مقالاتموفقیت / انگیزشی

موفقیت با یک گام به جلو

هرکجا ایستاده ­اید، مهم نیست، فقط کافیست که یک قدم به جلو بردارید!

 

رمز موفقیت در کلام بزرگان

در ذکر احوالات ابوسعید ابوالخیر، عارف ایرانی و نامدار قرن پنجم هجری قمری، آورده ­اند که روزی، وی قصد سخنرانی در مسجدی  داشت. مردم شهر که شیفته سخنان و رفتار ابوسعید بودند در مسجد جمع شدند، به­ طوری‌که عده ­ای پشت در مسجد ایستاده بودند و نمی‌توانستند وارد شوند. خادم مسجد برای اینکه همه داخل شوند، بلند فریاد زد: هرکس هر جا ایستاده یک قدم برود جلو؛ ابوسعید به منبر رسید و گفت: امروز من کلامی‌ برای گفتن به شما ندارم؛ همه آنچه را که من می­خواستم به شما بگویم؛ این مرد گفت.

حقیقتاً این جمله یکی از مهم ­ترین درس‌های موفقیت در زندگی است. ما همیشه فکر می‌کنیم که برای شاد بودن یا موفق بودن یا  بهتر زندگی کردن، نیازمند تغییر شرایط اطرافمان هستیم، امری که در نود و نه درصد مواقع در حیطه اختیارات ما نیست.

مهم­تر از  سادگیِ درسی که ابوسعید به ما می‌دهد، عملی و ممکن بودن آن است. همه ما می‌توانیم تنها یک گام از موقعیتی که در آن قرار داریم، فراتر برویم. یک گام به جلو رفتن، همیشه ممکن است و مثل یک شیرجه بزرگ نیست که به ریسک­ پذیری یا مهیا کردن شرایط برای فرود بعد از شیرجه احتیاج داشته باشد.

سنگ بزرگ علامت نزدن است؛ این ضرب المثل نیز به خوبی نشان می‌دهد که ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی چقدر می‌تواند دشوار و ناممکن باشد. نکته ­ای که ابوسعید بر آن تکیه دارد، یادآور همان آهسته و پیوسته رفتنی است که بارها در ادبیات فارسی به آن اشاره شده است.

یک گام به جلو رفتن در همه ابعاد زندگیِ ما قابل اجراست. مهم نیست که شما یک هدف کاملاً دنیایی و مادی را دنبال می‌کند یا اینکه به دنبال تعالی روحی و صیقل درونتان هستید؛ مهم این است که شما می‌توانید برای بهتر شدن همه امورات زندگی تان یک گام به جلو بردارید و موفق شوید.

سندروم موفقیت بهترین کارمندان شما را فراری می دهد
بخوانید

استاد احمد محمدی

اگر  به موفق شدن می اندیشید…

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که اگر درس خوانده یا نخوانده بودیم، اگر ازدواج کرده یا نکرده بودیم؛ اگر مهاجرت کرده یا نکرده بودیم؛ اگر بچه داشتیم یا نداشتیم – دقت کنید که عکسِ تمامی‌این افعال نیز صادق است- اگر شغل خوبی داشتیم، اگر دوست خوبی داشتیم، اگر زیبا بودیم و… هزاران اگر دیگر، می‌توانستیم به تمامی ‌یا بخشی از رویاهایمان دست یابیم. درس امروز ابوسعید این است که مهم نیست کجا ایستاده ­ای و چه کرده ­ای، یعنی مهم نیست چه چیز را داری یا نداری؛ مهم این است که تنها یک گام از همان نقطه ای که ایستاده ­ای، جلوتر بروی.

یک گام به جلو رفتن غیر از اینکه بسیار راحت­ تر از پریدن است، تماماً به خودِ شما بستگی دارد. مقصودم این است که مثلاً اگر به دنبال شغل مورد علاقه­ تان با حقوق خوب هستید، اما موفق به پیدا کردن آن نشده ­اید؛ همیشه دو راه پیش روی شماست:

راه اول: چون سرخورده و عصبی هستید؛ به طور کل در وضعیت انفعال و ناامیدی قرار بگیرید و دائما با عصبانیت یا ناله برای اطرافیانتان درباره بیکاری و وضع نابه­ سامان مملکت سخن بگویید. باوجودی که با تمام شکایت‌های شما از وضع موجود و خشم و عصبانیت ­تان از بیکاری موافقم اما باید بگویم که این راهش نیست!

راه دوم: مهم نیست که شغلی را که می‌خواستید پیدا نکردید، کمی‌از استاندارد‌هایتان کوتاه بیایید و به سراغ شغلی بروید که از نظرتان کامل نیست ولی می‌توانید آن را درست انجام بدهید، به خودتان بگویید که این وضعیت دائمی‌نیست و همیشه می‌توان آن را تغییر داد. مهم این است که در صورت انتخاب راه دوم، شما از وضعیت منفعل به وضعیت فعال تغییر موقعیت داده­ اید و این عالی است.

آشنایی با روش های افزایش کسب درآمد از فضای مجازی
بخوانید

با این انتخاب، کمتر به اینکه در انتخاب شغل مورد علاقه ­تان سرخورده شده اید، می‌اندیشید و بیشتر وقتتان صرف شغل جدیدتان خواهد شد.

موفقیت با یک گام به جلو
موفقیت با یک گام به جلو

مربی موفقیت خودتان باشید

یک گام به جلو رفتن همچنین به شما کمک می‌کند که خودتان مربی موفقیت خودتان باشید. گاهی ما در اطرافمان یک بزرگتر آگاه یا معلمی‌ دلسوز نداریم که بتواند راه درست را به ما نشان بدهد؛ لذا همین که خودمان بتوانیم، خودمان را به پیشرفت تشویق کنیم، بسیار مهم و ضروری است.

در جهان امروز که همه چیز با سرعتی باورنکردنی در حال تغییر و پیشرفت است، باید انفعال و ایستایی را کنار بگذاریم و اگر قادر به همراه شدن با سرعت تغییرات اطرافمان نیستیم یا شرایط تغییر محیطمان را نداریم؛ خودمان تنها یک گام به جلو برداریم و شرایطمان را تنها به اندازه یک گام تغییر دهیم. مطمئن باشید این تغییر نهایتاً منجر به موفقیت خواهد شد.

هر یک گام در هر روز، منجر به یک پرش بزرگ در چند ماه و یک شیرجه عمیق در چند سال خواهد شد. به یاد داشته باشید که تنها خودمان قادر به تغییر وضعیت خودمان هستیم، تا زمانی که شما برای یک تغییر آماده نباشید؛ هیچکس نمی‌تواند شرایط شما را تغییر دهد.

یک گام به جلو روش تضمینی ماست، با خدمات پس از فروش و جلب رضایت مشتری!

برای ما بنویسید که کجا ایستاده­اید و برای موفقیت در گام بعدی چه خواهید کرد؟

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

راز موفقیت چیست؟ ۱۳ قدم تا موفقیت
رمز موفقیت در کشف معنا برای خلق معجزه‌ی خوشبختی – تفاوت شادی و معنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن