قدرت تفکر ، مسیر ساز زندگی و پیشامدها

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
مسیر ساز زندگی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

انسان، اشرف مخلوقات

ما تنها مخلوق روی کره زمین هستیم که قدرت تفکر داریم و با تفکرمان، می‌توانیم هر لحظه‌ی خود را خلق کنیم؛ با یک فکر می‌توانیم خودمان را بیچاره کنیم، با فکری دیگر خوشحال شویم و با فکری دیگر احساس شرمندگی، هیجان، غرور و افتخار یا هر احساس دیگری داشته باشیم.

می‌توانید همین حالا این مسئله را به خودتان اثبات کنید! همین حالا به چیزی فکر کنید که در زندگی‌تان بیش از هر چیزی به آن افتخار می‌کنید؛ و درست مانند زمانی که احساس غرور و افتخار دارید، نفس بکشید؛ حالت صورت‌تان را شبیه زمانی کنید که احساس سربلندی دارید؛

شانه‌هایتان را بالا بیاندازید و لبخند بزنید! در کل، تمام حالات بدنی‌تان را شبیه به آن زمان کنید. این کار را همین حالا انجام دهید. آیا احساس نکردید که انرژی‌تان افزایش یافته است؟ دلیلش چیست؟ می‌خواهیم در این مقاله، دلیل علمی این مسئله را بررسی کنیم.

قدرت تفکر ، مسیر ساز زندگی و پیشامدها

قدرت تفکر

هر فکر ، با تحریک کردن هورمون‌های خاصی، احساسی را در شما ایجاد می‌کند. افکار شما می‌توانند خودآگاهانه یا ناخودآگاهانه باشند. اما نکته مهم این است که شما می‌توانید افکارتان را خودتان کنترل کنید و در نتیجه، احساس‌تان را نیز خودتان تعیین کنید.

شاید شنیده باشید که می‌گویند: «شادی، یک امر درونی است». این بدان معناست که احساس شادی، وابسته به محیط بیرون و شرایط خارجی نمی‌باشد، بلکه شما با تمرکز و فکر خود، می‌توانید احساس شادی را در خود ایجاد کنید؛ درست مانند تمرینی که در خصوص حس غرور و افتخار انجام دادیم.

ذهن شما بسیار قدرتمند و در عین حال، بسیار ساده لوح است! قدرتمند از آن نظر که تمام زندگی شما وابسته بدان است و هر اتفاق خوب و بدی که در زندگی‌تان رخ می‌دهد، ناشی از افکار و باورهای ذهنی شماست. و ساده لوح از این نظر که ذهن شما نمی‌تواند تفاوت بین واقعیت و عدم واقعیت را تشخیص دهد!

برای درک بهتر این موضوع، کافی است لیموترشی را در نظر بگیرید که بسیار ترش است… بسیار بسیار ترش و آبدار! شما آن را بین دندان هایتان می فشارید؛ ترشی بسیار زیاد آن، زبان شما را می سوزاند…

قطع به یقین، اگر به فکر کردن و تجسم کردن این لیمو ترش در ذهن‌تان ادامه دهید، بزاق دهان شما ترشح می‌شود! این یعنی ذهن شما نمی‌تواند تفاوت بین واقعیت و غیر واقعیت را تشخیص دهد. شما بر روی هر چیز تمرکز کنید، احساسش می‌کنید؛ خواه واقعی باشد، خواه نباشد! و این موضوع، کاملاً به نفع شماست! زیرا می‌توانید در هر لحظه و در هر شرایط، ذهن‌تان را گول بزنید و احساس‌تان را خودتان انتخاب کنید!

قدرت تفکر ، مسیر ساز زندگی و پیشامدها

به دنبال افکاری باشید که بهترین احساس را در شما ایجاد کند

همیشه انتخاب فکری متفاوت، واکنش احساسی متفاوتی ایجاد می‌کند. بنابراین می‌توانید بگویید: «من افکارم را آگاهانه انتخاب می‌کنم، پس می‌توانم احساس بهتری داشته باشم.» این عبارت تأکیدی، بسیار کاربردی و ارزشمند خواهد بود.

اگر تصمیم دارید خوشی را جستجو کنید، اما بر جنبه‌هایی از زندگی توجه می‌کنید که به هیچ وجه رنگ و بویی از خوشی ندارد، تصمیم‌تان برای یافتن خوشی، بی فایده خواهد بود. زیرا قانون جذب، نمی تواند این همه تناقضات ارتعاشی را درک کند. اما اگر تصمیم‌تان این است که به دنبال افکاری باشید که احساس بهتری را در شما ایجاد کند، این تصمیم به آسانی قابل دسترس است.

شرطی سازی ذهنی

ذهن ما در حالت طبیعی باید مثبت، آزاد، ریلکس و آرام باشد. این حالت طبیعی ذهن ماست. اما به دلیل اینکه ما در دنیای فیزیکی با تجربیات و وقایع مختلفی در روز سر و کار داریم و یا به اخباری توجه می‌کنیم که تماماً منفی هستند، مطالبی می‌خوانیم که پایان خوشی ندارند و یا اطرافمان را افراد منفی احاطه کرده‌اند، ذهن ما نسبت به این شرایط شرطی شده است.

یعنی ذهن ما به جای اینکه در حالت طبیعی خود باشد، مدام به چیزهای منفی توجه می‌کند. اما اگر مدتی تمرین کنید و ذهن‌تان را در جهت عکس شرطی سازی کنید، حالت ذهنی شما و افکار شما غالباً مثبت می‌شوند و بدین ترتیب، حتی زمانی که حواستان نیست، در حال ارسال ارتعاش مثبت به جهان هستی خواهید بود و بالطبع، وقایع و تجربیات مثبت را هم به زندگی خود جذب می کنید.

قدرت تفکر ، مسیر ساز زندگی و پیشامدها

روش های شرطی سازی مثبت ذهن

در قانون جذب، تمارین مختلف و متعددی برای شرطی سازی ذهن وجود دارد. اما در این مقاله، به دو تا از قدرتمندترین آنها اشاره می‌کنیم.

یکی از فنون بسیار قدرتمند، استفاده از «عبارات تاکیدی» است. عبارات تاکیدی، با تغییر تدریجی باورهای شما، حالت ذهنی شما را به حالتی مثبت تبدیل می‌کند. عبارات تاکیدی را باید روزانه، بین 100 تا 200 بار (و حتی بیشتر) تکرار کنید. عبارات تاکیدی، عباراتی کوتاه، مثبت و به زمان حال هستند که تکرار آنها به مرور زمان تاثیرگذار است. نمونه هایی از عبارات تاکیدی مثبت را در زیر خواهیم داشت:

«من هر روز، سلامت‌تر می‌شوم.»

«من هر روز، ثروتمندتر می‌شوم.»

«رابطه من و همسرم، هر روز بهتر و عاشقانه‌تر می‌شود.»

«جریان پول و ثروت، به سوی من روانه است.»

این‌ها نمونه‌هایی از عبارات تاکیدی مثبت هستند که شما خودتان، با توجه به جنبه خاصی از زندگی‌تان که می‌خواهید بهبود یابد، می‌توانید آن‌ها را بسازید.

روش قدرتمند دیگری که برای شرطی سازی ذهن وجود دارد، «شکرگزاری» است. شکرگزاری به روش گفته شده در مقالات قبلی، توجه شما را به سمت داشته‌ها و نکات مثبت زندگی‌تان معطوف می‌دارد. در نتیجه، ذهن شما عادت می‌کند تا همیشه چیزهای خوب و مثبت را ببیند.

دوست من، همواره به افکارت توجه کن و سعی کن همیشه حالت طبیعی ذهنت را که حالتی مثبت است، حفظ کنی. چرا که تمام زندگی‌ات در گرو افکاری است که در همین لحظه در ذهنت می‌پرورانی! به گفته فیلیپ مک گرا: « هرکسی روزی هیچ کس بود با اندیشه‌ای درخشان!» با اندیشه‌ات سرنوشت خود را بساز و منتظر نشو مفهومی واهی به نام «سرنوشت» برای تو تصمیم بگیرد.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
مهارت‌های اساسی برای شاگرد زرنگ بودن در زندگی

راه‌های زیادی برای بهتر کردن کیفیت سطح زندگی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها را نمی‌دانیم، یا به شکلی دیگر، روش‌هایی برای بهتر زندگی کردن وجود دارد که برخی از آن‌ها را می‌دانیم، اما یا آن‌ها را بکار نمی‌گیریم، یا مشغله‌هایی که داریم، باعث کم‌رنگ‌تر شدن استفاده از آن شده است. زندگی رویایی خود را داشته باشید…

لینک های مفید

18 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید