مقالاتموفقیت / انگیزشی

نحوه مطالعه صحیح کتاب‌های مرتبط با اصلاح خویشتن و خود یاری

کتاب‌ های مرتبط با اصلاح خویش و خود یاری کتاب‌ های داستانی نیستند. بنابراین نباید آن ها را همانند کتاب رمان و داستانی مطالعه کرد. معمولاً با خواندن یک کتاب داستانی خوب جذب قصه می‌ شویم و اغلب سخت می‌ توان آن کتاب را کنار گذاشت تا اینکه کتاب را تمام کنیم. بعد از اتمام کتاب شاید به سراغ کار دیگری برویم. این درست مثل تماشای یک فیلم خوب است. هنگام تماشای فیلمی جذاب از دیدن آن لذت می‌بریم و برخی شخصیت‌ های فیلم را دوست داریم و از برخی متنفریم. پس از تماشای یک فیلم خوب ممکن است کمی درمورد آن فکر کنیم، با دوستان مان درباره‌ اش بحث کنیم و آنگاه آن را از ذهن مان بیرون کنیم و به دنبال زندگی‌مان برویم.

درمورد کتاب خواندن هم همین طور است. اگر کتاب خوبی بخوانیم شاید در مورد آن فکر کنیم و صحبت کنیم و آنگاه آن را از یاد ببریم. اگر کتاب بسیار جذاب باشد ممکن است دوباره آن را بخوانیم. مطالعه کتاب‌ های داستانی با خواندن کتاب‌ های مرتبط با اصلاح خویش و خود یاری متفاوت است. این کتاب‌ ها جنبه‌ی آموزشی و راهنمایی دارند و اغلب تعدادی تمرین هم برای خواننده ارائه می‌دهند. آنها اغلب شبیه کتب درسی، کتب مدرسه‌ای و دانشگاهی هستند. هرگز مطالعه کتب درسی شبیه کتاب رمان نیست. در مطالعه کتب درسی اغلب با خواندن چند صفحه شروع به مرور آنچه که خوانده‌ایم، می‌ کنیم. مطالعه کتب مرتبط با اصلاح خویش و خود یاری نیز بدین صورت است.

استاد احمد محمدی

آیا مطالعه کتاب ریاضیات و جبر شبیه خواندن کتاب رمان است؟ نه! کتاب ریاضیات را باید با حوصله خواند و تمرین آن را حل کرد و فهمید. اکثر کتب مرتبط با اصلاح خویش و خود یاری را نیز باید با دقت خواند و آنها را درک کرد و تمارین ارائه شده در کتاب را انجام داد و راهکارها را در زندگی روزمره پیاده کرد. این شیوه مطالعه در کتاب‌های غیر داستانی از قبیل کتاب‌ هایی درمورد کاهش وزن، مدیریت زمان، بهبود سلامتی، پرورش اندام یا مدیتیشن اجرا می‌ شود.

چند نکته برای مطالعه چنین کتاب‌هایی در ادامه ارائه می‌ شود:

1. کتاب‌ها را با حوصله بخوانید تا متوجه پیام و مفهوم آن شوید.

2. نیاز نیست که بیش از چند صفحه در روز کتاب بخوانید. توصیه من این است که چنین کتابی را از اول تا آخر سریع نخوانید. گاهی یک پاراگراف در بردارنده اطلاعات مهمی است که شما باید مطالعه کنید، بفهمید و آن را با زندگی خود وفق دهید. اگر با حوصله کتاب بخوانید برای شما مفیدتر خواهد بود.

3. گاهی لازم است که یک پاراگراف یا یک صفحه را چند مرتبه بخوانید تا بهتر موضوع را متوجه شوید. با چند بار خواندن فهم و بینشی به شما داده می‌ شود که با یک بار خواندن به آن نمی‌رسید.

تا چه اندازه از قدرت درونی خود آگاه هستید و خود را باور دارید؟
بخوانید

4. سعی کنید منظور واقعی نوشته را درک کنید. گاهی نکات بسیاری در کتاب وجود دارد. باید ذهنی باز داشته باشید و در مورد آنچه که چندین مرتبه می‌ خوانید فکر کنید و اجازه دهید که عقل و شعورتان شما را راهنمایی کند.

5. بر عباراتی که می‌ خوانید، تمرکز کنید. ایده‌ ها و بینش‌ های جدیدی در ذهن تان شکل می‌گیرد.

6. گاهی شاید بخش‌ هایی از متن را متوجه نشوید، باید چه کرد؟ شما می‌توانید یکی از این دو کار را انجام دهید:

الف) مطالعه را متوقف کنید و درمورد آنچه که برای شما مبهم است یا آن را نمی‌ فهمید، فکر کنید.

ب) به مطالعه یکی دو صفحه از کتاب ادامه دهید و دوباره به بخش‌ هایی که نمی‌ فهمیدید برگردید. قطعاً پس از اندکی مطالعه بیشتر همه چیز روشن می‌شود. اغلب امکان دارد که توضیحات را در پاراگراف یا صفحات بعد پیدا کنید.

7- درحالی که مشغول کتاب خواندن هستید فکر کنید در مورد زندگی خود و آنچه که باید تغییر دهید و بهتر کنید و اینکه چگونه راهکارها را در زندگی خود به کار برید.

8- شما باید به خاطر بسپارید که فقط خواندن مطالب کتاب کافی نیست بلکه باید آنها را تمرین کرد.

9- شما مهارت‌ های جدید را می‌آموزید و زندگی خود را بهتر می‌کنید و این کار نیاز به زمان و تلاش دارد. پس باید صبور باشید. اگر زیاد مطالعه دارید شاید غرق در اطلاعات خود شوید. بهتر است که با حوصله کتاب بخوانید.

10- ایده خوبی است که هنگام مطالعه در مورد بینش‌هایی که به آن می‌رسید و نظراتی که تمایل دارید دنبال کنید، نکته‌ برداری کنید. اگر شما یادداشت‌ برداری نمی‌کنید ممکن است راهکارهایی را که به ذهن تان می‎‌رسد، فراموش کنید و برخی نکات مهم را از دست بدهید.

آیا می‌دانید که کتاب‌ های مرتبط با اصلاح خویش و خود یاری مفیدترین کتاب‌هایی هستند که می‌توانید در گوشی همراهتان داشته باشید؟ اجازه بدهید توضیح دهم. شما هر جایی که می‌روید گوشی هوشمند خود را همراه دارید و اگر کتاب در فرمت ای‌بوک موجود باشد با نصب آن در گوشی‌ همراهتان می‎‌توانید همه جا آن را با خود داشته باشید. از آنجایی‌که نباید بیش از چند صفحه را در یک زمان بخوانید گوشی هوشمند برای این کار مناسب است. شما می‌توانید یک کتاب را در هر مکان و هر زمانی که می‌خواهید، بخوانید. امروزه با نصب اپلیکیشن‌های مختلف می‌توان از طریق فایل پی‌دی‌اِف کتاب‌های بسیاری را مطالعه کرد. با تغییر سایز فونت می‌توانید به راحتی پی‌دی‌اف کتاب دلخواه خود را از روی گوشی هوشمند بخوانید.

آشنایی با 10 آداب مطالعه برای یادگیری بهتر و سریع‌ تر
بخوانید

خواندن چند صفحه از روی گوشی همراهتان به ویژه اگر سایز فونت بزرگ باشد فشار چندانی به چشم شما نمی‌آورد. می‌توانید چند صفحه را بخوانید و درمورد آن فکر کنید و هنگام وقت اضافه یا انتظار برای اتوبوس یا قطار آن را تمرین کنید. اگر تا به حال کتاب الکترونیکی را از گوشی همراه خود نخوانده‌اید یک بار امتحان کنید. می‌بینید که چقدر خواندن آن راحت است. می‌دانم که افراد زیادی به ویژه کسانی که جوانی خود را پشت سر گذاشته‌اند از روی صفحه گوشی خود کتاب نمی‌خوانند. چرا یک بار امتحان نمی‌کنید؟ حتی اگر نمی‌خواهید که از روی گوشی همراه خود کتاب بخوانید می‌توانید از طریق تبلت این کار را انجام دهید زیرا صفحه آن بزرگتر است. کتاب‌های چاپ شده بزرگ هستند و حمل آنها سخت است اما خواندن کتب الکترونیکی از روی موبایل باعث می‌شود که کتابی را با خود حمل نکنیم و هر وقت و هر جایی که دوست داشتیم کتاب بخوانیم.

کتاب‌ های مرتبط با اصلاح خویش و خود یاری کتاب های بسیار مفیدی هستند که اگر به صورت صحیح مورد مطالعه قرار گیرند، می توانند در بهبود کیفیت زندگی ما، راهنمای بسیار کمک کننده ای باشند. در مقاله فوق تعدادی از تکنیک هایی که به هنگام مطالعه چنین کتاب هایی مفید هستند، آورده شد. می توانید با به کارگیری آنان به هنگام مطالعه کتاب های مرتبط با اصلاح خویش و خود یاری، تغییرات اساسی در زندگی شخصی و شغل و همچنین روابط خود به وجود بیاورید. 

عادت های مطالعاتی مناسب از ویژگی های افراد موفق است، از آنجایی که آکادمی بازار سعی در معرفی ویژگی های خاص و مشترک انسان های موفق به افراد علاقمند دارد. از این رو آکادمی بازار علاوه بر انتشار روزانه مطالب مفید و کاربردی در این خصوص، به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی به شما عادت های مشترک، شیوه تفکر و الگوهای رفتاری انسان های موفق را آموزش خواهند داد. برای دانستن ویژگی های خاص و مشترک افراد موفق جهان، می توانید بر روی لینک زیر کلیک و در این سمینار شرکت نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

یک تجربه جالب از کتابفروشی واتکینز بوک(Watkins Books) لندن
چگونه از فراموش کردن آنچه که می آموزیم جلوگیری کنیم؟
آشنایی با 10 آداب مطالعه برای یادگیری بهتر و سریع‌ تر
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن