فن بیان در مذاکره و بیزینس

فن بیان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

مهارت فن بیان از جمله مواردی است که می تواند در داشتن یک بیزینس موفق تاثیر گذار باشد. قطعا کسی که فن بیان قوی تری دارد می تواند در مذاکرات و سخنرانی ها تاثیر گذارتر باشد. و بتواند با استفاده از فن بیان خود در کسب و کار خود به موفقیت دست یابد.

شاید برخی تاثیر فن بیان بر مذاکرات موفق را ناچیز بشمارند. به همین خاطر برای نشان دادن تاثیر فن بیان در موفقیت و ثروتمندی، نتایج آزمایشاتی را در این جا ذکر خواهیم کرد.

دکتر “جانسون اکنور” که در آزمایشگاه مهندسی انسانی در بوستون امریکا کار می کند. وی رابطه ی جالبی بین فن بیان و واژه های کلامی در افراد و موفقیت حرفه ای پیدا کرده است:

او از ١٠٠ مرد جوان که در حال مطالعه در صنعت بودند امتحان واژگان گرفت. پنج سال بعد، دکتر جانسون روند موفقیت آنها در تجارت را بررسی کرد، رابطه جالبی کشف کرد: از میان کسانی که نمره واژگان آنها بالا بود،  از هر چهار نفر یک نفر تاجر موفقی شده بود. از میان تاجران موفق فقط یک نفر در امتحان واژگان نمره پایینی آورده بود. بنابراین از این آزمایش نتیجه گیری شده است که دایره لغات در فن بیان، ٢۵٪‏ شانس موفقیت در بیزنس را افزایش می دهد. بنابراین هرگز تاثیر فن بیان در موفقیت را دست کم نگیرید.

در اینجا چند نکته مرتبط با فن بیان که می تواند به شما در داشتن یک مذاکره موفق کمک کند را ذکر خواهیم کرد:

ارتباط بذله گویی با فن بیان

بذله گویی می تواند قدرت فن بیان و درنتیجه اعتبار شما را افزایش دهد. تنها در صورتی که مناسب با زمینه صحبت شما و در حد متعادل باشد. کمی بذله گویی می تواند قدرت فن بیان شما را بالا برده و بر توان شما برای متقاعد کردن دیگران بیافزاید.

توجه داشته باشم شوخی ما تبدیل به لودگی نشود تا شان و منزلت ما همواره محفوظ بماند. لودگی در رفتار شخصی با فن بیان قوی جایگاهی ندارد. چرا که این کار از قدرت فن بیان افراد می کاهد.

برای تاثیر فن بیان خود بر دیگران از صدای آرام و آهسته استفاده کنید

یکی دیگر از راه های افزایش فن بیان این است که هرگز در مذاکرات و گفتگوهای خود با دیگران عصبانی نشوید. برای کنترل عصبانیت خود و دیگران در مشاجرات از صدای آرام  و آهسته استفاده کند، این کار باعث می شود که طرف مقابل نیز آهسته تر صحبت کند.

شخصی با فن بیان قوی حتما به صحبت های مخاطب خود، با کمال میل گوش می دهد. آدم ها وقتی احساس می کنند مخاطب  به حرف هایشان گوش نمی دهد عصبانی می شوند . بنابراین برای آرام کردن فرد عصبانی می تونی از جمله هایی مانند ” حرفهایت را می شنوم ، متوجه هستم که عصبانی هستید ، فکر نکن متوجه نمیشم ” ، استفاده کنید . حتی اگر حرفی که فرد عصبانی به زبان می آورد درست نیست هم اصلا” با او بحث نکنید. چرا که وقتی آن شخص آرام شد شما می توانید با استفاده از مهارت فن بیان خود در آن فرد نفوذ کرده و به راحتی مسائل را حل کنید.

در جهت افزایش فن بیان خود، خوش صحبت و با اعتماد به نفس باشید

توانایی فن بیان و صحبت کردن با مخاطبان یا به اصلاح ارتباطات موثر برای موفقیت بسیار ضروری است. داشتن فن بیان قوی می‌تواند توجه دیگران را جلب کند. و به دنبال آن برای فردی با فن بیان بالا احترام و توجه دیگران را به دنبال داشته باشد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که ارزشمندترین دارایی انسان ذهنش می‌باشد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای خوب صحبت کردن و فن بیان باید اعتماد بنفس خود را افزایش دهید. قطعا خوب صحبت کردن و فن بیان در جمع در تمام مراحل زندگی به شما کمک خواهد کرد اما تنها اعتماد بنفس کافی نیست و دلایل مهمتری برای یادگیری فن بیان و ارتباط موثر وجود دارد. هر چه بهتر و ترغیب کننده‌تر صحبت کنید خودتان را بیشتر از هر وقتی دوست خواهید داشت زمانی که یاد می‌گیرید به نحوی تاثیر گذارتر از قبل صحبت کنید، تصور ذهنیتان از خودتان بالا می‌رود پس هر چه تصور ذهنیتان مثبت‌تر باشد عملکردتان خیلی بهتر شده و فن بیان تان روز به روز بیشتر خواهد شد.

اگر بتوانید با استفاده از فن بیان و ارتباطات موثر خود، یک حسّ فوق العاده در مشتریان خود ایجاد کنید، حتی در شرایط بد اقتصادی هم می‌توانید از رقیب های خودتان جلو بزنید.

 

عامل مشترک در تمام کسب و کارها در رضایت مندی مشتری، ارتباط مناسب با مشتریان است. بنابراین اگر به هر طریقی با مشتریان خود ارتباط دارید، بدون شک مهارت‌های ارتباطی و فن بیان در ارتباط با مشتری می‌تواند تغییری شگرف در کسب و کار شما ایجاد کند.


guest
5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فرهاد

سلام، قطعا فن بیان تو مذاکرات خیلی مهمه، منم تجربه مشابه داشتم و متوجه شدم باید به فکر تقویت این مهارت باشم.

آکادمی بازار

سلام، بله برای موفقیت در کار و تجارت باید مسلح به مهارت فن بیان باشید. برای این کار علاوه بر مطالعه می‌توانید در سمینار و دوره‌های آکادمی بازار شرکت کنید.

بیتا

برای تقویت فن بیان محصول آموزشی هم دارین؟!

آکادمی بازار

سلام، بله «دوره آموزشی معجزه فن بیان» پکیجی هست که می‌تونید تو این زمینه ازش استفاده کنید. برای خرید و اطلاعات بیشتر به سایت و بخش محصولات مراجعه کنید.

ماه پیشونی

سعی میکنم ویدئوهاتون رو همیشه ببینم خیلی مفید هستن، ممنون.