نشانه‌های اعتماد به نفس پایین

اعتماد به نفس پایین
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

اعتماد به نفس

چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس خودمان را بالا برده و تقویت کنیم؟ اعتماد به نفس یکی از واژه‌هایی که بسیاری از افراد با آن آشنا هستند. این تعریف می‌تواند مسیر زندگی افراد را به سمت موفقیت یا شکست تغییر دهد. امروزه روش‌های متعدد و گسترده‌ای برای افزایش آن وجود دارد.

اما قبل از آن‌که به سمت انجام این روش‌ها حرکت کنیم نیاز است تا با نشانه‌هایش آشنا شویم. اعتماد به نفس پایین در طول زندگی باعث ایجاد تنش، استرس و نگرانی‌های متعدد می‌شود که با انجام راهکارهایی ساده امکان رفع آن وجود دارد.

در این مقاله به نکاتی راجع به نشانه‌های ضعف آن اشاره می‌کنیم. با داشتن اعتماد به نفس آینده‌تان را درخشان کنید.

بیشتر بخوانید: عزت نفس – چرا افزایش عزت نفس اهمیت دارد؟

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

یکی از معضلات اجتماع پر استرس امروزی پایین ا‌عتماد به نفس افراد در جامعه است. در این شرایط بالا بودن آن بسیار کمک زیادی به حل مشکلات شخصی افراد می‌کند. راهکار‌های متعددی برای تقویت اعتماد به نفس در مقالات گذشته ذکر شده است.

هم‌چنین در کنار این راهکار‌ها، تعاریف مختلف و با جزییاتی برای اعتماد به نفس ارائه شده است. این راهکار‌ها در برخی موارد نیاز به تمرین دارد تا بتوانند به صورت یک رفتار عادی از آن در طول روز بهره بگیرند. تقویت اعتماد به نفس را با تکنیک‌های ساده و کاربردی بیاموزید.

راهکارهای ارائه شده در برخی موارد می‌تواند کمک زیادی در مسیر رشد و پیشرفت افراد بکند.

از جمله تکنیک‌ها و روش‌هایی که در این مقاله به آن اشاره می‌شود عبارت‌اند از شیوه‌های بکارگیری زبان بدن جهت تغییر دید دیگران نسبت به خودمان، پوشش ظاهری مناسب، ارتباط کلامی صریح و مثبت اندیشی که مهارتی است که یادگیری آن کلید طلایی خوشبختی است از جمله این راهکارها هستند.

ا‌عتماد به نفس بالا می‌تواند همانند درمانی به افراد کمک کند تا دردهای گذشته خود را فراموش کرده و با امید بیشتری مسیر زندگی خود را ادامه دهند.

سپری کردن بیهوده وقت با تلفن همراه

آیا می‌توانید یک روز را بدون گوشی همراه خود سپری کنید؟ یکی از مواردی که از جمله نشانه‌های اعتماد به نفس پایین است، استفاده از گوشی و یا سرگرم نشان دادن خود با انجام کارهای بیهوده است.

این‌گونه با توجه به این‌که توانایی ایجاد ارتباط اجتماعی مناسب را ندارند سعی می‌کنند با سرگرم نشان دادن خود، از گفتگو فرار کنند. این موضوع زمانی که افراد دوست یا آشنای صمیمی ندارند نیز شدیدتر می‌شود.

استاد احمد محمدی

میزان اعتماد دیگران به تو، به میزان اعتماد به نفست بستگی دارد.

استاد احمد محمدی

برای این‌که این عادت غلط از شما دور شود سعی کنید در جمع‌ها خودتان را با صحبت کردن با دیگران مشغول کنید. از این‌که با بیرون رفتن‌های متعدد و یا مشغول کردن خود با تلفن همراه از جمع دوری کنید، بپرهیزید.

سعی کنید به راحتی و با آسودگی خاطر با افراد ارتباط برقرار کرده و از بودن در مهمانی لذت ببرید. مهارت ارتباط با دیگران را با داشتن برترین خصوصیات بهبود ببخشید.

یک زبان بدن خوب می‌تواند کمک زیادی به ایجاد ارتباط با افراد بکند. هم‌چنین ارتباط چشمی متناسب و دقیق نیز به شروع یک گفتگو مناسب کمک خواهد کرد. در مجموع از داشتن افکار منفی در شروع هر ارتباط اجتماعی پرهیز کنید.

بی‌دلیل و بیهوده موافقت کردن

زندگی و اعتماد به نفس - بی‌دلیل و بیهوده موافقت کردن

یکی دیگر از علائم اعتماد به نفس پایین، موافقت بی‌دلیل با گفته‌های شخص دوم است. به این صورت که بدون این‌که مفهوم کلام طرف مقابل را دریافت کرده باشد، آن را تایید می‌کند.

این‌گونه افراد با شنیدن یک نظر جدید بلافاصله از جایگاه فکری خود عقب نشینی کرده و تلاش نمی‌کنند تا دیدگاه خود را نسبت به موضوعات تغییر دهند. این موافقت‌های بی‌مورد می‌تواند گفتگو را در مدت زمان کوتاهی متوقف کند.

عدم انتقاد پذیری

انتقاد چیست؟ نحوه صحیح انتقاد سازنده چگونه است؟ یکی دیگر از معیارهای پایین بودن اعتماد به نفس، عدم انتقاد پذیری است. سعی کنید در برابر انتقاد دوستان‌تان جبهه نگیرید. البته فرض بر این است که انتقادها به صورت دوستانه و مناسب گفته شود.

در صورت رعایت این اصول، به این انتقادها بیاندیشید و تصور کنید که با توجه به ویژگی‌های شخصی خود می‌تواند تغییری در افکار خود ایجاد کنید. پذیرفتن انتقاد در برخی افراد به صورت قبول شکستی سخت است ولی در افراد با اعتماد به نفس نظری برای رشد فکری می‌باشد. بزرگ‌ترین لطف را در حق خودتان بکنید و به خودتان اعتماد کنید.

نداشتن هراس از ابراز عقیده

از جمله نکات آزار دهنده دیگر در اعتماد به نفس پایین، ترس از ابراز عقیده است. افراد تلاش می‌کنند تا عقیده‌های خود را به صورت مناسب در اجتماعات بیان کنند. افراد دارای اعتماد به نفس از قضاوت دیگران راجع به عقیده‌های خود هراس دارند.

اعتماد به نفس و عزت نفس

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

به همین دلیل تلاش می‌کنند تا نظرات خود را تا حد ممکن در ذهن خود نگاه داشته و آن را ابراز نکنند. شجاعت داشتن در زندگی تمام ترس‌های‌تان را محو می‌کند.

برای ارتباط با دیگران و افزایش ا‌عتماد به نفس باید سعی کنید که بیان خوبی داشته باشید و از حرف زدن نترسید. به این منظور می‌توانید از دوره آموزشی غیرحضوری معجزه فن بیان آکادمی بازار و هم‌چنین صفحه اینستاگرام استاد احمد محمدی استفاده کنید تا معجزه آن را در زندگی ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *