کارآفرینی / کسب و کارمقالات

مهارت نه گفتن، کجا و چگونه نه بگوئیم

آیا تا به حال از کودکی خواسته اید اسباب بازی هایش را کنار بگذارد و به حمام برود؟ در این صورت، احتمالا با مقاومت و حتی جیغ و فریاد های کودک هم روبه رو شده اید؟ خیلی از پدر و مادر ها در این شرایط کودک را دعوا می کنند و وی را به اتاقش می فرستند. اما این رفتار کماکان تا زمان مدرسه هم با وی می ماند و باعث می شود همکلاسی هایش، هر روز از او دورتر و دورتر شوند و وی را بچه ای لوس و از خودراضی بدانند؛ او را به بازی های خود راه ندهند و در صورت اصرار و اجبار از سمت معلم، خیلی از همبازی شدن با او لذت نبرند.

اما کم کم کودک یاد می گیرد که می تواند با بله گفتن و موافقت با دیگران، در جمع آنها راه پیدا کند. هرچه وی با دیگران بیشتر راه بیاید، مردم او را مهربان تر و کمک حال تر فرض خواهند کرد. به زودی، بچه ها او را به جمع خود راه می دهند و اسباب بازی و خوراکی هایشان را با او تقسیم می کنند. کودک فهمیده است که با جلب موافقت دیگران، فرصت های بی شماری در اختیارش قرار گرفته است. در اغلب موارد، افرادی که سریعا در پاسخ به درخواستی جواب منفی می دهند، به عنوان افرادی خودخواه، زیاده خواه و حتی تهاجمی شناخته می شوند.

انسان بله قربان گو

حال فرض کنید آن کودک بزرگ شده و در شرکتی مشغول به کار است. رییس می گوید: “می توانی در بررسی این رزومه ها به من کمک کنی؟” “بله رییس. من کارهای خودم را شب در منزل انجام می دهم و الان در خدمتم”. به همین ترتیب، وی به هر کسی، به جز رئیس، هم در پاسخ به هر درخواستی، جواب مثبت می دهد.

راهکار های تقویت فن بیان
بخوانید

کارشناسان معتقدند ما در جامعه ای زندگی می کنیم که فرهنگ بله گفتن در آن حاکم است و پذیرفته و دوست داشته شدن نقش بسیار مهمی در موفقیت های ما ایفا می کند. اما فراموش نکنید که جواب نه دادن هم به همان اندازه مهم و کاراست. متاسفانه افراد بله قربان گو، دچار بیماری راضی کردن دیگران هستند که آنها را مجبور می کند حتی در شرایطی که واقعا دلشان می خواهد نه بگویند، هم جواب مثبت دهند. در واقع، آنها به جلب و کسب رضایت دیگران اعتیاد پیدا کرده اند و همانطور که از نام اعتیاد پیداست، قادر به کنترل آن هم نیستند. در واقع، ترسشان از مقابله و خشم طرف مقابل، آنها را وادار به بله گفتن تحت هر شرایطی می کند.

مهارت نه گفتن را بیاموزیم

هیچ اشکالی ندارد جواب نه بدهید

وقتی کسی از شما درخواستی کرد، اولویت ها و زمانی را که برای آن در اختیار دارید در نظر بگیرید. در صورت لزوم، زمانی را (فقط 1 روز) برای بررسی و ارزیابی خواسته آنها، درخواست کنید. ببینید، آیا از انجام این کار واقعا لذت می برید و می خواهید این کار را انجام دهید یا خیر. ضمنا، حتما ببینید که آن فرد، قدردان کمک و همکاری شما هست یا خیر.

در غیر این صورت، نه بگویید. با متانت و البته قاطعیت، نه بگویید. بگویید که متاسفید که امکان انجام این کار را ندارید و دلایلتان را هم به صورت خلاصه ذکر کنید. از نه گفتنتان احساس بد و منفی نداشته باشید؛ در صورت امکان، حتی می توانید فرد دیگری را برای کمک پیشنهاد دهید.

مخالفت با رییس

اما اگر درخواست از سمت رییس شرکت باشد چه؟ و در عین حال، زمان لازم برای انجام کار را نداشته باشید چه؟ در این شرایط، باز هم باید برای بررسی اولویت ها درخواست زمان کنید. ببینید چه کارهایی را می توانید به بعد موکول کنید تا زمان لازم برای مشارکت در پروژه ی جدید را پیدا کنید. نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که اگر زمان کافی برای مشارکت در کار جدید را هم دارید، باید ببینید آیا این کار باعث می شود تمرکز و انرژی تان را که برای وظیفه و کار اصلی تان مورد نیاز است، از دست بدهید؟

در پایان، همیشه به خاطر داشته باشید که تمرکز، به معنی نه گفتن به صد ها ایده و کاریست که به ذهن شما خطور کرده یا به شما پیشنهاد می شود. شما باید در انتخاب آنها دقت کنید و به هنگام نه گفتن، سرتان را بالا بگیرید، بدون خجالت و البته با احترام، دلیل مخالفت خود را اعلام کنید و پس از آن هم از خودتان راضی باشید.

افراد موفق دیگر چه ویژگی ها و مهارت هایی دارند؟ استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی در «سمینار موفقیت» که توسط تیم آکادمی بازار برگزار می گردد، مطالبی بسیار مفید و کاربردی در مورد شیوه تفکر، الگوهای رفتاری، عادات انسان های موفق و مهارت های آنان همچون مهارت نه گفتن به دیگران، به شما خواهند گفت. می توانید جهت شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن، روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

3 راه مواجه با ندای انتقادی درون و صلح با خویشتن(2)
بخوانید

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

تمرین سلامتی، قدرت و آرام‌سازی جسم و ذهن از طریق ورزش
4 روشی که می توانید برای افزایش تمرکز از آن بهره ببرید
گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری – قسمت دوم
گل یا همان ماری جوانا باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می گردد؟! – قسمت اول
آیا دچار حواس پرتی هستید؟ این مقاله را بخوانید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن