سخنرانی درک سیور – اهداف خود را به کسی نگویید

درک سیور
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

همه ی شما به بزرگترین هدف شخصیتون فکر کنید . به صورت واقعی چقدر زمان نیاز دارید که به هدفتان بتوانید برسید . به خودتان زمان بدهید و به بزرگترین هدف زندگیتان فکر کنید . تصور کنید که اکنون باید تصمیم بگیرید ، و این کار را انجام دهید . تصور کنید شما کسی را ملاقات میکنید و هدف خودتان را به او میگویید . و تصور کنید که این فرد شما را تشویق و تمجید میکند به خاطر تصور بزرگی که دارید آیا حس خوبی به شما نمی بخشد که دارید آن را بلند بلند اعلام میکنید ؟

آیا احساس نمیکنید که به هدفتان در حال نزدیکتر شدن هستید ؟

که در حال حاضر مثل قسمتی از شخصیت شما می شود ؟

 
 

اما خبر بد این است که شما باید سکوت کنید و چیزی نگویید به خاطر آن حس خوبی که به شما دست می دهد . بعد از آن حس خوب شما انگیزه ی کمتری برای انجام هدفتان دارید . تست های تکرارپذیر روانشناسی این نظریه رو تایید کرده. وقتی که شما هدفتون رو به کسی اعلام می کنید . کمتر آن هدف به ثمر می نشیند. هر زمانی که شما یک هدفی دارید. چندین مرحله و کارهای مختلفی نیاز دارد تا انجام شود تا به ثمر برسد .در واقع؛ شما تا زمانی که آن کار و هدف انجام نشود نباید راضی شوید. اما زمانی که هدفتان را به کسانی بگویید وآنها آن هدف را تشویق کنند، به عقیده روانشناسان پدیده‌ای به نام وجود اجتماعی شکل می‌گیرد. این فکر نوعی ترفند برای ذهن می شود که احساس می کند آن هدف انجام شده است. و به خاطر آن رضایت ظاهری که شما کسب می کنید، کمتر انگیزه انجام دادن کار را لازم دارید .

سخنرانی درک سیور - اهداف خود را به کسی نگویید

این فرایند در مقابل تجربیات و تفکرات معمول قرار می گیرد . که باید هدف هایمان را به دوستانمان بگوییم. پس تفکر معمول به ما میگوید که این کار رو بکنیم. بگذارید به دلایل علمی آن نگاه کنیم. در سال 1926 کورت لوین، موسس روانشانسی اجتماعی این حالت را فرایند جانشینی نامید. در 1933، ورا ماهلر به این مهم دست یافت که وقتی که شما بوسیله کسی تصدیق می شوید، در ذهن شما معنای واقعیت را پیدا می‌کند در سال 1982 پیتر گولویزر یک کتاب در این مورد نوشته است و در سال 2009 او یک سری تست های جدید انجام داده که آنها را منتشر ساخته است . که این آزمایش به این صورت است که : 163 نفر طی 4 تست جداگانه هرشخص اهداف خودش را نوشت، و بعد نصف آنها در اتاق تعهد و نظرشان را نسبت به آن هدف گفتند، اما نصف آنها هدفشون را اعلام نکردند. و هر کدامشان 45 دقیقه فرصت داشتند که بر روی آن هدف کار کنند. و آن کارها بطور مستقیم افراد را به سمت آن هدف هدایت می کرد، اما به آنها گفته شده بود ، در هر زمان می توانید کار را متوقف کنید. حالا می بینیم که آنهایی که سکوت کرده بودند بطور متوسط 45 دقیقه را صرف انجام کار برروی آن هدف کردند، و وقتی از آنها بعد از کار پرسیده شد آنها گفتند کارهای زیادی نیاز است تا به آن اهداف برسند.

سخنرانی درک سیور - اهداف خود را به کسی نگویید

اما آنهایی که هدفشان را اعلام کرده بودند کاررا بعد از 33 دقیقه بطور میانگین رها کردند. و وقتی از آنها علت این کار را پرسیدیم . گفتند که به آن هدف خیلی نزدیک شده اند.

پس اگر این قضیه درست باشد، چه کاری می شود انجام داد؟

هدفگذاری و تعیین هدف در زندگی

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

شما می توانید در برابر این وسوسه مقاومت کنید. که اهدافتان را به همه اعلام کنید. شما می توانید این لذت که تشویق سایرین برایتان دارد را به تاخیر بیندازید . و شما می توانید درک کنید که مغز شما کلام شما را با انجام یک کار اشتباه می گیرد . اما اگر شما نیاز دارید که با کسانی صحبت کنید آن فرد به صورت دیگری میتواند به شما کمک کند این است که احساس رضایت به شما ندهد .

مثلا من واقعا می خواهم در این ماراتون شرکت کنم پس نیاز است پنج دفعه در هفته تمرین کنم . و اگر این کار را انجام ندهم  خودم را تنبیه کنم.  پس ، دفعه بعد اگر شما وسوسه شدید که هدفتان رابه کس دیگری بگویید باید چه کار کنید ؟

فقط سکوت کنید و چیزی نگویید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *