بر آن همخوانی با موزیک هم می‌تواند موجب تخلیه روانی سریع شود.
  • استفاده از ارزیابی عقاید می تواند مقدار زیادی کمک کننده باشد و فرد با پیدا کردن پاسخ به سئوالات مرتبط می‌‌تواند تیپ شخصیتی خود را بفهمد.

آیا نوشتار بیانی برای سلامتی فایده‌ای دارد؟

برای افرادی که برای نوشتار بیانی برنامه دارند، مزایای سلامتی فراوانی وجود دارد که در ادامه مزایای اصلی این شکل از نوشتن آورده می‌شود.

  • در مشکلات تنفسی مثل آسم، بروز احساسات منجر به عملکرد مؤثر ریه‌ها می‌شود و تنظیمات مناسبی در سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌کند.
  • شدت بیماری‌های آرتریت روماتوئید را کاهش می‌دهد و استفاده درست را برای خواب به موقع که از اهمیت بالایی برخوردار است، تضمین می‌کند.
  • در دردهای مزمن، بیماری‌های ویروسی و بیماریهای مقاربتی تعادل را حفظ می‌کند.
جدای از مزایای بیان شده، نوشتار بیانی منفعت‌های دیگری را برای روح و روان دربردارد. نوشتار بیانی باعث کاهش مراجعه‌ به پزشک، بهبود ایمنی، تنظیم فشار خون، عملکرد مطلوب ارگان‌های اصلی بدن، تقویت روحیه و در نهایت از بین رفتن افسردگی می‌شود. در نتیجه فرد می‌تواند جایگاه خویش را در جامعه پیدا کند، شغل خود را بیابد، روابط محکمی را شکل دهد و…  این همه مزایا از طریق نوشتار بیانی امکان پذیر است.

نتیجه‌گیری

بسیاری از مراکز سلامتی هستند که چنین شکل از نوشتن را توصیه می‌کنند چرا که آنها اهمیت روانی و علمی نوشتار بیانی را درک می‌کنند.یک فرد می‌تواند تلاش کند درمورد خودش بنویسد یا برای کمک گرفتن به مراکز سلامتی مراجعه کند. در هر صورت نوشتار بیانی از طریق اظهار کردن حوادث تنش‌زا و دردناک، احساساتی را بروز می‌دهد که منجر به یک حالت هماهنگی می‌گردد. این هماهنگی فرایند تفکر را بهبود می‌بخشد و هم‌چنین انرژی های منفی مخربی را که یادآور حوادث و تجارب بد است از بین می برد.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
رابطه کلمات با سلامتی

بنابراین اگر در شرایط سختی هستید و نمی‌دانید به کجا پناه ببرید، شروع به نوشتن کنید و در آن تمام ناراحتی‌ها، مشکلات و سختی‌هایی را که در طول زندگی پیش آمده، ذکر کنید. تمام این کارها، شور و نشاط همراه با پیشرفت نگرش مثبت در زندگی را به همراه خواهد داشت. جالب است که اثرات نوشتار بیانی بر نویسنده فوراً نشان داده می‌شود که این باعث تلاش بیشتر نویسنده بدون هیچ تردیدی خواهد شد.

یکی از رسالت های مهم آکادمی بازار آشنا ساختن تمامی اقشار جامعه با علوم روز دنیا در مورد موفقیت و راه های دستیابی به اهداف، به زبانی ساده و گیرا می باشد. از این رو آکادمی بازار سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های مورد نیاز برای موفقیت از جمله راه های حفظ آرامش و مقابله با افسردگی در شرایط سخت و بحرانی را به شما خواهند گفت. اگر می خواهید تبدیل به فردی با انگیزه شوید و اولین قدم را برای داشتن یک زندگی شاد و موفق بردارید، پیشنهاد می کنم با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر در این سمینار شاد و انگیزشی حضور یابید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *