مقالاتموفقیت / انگیزشی

عوارض جانبی استرس مزمن چیست ؟

در بسیاری از مقالات استرس کهنه شده و ماندگار در بدن انسان می تواند عوارض جانبی جبران ناپذیری به جا بگذارد. در واقع استرس و احساس اضطراب معمولا در مواقع مشخصی به سراغ افراد می آید و گسترش آن در طول زندگی می تواند باعث کاهش کنترل و مدیریت شخصی افراد بر روی رفتار خود شده و در کنار آن احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش می دهد. همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد، روش ها و راهکار های متعددی برای کنترل استرس وجود دارد. بلند مدت شدن نشانه های استرس در افراد باعث ایجاد بیماری های مختلفی می شود که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

استاد احمد محمدی
برای شنیدن Play کنید

پاسخ به استرس

استرس همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد می تواند باعث تحریک ما شده و از زندگی روزمره ما را نجات دهد. افراد معمولا در موقعیت های خاص دچار استرس و اضطراب می شوند. جدا از این موارد بروز استرس در افراد در بلند مدت و در هر برهه از زندگی باعث به خطر افتادن سلامتی افراد می شود. بدن انسان در مقابل فشار های شدید روزمره هورمون های کورتیزول و آدرنالین ترشح می کند. برای کنترل این هورمون ها نیاز به انجام یکسری روش ها می باشد. توجه داشته باشید بروز استرس به هیچ عنوان به عنوان بیماری محسوب نمی شود اما رشد آن در تمام مراحل زندگی موجب بیماری می شود.

با توجه به اینکه افراد معمولا در روز چند بار دچار استرس با سطوح مختلف می شوند، پاسخ به این احساس در طول روز می تواند بسیار تعیین کننده باشد. کنترل و مدیریت استرس از جمله هنر هایی است که برای زندگی با آرامش لازم است. پاسخ به استرس و یا به عبارتی مدیریت استرس می تواند به روش های مختلفی صورت بگیرد که در مقالات قبلی به آن اشاره شده است.

افزایش احتمال بیماری قلبی و فشار خون

یکی از اثرات جانبی شایع و خطرناک استرس مزمن، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون است. البته ارتباط دقیق بین این دو مورد هنوز به طور دقیق اثبات نشده است. اما قطعا استرس طولانی مدت بر روی این عوامل موثر است. استرس و اضطراب باعث افزایش و شدید تر شدن ضربان قلب می شود که باعث تنگ تر شد رگ های قلبی می شود. همچنین استرس غلظت خون را زیاد می کند که البته این مورد می تواند عاملی مثبت باشد. استرس طولانی مدت در رگ های خونی موجب التهاب می شود. استرس مزمن همچنین فشار خون را نیز افزایش می دهد.

یکی دیگر از عوارض استرس مزمن سخت گردن سرخ رگ ها است که از جمله عوامل اصلی افزایش احتمال سکته می باشد. یکی از روش های اصلی کنترل استرس که توسط بسیاری از پزشکان و متخصصان در این زمینه گفته شده است، ورزش کردن و فعالیت های بدنی است. در کنار این موضوع طراحی رژیم غذایی مناسب از جمله موارد موثر در کاهش استرس است.

تضعیف سیستم ایمنی بدن

افراد مضطرب معمولا بیشتر دچار سرماخوردگی و یا عفونت های مختلف می شوند. این موضوع می تواند به خاطر وجود استرس مزمن در بدن آن ها باشد. استرس و اضطراب از جمله عواملی هستند که سیستم ایمنی افراد را تحت تاثیر قرار می دهند. در این شرایط مبارزه با بیماری ها برای بدن انسان دشوار می شود. در برخی موارد استرس موجب تخریب بخشی از سیستم ایمنی انسان می شود. این موضوع به خاطر آن است که استرس باعث ایجاد التهاب می شود. التهاب ایجاد شده در بدن افراد مضطرب باعث تشدید بیماری های قلبی، آسم، دیابت و سرطان می شود.

استرس مزمن باعث پیری می شود

یکی دیگر از نکات منفی استرس مزمن به خصوص برای افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند، شکل نا مناسب پوست صورت و افتادگی آن است. استرس باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی بدن می شود و این موضوع بر تمامی اعضای بدن تاثیر می گذرد. از جمله آثار اضطراب کاهش جریان خون و عدم خون رسانی به برخی از اعضای بدن است. این موضوع به خصوص در پوست نمود بیشتری دارد. استرس مزمن موجب پیر شدن مغز و از بین رفتن سلول های مغز می شود.

استرس همچنین بر روی استخوان ها نیز تاثیر می گذارد. استخوان ها به مرور زمان نرم شده و احتمال پوکی استخوان به خصوص در بزرگسالی بیشتر می شود.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂
راهکارهای کنترل استرس و ایجاد نگرش مثبت
بخوانید

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن