گذشته را در گذشته رها کن و چشم امید به فردا داشته باش

فارست گامپ
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
همه ما تجربه شکست و روزهای تلخ و ناخوشایندی در زندگی داشته‌ایم. این لطف را باید در حق خودمان بکنیم و با فراموش کردن گذشته به امید فردایی بهتر باشیم.

فیلم «فارست گامپ» که انقلابی تجاری در تاریخ سینمای جهان است، فیلمی پرفروش و پربیننده در سال ۱۹۹۴ بوده است. درس‌های زیبایی را می‌توان از سکانس‌های این فیلم گرفت، درس امید داشتن به فردایی بهتر و فراموش کردن گذشته و تلخی‌هایش. این موضوع را در مورد فارست، کودکی که گذشته تلخی داشته اما آینده‌ای درخشان در انتظارش است می‌توان درک کرد.

مردم می‌گویند بسیار مهم است که چیزهایی را که در گذشته انجام داده‌اید به خاطر بسپارید تا بتوانید تجاربی را برای زندگی خود بدست آورید. اما باید بگویم که تاریخ چیزی نیست جز تاریخ. همه ما کارهایی انجام داده‌ایم و یا در شرایطی بوده‌ایم که به آنها افتخار نمی‌کنیم و خوشحال نمی‌شویم، این بخشی از زندگی است.

مطالعه بیشتر: چطور می توانیم از اتفاقات گذشته رهایی یابیم؟

مطالعه بیشتر: راز موفقیت در عدم تمرکز بر لحظات و جلوگیری از حفظ اتفاقات گذشته

راه‌هایی که فراموش کردن گذشته را آسان می‌کند

قرار است در این مقاله در مورد چند روش ساده صحبت کنیم که می‌توانید چیزهای منفی که در گذشته روی داده فراموش کنید و با جریان زندگی حرکت کنید.

۱. طرز فکر خود را تغییر دهید

اگر ذهن شما روی چیزهای منفی که در گذشته اتفاق افتاده بود، متمرکز کنید، زندگی شما در جهت منفی حرکت خواهد کرد. زندگی شما در راستای افکار غالب شما حرکت می‌کند، بنابراین هرچه ذهن خود را تنظیم کرده و روی آن تمرکز کنید همان چیزی است که زندگی و عواطف شما را دنبال می‌کند. به جای اینکه تمرکز کنید و به همه موارد منفی که در گذشته اتفاق افتاده است، شروع به بازیافت تمام این افکار کنید و آنها را با افکار مثبتی جایگزین کنید.

«من خیلی عالی خواهم بود، من بسیار باهوش هستم، تاریخ من چیزی نیست جز تاریخ، آنچه که پیش روی من است عالی است، هیچ چیز بد ماندگار نیست. زندگی من موفقیت آمیز خواهد بو ، من نمی‌خواهم گذشته را به خودم گره بزنم. »

۲. قطع برخی از روابط

برخی از دوستان هستند که ما با آنها روابطمان را نگه می‌داریم در حالی که خودمان نیز می‌دانیم که آنها کاری جز کاهش سرعت زندگی ما انجام نمی‌دهند. قطع رابطه دوستی هنگامی که احساس کنید هدف شما در زندگی به تأخیر می‌افتد جرم نیست. برای اینکه بتوانید تمرکز خود را روی موارد مثبت جلب کنید، دوستان منفی باید بروند. شما باید راه خود را از آنها جدا کنید تا بتوانید در جایی باشید که می‌خواهید باشید. شما باید از دوستانی دور باشید که همواره موارد نادرستی را که در گذشته انجام داده‌اید به شما یادآوری کنند.

گذشته را فراموش کن
گذشته

۳. اهداف خود را تعیین کنید

یکی از مهمترین راههایی که می‌توانید نکاتی را که در گذشته اتفاق افتاده فراموش کنید، تعیین هدف‌های آینده شماست. شما باید این واقعیت را تصدیق کنید که پایان جهان نیست و از پتانسیل‌های کامل برای دستیابی به چیزهای بیشتر در زندگی برخوردار هستید. شروع به تصور کنید که خودتان در آینده کارهای بزرگی انجام می‌دهید، به مدرسه می‌روید، آن کار را در رویاهای خود به دست می‌آورید، مشاغل جدیدی را شروع می‌کنید، روح خود را پیدا می‌کنید و موارد دیگر. هر دو هدف طولانی و کوتاه را تعیین کنید، به خود مهلت دهید و پیشرفت خود را دنبال کنید.

۴. یاد بگیرید که ببخشید

یکی از مواردی که از نظر عاطفی و ذهنی ما را از بین می‌برد، عدم بخشش است. نگه داشتن کینه در برابر کسی مانند خوردن سم است و انتظار دارد که شخص دیگری بمیرد. همه ما این فکر را انجام می‌دهیم که خودمان به نفع خود عمل می‌کنیم ، اما هیچ کاری نمی‌کند جز اینکه از نظر عاطفی شکسته شود. تنها راهی که می‌توانید گذشته را فراموش کنید این است که بخشش هر کسی را که شما را رنجانده است. مهم نیست که چقدر بد شما را خراب کرده‌اند، اگر بتوانید به آنها نگاه کنید و بگویید «من شما را می‌بخشم» با لبخند (این کار سخت است)، پس خود را از قفسی که در آن قفل کرده‌اید رهایی می‌دهید. روح نفرت را با عشق جایگزین کنید.

۵. تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن مردم را متوقف کنید

آیا تاکنون احساس کرده‌اید که هیچ کس شما را درک نمی‌کند؟ اگر جواب شما بله است، به این دلیل است که آنها آنچه را می‌بینید نمی‌بینند. شما به کسی توضیحی برای انجام کارهایی که احساس می‌کنید انجام دهید بدهکار نیستید. باید خود را از نیاز تأیید مردم متوقف کنید. تو نمی‌توانی همه را راضی نگه داری؛ غیرممکن است. تلاش برای خوشحال کردن همه کاری انجام نمی‌دهد بلکه شما را به ناامیدی سوق می‌دهد.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انگیزشی منتشر کرده است که می‌تواند پاسخگوی برخی دغدغه‌های ذهنی کاربران باشد. عناوین برخی از این ویدئوهای آموزشی عبارتند از: منتظر معجزه بمانم یا قوانین موفقیت را یاد بگیرم؟، از کجا بفهمیم در آینده موفق خواهیم شد یا خیر؟ ، چگونه می‌توانیم زندگی را طور دیگری ببینیم؟، نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟، چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟ و بسیاری از ویدئوهای آموزشی که می‌تواند راهگشا باشد.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments