فرار هوشیارانه از دنیای رویاها و توهمات

رویاها و توهمات
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

رابرت رینگر (Robert Ringer)، نویسنده‌ی طراز اول و پرفروش نیویورک تایمز، و مجری سری مصاحبه‌های “لیبرتی” (Liberty Education Interview Series) است که با رهبران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مصاحبه می‌کند. آخرین کار منتشر شده از او، کارآفرین: راهی برای بازگشت اقتصاد ایالات متحده (The Entrepreneur: The Way Back for the U.S. Economy) نشان می‌دهد که مسیر بازگشت برای رفاه کارآفرینان استوار است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از وبسایت او www.robertringer.com بازدید کنید.

واقعیت، مساله‌ای است که بر احساسات عموم مردم تاثیر زیادی دارد. مشکل اینجاست که واقعیت، چیزی به جز صداقت و حقیقت نیست، و همان‌طور که بالتاسار گراسیان  (Baltasar Gracian) کشیش متفکر و واقع‌بین قرن 17 هشدار می‌دهد:

“حقیقت، در بین توده‌ی مردم منفور است.”

در عوض، آن‌ها سعی می کنند همه چیز را آن‌طور که دوست می دارند ببینند، که این عمل، خود فریبی است و عملا سرخوردگی و شکست را تضمین می‌کند. متاسفانه، بیشتر مردم در دنیایی غیر واقعی زندگی می‌کنند؛ مثلا دنیایی را در ذهنشان می‌سازند، و آن را بر اساس ایده‌آلشان و طوری که دوست دارند در واقعیت وجود داشته باشد، شکل می‌دهند و آن را به دنیای واقعی ترجیح می‌دهند. به نظر می‌رسد که آن‌ها فلسفه‌ا‌ی را که زمانی اشلی بریلیانت گفته است، در پیش گرفته‌اند:

استاد احمد محمدی

“من جستجو برای حقیقت را رها کرده‌ام، و اکنون به دنبال یک فانتزی خوب هستم.”

این یک ضرورت است که یک فرد، به لحاظ ذهنی و احساسی درک کند که واقعیت، همیشه طوری نیست که او می‌خواهد یا  که دوست دارد ببیند، حقیقت، حقیقت است. تقریبا غیر ممکن است فردی که قادر به درک این تمایز نیست، بتواند تصمیمی بگیرد که منجر به نتایج مثبت شود. حالا به مبادی و اصول بپردازیم. اصول، هم ردیف با قانون طبیعت هستند و در تضاد با قوانین انسانها؛ بیشتر قوانینی که توسط انسان‌ها ایجاد شده‌اند، چیزی جز تجاوز و ستیزه‌جویی در قالب قانون و علیه اختیارات افراد صلح‌جو و آرامش‌طلب نیست، و این قوانین به ندرت رابطه‌ای با قوانین طبیعی، واقعیت یا اخلاق دارند.

یک اصل واقعی در طبیعت را به هیچ‌وجه نمی‌توان ایجاد کرد یا تغییر داد. به عنوان مثال، اصل گرانش را در نظر بگیرید. این‌طور نبود که آیزاک نیوتون یک روز صبح از خواب بیدار شود و تصمیم بگیرد که یک اصل را ایجاد کند که بنا بر آن، اگر 20 بار سیبی را از درخت به پایین بیندازد، آن سیب 19 بار سقوط کند و بار بیستم به سوی بالا برود؛ در عوض، او از طریق یک آزمایش متوجه شد که اگر شما یک سیب را بیست بار از درخت به پایین بیندازید، هر بیست بار سقوط خواهد کرد. آنچه که او انجام داد، باعث کشف اصل یا قانون گرانش شد.

پس یک اصل، درواقع ماهیت واقعیت است؛ و تلاش برای ایجاد واقعیت خودساخته، بی‌فایده و مخرب است. شما مطمئنا حق دارید که به هرچیزی که می‌خواهید باور داشته باشید، اما باورهای شما، تغییری در اصل واقعیت ایجاد نمی‌کند. ممکن است فردی خیرخواه و خوش‌نیت اما بی‌توجه و بی‌اطلاع، به اندازه‌ی فردی بدخواه و لجوج در معرض نتایج و پیامدهای منفی حقیقت باشد. واقعیت هرگز صرفا از نیات و انگیزه‌های خوب کسی اثر نمی‌پذیرد؛ بنابراین،ادراک درست واقعیت، امری بسیار ضروری است. در علم فیزیک، می‌آموزیم که برای هر عمل، یک واکنش برابر و متقابل وجود دارد. با این وجود، هرچه سن و تجربه‌ام بالاتر می رود، بیشتر متقاعد می‌شوم که در روند زندگی روزمره (برخلاف علم فیزیک)، واکنش ها، بسیار بزرگتر از اقداماتی هستند که آنها را تحریک می‌کنند.

به عبارت دیگر، هر زمان که ما کاری اشتباه انجام بدهیم، به نظر می رسد که “مجازات” متناسب با “جرم” نیست.  تجربیات من نشان داده است که تقریبا همیشه، تاوان یک اقدام غیر مسئولانه را بارها و بارها پرداخته‌ام، و هربار به شکل یک وام بادکنکی (وامی که در آن آخرین مبلغ قسط وام پرداختی، بیشتر از سایر اقساط است) که بهره‌ای مرکب و سنگین را به همراه دارد، به نظر می‌رسد.

فرآیند کسب نتیجه ممکن است مدتی طول بکشد، یا به طور غیرمستقیم یا نامحسوس باشد، اما همیشه یک نتیجه‌ای وجود دارد. اگر به طور نمادین بررسی کنیم، تمام اعمال و رفتار و تلاش‌های شما، در کتاب زندگی‌تان ثبت می‌شود. این موضوع الزاما ارتباطی با دین ندارد، اما من شخصا معتقدم تمام نیروهایی که در جهان هستند، در کارند تا با سماجت تمام، ما را به نتایج در خور اقدامات یا به قولی، سزای عمل‌مان _خوب یا بد_ برسانند. مهربانی حاصل مهربانی است ؛ و ظلم و سنگدلی، از ظلم و سنگدلی ناشی می‌شود.


اینکه برخی از افراد در درک این موضوع دچار گمراهی می‌شوند، گاهی ناشی از این است که دستیابی به نتیجه و واکنش اقداماتشان ممکن است مدتی طول بکشد و آن را فورا نمی‌بینند، که باعث می شود زمانی که آن نتیجه به دست می‌آید، آن‌ها نتوانند ارتباط بین قضایا را درک کنند، یا حتی زمانی که زودتر به نتیجه و پیامد می‌رسند، ممکن است بر اثر ظرافت ارتباط بین نتیجه و برخی اقداماتی که آن‌ها انجام داده‌اند، آن را از دست بدهند و متوجهش نشوند. 
با اینکه اکثر مردم در درون خودشان می‌دانند که هر کنشی واکنشی دارد و تمام اقدامات دارای پیامدهایی هستند، اما من معتقدم که این فقط برای افراد معدودی دغدغه و بیش از یک فکر گذرا در طول امور روزمره است.

سوال این است، چرا مردم باید چنین اصل قدرتمندی و غیر قابل تغییری را نادیده بگیرند؟ من معتقدم که انسان در دنیایی از توهماتی زندگی می‌کند که بر واقعیت سایه می‌اندازد و آن را پنهان می‌کند، و بنابراین خطراتی را برای خودش و دیگران ایجاد می‌کند. او درست نمی‌داند که چه کاری انجام می‌دهد یا اصلا چرا آن را انجام می‌دهد. اعمال و اعتقادات او نشان می دهد که او در حالت رویای بیداری زندگی می‌کند.

علاوه بر این، اعتقاد دارم که یکی از مهمترین مراحل رشد فردی، این است که از دنیای وهم و خیال فراتر برود و در آن خبره شود. این کار آسانی نیست، و به همین دلیل نه چندان جزئی، ما هر روز با توهمات احاطه می‌شویم. با این حال، وجه مثبت قضیه این است که به شرط متعهد بودن به حقیقت، شما می‌توانید بر این توهمات غلبه کنید؛ به این صورت که:

باید بر خواسته‌ها، رویاها و آرزوهای خود مسلط شوید و آن‌ها را بر پایه‌ی حقیقت بنا کنید. در سمینار موفقیت در مورد اینکه چگونه رویا و هدفی مشخص کنیم که قابل تحقق و دستیابی باشد، صحبت خواهد شد.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

این بدان معنی نیست که شما نباید رویا پردازی کنید؛ برعکس، رویاها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. با این حال، موضوع این است که شما نباید اجازه دهید رویاها و خواسته‌هایتان، شما را از حقیقت و واقعیت دور کنند. به عبارت دیگر، عشق و وفاداری شما نسبت به حقیقت، باید بیشتر از میل‌تان به تحقق بخشیدن به رویاهایتان باشد.

هر چه بیشتر و سریع‌تر بتوانید حقیقت را در زندگی روزمره خود بشناسید و به آن متعهد بمانید، بیشتر احتمال این می‌رود که بتوانید به اقلیت کوچکی از نژاد بشری بپیوندید که در حالت رویای بیداری نیستند. چالش در اینجا، یادگیری درست درک واقعیت است؛ چرا که هنگامی که شما به طور دقیق واقعیت را می‌فهمید و درک می‌کنید، دنیای وهم و خیال شروع به ناپدید شدن می‌کند و به مرور از بین می‌رود؛ و وقتی توهمات از بین بروند و شما با دیدی شفاف با واقعیت روبرو شوید، قادر به مقابله‌ی موثر با مشکلات با مبنای منطقی‌تری خواهید بود، که به نوبه‌ی خود منجر به موفقیت در تمامی حیطه‌های زندگی شما می‌شود.

بنابراین به طور خلاصه در این مقاله گفته شد که باید رویاها و هدف های خود را بر حسب حقیقت تعیین نماییم تا محقق شدن آن ها یا دستیابی به آن ها امکان پذیرتر گردد. باز هم نکته ای جالب و بسیار مفید در رابطه با موفقیت! استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، نکاتی مشابه و بیشتری را در رابطه با موفقیت و به هدف رسیدن را در اختیار شما قرار خواهند داد، همچنین ایشان به شما از چگونگی تحقق بخشیدن به رویاهایتان سخن خواهند گفت. بنابراین می توانید قدم اول را به سوی رویاهای خود بردارید و با شرکت در این سمینار مسیر دستیابی به اهداف خود را هموارتر نمایید. 

 سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments