نقش آمیگدال ها (بادامه مغز) در فروش – دکتر احمد محمدی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
آمیگدال
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

کارکردهای قسمت آمیگدال (Amygdala یا بادامه) مغز در این مقاله توسط دکتر احمد محمدی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دکتر احمد محمدی در ویدئوی مربوطه در مورد آمیگدال‌های توضیح می‌دهند.  آمیگدال (Amigdala یا بادامه) در ناحیه ای از مغز که به اسم سیستم لیمبیک (Limbic system) معروف می باشد، واقع گردیده است. سیستم لیمبیک در بخش های داخلی مغز و بیرون از قشر مغز قرار دارد و نقش آن بیشتر در ارتباط با ادراک و ابراز هیجانات و به خاطر آوردن خاطرات به ویژه خاطراتی که با بار هیجانی همراه هستند، می باشد.

در دوره بازاریابی و فروش ” ستارگان فروش ” خود را به یک فروشنده تمام عیار تبدیل کنید.

آمیگدال (Amigdala یا بادامه) شکلی شبیه به بادام دارد و به این خاطر به نام آمیگدال (Amigdala یا بادامه) که به معنای بادام است نام گرفته است. آمیگدال (Amigdala یا بادامه) به داخل قشر گیجگاهی مغز (Temporal lobe) توسعه یافته است.

مطالعه بیشتر: فیلم انگیزشی از آکادمی بازار که گره مشکلات زندگی را باز خواهد کرد

مطالعه بیشتر: نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟

آکادمی بازار مرجع موفقیت ایران، مجموعه‌ای غنی از مقاله‌های مختلف در زمینه‌های بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و … ارائه می‌دهد. به‌علاوه کاربران می‌توانند از دوره‌های آموزشی این مرکز همچون دوره ثروت بهره برده و آن را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

در بخش ویدئوهای آموزشی دکتر احمد محمدی می‌توانید ویدئوهای دیگری با موضوع نردبان موفقیت، قانون کمی تلاش بیشتر افراد موفق و ویدئوهای آموزشی بیشتر را مشاهده کنید.

نقش آمیگدال ها (بادامه مغز)

آمیگدال (Amigdala یا بادامه) شامل هسته های مختلفی (حدود ۱۳ هسته) است که هر کدام کارکردهای متفاوتی دارند. نقش مهم آمیگدال (Amigdala یا بادامه) در ایجاد واکنش های هیجانی و به خاطر سپردن اطلاعاتی می باشد که با جنبه ی هیجانی همراه هستند، می باشد .

نتایج آزمایش های مختلف نشان می دهد زمانی که آزمودنی ها را با محرک های خطرزا (مانند مشاهده ی حیوانات وحشی و یا نزدیک نمودن به پرتگاه ها ) روبرو می نمایند، بخش آمیگدال (Amigdala یا بادامه) مغز آنان فعال گشته و  واکنش های زیادی نشان می دهند.

همچنین نتایج این آزمایش ها نشان داد، هنگامی که به آزمودنی ها، کلمه های تهدید کننده (خشونت ، کتک خوردن) نشان می دهند، بخش آمیگدال (Amigdala یا بادامه) مغز آنان فعال می گردد. نتایج بعضی دیگر از آزمایش ها نشان می دهد، به هنگام حالت برانگیختگی (Arousal) و یا حالت غمگینی (Sadness) قسمت آمیگدال (Amigdala یا بادامه) مغز واکنش نشان داده و میزان فعالیت آن زیاد می گردد. از سوی دیگر، آمیگدال (Amigdala یا بادامه) مغز در تشخیص خاطرات هیجانی، تجربه های غمگین و ایجاد حالت نشخوار ذهنی نقش دارد.


دکتر بسل ون در کلک (Dr. Bessel Van Der Kolk) در کتاب «The Body Keeps The Score» به آمیگدال (Amigdala یا بادامه) (Amigdala یا بادامه)، لقب آژیر خطر را داده و آن را مسئول تشخیص ترس و آماده‌سازی بدن برای مقابله با آن می‌ شناسد.

زمانی که خطری ما را تهدید می‌کند، آمیگدال (Amigdala یا بادامه) با هشدار دادن به مغز، سبب شروع زنجیره‌ای از واکنش‌های شیمیایی می گردد. هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول در خون جریان پیدا می نمایند و در کسری از ثانیه، آمادگی لازم برای فرار یا مقابله با عامل خطر را ایجاد می نمایند.

تغییراتی مثل افزایش ضربان قلب و عرق کردن کف دست‌ها را فوراً می‌توان حس نمود. به تندی نفس کشیدن، اکسیژن لازم را برای فرار از خطر تأمین می‌نماید. این حالت شباهت زیادی به هواپیماربایی دارد. به این صورت که بدن انسان نقش هواپیما را دارد و آمیگدال (Amigdala یا بادامه) نقش هواپیماربایی که ماشه‌ی تفنگ خود را کشیده و آماده‌ی شلیک می باشد.

توضیحات بیشتری در مورد نقش آمیگدال ها (بادامه مغز) در فروش

جریان ناگهانی هورمون‌ها سبب تحریک اعصاب شبکه‌ی خورشیدی (شبکه‌ای از عصب‌ها در کف حفره‌ی شکم) می گردد، که موجب می گردد احساس نمایید، به اصطلاح در دل‌ شما لباس می‌شویند، دست‌ها، پاها و صدای‌ شما می‌لرزد. شاید احساس کنید صورت‌ شما ناگهان داغ می گردد، گلو یا عضلات پشت گردن‌ شما می‌گیرد و دندان‌های‌ خود را تا حدی به هم فشار دهید. هر لحظه امکان دارد، بدن شما عکس‌العمل فیزیولوژیک قاطع و کوبنده‌ای به محرک ترس نشان دهد. طبیعتاً این شرایط لذت‌بخش نمی باشد و به هیچ عنوان رنگ و بوی آرامش ندارد و قرار هم نیست داشته باشد. این مکانیزم تنها برای هرچه بهتر شدن عملکرد دفاعی انسان طراحی گردیده است.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
نقش آمیگدال در فروش

مطالعه بیشتر: چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟

مطالعه بیشتر: ویدئو و فیلم‌ آموزشی که زندگی‌مان را متحول خواهد کرد

وقتی آمیگدال (Amigdala یا بادامه) فعال گردد، مسیرهای عصبی منتهی به قسمت پیشانی مغز را مختل می نماید و با این عمل سبب می گردد، اگر مشغول بحث با فردی می باشید که با شما مخالف است، از بحث کناره‌گیری نمایید. تصمیم گیری‌های پیچیده و توانایی در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف یک موضوع، دیگر مقدور نمی باشد. گرچه در حالت عادی، احتمالی برای اشتباه کردن‌ خود هم در نظر می‌گیریم، اما هرچه قدرت تمرکز ما کمتر گردد، احساس می نماییم که تنها یک حالت ممکن می باشد و فقط در آن حالت احساس امنیت می نماییم:حق با من است و تو اشتباه می‌کنی!  اگر این تغییرات اثر نکند، حافظه نیز تا حدی مختل و غیر قابل اعتماد می گردد.

تا به حال درحین دعوا با دوست یا همسرتان رخ داده که قادر نباشید، هیچ نکته مثبتی درمورد آنان به خاطر بیاورید؟ گویی مغز، برای نجات یافتن از خطر، سیستم حافظه را به طور کلی از کار می اندازد. در چنین شرایطی نمی‌شود به هیچ خاطره‌ی آرامش بخشی فکر نمود. در حقیقت به هیچ چیز نمی تواند فکر نمود! در عوض نور قرمز آژیر خطر آمیگدال (Amigdala یا بادامه)، از چشم‌های‌ ما بیرون می‌زند!

با توجه به نقش های  آمیگدال (Amigdala یا بادامه) در بروز احساسات افراد، پی می بریم که به طور حتم این بخش از مغز می تواند احساسات مشتریان را هم تحت تأثیر قرار دهد. استاد احمد محمدی بحث جالبی در مورد نقش آمیگدال (Amigdala یا بادامه) در فروش می نمایند، که شامل نکاتی کاربردی برای جلب نظر و احساسات مثبت مشتریان مفید هستند.

دوره مشتری مداری و مدیریت حرفه ای ارتباط با مشتریان

برقراری ارتباط مؤثر با دیگران نیازمند درک احساسات و هیجانات خود و دیگران می باشد، که در مطلب فوق نقش آمیگدال در بروز احساسات و هیجانات توضیح داده شد. زمانی که بتوانیم احساسات فرد مقابل از جمله مشتریان خود را درک و ارتباط مؤثری با آنان برقرار نماییم، می توانیم از لحاظ شغلی پیشرفت شگرفی نماییم و میزان فروش خود را افزایش دهیم.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، دوره‌های آموزشی مختلفی در موضوعات تکنیک های فروش موثر، برنامه ریزی فروش، مدیریت بازاریابی، مشتری مداری، دوره اصول مدیریت و سرپرستی فروش، آموزش ویزیتوری حرفه ای، بازاریابی تلفنی، نخبگان فروش، فن بیان، دوره اصول و فنون مذاکره و زبان بدن برگزار می‌کند.

قویترین و کاربردی ترین دوره فن بیان به همراه پشتیبانی مشاوران و مربیان آکادمی بازار

لینک های مفید

18 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *