مقالاتموفقیت / انگیزشی

معجزه مکتوب کردن رویاها و اهداف

 مربی رشد شخصی معروف، مارگارت گرینبرگ معتقد است نوشتن یک نامه امید بخش، به جای روی کاغذ آوردن تصمیمات سال جدید، تاثیر بیشتری بر محقق ساختن اهدافتان خواهد داشت.

با این که من همیشه سعی می کنم در بیان نظریات و مسائل، جنبه ی عمومی بودن قضیه را رعایت کنم و در حقیقت، همه را با یک چوب نزنم، اما فکر می کنم این بار و در این مورد خاص، آن قدر ها که خودم مایلم نتوانم این اصل را رعایت کنم. طبق تجربه ام دریافته ام که ما می توانیم افراد را به دو گروه جداگانه تقسیم کنیم: آن هایی که تصمیمات سال جدید را روی کاغذ می نویسند و آنهایی که چنین کاری انجام نمی دهند. اما فکر می کنم این بار باید یک گروه سومی را هم به این دسته بندی افزود؛ منظورم افرادی است که در شروع سال جدید، یک نامه ی مملو از امید و انگیزه برای خود می نویسند تا الهام بخش آنان در طی مسیر رسیدن به اهدافشان باشد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اهدافشان را مکتوب نمی کنند، به شما تبریک می گویم. چون فکر می کنم اگر این کار را انجام دهید، به احتمال قوی، دنبال راهی برای پیچاندن و بی خیال شدن آنها در برهه ای از سال خواهید گشت…خب، خودتان هم که می دانید؛ پیدا کردن دلیل، یا بهتر بگویم بهانه، برای توجیه عدم دستیابی مان به هدف، آن هم در دوره کنونی، بسی آسان خواهد بود.

بنا بر مطالعه ای که اخیرا انجام شده است، تقریبا نیمی از آمریکایی ها هر سال در ابتدای سال نو اهداف و تصمیماتشان را مکتوب می کنند (چیزی در حدود یک سوم از جمعیت هم هیچ گاه چنین کاری انجام نمی دهند)؛ اما نکته جالب اینجاست که فقط حدود ۸٪ از افراد موفق می شوند و به نتایج مثبت دست می یابند. با این تفاسیر، ما چطور می توانیم رویاهایمان را تحقق بخشیم و اهداف قابل دستیابی برای خود تعیین کنیم؟

نامه امید بخش

خب؛ اجازه دهید به شما یک راهکار دیگر معرفی کنم: نوشتن نامه امید. من در طی ۱۰ سال گذشته، این شیوه را روی مراجعینم پیاده کرده ام و شاهد به بار نشستن نتایج مثبتی هم بوده ام. می خواهید دلیل موفقیت این روش را بدانید؟

مهم ترین روش های بازاریابی که همه مدیران باید بدانند
بخوانید

معجزه مکتوب کردن رویاها

پروفسور سیندر، استاد روانشناسی کلینیکی در دانشگاه کانزاس، با انجام تحقیقات بسیار وسیعی در طی دو دهه گذشته قصد داشت تا نقش امید را در رسیدن به اهداف بررسی کند. وی دریافت که داشتن یک هدف، علی رغم اهمیت فراوانی که دارد، به خودی خود کافی نیست. ما به دو عنصر دیگر برای موفقیت نیاز خواهیم داشت:‌ مسیری برای رسیدن به اهداف و اعتقاد و باور به توانایی مان در محقق ساختن آنها.

یک فرآیند ساده مثل آب خوردن

خبر خوش این است که فرآیند نوشتن یک نامه ی امید کار راحتی است.  در ابتدای امر، نامه را تاریخ بزنید: تاریخ روزی که نامه را می نویسید، البته در سال بعد.

در مرحله بعد، نامه را به گونه ای بنویسید که انگار زندگی به وفق مرادتان سپری شده است؛ همه چیز از کار، سلامتی، روابط و مسائل مالی تان آنطور که شما دوست داشته اید پیش رفته است. سعی کنید درباره تمامی ابعاد و قسمت های مختلف زندگیتان بنویسید؛ بنویسید که چه چیزی و چه کاری شما را به این نتایج فوق العاده رساند؛ کدام کارتان، این سال عالی را برایتان رقم زد؟

شما می توانید در هر زمانی که بخواهید چنین نامه ای بنویسید. نیازی نیست منتظر آمدن سال جدید یا روز تولدتان باشید. هر زمان که دلتان خواست و در هر مکانی که در آن احساس راحتی می کردید، نامه تان را بنویسید. هیچ چیزی شما را محدود نمی کند. تنها نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که یک یادآور برای خودتان بگذارید تا تاریخ سال آینده که باید به آن نامه مراجعه کنید را به خاطرتان بیاورد. اصلا یک راه بهتر؛ این نامه را به یک دوست صمیمی بدهید و از وی بخواهید در تاریخ مقرر آن را برایتان ارسال کند. چه بسا با این کار، باعث شوید او هم چنین نامه ای برای خود بنویسد.

خودتان را شگفت زده کنید

ما همیشه وقتی نقشه یک تغییر مثبت را در زندگیمان طرح می کنیم، احساس مثبتی داریم؛ دلیلش این است که ما به صورت پویشگرانه در حال برنامه ریزی بوده و در واقع، بر مساله کنترل داریم؛ و همچنان که زندگی به پیش می رود و ما پیرتر می شویم (که البته امیدوارم با این افزایش سن، درایت و خرد بیشتری هم کسب کنیم)، میل به انجام کارها و برداشتن قدم هایی که منجر به وقوع چیزی در زندگیمان شود، در ما بیشتر و بیشتر می شود.

تغییر پارادایم (تغییر الگوی ذهنی) - قسمت هفتم(آخر)
بخوانید

البته، به خاطر داشته باشید که در هر صورت، ممکن است برخی از مواردی که در نامه امیدتان مطرح کردید، رنگ واقعیت به خود نبینند. اما به نظرم، و البته با توجه به تجربه شخصیم، فکر می کنم از نتایجی که به بار خواهد آمد، و از تعداد اهدافی که عملی ساخته اید، شگفت زده خواهید شد. با این تفاسیر، آیا برای نوشتن نامه امیدتان آماده اید؟

هدف گذاری، رویاپردازی و مکتوب کردن رویاها و اهداف تکنیک بسیار مهم و تأثیرگذاری جهت قدم نهادن در مسیر موفقیت و کامیابی است. اما با توجه به مقاله فوق در می یابیم که این تکنیک به تنهایی سبب موفق گشتن ما نمی شود بلکه نیازمند تکنیک های دیگری همچون نوشتن نامه امید، هم هستیم. شما می توانید بعد از اینکه هدف های خود را تعیین نمودید، یک نامه امید هم برای خودتان بنویسید تا درصد موفقیت خود را چندین برابر افزایش دهید. 

موفقیت نیازمند دانستن تکنیک ها و مهارت های بسیاری است. پیشنهاد می کنم جهت یادگیری و آشنایی با آنان در «سمینار موفقیت» که به زودی توسط تیم آکادمی بازار برگزار می گردد، شرکت نمایید. زیرا در این سمینار استاد احمد محمدی به شما این مهارت ها و راه های منتهی به موفقیت و همچنین ویژگی ها، شیوه تفکر و الگوهای رفتاری انسان های موفق، را آموزش خواهند داد؛ که با بهره گیری از آنان خود را از نعمت داشتن یک زندگی شاد و موفق برخوردار خواهید ساخت. جهت کسب اطلاعات در مورد نحوه ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن،کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

اگر در زندگی شکست نخورده‌ای یعنی هیچ تلاشی نکردی
بدون مرز رویاپردازی کن و بی‌وقفه تلاش کن
تصویر روشن و واضحی از رویایت داشته باش
متمرکز باشید و رویاهایتان را دنبال کنید
اگر رویای بزرگی در سر دارید،  باید این 4 ریسک را بپذیرید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفت =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن