مقالاتموفقیت / انگیزشی

نشانه های اعتماد به نفس پایین

اعتماد به نفس یکی از واژه هایی که بسیاری از افراد با آن آشنا هستند. این تعریف می تواند مسیر زندگی افراد را به سمت موفقیت یا شکست تغییر دهد. امروزه روش های متعدد و گسترده ای برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد. اما قبل از آنکه به سمت انجام این روش ها حرکت کنیم نیاز است تا با نشانه های اعتماد به نفس پایین آشنا شویم. اعتماد به نفس پایین در طول زندگی باعث ایجاد تنش، استرس و نگرانی های متعدد می شود که با انجام راهکار هایی ساده امکان رفع آن وجود دارد. در این مقاله به نکاتی راجع به نشانه های ضعف اعتماد به نفس اشاره می کنیم.

راهکار های افزایش اعتماد به نفس

یکی از معضلات اجتماع پر استرس امروزی پایین اعتماد به نفس افراد در جامعه است. در این شرایط بالا بودن اعتماد به نفس کمک زیادی به حل مشکلات شخصی افراد می کند. راهکار های متعددی برای تقویت اعتماد به نفس در مقالات گذشته ذکر شده است. همچنین در کنار این راهکار ها، تعاریف مختلف و با جزییاتی برای اعتماد به نفس ارائه شده است. این راهکار ها در برخی موارد نیاز به تمرین دارد تا بتوانند به صورت یک رفتار عادی از آن در طول روز بهره بگیرند.

راهکار های ارائه شده در برخی موارد می تواند کمک زیادی در مسیر رشد و پیشرفت افراد بکند. از جمله تکنیک ها و روش هایی که در این مقاله به آن اشاره می شود عبارتند از استفاده از زبان بدن، پوشش ظاهری مناسب، ارتباط کلامی صریح و مثبت اندیشی از جمله این راهکار ها هستند.

با استفاده از 10 روش کاربردی به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل شوید
بخوانید

اعتماد به نفس بالا می تواند همانند درمانی به افراد کمک کند تا درد های گذشته خود را فراموش کرده و با امید بیشتری مسیر زندگی خود را ادامه دهند.

وقت خود را بیهوده با تلفن همراه سپری می کند

یکی از مواردی که از جمله نشانه های اعتماد به نفس پایین است، استفاده از گوشی و یا سرگرم نشان دادن خود با انجام کار های بیهوده است. اینگونه با توجه به اینکه توانایی ایجاد ارتباط اجتماعی مناسب را ندارند سعی می کنند با سرگرم نشان دادن خود، از گفتگو فرار کنند. این موضوع زمانی که افراد دوست یا آشنای صمیمی ندارند نیز شدید تر می شود.

برای اینکه این عادت غلط از شما دور شود سعی کنید در جمع ها خودتان را با صحبت کردن با دیگران مشغول کنید. از اینکه با بیرون رفتن های متعدد و یا مشغول کردن خود با تلفن همراه از جمع دوری کنید، بپرهیزید. سعی کنید به راحتی و با آسودگی خاطر با افراد ارتباط برقرار کرده و از بودن در مهمانی لذت ببرید.

یک زبان بدن خوب می تواند کمک زیادی به ایجاد ارتباط با افراد بکند. همچنین ارتباط چشمی متناسب و دقیق نیز به شروع یک گفتگو مناسب کمک خواهد کرد. در مجموع از داشتن افکار منفی در شروع هر ارتباط اجتماعی پرهیز کنید.

بی دلیل و بیهوده موافقت می کند

یکی دیگر از علائم اعتماد به نفس پایین، موافقت بی دلیل با گفته های شخص دوم است. به این صورت که بدون اینکه مفهوم کلام طرف مقابل را دریافت کرده باشد، آن را تایید می کند. اینگونه افراد با شنیدن یک نظر جدید بلافاصله از جایگاه فکری خود عقب نشینی کرده و تلاش نمی کنند تا دیدگاه خود را نسبت به موضوعات تغییر دهند. این موافقت های بی مورد می تواند گفتگو را در مدت زمان کوتاهی متوقف کند.

7 عادت کوچکی که برای دستیابی به موفقیت بسیار موثر هستند
بخوانید

عدم انتقاد پذیری

یکی دیگر از معیار های پایین بودن اعتماد به نفس، عدم انتقاد پذیری است. سعی کنید در برابر انتقاد دوستانتان جبهه نگیرید. البته فرض بر این است که انتقادها به صورت دوستانه و مناسب گفته شود. در صورت رعایت این اصول، به این انتقاد ها بیاندیشید و تصور کنید که با توجه به ویژگی های شخصی خود می تواند تغییری در افکار خود ایجاد کنید. پذیرفتن انتقاد در برخی افراد به صورت قبول شکستی سخت است ولی در افراد با اعتماد به نفس نظری برای رشد فکری می باشد.

از ابراز عقیده خود هراس دارند

از جمله نکات آزار دهنده دیگر در اعتماد به نفس پایین، ترس از ابراز عقیده است. افراد تلاش می کنند تا عقیده های خود را به صورت مناسب در اجتماعات بیان کنند. افراد دارای اعتماد به نفس از قضاوت دیگران راجع به عقیده های خود هراس دارند. به همین دلیل تلاش می کنند تا نظرات خود را تا حد ممکن در ذهن خود نگاه داشته و آن را ابراز نکنند.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس خودمان را بالا برده و تقویت کنیم؟
معجزه اعتماد به نفس را در فیلم «اگه میتونی منو بگیر» درک خواهید کرد
انیمیشن «توربو» هر ناممکنی را ممکن می‌کند
«شبکه» (The Network) فیلمی که از شما می‌خواهد خودتان باشید
ترس درونت را مهار کن- برگزیده‌ای از فیلم «سخنرانی پادشاه»
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن