فعالیت معکوس بهترین راه برای رسیدن به اهدافتان

فعالیت معکوس
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در ابتدا، زمانی که شما برای رسیدن به اهدافتان تلاش می‌کنید، حالات اولیه‌ی اشتیاق و هیجان ممکن است در انجام شدن حجم زیادی از کار موثر باشد، اما امکان دارد مسیر شما با ضعف ساختار مواجه شود. بعد از اینکه حالات هیجانی فروکش می‌کند، انجام دادن آن کار یا وظیفه‌ی خاص، ممکن است بسیار دلهره‌آور یا دور از دسترس به نظر برسد، و ساده‌ترین انتخاب برای ما تسلیم شدن باشد و گاهی اوقات حتی قبل از اینکه آن کار یا فعالیت را شروع کنیم آن را رها می‌کنیم. با کمی برنامه‌ریزی، رویا و یا هدف شما می‌تواند ساختار لازم را پیدا کند و دستیابی به آن برایتان بسیار ساده‌تر می‌شود.

یک تاریخ انتخاب کنید

آیا شما تاریخ مشخصی برای رسیدن و تکمیل اهدافتان در نظر گرفته‌اید؟ این کاری است که باید انجام بدهید! اگر تا الان به آن فکر نکرده‌اید یا به این فکر می‌کنید که بلاخره یک روز به آنجا خواهید رسید، من از شما می‌خواهم که این کار را امتحان کنید و همین امروز یک تاریخ مشخص کنید. این تاریخ حتما نباید یک ساعت و روز و ماه و سال دقیق باشد، اما حتما سعی کنید ماه و سال را مشخص کنید. به این فکر کنید که بهترین زمانی که می‌توانید به آن هدف برسید چه زمانی است؟ اگر زمان حال حاضر، بهترین زمان ممکن نیست، زمانی را انتخاب کنید که فضای کافی برای رسیدن به اهدافتان در اختیارتان قرار می‌دهد و می‌توانید راحت‌تر به آنجا برسید. یک دوره‌ی 6 ماهه؟ یک سال؟

یک تاریخ را انتخاب کنید، آن را نشر دهید و همه را از آن مطلع نمایید. زمانی که شما دیگران را در جریان برنامه‌تان قرار بدهید، اتفاق شگفت‌انگیزی که می‌افتد این است که همه چیز دست به دست هم می‌دهند تا شما به هدف یا آرزویتان برسید. فرصت‌ها در سر راهتان قرار می‌گیرند و از آنجایی که دیگران از برنامه‌تان اطلاع دارند، برای کمک کردن داوطلب می‌شوند. به هر حال، این دلیل بر آن نیست که شما سر جای خود بنشینید و منتظر بمانید که همه چیز خودش به وقوع بپیوندد.

Why working backwards is the best way to reach your goals

معکوس کار کنید

حالا که تاریخی را مشخص کرده‌اید و به سوی جلو حرکت می‌کنید، امکان وقوع اتفاقات شگفت انگیزی وجود دارد. یک تقویم برای خودتان بگیرید، حتی می‌تواند یک تقویم اینترنتی باشد که آن را پرینت می‌گیرید، یا یک تقویم مخصوص برای این کار بخرید و بعد شروع به وارد کردن اطلاعات در آن کنید. اولین و مهم‌ترین تاریخی که باید در آن مشخص کنید، تاریخی است که برای رسیدن به اهدافتان تعیین کرده‌اید. به چیزهای بزرگی فکر کنید که قرار است در راه رسیدن به هدفتان اتفاق بیوفتند. البته این مشخصاً مربوط به آن رویا و هدف است و هیچ درست و غلطی در آن مورد وجود ندارد. آیا شما می‌خواهید شغل خود را ترک کنید؟ تاریخ دقیقی که برای این کار در نظر گرفته‌اید را یادداشت کنید و در تقویم خود وارد کنید. مباحث مالی و پول چطور؟ آیا شما در مدت زمان مشخص، به مقدار مشخصی پول نیاز دارید؟ این اطلاعات را هم در تقویمتان وارد کنید.

برای خودتان یک هدف کوتاه مدت در نظر بگیرید و آن را نیز در تقویم تان یادداشت کنید. اگر باید اقلامی را خریداری کنید، و یا اگر باید آنها را در تاریخ مشخصی خریداری کنید، آنها را به همراه روزهای تعطیل و مهم و در کل چیزها و اتفاقات مهم و پر اهمیت را در تقویم وارد کنید تا بتوانید یک تصویر کلی از آن هدف یا موضوع داشته باشید و بتوانید تحلیل و شناخت بهتری از آن به دست آورید. بلاخره زمانی فرا می‌رسد که شما متوجه می‌شوید که مسیر رسیدن به اهدافتان، آنقدرها هم موهوم و دشوار نیست؛ و همه چیز برایتان واضح‌تر می‌شود: مراحلی هستند که باید آنها را طی کنید، و مسیر روشن تری وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید.

همانطور که اهدافتان را بررسی می کنید، مواردی را اضافه کنید

وقتی که اهدافتان مشخص شد و زمانی که متوجه شدید باید برای رسیدن به آن چه کارهایی انجام بدهید، به مرور و در طی زمان، موارد بیشتری به تقویم تان اضافه کنید. چیزهایی که قبلا به آن اضافه کرده‌اید را بررسی کنید، آیا می‌توانید موردی را گسترش دهید و چیزی به آن اضافه کنید؟ اگر قصد دارید از شغل تان استعفا بدهید یا کار دیگری انجام بدهید، بهتر است یک زمانی را برای آن مشخص کرده و به تقویم تان اضافه کنید. برخی از افرادی که قصد دارند محیط کارشان را ترک کنند، در روز آخر یک کیک تهیه می‌کنند و شما هم می‌توانید خرید یک کیک را به لیست تان اضافه کنید. هبچ چیز آنقدر پیش پا افتاده و بی‌اهمیت نیست که نتواند در لیست قرار بگیرد.

از بازشماری و محاسبه‌ مجدد نترسید

رسیدن به آرزوها و اهدافتان کار آسانی نیست، اگر بود، همه‌ ما خیلی راحت به آنها می‌رسیدیم! دستیابی به آنها دشوار است، چون باید فرآیند زمان‌بری را طی کرد، تلاش بسیاری را می‌طلبد و باید مسیری طولانی را برای رسیدن به آن بپیماییم. شاید شما هم یک تاریخ را انتخاب کرده و شروع به کار کرده‌اید، و ناگهان ترس بر شما غلبه کرده است و فکر می‌کنید که نمی‌توانید از پس آن بر بیایید. اگر این اتفاق برایتان افتاد، وحشت نکنید! فقط تاریخ را از نو محاسبه کنید. نیازی نیست نگران زمان‌های مقرر شده باشیم؛ اگر شما اینطور برنامه‌ریزی کرده بودید که قبل از تولد 40 سالگی‌تان، به هدفی دست پیدا کنید و بعدا متوجه می‌شوید که این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد، حداقل شما کاری را شروع کرده و هدفی را مشخص کرده‌اید و راجع به آن فکر می‌کنید.

می‌توانید دوباره از نو برنامه بریزید، و سالی که 40 ساله شدید، به آن دست پیدا کنید. مهم این است که شما دارید روی چیزی کار می‌کنید و آن را پیش می‌برید! ارزش معکوس کار کردن تنها در شناخت و تحلیل کارهایی که باید انجام شوند، و بررسی امکان گنجاندن آنها در برنامه‌ی زمانی نیست، گرچه این هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اما یک نکته‌ی عالی در این باره این است که اگر شما این کار را درست انجام دهید، هر ماهی که فرا برسد، شما یک لیست وظایف آماده برای آن ماه در اختیار دارید که حاوی مواردی است که باید به آنها بپردازید. نکته‌ی مفید دیگر اینکه، وقتی شما به آرزو یا اهدافتان فکر می‌کنید، همه چیز بسیار دور از دسترس به نظر می‌رسد؛ اما به تقویمتان که نگاه کنید، خواهید دید که شما در حال انجام “امروز” هستید!

 

 

همه ما اهدافی را در سر  می پرورانیم. هرکدام از ما در ذهن خود آینده ای باب میل خودش را تجسم می کند. مهمترین عامل مشترک رویاهای همه ما یک شغل ایده آل است. شغلی که هم عاشق آن هستیم و هم در آن موفق هستیم. بعضی ها موفقیت در شغل را پایه رسیدن به اهداف بزرگتر خود می دانند و بیشتر برای پیشرفت در کاری که انجام می دهند تلاش می کنند. نتیجه اینکه برای همه ما موفقیت شغلی بسیار حائز اهمیت است؛ به طوری که برخی ریسک های زیادی را به جان می خرند تا به آن دست یابند. اما راه رسیدن به موفقیت شغلی چیست؟ چه کار هایی را باید انجام داد؟ مهارت های مورد نیاز ما کدامند؟ از همه مهمتر در چه زمینه ای باید فعالیت و سرمایه گذاری کنم؟  آکادمی بازار تلاش می کند تا با ارائه راه حل ها و راهکار های مناسب و مطمئن  به رفع ابهامات شما کمک کند. با یادگیری مهارت های مورد نیازتان و شناخت ترفند های مختلف می توانید راه را برای خودتان هموار تر کنید. برای شروع می توایند بر لینک زیر کلیک کرده در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments