نقش ارتباطات مثبت و سازنده میان زوجین در ازدواج های موفق(2)

ارتباطات مثبت میان زوجین
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در قسمت اول این مقاله، به شما یادآوری کردیم که کلمات همچون آجر می مانند و ما با هر عبارت مثبتی، آجری روی آجرهای قبلی گذاشته و با هر انتقاد، آجری را از روی پایه های زندگی ایده آلمان بر می داریم. از شما خواستم تا عبارت «دوستت دارم» را بیشتر بر زبان رانده، به هنگام دیدار یکدیگر، شوق داشته باشید و هنر گوش دادن به همسرتان را بیاموزید. در ادامه، با سایر نمونه هایی از روابط و ارتباطات مثبت آشنا خواهید شد.

 

حرف همسرتان را قطع نکرده و صدایتان را بلند نکنید

در خلال گوش کردن ها و شنیدن نگرانی ها و دغدغه های همسرتان، قطعا مواردی پیش خواهد آمد که شما بر سر آنها با همسرتان هم عقیده و هم نظر نیستید؛ می دانم که همگی تان تجاربی از این قبیل داشته اید. اما نحوه مدیریت این شرایط توسط شماست که آن را به نتیجه ای مثبت یا منفی بدل خواهد ساخت و می توانید از آن در راستای بهبود و البته، تخریب پایه های زندگی تان استفاده کنید.

 

The Power of Positive Communication in Marriage

فرض کنیم که سر میز شام نشسته اید و یکی از بچه ها، رفتاری ناشایست از خودش بروز داده است؛ شما و همسرتان بر سر این که چطور باید فرزندتان را تنبیه کنید، با هم توافق ندارید. به جای اینکه صدایتان را برای یکدیگر بالا ببرید یا مدام وسط حرف یکدیگر بپرید و یا اینکه یکدیگر را بابت آن رفتار کودک، مقصر دانسته و سرزنش کنید، به حرف های یکدیگر گوش دهید و سعی کنید راه هایی را برای تامین خواسته ها و انتظارات هردویتان پیدا کنید؛ با هم مذاکره کنید؛ جوانب مثبت و منفی هر تصمیم را با چشمی باز و دور از تعصب، ارزیابی کنید؛ بهتر است به اتاقی دیگر بروید و به دور از کودک، ابعاد مختلف مساله را بررسی کنید. سعی نکنید با پرخاش گری و رفتارهای منفی و تخریب کننده، حرف خودتان را به کرسی بنشانید؛ یادتان باشد که راه و روش شما الزاما همیشه روش درست و صحیح نیست.

شما باید در این شرایط به همسرتان احترام بگذارید. همسر شما هم قدردان ارزشی که برایش قائلید خواهد بود و این موارد روی هم رفته، فضای خانه تان را مثبت تر هم می سازد. مطمئن باشید به این ترتیب، می توانید به راهکار مناسب و کارایی برسید و به صورت غیر مستقیم، اصولی مهم زندگی را نیز به فرزند خود می آموزید؛ وی یاد می گیرید که اعضای خانواده چطور با هم خصوصا در مواردی که در آنها هم صدایی وجود ندارد، مذاکره و در نهایت تصمیم گیری می کنند.

یکدیگر را تشویق کنید و از تحسین خصوصیات مثبت یکدیگر غافل نشوید

یادتان می آید وقتی کودک بودید و مادرتان از نقاشی و کاردستی تان تعریف می کرد، چه احساسی داشتید؟ قطعا شما پیکاسوی زمان نبوده اید اما مادرتان طوری شما را تشویق می کرد که فکر می کردید کار خارق العاده ای انجام داده اید. حال فکر کنید که ما همسران، بتوانیم چنین احساسات خوبی را در یکدیگر بیدار کنیم. از هم تعریف و تمجید کنیم و یکدیگر را به انجام کارهای سازنده و مثبت، تشویق کنیم. درست است؛ ما باید واقع گرا باشیم و خودمان را گول نزنیم؛ بله؛ من هم با شما هم عقیده ام. اما این احساس واقع گرایی نباید مانع از تشویق و تحسین همسرمان بشود؛ ما باید به آنها بگوییم چقدر از اقدامات و تلاش هایشان احساس رضایت می کنیم و چقدر بابت داشتنتشان در زندگی مان خوشحالیم.

  • عزیزم؛ تو واقعا پرتلاش هستی؛ من مطمئن هستم که تو یکی از بهترین مدیران حال حاضر در شرکتت هستی.
  • عجب شام فوق العاده ای بود؛ واقعا برای تهییه آن زحمت کشیدی و این غذا را با عشق برایمان آماده کردی.

مثال هایی از این دست زیادند؛ همین الان ببینید چه نکته ارزشمندی درباره همسرتان را تحسین می کنید و به آن افتخار می کنید. نتیجه چیست؟ همسرمان احساس بهتری خواهد داشت و به همان رفتار مثبتش ادامه خواهد داد. مطمئن باشید با این کار، همسرتان بیش از پیش تلاش خواهد کرد تا نتایج بهتری را رقم بزند و به عنوان مثال، در محیط کاریش، تاثیرات مثبت بیشتری از خود بر جای گذاشته یا به دنبال ایجاد فضای آرام تر و حتی غذاهای خوشمزه تری برای اعضای خانواده تهیه کند. این راه حل، یک راه حل برد-برد برای هر دو طرف است؛ صرفا با ایجاد و استمرار روابط مثبت، زندگی تان را از این رو به آن رو خواهید کرد.

یکی از رسالت های بسیار مهم آکادمی بازار ترویج و توسعه ی تفکر و نگرش مثبت در زندگی افراد مختلف جامعه از جمله زوج های جوان می باشد. در مقاله ی فوق هم تأثیر افکار مثبت، کلمات مثبت و روابط صحیح بر روابط زوجین به خوبی به تصویر کشیده شده است. همچنین آکادمی بازار سمیناری با نام «سمینار موفقیت» برگزار می کند که محیط شاد و انگیزشی این سمینار می تواند برای تمام افراد از جمله زوج های جوان بسیار مفید و اثرگذار باشد. در این سمینار استاد احمد محمدی سخنان بسیار انگیزه بخشی را عنوان خواهند کرد که حاوی به روز ترین علوم دنیا در مورد موفقیت و افراد موفق است. می توانید برای شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاه بگذارید

avatar