زندگینامه ساندار پیچای مدیر عامل بسیار موفق گوگل

ساندار پیچای ( Sundar pichai )
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در این مقاله آکادمی بازار به تشریح زندگینامه ساندار پیچای ( Sundar pichai ) ، مدیر عامل بسیار موفق گوگل می پردازد.

ساندار پیچای با فعالیت ها و خدمات بسیار و چشمگیری مانند :معرفی برنامه گوگل کروم و توسعه‌ی اندروید، به یکی از با ارزشمندترین و مهمترین افراد از سوی لری پیج در این شرکت تبدیل شد و بعد از او، به مقام مدیرعاملی گوگل دست یافت .

همچنین بخوانید:زندگینامه پاول دورف موسس تلگرام

برای مطالعه ادامه زندگینامه ساندار پیچای با ما همراه باشید.

زندگینامه ساندار پیچای در کودکی

ساندار پیچای ( Sundar pichai ) ، در سال ۱۹۷۲، در کشور هندوستان، و در خانواده‌ای با وضعیت مالی سطح پایین متولد شد. پدرش، راگونات پیچای نام داشت ، و در یک شرکت مهندسی الکتریکی به نام جنرال الکتریک، در چنای مشغول به کار بود و مادرش لاکشمی نام داشت، که قبل از به دنیا آمدن فرزندانش یک تندنویس بود.

ساندار، یک برادر کوچک تر از خود نیز دارد. خانواده‌ی پیچای، در یکی از آپارتمان خیلی کوچک که دوخواب داشت به صورت اجاره‌ای زندگی می‌کردند. آن‌ها حتی در خانه ی خود تلویزیون نداشتند و وضعیت مالی آن ها به حدی بد بود که ساندار تا سال‌ها حتی سواری با ماشین را هم تجربه نکرده بود. آن‌ها برای رفتن به جایی، از اسکوتر یا وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کردند.

و پدرش راگونات پیچای، هر وقت که از کار  باز میگشت اتفاقات روزانه‌ی محیط کارش را برای ساندرا تعریف میکرد که سبب آشنا شدن او با تکنولوژی میشد . میتوان گفت ساندار نخستین جلوه‌ی تکنولوژی را در دوازده سالگی دید، زمانی که پدرش برای اولین بار برای منزلشان یک تلفن بسیار ساده خرید. خرید آن تلفن سبب شد خانواده و دوستانش به هوش بسیار او پی ببرند زیرا که او همه ی شماره تلفن‌ها را با یک‌بار شنیدن، حفظ می‌شد. همین حافظه‌ی بسیار زیاد و قوی ساندار، بعدها هم بارها همکارانش را متعجب کرد.

Sundar pichai
زندگینامه ساندار پیچای

تحصیلات Sundar pichai

در زندگینامه ساندار پیچای می خوانیم که زمان دبستان خود را در مدرسه‌ی جواهر ویدیلایای شهر آشوک نگار و تحصیلات دوران دبیرستانش را در مدرسه‌ی واناوانی شهر چنای سپری کرد. مدرسه های سطح پایین و فقیرانه‌ی هند نمی‌توانستند به شکوفایی هر چه بیشتر استعدادها و توانایی های برتری مثل ساندار کمکی کنند ، بنابراین معلمانش هم مجبور بودند فقط به تحسین و تشویقش اکتفا کنند.

بااین وجود ساندار نه‌تنها نقطه‌ی عطفی برای مدرسه  های خود به حساب می آمد، بلکه در دبیرستان کاپیتان تیم کریکت که یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین ورزش و بازی کشور هند است بود . او به کامپیوتر علاقه ی شدیدی داشت و اولین برنامه‌ی کامپیوتری خود را در همان دوران نوشت که یک بازی شطرنج بود.

بعد از تمام شدن دبیرستان، ساندار پیچای وارد دانشگاه خراگپور شد و  رشته مهندسی متالوژی خواند،و به‌عنوان یکی ازبهترین دانشجویان دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و موفق شد بورسیه تحصیلی دانشگاه استنفورد را دریافت کند. در نتیجه ساندار با کمک های مالی خانواده‌اش به کشور آمریکا سفر کرد و وارد دانشگاه استنفورد شد. او کارشناسی ارشد خود را در رشته‌های مهندسی مواد و شاخه‌ی فیزیک نیمه‌هادی اخذ کرد و به سیلیکون رفت تا شرکت مناسبی برای کار کردن پیدا کند.

حتی ساندار در سال ۲۰۰۲ مدرک MBA خودش را از دانشکده کسب‌وکار وارتون دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد، جایی که موفق شد عناوین پژوهشگر برتر سیبل و پژوهشگر برتر پالمر را دریافت کند. در تمامی این مدت، او با کار های نیمه‌وقت خود تلاش می‌کرد به خانواده‌اش در که در هندوستان بودند کمک مالی کند.

Sundar pichai
ساندار پیچای

دنیای کسب‌وکار قبل از گوگل

زندگینامه ساندار پیچای قبل از کسبو کار گوگل به این صورت بود که او بعد از دریافت مدرک کارشناسی ارشد مدیریت، در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان مهندس مواد و مدیر مشاور وارد شرکت مک کینزی و شرکا شد. اما او بعد از مدتی، به شرکتاپلاید متریالز رفت تا از علم و دانش مهندسی خود نهایت استفاده را کند.

پیچای به‌عنوان سمت مدیر تولید، در طی یک سال اپلاید متریالز را همراهی کرد، ولی آرزوی قدیمی خودش، یعنی مشغول کار شدن در یکی از شرکت‌های سیلیکون ولی را هرگز از یاد نبرد. او می‌گوید : همیشه عاشق علم تکنولوژی بوده و با رؤیای سیلیکون ولی بزرگ شده است رؤیایی که همه از تعریف های بسیار و داستان‌های عمویش شکل‌ گرفته است.

فعالیت حرفه‌ای در گوگل

ساندار پیچای سرانجام در سال ۲۰۰۴ برای مصاحبه‌ی کاری به شرکت گوگل پلکس رفت. این روز همزمان بود با روز معرفی سرویس جی‌میل. خیلی از مردم تصور می‌کردند ادعای گوگل مبنی بر ارائه‌ی یک سرویس ایمیل به صورت رایگان، دروغ اول آوریل است و تا مدت زمانی هیچکس آینده‌ی خوبی برای این سرویس پیش‌بینی نمی‌کرد.

پیچای در مصاحبه با شرکت گوگل پذیرفته شد و کار خود را در این شرکت به‌عنوان مدیر محصول و رهبری تیمی که روی پروژه‌ی نوار ابزار گوگل کار می‌کردند، آغاز کرد.  نوار ابزار گوگل  اجازه هر چه راحت‌تر کاربران را به موتور جستجوی گوگل فراهم میکرد . این پروژه‌ی بسیار موفق سبب شد بلافاصله مسئولیت پروژه‌های گوگل گیرز و گوگل پک هم به او واگذار شود.

گوگل گیرز یک ابزار جدیدی بود که توسعه‌دهندگان با استفاده از آن می‌توانستند اپلیکیشن‌هایی را بسازند که بدون اتصال به اینترنت و به‌صورت آفلاین نیز به خدمات کاربردی دسترسی داشته باشند. در این زمان هنوز مرورگر کروم وجود نداشت. در این زمان بود که ساندار پیجای به یک مدیر عامل بسیار موفق تبدیل شد.

گوگل
فعالیت حرفه ای ساندرا پیچای

یکی از مهم‌ترین دستاوردها در گوگل

موفقیت نوار ابزار گوگل، خودش را در افزایش بسیار زیاد تعداد کاربران نشان داد. همین امر سبب شد ساندار پیچای به این موضوع نیز فکر کند که گوگل هم باید مرورگر وب خودش را داشته باشد. و در این زمان اینترنت اکسپلورر مایکروسافت، رایج ترین مرورگر اینترنتی بود. گرچه لری پیج به‌عنوان یکی از بالاترین مقام شرکت گوگل با این پیشنهاد بسیار موافق بود، ولی اریک اشمیت مدیرعامل وقت گوگل اعتقاد داشت این شرکت نوپاتر از آن است که خودش را وارد دور رقابت مرورگرهای وب کند.

در سال ۲۰۰۶، وقتی که مایکروسافت موتور جستجوی بینگ را به‌عنوان پیش‌فرض اینترنت اکسپلورر به همگان معرفی کرد، ارزش پیشنهاد ساندار پیچای بسیار بیشتر مشخص شد. البته پیچای با راضی کردن تولیدکنندگان کامپیوتر به نصب نوار ابزار گوگل، تا حد بسیاری سیاست های شرکت مایکروسافت برای تسلط کامل و زیاد به بازار را خنثی کرد.

این ماجرا سبب شد شرکت گوگل تیمی به سرپرستی ساندار پیچای را مسئول طراحی و توسعه‌ی یک مرورگر جدید و سیستم‌عامل کروم کند و او در ای موقعیت شایستگی خودش را به عنوان یک مدیر عامل بسیار موفق نشان داد.

در سال ۲۰۰۸، ساندار پیچای معاون مدیرعامل گوگل شد و در همان سال گوگل کروم را به همه  معرفی کرد. اریک اشمیت که نخستین مخالف این طرح بود، بعدها گفت که با مشاهده نمونه‌ی گوگل کروم، هیجان‌زده شده است. مرورگر کروم به حدی موفق بود که در طی چند سال موفق شد ۴۵ درصد از مخاطبان اینترنت را مجذوب خود کند.

تبدیل شدن ساندرا پیچای به عنوان چهره برتر

در زندگینامه ساندار پیچای می خوانیم که او پس از یک سال ، سیستم‌ عامل کروم را نیز معرفی کرد و بلافاصله تبدیل به یکی از چهره‌های اصلی این شرکت شد. او تا سال ۲۰۱۲، معاون ارشد و مسئول کروم و اپلیکیشن‌های آن بود. در سال ۲۰۱۳، از پیچای به‌عنوان چهره‌ی برتر دنیای فناوری اسم برده شد زیرا که بعد از یک دهه فعالیت در گوگل، به‌عنوان جایگزین اندی رابین، مدیر و ناظر تمامی محصولات اندروید در گوگل برگزیده شد.

پیچای به‌عنوان یک رهبر، همیشه بر نتایج تمرکز دارد و یکی از مهم‌ترین اقدام های او در این مقام، توسعه‌ی برنامه اندروید وان بود که با هدف بخشیدن انسجام خیلی بیشتر به این سیستم‌عامل در میان تولیدکنندگان گوناگون تولید شد.

با این پروژه شرکت گوگل سعی می‌کرد گام های بسیار قوی تری در دنیای تکنولوژی تلفن‌های همراه هوشمند بردارد. همچنین پیچای اعتقاد داشت که اندروید باید در قسمتی مخصوص زیر نظر شرکت گوگل به کار خودش ادامه دهد. پیش از تصدی او، اندروید تجارتی منفک به حساب می آمد .

از دیگر از اقدامات بسیار مهم ساندار پیچای در گوگل، خریداری کردن شرکت نست به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار بود. با خرید شرکت نست، شرکت گوگل به عرصه‌ی خانه‌های هوشمند نیز قدم گذاشت.

ساندار پیچای در پروژه‌هایی مانند : گوگل مپس، گوگل درایو و جی‌میل، نقش ناظر ارشد رابر عهده داشت. به‌علاوه، او سیستم‌عامل کروم را برای لپ‌تاپ‌ها توسعه و بهبود بخشید. این سیستم‌عامل، فضاهای ابری را جایگزین درایوهای کامپیوتر می‌کرد. در حال حاضر هم Chrome OS سیستم‌عامل لپ‌تاپ‌های کروم بوکاست که در فضای آموزشی مدارس  یکی از بیشترین کاربرد ها را دارند.

ساندار پیچای
چهره برتر

ساندار پیچای، مدیر عامل بسیار موفق گوگل

ساندار پیچای با فعالیت‌های بسیار با ارزش خود در سمت مدیر محصولات، به یکی از دومین مهره ها‌ی مؤثر و با ارزشمندگوگل بعد از لری پیج تبدیل شده بود. او یکی از بهترین افرادی بود که دیدگاه‌های پیج را به خوبی درک می‌کرد و آن‌ها را به گروه‌های گوناگون منتقل میکرد.

پیچای تقریباً مسئولیت همه ی بخش های گوگل را از جمله موتور جستجو، نقشه‌ها، گوگل پلاس و تمامی قسمت ‌های تجاری و تبلیغاتی بر عهده داشت. اگرچه بارها او را به‌عنوان نامزد مدیریت شرکت‌های گوناگون اعلام کردند؛ ولی او قصد جدایی از شرکت گوگل را نداشت.

پیچای بعد از استعفای استیو بالمر، که یکی از مهم‌ترین گزینه‌های هیئت‌مدیره‌ی شرکت مایکروسافت برای سمت مدیرعاملی این شرکت بود، که با دخالت بیل گیتس این سمت به ساتیا نادلا محول شد. همزمان پیچای پیشنهاد دیگری نیز از سوی توییتر برای پست مدیریت محصولات این شرکت را داشت اما این بار شرکت گوگل بود که با بالا بردن دستمزد او، رقیب خود را از دور خارج کرد.

 در سال ۲۰۱۵ وقتی ‌که لری پیج از سمت خود کناره‌گیری کرد تا بتواند هولدینگ آلفابت را اداره کند، ساندار پیچای را به‌عنوان جانشین خودش برگزید. لری پیج احترام بسیاری برای پیچای قائل بود و در یادداشت ارتقاء او می گوید:

پیچای توانایی بسیار زیاد و فوق‌العاده‌ای برای مشاهده افق‌های پیش رو دارد و کار او برای متمرکز کردن تیم‌های گوناگون بر روی این افق‌ها،بسیار عالی است. وقتی‌که بحث محصولات مطرح میشود ، ما تنها با نگاه کردن منظور یکدیگر را متوجه می‌شویم. و این ویژگی‌ها سبب شده او را به لایق‌ترین مقام گوگل برای این پست تبدیل ‌کند. به همین ‌ترتیب ساندار پیچای در ۴۳ سالگی مدیرعامل یکی از مشهور ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های سیلیکون ولی شد.

مدیریت
سبک مدیریت ساندار پیچای

سبک مدیریتی

در بخش کاری زندگینامه ساندار پیچای می خوانیم که او هر هفته جلساتی با حضور مسئولین تمامی تیم‌های کاری شرکت گوگل برگزار می‌کند تا در راه فعالیت و پیشرفت‌های آن‌ها قرار بگیرد. مدیران او اعتقاد دارند پیچای توانایی بسیاری در ارتباطات خود دارد که او را در درک مأموریت‌هایشان کمک می‌کند.

کارمندان پیچای او را یک فرد معتدل و بسیار صمیمی می‌دانند. یکی از ویژگی‌های مورد توجه او شخصیتی ، به دور از درگیری و برخورد و علاقه او به تفاهم است. ساندار پیچای از اوایل ورودش به شرکت گوگل با ایده‌های هوشمندانه و هوش بسیار بالای خود توجه همکاران و مدیران خود را جلب کرده بود و حالا تلاش می‌کند با معرفی محصولات بسیار متنوع،با رقیبان خود رقابت کند .

درعین‌حال، پیچای اعتقاد دارد که محصولات گوگل بایدسبب شوند زندگی همه مردم آسان تر و لذت‌بخش‌تر شود. گوگل اسیستنت یکی از متداول ترین نمونه‌های این هم‌زمانی است: دستیار صوتی گوگل با سیری اپل و الکسای آمازون رقابت می‌کند و پیچای اعتقاد دارد اسیستنت با کمک هوش مصنوعی میتواند خدمات بسیار فوق‌العاده‌ای به مردم ارائه دهد.

زندگی شخصی ساندار پیچای

در بخش خصوصی زندگینامه ساندار پیچای بیان می شود که او در سال ۲۰۱۱ با آنجالی پیچای،که از هم کلاسیان سابقش بود در دانشگاه خراگپور کشور هند ازدواج کرد. آن‌ها صاحب دو فرزند می باشند یک دختر و یک پسر. خانواده پیچای در بروکلین نیویورک زندگی می‌کنند.

در فوریه سال ۲۰۱۶، ۲۷۳,۳۲۸ سهم از شرکت هولدینگ آلفابت با ارزش ۱۹۹ میلیون دلار به ساندار پیچای واگذار شد و به‌این‌ترتیب ارزش تمامی دارایی‌های او به ۶۵۰ میلیون دلار رسید.

شما می توانید برای مطالعه زندگینامه سایر افراد موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar