نقش فرهنگ در بازاریابی داخلی و بین الملل چیست؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
نقش فرهنگ در بازاریابی داخلی و بین الملل چیست؟
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

نقش فرهنگ در بازاریابی و جهانی شدن، به طور بحث انگیزی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مدیران بازاریابی بین المللی با آن مواجه هستند. باتوجه به اینکه اکثر کشورهای جهان تقریبا دارای فرهنگی متنوع و به سرعت روبه رشد می‌باشند.

حتی در کشورهایی با فرهنگ نسبتا یکپارچه، افراد نیز از نظر فرهنگی با همدیگر تفاوت‌هایی دارند. بنابراین درک درست از نقش فرهنگ در بازاریابی یک امر بسیار مهم در توسعه بازاریابی بین المللی و رشد فروش آن‌ها می‌باشد.

در این مقاله نخست به تعاریفی از فرهنگ در نقاط مختلف دنیا می‌پردازیم و سپس نقش فرهنگ را در بازاریابی بین الملل و تاثیرات زبان و رنگ و بسته بندی در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

نقش فرهنگ در بازاریابی

فرهنگ مجموعه‌­ای از باورها، هنجارها، ارزش‌ها، قراردادها، نمادها و روش‌هاست که در هر جامعه از نسلی به نسل دیگر منتقل گشته و به عنوان یک عامل ارتباطی بین افراد و محیط به کار گرفته می­‌شود. فرهنگ در بازاریابی نیز همینطور است.

بر این مبنا چون فرهنگ از جامعه‌­ای به جامعه دیگر تغییر می‌یابد، هر اندازه از بازارهای محلی و منطقه‌ای به سوی بازارهای جهانی و بین المللی پیش رویم نقش و حساسیت عوامل فرهنگی بیشتر می‌­شود.

لذا در عصر حاضر که به تبع انقلاب اطلاعات جهانی ­سازی مرزبندی‌های جغرافیایی را در نوردیده و رقابت در عرصه­ بین­ الملل لازمه پیشرفت و توسعه­ هر ملتی محسوب می‌شود.

نقش فرهنگ در بازاریابی و فروش خارجی از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و توجه به عوامل فرهنگی در همه­ مراحل بازاریابی، از طراحی و توسعه محصول بر مبنای تحقیقات بازار گرفته تا تبلیغات و برندینگ و در نهایت بسته­ بندی و نحوه عرضه، باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرند. با آکادمی بازار برای آشنایی بیشتر با نقش فرهنگ در بازاریابی همراه باشید. شاخص‌­ترین مولفه­‌های فرهنگی که باید در بازاریابی بین المللی مورد ملاحظه قرار گیرند به شرح زیر می‌باشند:

1. نقش زبان در فرهنگ در بازاریابی

 نقش زبان در فرهنگ در بازاریابی

زبان کارکرد اصلی زبان، ایجاد ارتباط یعنی انتقال اطلاعات از شخصی به شخص دیگر است. هر سیستم ارتباطی بی‌همتایی (منحصربه‌فردی)، یک زبان نامیده می‌شود. 

زبان آینه فرهنگ است، چنان که می­‌توان گفت به تعداد زبان زنده موجود در دنیا، فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. واژه­‌های به کار رفته در آگهی و تبلیغات باید برای دریافت کننده پیام در بازار معنی و مفهوم یکسانی داشته باشند، در غیر این صورت فروش محصول با مشکل مواجه خواهد شد و در این جا می‌توان به اهمیت نقش فرهنگ در بازاریابی پی برد.

زبان غیر از شکل کلامی آن در ژست بدن افراد نیز قابل تعریف بوده و این مهم که از آن به زبان بدن تعبیر می‌شود، از جمله­ موارد لازم به رعایت در مذاکرات تجاری می‌­باشد که مستلزم شناخت دقیق از حرکات و وضعیت‌هایی است که دلالت بر انکار، تایید، تمجید، تحقیر و … دارند.

2. نقش نماد در بازاریابی

تجارب بسیاری را در دنیای تجارت می‌توان سراغ داشت که صرفا به دلیل استفاده­ نابجا از رنگ­‌ها و شکل­‌ها در برندینگ و تبلیغات محصولات خود به شکست انجامیده‌­اند.

ادراک و استنباط ملل مختلف از رنگ­‌ها، به ویژه در شرق و غرب، به کلی متفاوت است و تحت تاثیر مستقیم باورهای دینی، آیینی و نژادی می‌­باشند.

استاد احمد محمدی
قانون موفقیت در فروش: درخواست کردن از دیگران و نترسیدن از شنیدن پاسخ منفی.
استاد احمد محمدی

رنگ‌هایی که در بعضی کشورها مورد پسند مردان باشد، در برخی دیگر از کشورها می‌­توانند باب طبع زنان باشند یا رنگ­‌هایی که عمدتا نماد طراوت هستند، در برخی مناطق دیگر می‌توانند نکوهیده باشند.

همین مطلب در کاربرد تصاویر بعضی حیوانات و اشخاص نیز می­‌تواند مصداق داشته باشد و یکی از مصداق‌های نقش فرهنگ در بازاریابی باشد.

3. سنت و فرهنگ در بازاریابی

سنت و فرهنگ در بازاریابی

همانطور که در مقاله International Marketing از وبسایت tutorialspoint.com اشاره شده، مردم هر منطقه غالبا سلایق خاص خود را در مصرف کالاها دارند. از جمله­ این سلایق می­‌توان به خوراک و ادویه­‌جات مورد استفاده در وعده‌های غذایی و تمایل به خرید حجم کم یا زیاد از محصول اشاره کرد که در عرضه و بسته­ بندی کالا حائز اهمیت می‌­باشند.

4. نقش دین

دین مجموعه‌ای از نظام‌های فرهنگی، اعتقادی و جهان بینی‌هایی است که با ایجاد نمادهایی، انسان را به ارزش‌های روحانی و گاه به ارزش‌های معنوی ارتباط می‌دهد. بیشتر ادیان با شرح روایات، الگوها، سنن و تاریخ‌های مقدسشان قصد دارند که به زندگی معنا دهند یا به هستی‌شناسی بپردازند. آن‌ها مایلند تا اصولی اخلاقی، دینی یا یک سبک زندگی بهتری از ایده‌هایشان را دربارهٔ ماهیت انسان و جهان هستی ارائه دهند.

دین می‌تواند بخش مرکزی هویت فرد باشد. با گذشت زمان دین با فرهنگ همسو شده است و این موضوع در بازاریابی بسیار اهمیت پیدا کرده است.

محدودیت‌­های دینی از جمله مهم‌ترین عواملی است که نقش فرهنگ در بازاریابی را نشان می‌دهد. در تعیین بازار هدف و برگزاری کمپین­‌های تبلیغاتی مطابق با مناسبت­‌های آیینی، باید مورد توجه بازاریابان قرار گیرد.

5. عادت های افراد مختلف

عادت های افراد مختلف

یکی دیگر از مصداق‌های نشان دهنده نقش فرهنگ بر بازاریابی ویژگی‌های مهم عادت و نوع نگرش مردم در مورد انتخاب سبک و شیوه زندگی می‌باشد.

طبقات اجتماعی شکل گرفته در یک کشور تحت تاثیر عادات مردم آن کشور می‌باشد. ممکن است در یک جامعه مردم به پس انداز کردن پول و ثروت عادت کرده باشند یا در جامعه دیگری به ریسک و تغییر وضعیت عادت داشته باشند.

هر کدام از این عادات می‌تواند در انتخاب نوع محصولات و خدمات تاثیرگذار باشد و بازاریاب باید با توجه به این مهم خواسته‌ها و نحوه برآورده ساختن آن‌ها تشخیص دهد.

با توجه به گسترده شدن بازار فروش جهانی، بازاریابان باید به فرهنگ و زبان کشورهای هدف توجه ویژه‌ای داشته باشند. حتی برند و شعاری را هم که انتخاب می‌کنند باید با فرهنگ و زبان آن کشورها مطابقت داشته باشد، زیرا ممکن است گاهی ضد فرهنگ آنان باشد یا حتی تلفظ آن برند در زبان آنان معنی بسیار بدی داشته باشد! 

در مقاله فوق نکاتی کلیدی در خصوص توجه به فرهنگ و زبان به هنگام بازاریابی داخلی و بین المللی آورده شده‌اند، که باید حتما رعایت گردند تا نتایج مورد انتظار شما را به دست دهند. 

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - نمایشگاه

نقش آکادمی بازار در یادگیری بازاریابی

آکادمی بازار با هدف ترویج علم مربوط به بازاریابی و فروش و شیوه‌های نوین مدیریت یک کسب و کار به صورت موفقیت آمیز در بین افراد علاقمند، علاوه بر انتشار روزانه محتوا و مقالاتی همچون مقاله فوق و برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می‌کند.

استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه فروش، بازاریابی و کسب و کار، در این سمینار انگیزشی ابزارها و مهارت‌های مورد نیاز جهت شروع یک کسب و کار نو و همچنین فراهم ساختن یک زندگی شاد و موفق را به شما آموزش خواهند داد.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *