نحوه پذیرش و رویارویی با ناخواسته ها در زندگی

پذیرش و رویارویی با ناخواسته ها
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

همه ما در زندگی با مواردی مواجه می شویم که هیچ وقت آنها را نخواسته ایم، آرزو نکرده ایم یا حتی فکر نمی کردیم همچین چیزی امکان پذیر است. اگر تا به حال چنین تجربه ای نداشته اید، خیلی خوش شانس بوده اید. اما بدانید که بالاخره یک چنین روزی برای شما هم فرا خواهد رسید و نکاتی که در این مقاله بدان ها اشاره خواهیم کرد، به کمکتان خواهند آمد.

ممکن است این به اصطلاح اتفاق، کنار آمدن با مساله قطعی اینترنت یا خطوط تلفن به مدت یک هفته باشد یا شروع یک مسیر جدید در زندگی به دلیل تغییرات عمیق در شرایط کاری، خانوادگی یا حتی بروز یک بیماری خطرناک. در ادامه من ۵ مورد از تجارب شخصی خودم در طی دهه گذشته که در نتیجه سر و کله زدن با یک بیماری جدی کسب کردم، را با شما در میان خواهم گذاشت و امیدوارم که راهگشای شما در زندگی تان باشد.

1. از جنگیدن دست بکشید

پس از وقوع این مشکل، سعی نکنید خودتان را مجبور به پذیرش و قبول این اتفاق غیر قابل پذیرش بکنید. از کنارش گذر کنید. شما در ابتدای امر، دچار شوک شده اید. سعی نکنید خیلی زود این شوک را از خودتان دور کنید. بله، این اتفاق به واقع، شوکه کننده بوده است و شما حق دارید که در شوک باشید؛ به این ترتیب، شما به خودتان زمان می دهید تا این واقعیت جدید را به تدریج، قبل از اینکه سعی در کنار آمدن با آن داشته باشید، در ذهنیتتان جای دهید.

2. به دنبال نکات مثبت قضیه باشید

هر چه قدر هم که اتفاق روی داده بد باشد، باز هم باید بگردید و نکته مثبتی در آن پیدا کنید تا مسیرتان در کنار آمدن با این مقوله را برایتان روشن و هموار سازد. اگر احساس کردید که این کار برایتان غیرممکن است، آن را با شرایط/ موردی که بد تر از شرایط فعلی باشد، مقایسه کنید و نکات مثبت اتفاق فعلی را به خودتان گوشزد کنید.

Embracing the Unacceptable

3. مانند یک فروشنده باشید

نکات مثبت این اتفاق غیر قابل پذیرش را به دوستان، اعضای خانواده و خودتان گوشزد کنید. خیلی شجاعانه، سرتان را بالا بگیرید و به پیش بروید؛ در حال حاضر، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ناظر وقوع این اتفاق باشید. در این مرحله هم قرار نیست که آغوشتان را به سمت پذیرش و کنار آمدن با شرایط باز کنید.

حال شما باید سراغ دوستان نزدیک و اعضای خانواده بروید و تمامی نکات مثبت را به آنها بفروشید و مورد تاکید قرار دهید. اگر بتوانید دیگران را در این باره متقاعد کنید، احتمالا فرآیند متقاعد سازی خودتان را هم شروع کرده اید.

4. حال نوبت پذیرش است

قبول؛ شما هیچ وقت نمی خواسته اید که چنین چیزی در زندگی تان روی دهد؛ بله؛ نکات مثبتی هم که در این اتفاق یافته اید شاید آن قدر ها مطلوبتان نباشد. زندگی، به صورت آن مسیر زیبایی که قبلی تصور می کرده اید و می شناخته اید، شاید دست کم برای مدتی (شاید هم تا ابد)، دیگر وجود ندارد؛ هیچ کس از آینده خبر ندارد. اما در شرایط کنونی، شما به اینجا رسیده اید: شما می توانید خودتان را بدبخت و اسیر فرض کنید یا این تغییر را بپذیرید و سعی کنید بهترین استفاده و بهره را از آن نصیب خود سازید. به خاطر داشته باشید که پذیرش این سفر با تمامی بالا و پایین هایش به این معنی نیست که باید در تمامی اوقات مثبت باشید؛ بلکه، منظور ما این است که شما کاملا از شرایطتان آگاه خواهید بود و در تمامی لحظات آن حضور خواهید داشت. و البته، این انتخاب با شماست.

5. شما حق انتخاب، قدرت و اختیار دارید

همیشه یادتان باشد، تحت هر شرایطی، شما حق انتخاب دارید؛ حتی اگر از شرایطی متنفر هم باشید، آنها را انتخاب نکرده باشید، یا حتی معتقد باشید که شرایط پیش آمده، حق شما نیست، باز هم شما حق انتخاب دارید و می توانید انتخاب کنید که چطور با شرایط کنار بیایید.

شما، حتی با وجود لبخند بر لب یا اشک در چشمانتان، و حتی با ترکیبی از این دو، حق انتخاب دارید. شما قربانی شرایط نیستید؛ شما می توانید حرفتان را بزنید و در شرایط پیش آمده، بهترین تصمیم را آگاهانه بگیرید و از همان لحظات به ظاهر ناخوشایند، بهترین بهره را ببرید. این تفکر است که به شما قدرت و اختیار می دهد. تا زمانی این نکته را در خاطر داشته باشید، شما از قدرت و اختیار لازم جهت تغییر اوضاع به نفع خودتان برخوردار خواهید بود.

بنابراین به هنگام رویارویی با مشکلات به جای کشمکش، افسردگی یا چشم پوشی کردن از آنها، مشکلات را احساس نمایید و تلاش نمایید راه حلی برای آنان بیابید و از کنار آن ها بگذرید. کاری که تمام افراد موفق انجام می دهند و با ارائه راه حل هایی مفید از موانع عبور و از شرایط پیش آمده تجارب جدیدی کسب می نمایند؛ در حقیقت افراد موفق به مشکلات به چشم فرصت هایی برای یادگیری نگاه می کنند. این افراد مهارت های دیگری هم داشته اند که موجب گشته آنان به هدف های خود برسند، مهارت هایی که استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی در سمینار موفقیت پیش رو به شما آموزش خواهند داد. اگر می خواهید از آموزه های استاد احمد محمدی در مورد طرز تفکر، الگوهای رفتاری و عادت های مثبت و سازنده انسان های موفق و ثروتمند دنیا بهره ببرید، کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *