ویدئو ها

فراموش کردن گذشته – برگزیده ای از فیلم فارست گامپ (Forrest Gump – 1994)

فراموش کردن گذشته – برگزیده ای از فیلم فارست گامپ (Forrest Gump – 1994) را در این مقاله مطالعه کنید.

اغلب ما با تمام وجود خود تلاش می نماییم، تا بخشی از گذشته خود را که اتفاق های ناخوشایندی را برای ما تلقی می نماید، فراموش کنیم.  این اصرار برای فراموش نمودن گذشته می‌تواند به یکی از دلیل های زیر باشد:

  • اشتباهی نموده ایم، که سبب گشته تا حس بدی نسبت به خود داشته باشیم.
  • از کاری که فرد دیگری در حق ما انجام داده عصبانی گشته ایم.
  • دوست داشتیم تا اتفاق ها به شیوه دیگری روی می دادند.
  • از پیشرفت چیزی تاکنون سرخورده گشته ایم.
  • جر و بحثی را آغاز نموده ایم که تا همین لحظه در ذهن ما می‌چرخد.
  • و یا حتی در فاصله زمانی کمتر (برای نمونه یک دقیقه قبل)، چیزی شنیده‌ایم که سبب دلخوری ما گشته است.
  • و…

هر اتفاقی که از گذشته قسمتی از ذهن ما را به خود اشغال نموده است، به راحتی می تواند به زندگی زمان حال ما لطمه بزند و در طولانی مدت سبب بروز بیماری‌های روحی و روانی در ما گردد. بنابراین بهتر است هرچه زودتر به فراموش نمودن گذشته و اتفاق های ناخوشایند آن اقدام نماییم.

مطالعه بیشتر: تقویت اعتماد به نفس در ویدئو انگیزشی آکادمی بازار

مطالعه بیشتر: این فیلم انگیزشی با عشق تقدیم به پدران سرزمینم

می‌توانید در قسمت بلاگ آکادمی بازار، آخرین مقاله‌های مربوط به بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و …را مطالعه کنید و درجریان آخرین گزارش دوره‌های آموزشی آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی قرار بگیرید. به‌علاوه می‌توانید پکیج آموزشی غیرحضوری ذهن قدرتمند را ازطریق فروشگاه آکادمی‌ بازار تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید.

مراحل فراموش کردن گذشته

۱) داستانی که شما را آزار می‌دهد را به خوبی بشناسید

شاید در حال حاضر حس ناخوشایندی همانند خشم، ترس، عصبانیت، سرخوردگی و… در شما وجود داشته باشد، که از اتفاق های گذشته برای شما به یادگار مانده باشد. معمولاً این حس‌ها در قالب «حس‌های بی‌دلیل» به سراغ ما می‌آیند. غافل از این که علت آن‌ها در پس ذهن ناخودآگاه ما و در گذشته ما نقش بسته است.
دقت نمایید که این داستان هیچ گاه درست، اشتباه و یا خوب، بد نخواهد بود! بلکه به معنای ساده خود، به فرآیند داستانی که در ذهن شما می باشد، گفته می گردد. به این ترتیب که شما اتفاقی که برای شما افتاده است را به خاطر می‌آورید، چشم‌انداز و قضاوتی در مورد این که چگونه این اتفاق باعث آزار رساندن به شما گردیده است، را در خود ایجاد می نمایید و به منبع حس ناخوشایند خود پی می‌برید. در نهایت می‌توانید اصل داستان را بدون هیچ پیش‌داوری و قضاوتی به یاد داشته باشید تا نگاه منطقی‌تری به گذشته خود نمایید.

مستند شگفتی‌های بدن انسان در تنگنا - چشم (بینایی) - قسمت اول
بخوانید

۲) به درد‌های فیزیکی خود توجه نمایید

در مرحله بعدی فراموش نمودن گذشته و پس از مرور داستان خود، به دردهای فیزیکی بدن خود توجه کنید. اتفاق های تلخ گذشته می‌توانند به تدریج بر روی سیستم عصبی شما تأثیرگذار بوده و تأثیراتی فیزیکی را در شما به وجود آورند. این تأثیرات می‌تواند به صورت تیر کشیدن بدن، سردرد، تنگی قفسه سینه و… خود را نمایان سازند. در این صورت جهت فراموش نمودن گذشته خود باید کمی شجاعت به خرج دهید. به جای سرکوب نمودن اتفاق های گذشته، تلاش نمایید، منبع آن را پیدا نموده و با دردهایی که ناشی از فشار عصبی می باشند، ارتباط دهید. این درد‌ها بسته به نوع و میزان تلخی واقعه، می‌توانند کم یا زیاد و همچنین واضح و یا پنهان باشند.

۳) نفس عمیق و رهاسازی گذشته

بودایی‌ها اعتقاد داشتند که ذهن ما قدرت تصفیه انرژی‌های منفی اطراف ما و سایرین را دارد. به این ترتیب با عملی که امروزه بیشتر به مدیتیشن و مراقبه نزدیک‌تر می باشند، ذهن خود را آرام می نمودند. آن‌ها فراموش نمودن گذشته و تخلیه انرژی‌های منفی را یکی از مهارت‌های زندگی می‌دانستند. به این صورت که «بدی‌های اطراف را با دم وارد بدن کن و انرژی مثبت را با بازدم به محیط هدیه بده.»

مستند بدن انسان در تنگنا - چشم (بینایی) - قسمت دوم
بخوانید

۴) قدردانی از خویش

واقعاً همه اتفاق های زندگی ما بد و منفی نمی باشند! اتفاق هایی نیز در گذشته و حال افتاده‌اند که ما را لایق یک قدردانی درست و حسابی از خودمان می نمایند! قدردانی از خود نیز همانند مرحله قبل، اثر تسکین و روحیه‌دهی بسیاری دارد که نباید از آن‌ها غافل گشت. البته باید به این نکته توجه داشت که قدردانی از خود نباید جنبه غرور و تکبر داشته باشد. چرا که تأثیراتی که غرور کاذب در ما به وجود می‌آورد، کمتر از اتفاق های ناخوشایند گذشته نمی باشد!

با توجه به مطالب فوق در می یابیم، هر شخصی در گذشته خود خاطرات و شکست هایی دارد که همیشه با یادآوری آنان رنج می کشد و لازم است که با روش های فوق سعی نماید، با آن گذشته تلخ کنار بیاید. نباید اجازه دهیم که زندگی در گذشته ما را از دستیابی به رویاهایمان باز دارد. در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به بیانی زیبا و روان تر اهمیت فراموشی گذشته و البته عبرت گرفتن از آن را جهت دستیابی به موفقیت و آرامش تدریس خواهند نمود. می توانید برای آشنایی با نحوه ی برگزاری سمینار و محتوای آموزشی آن به آدرس زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

شک و تردید – برگزیده ای از فیلم پله: تولد یک افسانه (2016 – Pelé: Birth of a Legend)
مهارت ارتباط مؤثر با دیگران – برگزیده ای از فیلم جری مگوایر (Jerry Maguire-1996)
غلبه بر ناامیدی – برگزیده ای از فیلم بتمن آغاز می کند (Batman Begins)
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن