چطور می‌توانیم در شرایط سخت زندگی صبور باشیم؟

صبر
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

در شرایط سخت زندگی به ما می‌گویند صبور باشیم، اما چطور می‌توانیم در شرایط سخت زندگی صبر را تجربه کنیم؟

آیا برایتان پیش آمده که تصور کنید کوهی از مشکلات و مسایل را حمل می‌کنید؟ تصور کنید آنقدر زندگی روی بد و خشمگین خودش را به شما نشان می‌دهد که تاب و توان ندارید. آیا برایتان پیش آمده که تصور کنید ممکن است هر لحظه از فشار زندگی خفه شده یا بمیرید؟ برخی افراد را دیده‌ایم که حتی در اثر فشارهای مختلف به زندگی خود پایان داده‌‌اند.

افرادی بوده‌اند که تاب و توان تحمل مشکلات و حوادث زندگی را نداشته و کارشان حتی به بستری شدن در بیمارستان و تیمارستان کشیده است. چرا این اتفاق می‌افتد؟ چرا برخی می‌توانند مسایل مختلف زندگی را تحمل کنند ولی برخی به‌اصطلاح کم می‌آورند و چاره‌ی کار کجاست؟

زندگی این روزها با پستی‌ و بلندی‌های بسیاری رو به رو است. بسیاری می‌گویند این روزها زندگی سخت شده است. بزرگان ما را دعوت به صبر می‌کنند. می‌گویند صبور باشید تا این دوره هم بگذرد. ولی برخی در مقابل می‌گویند آنقدر صبر کرده‌ایم کاسه‌ی صبرمان هم لبریز شده است. با این شرایط چه باید کرد؟ وقتی کسی را دعوت می‌کنیم که صبور باشد یعنی دقیقا باید چگونه باشد؟

مطالعه بیشتر: شش دلیلی که نشان می‌دهد صبر شما را به انسانی مفیدتر تبدیل ‌می‌کند

مطالعه بیشتر: ایمان داشته باش، روزهای سخت می‌گذرد و به خواسته‌ت می‌رسی

صبر

چطور صبور باشیم؟ 

گاهی با خودمان می‌گوییم زندگی دارد روی ناخوشایند خودش را به من نشان می‌دهد. در چنین شرایطی چه باید کرد. وقتی عزیزی را از دست می‌دهیم، وقتی فشار مالی بسیار بالایی را تحمل می‌کنیم، وقتی بیماری به سراغ‌مان می‌آید، وقتی مشکلات ارتباطی داریم، چطور باید با چنین شرایطی روبه‌رو شویم و کم نیاوریم؟

در زندگی پیش از هر چیز باید توکل‌مان به خداوند باشد. باید باور قلبی داشته باشیم که خداوند تحت هر شرایطی ما را به حال خودمان رها نمی‌کند. و در قدم دوم باید حل مساله را یاد بگیریم. وقتی بلد نیستیم مسایل را حل کنیم، در تله‌ی مسایل گیر می‌کنیم. حال و روز بسیاری از ما گیر افتادن در تله‌ی مسایل مختلف است. ما همچون اسیری در قفس بین مسایل مختلف خود گیر کرده‌ایم و نمی‌توانیم از زندگی لذت ببریم.

یادگیری مهارت حل مساله موضوعی است که باید به‌مرور آن را فرا بگیریم. درصد بالایی از افرادی که می‌بینیم مهارت حل مساله در زندگی را بلد نیستند. شاید بلد باشیم مسایل سخت ریاضی را حل کنیم، ولی در حل مسایل زندگی مشکل داریم. چه باید کرد؟ در این مقاله قصد نداریم در مورد مهارت حل مساله صحبت کنیم. بلکه می‌خواهیم در مورد صبر و شکیبایی صحبت کنیم. ابزاری که می‌تواند در شرایط سخت زندگی به ما کمک کند. در موضوع صبر، سوالات بسیاری مطرح می‌شود.

خداوند بارها در قرآن در مورد صبر آیاتی را مطرح کرده است. خداوند می‌فرمایند: ان الله مع الصابرین. خداوند با صابران است.

اما صبر به چه معنا است؟ آیا به معنی منفعل بودن است؟ آیا بدین معنی است که باید سکوت کنیم؟ آیا صبر به معنی تحمل کردن سختی‌ها است؟ آیا صبر کردن به معنی پاک کردن صورت مساله است؟ وقتی می‌گویند صبور باشیم یعنی واقعا باید چگونه باشیم؟

سختی‌ها و نا آرامی‌ها تمام فضای زندگی ما را پر کرده‌اند. در چنین شرایطی چه باید کرد؟ مسایل مالی از یک طرف و مسایل ارتباطی از سوی دیگر بر ما فشار وارد می‌کنند. مسایل شغلی، زندگی پر تنش و مشکلاتی که هر روز با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم، گاهی اوقات ما را از پای درمی‌آورند. در چنین شرایطی وقتی صحبت از صبر می‌شود، واقعا نمی‌‌دانیم باید چه کاری انجام بدهیم؟

چرا خداوند به صابرین بشارت می‌دهد؟ مگر آنها چگونه صبر کردند که خداوند به آنها بشارت داده است؟ اصلا ما در چه موضوعاتی باید صبر کنیم و در چه موضوعات و شرایطی اگر صبر کنیم، اشتباه محض کرده‌ایم؟

تصور کنید فردی را مار گزیده و باید به پزشک مراجعه کند، در این شرایط اگر بگوییم صبر کن، خوب می‌شود، فرد ممکن است بمیرد و جان خودش را از دست بدهد. در چنین شرایطی صبر معنایی ندارد.

ولی تصور کنید که فردی تصادف کرده و یک طرف بدنش دچار ضایعه حرکتی شده و پزشک تجویز  کرده که باید با ممارست و تمرین کم کم بتواند بهبود یابد. در چنین شرایطی فرد را به صبر دعوت می‌کنیم. صبر برای آن فرد به معنی شرکت در درمان فیزیوتراپی، انجام تمرینات روزانه و تغذیه‌ی خوب و آرامش است.

وقتی به فردی با چنین شرایی می‌گوییم صبور باش. بدین معنی است که باید اتفاقا کارهایی را انجام دهد تا به نتیجه برسد ولی برای رسیدن به نتیجه باید بی‌حوصله نشود و میدان را خالی نکند.

صبر
صبر

صبر یعنی خالی نکردن میدان زندگی 

یکی از معانی که می‌توان برای صبر متصور شد آن است که فرد در همه‌ی شرایط زندگی، میدان را خالی نمی‌‌کند. در میدان مبارزه‌ با سختی‌ها اتفاقا خود را قوی و قوی‌تر می‌کند. چنین فردی باید منتظر پیروزی هم باشد. تصور کنید فردی با مسایل مالی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند. دیگران برای وی نسخه می‌پیچند که صبور باشد، اوضاع درست می‌شود. ولی به فرد مورد نظر نمی‌گویند دقیقا چگونه باشد؟ دقیقا چه کاری انجام دهد؟ معنی صبر اینجا چیست؟

صبور بودن برای این فرد یعنی نباید زیر بار مسایل مالی کمرش بشکند. نباید میدان زندگی را خالی کند. باید تدبیر‌های مالی را یاد بگیرد. باید ببینید مشکل مالی از کجا آمد و چگونه قابل حل است؟ باید به فکر حل مساله مالی باشد؟ صبر کردن برای حل مسایل مالی به معنی نشستن و دست روی دست گذاشتن نیست. اتفاقا اگر صبر در اینجا و در مسایل مالی به ‌معنی منفعل نشستن باشد، فرد مسایل اش بیشتر هم می‌شود و با مشکلات جدیدتری هم روبرو خواهد شد.

صبر برای کسی که دچار مسایل مالی است یعنی تدبیر هوشمندانه داشتن و منتظر نتیجه ماندن و تا به نتیجه نرسیدن، خسته نشدن.

تصور کنید فردی دیپلم و بیکار در خانواده دارید که از مشکلات مالی بسیار در مضیقه است. شما به او می‌گویید صبور باش، اوضاع درست می‌شود. ولی او واقعا متوجه نمی‌شود شما چه می‌گویید.

این فرد باید مهارتی کسب کند، برای یادگیری صبور باشد و تا رسیدن به نتیجه به مسیر ادامه دهد. صبر یعنی تصور نداشته باشد یک شبه به نتیجه برسد. صبر یعنی باید تمام تلاش خود را به کار ببندد تا بتواند مهارتی را به خوبی فرا بگیرد. چنین فردی شرایط ازدواج ندارد، پس باید صبر کند تا شرایط مهیا شود. نباید با ازدواج عجولانه، مشکلی بر مشکلات قبلی خود اضافه کند.

فرد دیگری را تصور کنید که کسب و کاری را راه انداخته ولی فروش خوبی ندارد. به او می‌گویند صبر کن اوضاع درست می‌شود. ولی این فرد هم تصور می‌کند، صبر کردن در مسایل شغلی یعنی منفعل نشستن و منتظر ماندن برای آنکه دری از آسمان باز شود. درهای آسمان باز می‌شوند اما برای کسی که تمام تلاش خود را کرده باشد و آسمان هم بخواهد رحمتش را بر سر وی بریزد.

چنین فردی باید با تمام قوا مهارت‌های فروش را یاد بگیرد. باید بتواند مسیر را بررسی کرده و وضعیت بازار و نیاز مخاطب را متوجه شود. صبر یعنی تامل کردن در مورد راهی که انتخاب کرده و مسیری که در آن قدم برمی‌دارد. مگر می‌شود نشست و دست روی دست گذاشت؟

صبر کردن یعنی میدان زندگی را ترک نکردن، یعنی تدبیر کردن و گام به گام با زندگی همراه شدن. یعنی خسته نشدن تا رسیدن به نتیجه. و خداوند به چنین افرادی که در پستی و بلندی‌های زندگی، خود را نمی‌بازند و خود را بازنده‌ی میدان نمی‌بینند و با توکل بر خداوند حرکت می‌کنند، بشارت داده است.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، دوره‌های آموزشی مختلفی در موضوعات تکنیک های فروش موثر، برنامه ریزی فروش، مدیریت بازاریابی، مشتری مداری، اصول مدیریت و سرپرستی فروش، پرورش ویزیتور حرفه ای، بازاریابی تلفنی، نخبگان فروش، فن بیان و ارتباط موفق، اصول و فنون مذاکره موفق و زبان بدن و آداب معاشرت برگزار می‌کند.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments