مقالاتموفقیت / انگیزشی

نقش ارتباطات مثبت و سازنده میان زوجین در ازدواج های موفق(1)

کلمات همانند آجر می مانند. هر وقت که عبارتی انگیزه بخش و تشویق کننده به زبان می آورید، می توانید یک آجر به آجر های قبلی اضافه کنید. اما هر بار که انتقاد می کنید، یک آجر را از روی آجرهای قبلی بر می دارید. با این تفاسیر، اگر قرار بود با توجه به سطح ارتباط و روابط فعلی تان در ازدواجتان، خانه ای بسازید، به چقدر زمان نیاز داشتید؟

هدف من از بیان این تمثیل جلب توجه به اهمیت روابط مثبت و سازنده در ازدواج است. همه ما می دانیم که ارزش قائل شدن و تشویق رفتارهای مثبت به پرورش قدرت ذهنی کودکان انجامیده و موجب ایجاد خوشحالی و رضایت در آنها می گردد. سوال من این است که چرا ما نباید این رفتارها را در بزرگسالی ادامه دهیم؟ ذهن ما بزرگسالان هم همچون کودکان، مانند یک اسفنج عمل می کند و ما مدام در حال یادگیری و ایجاد تغییرات بر اساس تجاربمان هستیم. اگر آنها مثبت باشند، ما هم واکنش مثبتی نشان داده و زندگی سرشاری را برای خود رقم می زنیم اما اگر مدام تحت تجربه و شنیدن صحبت ها و مسائل منفی باشیم، نمی توانیم پایه های زندگی مطلوبمان را بنا نهیم.

خب؛ تا بدین جای کار شما می دانید که بهتر است افرادی مثبت باشید و رفتار مثبت و سازنده ای با همسرتان در پیش بگیرید. اما شاید بپرسید که روابط مثبت دقیقا به چه معناست. مواردی که در ادامه بیان خواهم کرد را در زندگی تان به کار گیرید تا ملکه ذهنتان شوند و سپس، شاهد تاثیرات مثبت آنها در ازدواجتان باشید.

 

استاد احمد محمدی
پادکست فکرانه – ازدواج موفق (برای شنیدن Play کنید )

 

عبارت «دوستت دارم» را بیشتر تکرار کنید

لابد با خودتان می گویید همسرتان می داند که شما دوستش دارید؛ احتمالا هم همین طور است. اما شنیدن هر از گاهی آن، معجزه می کند. بیان این جمله شاید برای خیلی از ما کار دشواری باشد؛ به همین دلیل است وقتی که سرانجام بر موانع درونی غلبه می کنید و علی رغم دشواری ها، این جمله جادویی را به همسرتان می گویید، یک دنیا ارزش دارد؛ این کار شما، لبخند به لبشان می آورد.

3 راه غلبه بر بی انگیزگی در میان مسیر
بخوانید

The Power of Positive Communication in Marriage

دیدار  و احوالپرسی های خاص و فوق العاده داشته باشید

وقتی که بعد از مدتی جدایی به هم می رسید، حتی اگر در پایان روز و پس از اتمام کارتان هم هست، با اشتیاق و شوق به دیدار هم بشتابید. این مساله، بیشتر از اینکه به انتخاب کلماتتان بستگی دارد، به تن و آوای صدایتان بر می گردد؛ همسرتان را در آغوش بگیرید، وی را ببوسید و از روزش بپرسید. این کار، به آنها احساس تعلق و خواستنی بودن می دهد. فردی که می داند همسرش به وی اهمیت می دهد، می تواند با مشکلات متعددی چه در کار و چه محیط های دیگر، بهتر کنار بیاید زیرا می داند که تحت هر اتفاقی، از حمایت بی شائبه همسرش برخوردار است.

گوش شنوا داشته باشید

تنها در صورتی که همسرتان از شما درخواست کمک یا مشورت کرد، اظهار نظر کنید. متاسفانه، اغلب ما صرفا با این دید که حتما باید پاسخ یا راه حلی ارائه دهیم، به حرف همسرمان گوش می کنیم؛ ما دوست داریم که همسرمان ما را فردی باهوش ببیند؛ اما وقتی همسرتان نگرانی یا مشکلی را با شما در میان می گذارد، معنیش الزاما این نیست که باید راه حلی پیش پای وی بگذارید.

در اغلب موارد، آنها صرفا گوش شنوایی می خواهند تا خودشان را تخلیه کنند و دوست دارند شما به آنها بگویید که احساسات و نگرانی هایشان کاملا به جا و طبیعی است. در نتیجه، لطفا فقط به حرف هایش گوش فرا دهید؛ تمام توجهتان را به وی معطوف کنید؛ نگران پیدا کردن جواب یا راه حل نباشید. در چشم های وی نگاه کنید و واکنش صحیح و مناسب را از خودتان نشان دهید.

سه ویژگی افراد ثروتمَند
بخوانید

فقط در صورتی که همسرتان از شما درخواست اظهار نظر یا مشورت کرد، نظر شخصی تان را جهت حل و فصل مساله ارائه دهید. خوب است بدانید که شما می توانید با پرسش سوال های مرتبط  و به جا، به همسرتان جهت یافتن راه حل مناسب کمک کنید. البته، آنها در اغلب موارد دقیقا می دانند چه کاری باید انجام دهند و صرفا به تشویق و حمایت ما نیاز دارند. گوش کردن ابزار بسیار قدرتمندی در ازدواج است؛ توصیه اکید من به شما این است که از آن استفاده کنید.

برای خواندن ادامه این پست، در مقاله بعدی با ما همراه باشید.

یکی از رسالت های بسیار مهم آکادمی بازار ترویج و توسعه ی تفکر و نگرش مثبت در زندگی افراد مختلف جامعه از جمله زوج های جوان است. در مقاله ی فوق هم تأثیر افکار مثبت، کلمات مثبت و ارتباطات صحیح بر روی روابط زوجین به خوبی به تصویر کشیده شده است. همچنین آکادمی بازار سمیناری با نام «سمینار موفقیت» برگزار می نماید که محیط شاد و انگیزشی این سمینار می تواند برای تمام افراد از جمله زوج های جوان بسیار مفید و اثرگذار باشد، خصوصاً که استاد احمد محمدی سخنان بسیار انگیزه بخشی را در این سمینار عنوان خواهند کرد که حاوی علوم روز دنیا در مورد موفقیت و افراد موفق می باشد. کافی است برای شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن  بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

نقش ارتباطات مثبت و سازنده میان زوجین در ازدواج های موفق(2)
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن