مانند فردی که می‌خواهید در آینده باشید رفتار کنید

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

برای داشتن زندگی بهتر تغییر لازم است. انسانی که در تمام مراحل زندگی‌اش تغییر نکند به هیچ موفقیتی دست پیدا نمی‌کند. باید مانند فردی که می‌خواهید در آینده باشید رفتار کنید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

تغییر کنید

گاهی شما با خودتان فکر می‌کنید که دوست دارید اجتماعی‌‌تر باشید و تغییر کنید، یا چگونه ارتباطات اجتماعی خوبی برقرار کنیم و افراد خوش‌ مشرب و برونگرا را که توجه همه را معطوف خود می‌کنند، تحسین می‌کنید. نه، شما مثل این افراد نیستید. شما به آن اندازه تعاملات اجتماعی را دوست ندارید و از آن‌ها لذت نمی‌برید.

در حقیقت، گاهی اوقات به طور عامدانه از انجام آن‌ها اجتناب می‌کنید. اگرچه شما به وضوح از وضعیت فعلی‌‌تان راضی نیستید؛ و به همین دلیل است که می‌خواهید تغییر کنید و با خود فعلی‌تان متفاوت باشید. شیوه‌های بکارگیری زبان بدن جهت تغییر دید دیگران نسبت به خودمان می‌تواند کارآمد باشد.

اگرچه شما نیاز به تغییر را حس کرده‌اید و می‌خواهید فورا این اتفاق بیفتد، متاسفانه هیچگونه ترفند جادویی برای تبدیل شدن به یک فرد اجتماعی و خوش معاشرت وجود ندارد. خودتان هم می‌دانید که  این تغییرات به زمان احتیاج دارد تا در درون شخص شکل بگیرد.

درک ساختار زمان

چرا در تلاش برای تغییر زندگی روزمره موفق نمی‌شویم؟ به وضوح یک چیز نادرست وجود دارد، تمایل شما برای تغییر، با اعمال شما هماهنگ نیست. به عبارت دیگر، شما می‌خواهید تغییر ایجاد کنید، اما نمی‌خواهید حتی اولین قدم برای رسیدن به آن را بردارید.

متاسفانه، هیچ ترفندی بدون نیاز به اقدام برای ایجاد تغییر وجود ندارد و تغییر نیز زمان می برد. اگر خیلی عجله کنید و کار را خیلی سریع انجام دهید، به احتمال زیاد شکست خوردن‌تان بیشتر از زمانی است که گام‌های تدریجی بر می‌دارید.

با این حال، از آن‌جایی که شما می‌خواهید همین حالا تغییر کنید، روند تدریجی برای‌تان جذاب نخواهد بود. برای داشتن روابط پایدار و موفق باید زمان صرف کنید.

گذشتن از راحتی فعلی‌تان

از منظر درونی‌تر و عمیق‌تر، گاهی اقدام نکردن و یا عدم تمایل به صرف زمان زیاد برای ایجاد یک تغییر مناسب، به دلیل ترس از گذشتن و فدا کردن است، و این بدان معناست که شما باید برای به دست آوردن هدفی، هدف دیگری را رها کنید و از آن بگذرید، و این چیزی نیست که تمایل به انجامش داشته باشید.

دلایلی وجود دارند که نشان می‌دهند ترس از تغییر و ریسک توهمی بیش نیست. هم‌چنین می‌دانید که برای تغییر، باید موقعیت‌های نه چندان راحتی را تجربه کنید. از سوی دیگر، این‌که خودتان را در موقعیتی قرار بدهید که توجه دیگران به شما جلب شود، یک فداکاری است که باید برای رسیدن به هدف خود انجام دهید.

کار سخت دیگری که باید انجام دهید، این است که باید در مجامع عمومی و کلا در اجتماع صحبت کنید؛ حتی اگر تمایلی ندارید. برای رسیدن به نتیجه‌ مطلوب، باید منطقه‌ امن خود را رها کنید. تلاش همیشه به موفقیت می‌رسد اگر از آن خسته نشوید.

تغییر حالا شروع می‌شود

آینده و تغییر - تغییر حالا شروع می‌شود

اگر می‌خواهید تغییر کنید، باید کاری برای اتفاق افتادنش انجام دهید. با این وجود، وقتی این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید، چیزهایی برای‌تان آسان‌تر می‌شود.

اول، همین حالا شروع به ایجاد تغییرات تدریجی کنید! هرچه بیشتر شروع به تغییر را به تعویق بیاندازید، پروسه‌ انجامش طولانی‌تر شده و در نتیجه، از خودتان ناامیدتر می‌شوید. با عادت‌ به تعویق انداختن کارها برای همیشه خداحافظی کنید.

استاد احمد محمدی
تغییر را با آغوش باز پذیرا باش؛ اگر تغییر نکنی، تعویض می‌شوی.
استاد احمد محمدی

دوم، توجه داشته باشید که تغییر برای موفقیت آمیزتر بودن، فرآیند طولانی‌‌تری نیاز دارد. شما فقط نمی‌توانید در یک چشم بر هم زدن فرد دیگری باشید؛ تغییر نیاز به زمان دارد و هرچه زودتر با این قضیه کنار بیایید، راحت‌تر تحمل شکست‌های احتمالی را در طول سفر خود خواهید داشت. غلبه بر شکست راه و روش موفق‌ترین انسان‌ها است.

در آخر این‌که، شما باید همین حالا مثل کسی که در آینده می‌خواهید به آن تبدیل شوید رفتار کنید. این احتمالا مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین درسی است که خود من در روند ایجاد تغییر آموختم. هرچه زودتر مانند خود آینده رفتار کنید و آن مراحل تدریجی را شروع کنید، زودتر تبدیل به فردی که در نظرتان است تبدیل می‌شوید. آینده خود را در دست بگیرید.

چرخ دنده‌ها را حرکت بدهید

برای شروع فرآیند تغییر، گام اول این است که چرخ‌ها را بچرخانید، حرکت کنید و نیروی لازم برای فعالیت را بدست آورید. برای روشن کردن موتور تغییر و ایجاد عزم حرکت، از این مراحل استفاده کنید:

۱. تغییر در طی مدت کوتاه قابل دیدن یا اندازه گیری نیست

توجه داشته باشید که تغییر ممکن است در ابتدا قابل مشاهده و حتی سنجش‌پذیر نباشد. اگر این را بپذیرید، احتمال موفقیت‌تان بیشتر خواهد بود و حتی اگر اتفاق غیر منتظره‌ای در راه رسیدن به آن روی بدهد، آن را ترک نخواهید کرد. مهم‌ترین تغییرات زندگی با تغییر نگاه انجام می‌شود.

۲. تغییرات تدریجی را در نظر داشته باشید

به جای تغییرات ناگهانی و تند و جدی، تصمیم بگیرید تغییرات تدریجی را جایگزین آن‌ها کنید. به عنوان مثال، اگر شما می‌خواهید در زندگی روزمره‌‌تان اجتماعی‌تر باشید، از سلام کردن به فردی که در بانک کار می‌کند، شروع کنید. این روند را ادامه دهید و به مرور می‌توانید آن را گسترش بدهید.

مثلا می‌توانید حالش را بپرسید. سپس، همان استراتژی را در مجامع اجتماعی دیگر که مایل به بهبود در آن‌ها هستید، پیاده کنید.

۳. پیروزی‌های کوچک‌تان را قدر بدانید

برای پیشرفت‌هایی که تاکنون انجام داده‌اید سپاسگزار باشید، حتی اگر آن دستاورد کوچک به نظر بی‌معنی برسد، باید هم‌چنان قدر آن را بدانیم. توجه داشته باشید که همین دستاورد هم برای رسیدن شما به اهداف‌تان بسیار ضروری و مفید بوده است. ارزش قائل شدن برای خودتان را شروع کنید تا زندگی‌تان دگرگون شود.

۴. یک گروه مشوق و حامی داشته باشید

اینکه دوستان یا خانواده شما در سفرتان همراه و حامی شما باشند، و کسی یا کسانی را داشته باشید که بتوانید با آن‌ها صحبت کنید و پیشرفت‌های خود را به اشتراک بگذارید، در روند موفقیت‌تان بسیار تاثیر گذار است.

گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که دیگر نمی‌توانید ادامه بدهید و می‌خواهید آن‌چه را که انجام می‌دهید رها کنید، اما صحبت کردن با افراد حامی‌تان، می‌تواند حال‌تان را بهتر کند، همه چیز را به مسیر بازگرداند و بیشتر مایل به ادامه‌ مسیر انتخابی‌تان خواهید بود.

۵. تحمل شکست را داشته باشید و بابت آن به خودتان افتخار کنید

تغییر و آینده - تحمل شکست را داشته باشید و بابت آن به خودتان افتخار کنید

این نکته ممکن است بر خلاف غریزه و یا روال معمول به نظر برسد، اما هرچه زودتر شکست بخورید، بهتر است. به عبارت دیگر، هر زمان که در چیزی شکست بخورید، چیزی جدیدی خواهید آموخت.

به یاد داشته باشید که این درس‌ها ارزشمند هستند، و در آمادگی بهتر برای شرایط مشابه در آینده به شما کمک می‌کنند. از شکست نهراسید، بیشترین شکست‌ها سهم موفق‌ترین انسان‌ها است.

نتیجه گیری

ایجاد تغییر، فورا اتفاق نمی‌افتد. با این حال، هنگامی که شما ایجاد تغییراتی تدریجی را در زندگی روزمره خود را شروع می‌کنید و شروع به رفتار کردن مانند فردی که در آینده می‌خواهید باشید می‌کنید، احتمال ایجاد تغییرات، و موفقیت آمیز بودن‌شان بیشتر می‌شود.

برای شما ساده‌ترین و کمترین عملی که می‌توانید همین حالا برای شروع فرآیند تغییر درونی خود انجام دهید چیست؟

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
چشم انداز زندگیت کجاست؟

بسته آموزشی: چگونه به اهداف خود برسیم؟ می‌تواند اولین قدم برای تغییر درونی شما گردد. در این بسته نکاتی در مورد تغییر به شما یاد داده می‌شود که چگونه خود و افکارتان را تغییر دهید. زیرا تا زمانی که تغییر مثبتی در افکارتان به وجود نیاید، تغییر رضایت بخشی در شرایط بیرونی نخواهید دید و در آینده به اهداف‌تان نخواهید رسید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *