مقالاتموفقیت / انگیزشی

عوامل ایجاد استرس

در جامعه پیشرفته امروز معمولا افراد زیادی با معضل استرس رو به رو شده اند و راهکار های زیادی برای کنترل استرس را امتحان کرده اند. با توجه پیچیدگی روابط اجتماعی، کنترل استرس یکی از مهمترین قسمت های ایجاد ارتباط اجتماعی مناسب می باشد. راهکار های مختلفی برای کنترل استرس افراد وجود دارد. اما قبل از آن باید سر منشا ایجاد این استرس را پیدا کنیم. استرس می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. شناخت هر کدام از این عوامل به کنترل استرس و افزایش آرامش افراد کمک زیادی می کند. در این مقاله در مورد عوامل اصلی ایجاد استرس صحبت می کنیم.

استاد احمد محمدی
برای شنیدن Play کنید

 

عوامل زیست شناختی و جسمانی

به طور کلی عوامل اصلی ایجاد استرس را می توان به چهار دسته تقسیم کرد. عوامل زیست شناختی و جسمانی، عوامل محیطی و اجتماعی، عوامل ژنتیکی و ارثی و موارد که بیماری می باشد. در واقع افراد دارای تنش بالا و استرس زیاد در واقع در یکی از این دسته ها قرار می گیرند. افراد مضطرب معمولا هورمون های مربوط به کنترل استرس آن ها به درستی عمل نمی کند. این افراد معمولا یا به صورت غیر عادی آرامش داشته و یا به صورت غیر عادی مضطرب هستند. البته این اختلال هورمونی قابلیت درمان دارد و می توانند با مصرف دارو هایی خاص آن را کنترل کنند. از جمله مواردی که افراد را به سمت اضطراب بیشتر سوق می دهد عبارتند از کم کاری یا پر کاری تیروئید، پایین بودن قند خون، بارداری و نا منظم بودن ضربان قلب است.

البته باید دقت کرد که این موارد بعضا براساس تنش های به وجود آمده در محیط اطراف ایجاد می شوند. داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن از جمله مواردی است که می تواند به کنترل استرس این افراد کمک کند.

مدیریت استرس با استفاده از شناخت عوامل آن
بخوانید

عوامل محیطی و اجتماعی

یکی دیگر از عوامل اصلی ایجاد استرس و اضطراب در افراد عوامل محیطی و اجتماعی است. در واقع محل بزرگ شد افراد و تنش های به وجود آمده به خصوص در زمان کودکی وی می تواند از جمله موارد ایجاد استرس و اضطراب باشد. از جمله مواردی که می توان در این زمینه نام برد، اتفاقات ناگوار مانند زلزله، سیل و یا بیماری یا مرگ یکی از نزدیکان فرد می باشد. این مشکلات می تواند در هر سنی القا حس طرد شدگی و جدایی را در افراد ایجاد کند. کنترل این مسائل در سنین بالاتر بسیار راحت تر می باشد. هر چه سن افراد پایین تر باشد این اضطراب و استرس شدید تر می شود.

مشاوره های روانشناسی در این زمینه می تواند راهکار مناسبی برای کنترل استرس و آرامش افراد باشد. در کنار این موضوع توجه و علاقه مضاعف افراد اطراف این فرد به رشد فکری و کنترل استرس وی کمک می کند.

عوامل ژنتیکی و ارثی

یکی دیگر از عوامل ایجاد استرس در افراد، عوامل ارثی است. در واقع فرزندان به دنیا آمده از والدین مضطرب با تکرار رفتار ها و کار های پدر و مادر خود این چرخه اضطراب را دنبال می کنند. ناخود آگاه این فرزندان متشکل از تصمیماتی است که با اضطراب و استرس شدیدی همراه است. بسیاری از محققان بر این باورند که یک ژن نمی تواند دلیل اصلی ایجاد استرس و اضطراب در افراد باشد. بلکه ترکیب چند ژن است که می تواند این اضطراب را ایجاد کند. تاثیر عوامل ژننتیکی بر روی فرزندان در سال های گذشته توسط محققان در این زمینه اثبات شده است.

عوارض جانبی استرس مزمن چیست ؟
بخوانید

اضطراب به صورت بیماری

در کنار موارد و مثال هایی که زده شد، در برخی موارد مسئله استرس، جدی تر می باشد. در این حالت معمولا فرد مضطرب دچار یک بیماری می باشد و برای درمان آن نیاز است تا به پزشک مورد نظر مراجعه کند. براساس نظریه فروید اضطراب ناشی از تراکم تنش های غریزی است که در افراد وجود دارد می باشد. این تنش های غریزی به صورت متراکم در ذهن افراد ایجاد شده و ناشی از غرایض ارضا نشده می باشد. این بازداری از غرایض به وجود آمده در افراد می تواند علامت خطری از ایجاد یک حادثه آسیب زننده باشد.

تمامی عوامل و مواردی که در این قسمت به عنوان عوامل ایجاد استرس معرفی شده اند دارای راه حل هایی قطعی برای درمان می باشند. توجه به سرمنشا و منبع این استرس از جمله مواردی است که به حل این معضل کمک می کند. همچنین به کارگیری راهکار های مناسب کنترل استرس می تواند در تکمیل این مسئله کمک شایانی کند.

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

چگونه استرس خود را کنترل کنیم ؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن