فروش مویرگی ، مزایا و معایب آن

نویسنده: تیم تحریریه آکادمی بازار
انتشار: ۱ مرداد, ۱۴۰۰
آخرین بروزرسانی: ۲۹ خرداد, ۱۴۰۱
فروش مویرگی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

برای فروش محصولات روش‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال بعضی فروش اینترنتی را انتخاب می‌کنند و بعضی نیز فروش مویرگی. همه ما با فروش اینترنتی آشنایی داریم اما فروش مویرگی چیست؟ حتما در خرید مواد غذایی یا داروها توجه کرده‌اید که اکثرا محصول مورد نظرتان را می‌توانید در سراسر کشور تهیه کنید و به هر فروشگاه یا حتی مغازه‌های کوچک سر بزنید حتما محصول مورد نظرتان را دارند.

به این نوع فروش مویرگی گفته می‌شود. اغلب این فروش برای لوازم اولیه استفاده می‌شد اما امروزه خیلی از کسب و کارها سعی دارند تا فروش مویرگی داشته باشند. فروش مویرگی باعث می‌شود تا محصول شما در دسترس همگان قرار گیرد که در نگاه اول یک امتیاز مثبت به حساب می‌آید.

اما در فروش مویرگی معایبی نیز وجود دارد که قبل از تصمیم به این نوع فروش حتما باید از آن‌ها آگاه باشید. در این مقاله اول بررسی می‌کنیم که فروش مویرگی چه نکات مفیدی برای محصول و کسب و کار ما دارد و بعد از آن به سراغ مشکلاتش می‌رویم تا بتوانید برای انتخاب نوع فروش خود دید بازتری داشته باشید.

فهرست مطالب

Rate this post

بازاریابی مویرگی

فروش مویرگی به این معناست که شرکت محصولات خود را در همه بازارها پخش می‌کند، ایده فروش مویرگی این است که محصولات شما همه جا در دسترس باشد تا بیشترین خریداران را داشته باشد.

استفاده از سیستم‌های فروش مویرگی همچنان در حال افزایش می‌باشد. در سال‌های ابتدایی این صنعت، پخش محصولات غذایی و دارویی رواج داشت اما امروزه صنایع دیگر نیز برای کسب فروش بیشتر به سیستم فروش مویرگی روی آورده‌اند.

استفاده از این شیوه از بازاریابی محصولات چه مزایایی برای فروشنده دارد؟ نواقص و معایب فروش مویرگی چیست؟ در ادامه با بیان برخی از این خصوصیات سعی می‌شود به افرادی که برای انتخاب این سیستم توزیع نیاز به اطلاعات بیشتری دارند مزایا و معایب فروش مویرگی را ذکر کنیم. با آکادمی بازار برای آشنایی بیشتر با فروش مویرگی، مزایا و معایب آن همراه باشید.

مزایای فروش مویرگی

مزایای فروش مویرگی

در ادامه با مزایای بازاریابی مویرگی بیشتر آشنا خواهیم شد.

کاهش ریسک بازگشت پول

با وجود اینکه در سیستم فروش مویرگی، مشتریان زیادی وجود دارند و ریسک از بین رفتن پول بسیار کمتر شده است و شرکت این امکان را دارد به جای طرف معامله شدن با یک یا چند عمده فروش یا بانکدار، به تعداد بیشتری مشتری محصول خود را فروخته و به اصطلاح از گذاشتن تخم مرغ‌ها در یک سبد اجتناب نماید.

افزایش فروش

معمولا نتایج عملی کردن درست سیستم‌های فروش مویرگی، به صورت جالبی زود نمایان می‌شود. به این معنی که در مقایسه با سایر روش‌ها در این روش ما زودتر به پیشرفت در امر فروش می‌رسید. شاید همین موضوع یکی از دلایل ترغیب کننده برای انتخاب این شیوه از فروش باشد.

امکان انتخاب از بین مشتریان

معمولا در سایر کانال‌ها به دلیل وابستگی که به خریداران وجود دارد، امکان حذف یا تعدیل مشتریان وجود ندارد. وجود قراردادهایی که به دنبال خود تعهد می‌آورد قسمتی از این مشکلات می‌باشد. اما در سیستم فروش مویرگی به علت تعداد زیاد مشتریان می‌توان مشتریانی را که با سیاست‌های شرکت همخوانی ندارند، کنار گذاشت.

توزیع گسترده و سریع محصول در زمان کوتاه

توزیع گسترده و سریع محصول در زمان کوتاه

در این سیستم می‌توان با برنامه ریزی درست محصولات را بسیار سریع‌ترو راحت‌تر از کانال‌های دیگر به مناطق بیشتری رساند.

امکان مدیریت بر چرخه نقدینگی

یکی از مزایای بسیار مهم این سیستم این است که می‌توان با توجه به تعداد بسیار زیاد مشتریان و تنوع در دریافت وجه کالا، سبدی متنوع از شرایط پولی (از نقد گرفته تا چک و اعتباری و… ) به وجود آورد و به هرقسمتی از آن دسترسی داشت.

فروش بسیار زیاد

فروش مویرگی مانند ماهیگیری کردن است در مقابل فروش فروشگاهی که مثل کشاورزی است این یکی در آب است و روزی می‌گیرد، دیگری به انتظار باران است.

استاد احمد محمدی
قانون موفقیت در فروش: درخواست کردن از دیگران و نترسیدن از شنیدن پاسخ منفی.
استاد احمد محمدی

پس در روش فروش مویرگی به انتظار خریدار نمی‌نشینیم، بلکه به دنبال او هستیم و طبیعتا می‌توانیم همیشه حداقل یک واحد از فروشی که داریم را افزایش دهیم و این یعنی حرکت به سمت بی نهایت.

معایب فروش مویرگی

معایب فروش مویرگی

فروش مویرگی علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم.

پخش شدن نقدینگی

فروش مویرگی به معنی پخش کردن مقدار زیادی از پول است. این به معنی آن است که اگر برای جمع آوری وجوه حاصل از توزیع برنامه منظمی نداشته باشید در تقسیم سرمایه به قطعات کوچک امکان حیف و میل آن وجود دارد.

تنوع و ناهمگونی مشتریان

مخصوصا زمانی که شرکت برای دسته بندی خریداران و تفکیک آن‌ها برنامه دقیقی نداشته باشد (و به عبارتی بخواهد به همه بفروشد) به دلیل یکسان نبودن مشتریان در ویژگی‌هایی از قبیل: قدرت خرید، فرهنگ، کلاس مشتری و … با مشکلات بسیار زیادی در عملی کردن سیاست‌های ترویج و تخفیف مواجه خواهد بود.

نیروی کار کمیاب

نیروی کار کمیاب

از بزرگ‌ترین مشکلات این صنعت کمبود نیروی متخصص و متعهد به ویژه در قسمت فروش می‌باشد. همیشه ویزیتورهای زیادی در سطح شهرها در حال رفت و آمد هستند، اما مراحل آموزش این ویزیتورها بسیار ابتدایی و سطحی و تجربی می‌باشد.

این موضوع در کنار سختی کار فروش و فرهنگ نامناسب کار در این بخش و نیز حمایت نشدن از سوی مراجع رسمی کار از کارفرماها، انبوهی از نیروهایی در این صنعت را آورده است که بخش زیادی از آن‌ها بدلیل نبود کار در سایر بخش‌ها به این شغل روی آورده‌اند.

متاسفانه شرکت‌هایی هم که در این زمینه اقدام به سرمایه گذاری بر روی نیروی انسانی می‌کنند و آن‌ها را با صرف هزینه‌های زیادی آموزش می‌دهند بعد از مدتی باید شاهد جذب این نیروها توسط شرکت‌های دیگر باشند.

پایین بودن موانع ورود

همانطور که می‌دانید یکی از تحلیل‌هایی که برای بررسی هر صنعت انجام می‌شود موانع ورود است. یعنی برای ورود به هرصنعت مشخص می‌شود که ورود به این صنعت با چه موانعی همراه است که این موانع می‌تواند شامل رقیبان، مشتریان، دولت‌ها و … باشد.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - ویزیتوری

متاسفانه امروزه ورود به صنعت پخش بسیار آسان است و در بسیاری از موارد بعضی‌ها در اقتصاد زیرزمینی ایران حتی نیاز به ثبت تشکیلات خود را هم نمی‌بینند.

استفاده از سیستم‌های فروش مویرگی همچنان در حال افزایش می‌باشد. در سال‌های ابتدایی این صنعت، پخش محصولات غذایی و دارویی رواج داشت اما امروزه صنایع دیگر نیز برای کسب فروش بیشتر به سیستم فروش مویرگی روی آورده‌اند. شما برای استفاده درست از این شیوه فروش باید اصول آن را بیاموزید.

در سمینار بزرگ موفقیت، استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در بازاریابی و فروش نکات کلیدی رسیدن به موفقیت در زمینه کسب و کار و زندگی شخصی را در اختیار شرکت کننده‌ها قرار می‌دهد. شما با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر می‌توانید از آموزه‌های استاد در پیشرفت کسب و کار خود بهره ببرید.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

در تلگرام

بازار آکادمی را دنبال کنید !

در اینستاگرام

بازار آکادمی را دنبال کنید !

آکادمی بازار لوگو
تیم تحریریه آکادمی بازار

این مقاله به کوشش تیم آکادمی بازار تولید شده است. ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری در بهبود و توسعه مهارتهای فردی ، شغلی و کسب و کارشما داشته باشیم.

جهت اطلاع از جدیدترین مقالات ایمیل خود را با ما به اشتراک بگذارید!

10 پاسخ

    1. من یه ویدئو تو آپارات دیدم از ایشون به نام “چانون” خیلی برام جذاب بود پیشنهاد میکنم حتما ببینیدش

    1. سلام مخاطب عزیز برای آگاهی از سمینارها، دوره های آموزشی و هر گونه سوال با کارشناسان ما تماس بگیرید:
      پاسخگوی شما هستیم: 88993288، 66978520، 66418084-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.