فن بیان در مذاکره و بیزینس

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
فن بیان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا به دنبال راهی برای جذب مشتری هستید؟ تا به حال به بهتر کردن فن بیان خود فکر کرده‌اید؟ چگونه می‌توانیم فردی خوش صحبت و با اعتماد به نفس باشیم؟

فن بیان در مذاکره

مهارت فن بیان از جمله مواردی است که می‌تواند در داشتن یک بیزینس موفق تاثیر گذار باشد. قطعا کسی که فن بیان قوی‌تری دارد می‌تواند در مذاکرات و سخنرانی‌ها تاثیر گذارتر باشد و بتواند با استفاده از فن بیان خود در کسب و کار خود به موفقیت دست یابد.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

شاید برخی تاثیر دوره فن بیا‌ن بر مذاکرات موفق را ناچیز بشمارند. به همین خاطر برای نشان دادن تاثیر فن بیان در موفقیت و ثروتمندی، نتایج آزمایشاتی را در این جا ذکر خواهیم کرد.

آزمایشی برای درک تاثیر فن بیان

دکتر “جانسون اکنور” در آزمایشگاه مهندسی انسانی در بوستون امریکا کار می‌کند. وی رابطه جالبی بین فن بیا‌ن و واژه‌های کلامی در افراد و موفقیت حرفه‌ای پیدا کرده است:

او از ١٠٠ مرد جوان که در حال مطالعه در صنعت بودند امتحان واژگان گرفت. پنج سال بعد، دکتر جانسون روند موفقیت آن‌ها در تجارت را بررسی کرد، رابطه جالبی کشف کرد:

از میان کسانی که نمره واژگان آن‌ها بالا بود، از هر چهار نفر یک نفر تاجر موفقی شده بود. از میان تاجران موفق فقط یک نفر در امتحان واژگان نمره پایینی آورده بود.

نتیجه:

بنابراین از این آزمایش نتیجه گیری شده است که دایره لغات در فن بیان، ٢۵٪‏ شانس موفقیت در بیزینس را افزایش می‌دهد. بنابراین هرگز تاثیر فن صحبت در موفقیت را دست کم نگیرید.

چند نکته مرتبط با فن بیان

در استفاده از فن بیان چند نکته وجود دارد:

ارتباط بذله گویی با فن بیان

بذله گویی می‌تواند قدرت فن بیا‌ن و در نتیجه اعتبار شما را افزایش دهد. تنها در صورتی که مناسب با زمینه صحبت شما و در حد متعادل باشد.

کمی بذله گویی می‌تواند قدرت فن صحبت شما را بالا برده و بر توان شما برای متقاعد کردن دیگران بیافزاید.

توجه داشته باشم شوخی ما تبدیل به لودگی نشود تا شان و منزلت ما همواره محفوظ بماند. لودگی در رفتار شخصی با فن بیان قوی جایگاهی ندارد. چرا که این کار از قدرت فن بیان افراد می‌کاهد.

بیشتر بخوانید: مذاکره چگونه صورت می‌گیرد؟ ۹ مرحله مذاکره

از صدای آرام و آهسته استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های افزایش فن بیا‌ن این است که هرگز در مذاکرات و گفتگوهای خود با دیگران عصبانی نشوید. برای کنترل عصبانیت خود و دیگران در مشاجرات از صدای آرام و آهسته استفاده کند، این کار باعث می‌شود که طرف مقابل نیز آهسته‌تر صحبت کند.

شخصی با فن صحبت قوی حتما به صحبت‌های مخاطب خود، با کمال میل گوش می‌دهد. آدم‌ها وقتی احساس می‌کنند مخاطب به حرف‌های آن‌ها گوش نمی‌دهد عصبانی می‌شوند.

نحوه برخورد:

فن بیان در مذاکره

بنابراین برای آرام کردن فرد عصبانی می‌توانید از جمله‌هایی مانند “حرف‌هایت را می‌شنوم، متوجه هستم که عصبانی هستید، فکر نکن متوجه نمیشم” استفاده کنید.

حتی اگر حرفی که فرد عصبانی به زبان می‌آورد درست نیست هم اصلا با او بحث نکنید. چرا که وقتی آن شخص آرام شد شما می‌توانید با استفاده از مهارت فن صحبت خود در آن فرد نفوذ کرده و به راحتی مسائل را حل کنید.

خوش صحبت و با اعتماد به نفس باشید

توانایی فن بیان و صحبت کردن با مخاطبان یا به اصلاح ارتباطات موثر برای موفقیت بسیار ضروری است. داشتن فن بیا‌ن قوی می‌تواند توجه دیگران را جلب کند.

به دنبال آن برای فردی با فن بیان بالا احترام و توجه دیگران را به دنبال داشته باشد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ارزشمندترین دارایی انسان ذهنش می‌باشد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای خوب صحبت کردن و فن بیان باید اعتماد به نفس کودکان خود را افزایش دهید.

قطعا خوب صحبت کردن و فن بیان در جمع در تمام مراحل زندگی به شما کمک خواهد کرد اما تنها دوره اعتماد به نفس کافی نیست و دلایل مهم‌تری برای یادگیری فن صحبت و ارتباط موثر وجود دارد.

بیشتر بخوانید: چگونه در مذاکرات مهم تجاری برنده باشیم؟

سخن آخر

هر چه بهتر و ترغیب کننده‌تر صحبت کنید خودتان را بیشتر از هر وقتی دوست خواهید داشت زمانی که یاد می‌گیرید به نحوی تاثیر گذارتر از قبل صحبت کنید، تصور ذهنی‌تان از خودتان بالا می‌رود پس هر چه تصور ذهنی‌تان مثبت‌تر باشد عملکردتان خیلی بهتر شده و فن صحبت شما روز به روز بیشتر خواهد شد.

اگر بتوانید با استفاده از فن صحبت و ارتباطات موثر خود، یک حس فوق‌العاده در مشتریان خود ایجاد کنید، حتی در شرایط بد اقتصادی هم می‌توانید از رقیب‌های خودتان جلو بزنید.

عامل مشترک در تمام کسب و کارها در رضایت‌مندی مشتری، ارتباط مناسب با مشتریان است. بنابراین اگر به هر طریقی با مشتریان خود ارتباط دارید، بدون شک مهارت‌های ارتباطی و فن صحبت در ارتباط با مشتری و مذاکره می‌تواند تغییری شگرف در کسب و کار شما ایجاد کند. برای یادگیری این مهارت می‌توانید از دوره آموزشی غیرحضوری معجزه فن بیان استفاده نمایید.

5 پاسخ

    1. سلام، بله «دوره آموزشی معجزه فن بیان» پکیجی هست که می‌تونید تو این زمینه ازش استفاده کنید. برای خرید و اطلاعات بیشتر به سایت و بخش محصولات مراجعه کنید.

  1. سلام، قطعا فن بیان تو مذاکرات خیلی مهمه، منم تجربه مشابه داشتم و متوجه شدم باید به فکر تقویت این مهارت باشم.

    1. سلام، بله برای موفقیت در کار و تجارت باید مسلح به مهارت فن بیان باشید. برای این کار علاوه بر مطالعه می‌توانید در سمینار و دوره‌های آکادمی بازار شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *