زندگینامه افراد موفق

زندگینامه دکتر فیروز نادری و ۳۰ سال همکاری با ناسا

همراهان عزیز آکادمی بازار، ما در این مقاله قصد داریم به تشریح زندگینامه دکتر فیروز نادری و همکاری او با ناسا بپردازیم.

دکتر فیروز نادری،یکی از دانشمندان معروف سازمان فضایی ناسا و از مدیران قبلی آزمایشگاه پیش‌رانش جت در این سازمان است.  فیروز نادری، دانشمند ایرانی-آمریکایی سازمان هوافضا است که در حدود ۳۰ سال در سازمان هوایی ناسا فعالیت کرده است. او در مدت همکاری خود، در قسمت ‌های گوناگون این سازمان مسئولیت‌های فنی و اجرایی را بر عهده داشته است.

تمرکز اصلی فیروز نادری در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا (JPL) بود.نادری در این آزمایشگاه در خیلی از پروژه‌های بسیار بزرگ رباتیک فضایی آمریکا شرکت کرد. او سمت مدیر کل اکتشافات منظومه‌ی شمسی در این سازمان را بر عهده داشت.

فیروز نادری سال ۲۰۱۶ از سازمان ناسا بازنشسته شد و امروزه به‌عنوان سمت مشاور مدیریت با این سازمان و استارتاپ‌های نوپا همکاری می‌کند. او همچنین به‌عنوان سخنران در همایش‌های علمی بزرگ شرکت می‌کند.

همچنین بخوانید: زندگینامه دکتر آذری و موفقیت او در نخستین پیوند موفق دست

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه دکتر فیروز نادری همراه باشید.

زندگینامه دکتر فیروز نادری از تولد و تحصیل

فیروز نادری در فروردین سال ۱۳۲۵ در شهر شیراز متولد شد. او تحصیلات  دوران ابتدایی خود را در شیراز به پایان رساند و برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان به تهران نقل مکان کرد . پدر ومادرش او را به مدرسه‌ی ایتالیایی شبانه‌روزی دون بوسکو  فرستادند. بعد ازطی کردن دوره‌ی متوسطه، نادری برای ادامه تحصیل در دانشگاه به کشور آمریکا مهاجرت کرد.

فیروز نادری دوران کارشناسی خود را در سال ۱۹۷۲ در رشته‌ی مهندسی برق از دانشگاه ایالتی آیووا به پایان رساند . بعد از کسب مدرک کارشناسی، فیروز نادری به مدت دو سال در سانتا باربارا به‌عنوان مهندس به فعالیت مشغول بود.

نادری تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به پایان رساند و همچنین مدرک مقطع دکترای خود را در سال ۱۹۷۶ از همین دانشگاه کسب کرد. نادری پس از به پایان رساندن تحصیلات خود به مدت دو سال نیز  برای گذراندن خدمت سربازی به ایران آمد.

او همچنین ضمن گذراندن دوران سربازی، در مرکز سنجش از دور ایران نیز مشغول به کار بود. نادری در سال ۱۳۵۷ ایران را برای همیشه ترک کرد و به آمریکا رفت .

همکاری با ناسا
زندگینامه دکتر فیروز نادری

استخدام در ناسا

نادری به محض رسیدن  به آمریکا، در سازمان فضایی به همکاری با ناسا با سمت مهندس سیستم مشغول به کار شد. شروع همکاری او در ناسا، سال ۱۹۷۹ و در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا  بود. این مرکز بزرگ و پیشرفته تحقیقاتی در پاسادینا شهر کالیفرنیا قرار دارد.

از مأموریت های اصلی جی‌پی‌ال، تحقیقات در مورد طراح ریزی و ساخت پرتابه‌های بی‌سرنشین و ارسال به مسیرهای بسیار دور همانند خارج از منظومه‌ی شمسی است. از دیگر ایرانیانی که در این آزمایشگاه مشغول به فعالیت بوده‌اند می‌توان به بابک فردوسی و شهید مصطفی چمران اشاره کرد.

کار فیروز نادری در آزمایشگاه جی‌پی‌ال به مدت زمان ۳۰ سال ادامه داشت و او در این مدت پست‌های گوناگونی از جمله مهندس سیستم تا مسئول توسعه‌ی فناوری، مدیر پروژه و برنامه‌ی سیستم‌های ارتباطی ماهواره‌ای، مدیر آزمایشات مطالعه‌ی زمین از مسیر دور، مدیر آزمایش‌های فیزیک نجومی و مدیر سیستم‌های سیاره‌ای را بر عهده داشت.

کار در سازمان ناسا

در زندگینامه دکتر فیروز نادری میبینیم که نخستین تجربه‌های کاری او در سازمان ناسا، به طراحی سیستمی بر پایه‌ی ارتباطات ماهواره‌ای مرتبط بود که پوشش همگانی تلفن همراه را در تمامی کشور آمریکا ایجاد کند. او برای به هدف رساندن این پروژه در حدود دو سال در اوایل سال  ۱۹۸۰ در مرکز مدیریت ناسا مشغول به فعالیت شد. نتایج تمام فعالیت  او و گروه او به اسم سیستم ارتباطات ماهواره‌ای پیشرفته (ACTS) شناخته می‌شود.

زندگینامه برادران داسلر و پیدایش برندهای آدیداس و پوما
بخوانید

این سیستم، پیشرو سیستم‌های ماهواره‌ای چندموجی بسیار پیشرفته‌ی اکنون است. پس از پایان پروژه‌ی ماهواره‌ای، نادری به آزمایشگاه جی‌پی‌ال برگشت و در آنجا به‌عنوان سمت مدیر در پروژه‌ی Scatterometer مشغول به کار شد.

ازهدف های این پروژه، اندازه‌گیری‌ راداری فضایی بر روی بادهای اقیانوسی بود که  این پروژه در پیش‌بینی وضعیت آب و هوا کاربرد بسیاری داشت. نادری به دلیل عملکرد بسیار خوبش در مدیریت این پروژه، موفق شد جایزه‌ی رهبری برجسته را از ناسا دریافت کند.

بعد از این پروژه، فیروز نادری در پروژه‌ی بلندپروازانه‌ی ناسا برای پیدا کردن سیاره‌های شبیه به زمین در دیگر منظومه‌های سیاره‌ای همکاری کرد. که نام این پروژه بزرگ Origins بود.

کار در ناسا
دکتر فیروز نادری

مدیریت پروژه‌ی اکتشاف مریخ

در زندگینامه دکتر فیروز نادری می خوانیم که او در سال ۲۰۰۰ به‌ سمت مدیر برنامه‌ی پروژه‌ی اکتشاف مریخ سازمان فضایی ناسا رسید. ناسا در سال ۱۹۹۹ دو شکست بسیار بزرگ در این پروژه خورد ، که اخبار آن به‌صورت رسمی وگسترده برای عموم مردم منتشر شد و وجهه‌ی این سازمان را خراب کرد.

فیروز نادری با در دست گرفتن مدیریت برنامه‌های این پروژه،‌ مجموعه‌ای از برنامه‌های منظم علمی، فنی و عملیاتی را برنامه‌ریزی کرد که با پیروی و کمک گرفتن از آن‌ها، سازمان فضایی موفق شد هر دو سال یک بار فضاپیما به مریخ ارسال کند.

پروفسور فیروز نادری در حدود پنج سال در سمت مدیریت پروژه‌ی اکتشاف مریخ به کار خود ادامه داد. در زمان مدیریت او، کاوشگرهای Rovers، spirit و Opportunity با موفقیت ، سالم به سطح این سیاره رسیدند. در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲، تعداد ۶ پروژه‌ی موفق پی در پی توسط سازمان ناسا اجرا شد. و چهار کاوشگر در سطح این مریخ توانستند فرود بیایند و دو ماهواره نیز در مدار آن قرار گرفتند.

همه ی این موفقیت‌ها، به دلیل تلاش و برنامه‌ریزی بسیار دقیق نادری در سال ۲۰۰۰ بود. او به علت مدیریت بسیار عالی در پروژه‌ی اکتشاف سیاره مریخ، بیشترین نشان افتخاری ناسا یعنی «مدال خدمات برجسته‌ی ناسا» را کسب کرد.

معاون اول جی‌پی‌ال

پس از پروژه‌ی کشف مریخ، فیروز نادری سمت معاون اول آزمایشگاه جی‌پی‌ال را برعهده گرفت ه در زندگینامه دکتر فیروز نادری نقش بسزایی داشت. مسئولیت او در آزمایشگاه، تعیین استراتژی و راه و روش اجرای پروژه‌ها بود. او به‌عنوان شغل پست معاون وظیفه‌ی کنترل و نظارت بر خرید شرکت‌ها توسط آزمایشگاه و برنامه‌ریزی استراتژیک را به عهده داشت.

نادری در دوران معاونتش مرکز نوآوری را در این آزمایشگاه بنا کرد. این مرکز، یک اکوسیستم استارتاپی داخلی است که به‌منظور ساخت شتاب‌دهنده و انکوباتور در سیلیکون ولی احداث شده است. در حدود ۶ سال فعالیت کاری در این مرکز، فیروز نادری موفق شد سرمایه‌ای بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار برای شناسایی و به بلوغ رساندن فناوری‌های تازه جذب کند. اکثر پروژه‌هایی که جذب سرمایه داشتند، توانایی و پتانسیل رشد و تبدیل به پروژه‌های بسیار بزرگ فضایی را داشتند.

دکتر فیروز نادری
فعالیت های فیروز نادری

مدیر پروژه‌ی اکتشاف منظومه‌ی شمسی

در بخش کاری زندگینامه دکتر فیروز نادری میبینیم که او در پنج سال آخر کاری خود در جی‌پی‌ال،مسئولیت مدیر پروژه‌ی اکتشاف منظومه‌ی شمسی را بر عهده داشت. او در این پروژه مسئولیت‌های مختلفی از جمله مدیریت فضاپیمای کاسینی به سیاره‌ی زحل، مدیریت پروژه‌ی Dawn در سیارک‌های Vesta و Ceres و مدیریت پروژه‌ی Juno در سیاره‌ی مشتری را بر عهده داشت.

از مسئولیت‌های او می‌توان به برنامه‌ریزی طراحی و ساخت نخستین هلی‌کوپتر مریخی و پروژه‌ی مولتی‌میلیارد دلاری کشف قمر اروپا در مدار سیاره‌ی مشتری اشاره کرد.

بازنشستگی

پروفسور فیروز نادری بعد از ۳۶ سال کارو همکاری با ناسا در سال ۲۰۱۶ بازنشسته شد. طی یک مهمانی که به افتخار این دانشمند برگزار شد، سیارک 1989 EL1 به افتخار او ، 5515 Naderi نامگذاری شد.

زندگینامه اینگوار کمپراد از کبریت فروشی تا تاسیس برند IKEA
بخوانید

که این سیارک توسط ستاره‌شناس آمریکایی، الئانور اف هلین در آزمایشگاه پالومار سن‌دیگو در سال ۱۹۸۹ کشف شده است. مساحت این سیارک ۱۰ کیلومتر می باشد و هر ۵.۲ ساعت یک دور به دور خودش می‌چرخد و هر ۴.۴ سال زمینی، یک دور به دور خورشید می‌گردد. نادری در مورد این سیارک گفته است: خوشبختانه این سیارک هرگز به زمین برخورد نخواهد کرد.

نادری بعد از بازنشستگی در سازمان ناسا به‌عنوان مشاور در ناسا و استارتاپ‌های نوپا فعالیت می‌کند. او یک سخنران نیز می باشد و در کنار آن، به‌عنوان مربی برای پرورش رهبران آینده در انجمن ایرانی-آمریکایی مشغول فعالیت است . نادری در دانشگاه‌های گوناگونی مانند آکسفورد، استنفورد، برکلی، ام‌آی‌تی، یو‌سی‌ال‌ای، تورنتو، ویرجینیا تک، بریتیش کلمبیا و خیلی از دانشگاه‌های معتبر دیگر، سخنرانی‌های آموزشی و انگیزشی بسیار مفیدی برگزار کرده است.

پروفسور نادری حتی دوره‌های آموزشی مدیریت نیز در دانشگاه استنفورد برگزار کرده است. این دانشمند  ایرانی-آمریکایی بعد از بازنشستگی در فعالیت‌های غیر انتفاعی و خیرخواهانه نیز فعالیت دارد. از سازمان‌های غیرانتفاعی که نادری در آن‌ها مشغول است می‌توان به اتحادیه روابط عمومی آمریکایی‌های ایرانی‌تبار (PAAIA)، بنیاد حفظ کودکان در مدارس (KCIS)، انجمن بین‌المللی کودکان سرطانی (ISCC) و دانشنامه‌ی ایرانیکا اشاره کرد.

سخنان دکتر نادری درباره ایران و امریکا

پروفسور نادری درطی یکی از مصاحبه‌های خبری خود  در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید آیا بعد  از ۵۰ سال زندگی در آمریکا، خود را بیشتر آمریکایی می‌داند یا ایرانی، گفت: ایرانی بودن قسمتی از تاریخ من و آمریکایی بودن قسمتی از هویت من است.

این دو خصوصیت مثل زرده و سفیده‌ی تخم مرغی است که مخلوط شده باشند ، هرگز قابل جدا شدن نیستند. آمریکا کشور من و ایران سرزمین مادر‌ی‌ام می باشد. من از این که ریشه‌هایم در سرزمینی با فرهنگ و تاریخ غنی شکل گرفته است بسیارخوشحالم و همچنین از اینکه در میان ملتی بسیار جوان و باهوش در آمریکا زندگی می‌کنم، به خودم می‌بالم. ملتی که من بر روی شانه‌های آنان ایستاده ام و موفق شده ‌ام به ستاره‌ها دسترسی پیدا کنم.

فیروز نادری
پرفسور نادری

پروفسور نادری در هشتاد و نهمین مراسم اسکار که در سال ۲۰۱۷ در آمریکا برگزار شد،‌ به همراه خانم انوشه انصاری، جایزه‌ی بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را به نیابت از اصغر فرهادی دریافت کرد. زیرا کارگردان ایرانی به علت سیاست‌های ضد مهاجرتی دونالد ترامپ، در این مراسم شرکت نکرد.

پروفسور نادری اغلب در اخبار رسانه‌های سیاسی حضور ندارد ،اما مدتی قبل خبری در خصوص او منتشر شد که صحبت‌هایی خطاب به رئیس جمهور آمریکا بیان کرده است. در این صحبت‌ها گفته شده است که ، نادری با لحنی بسیار تند از اقدامات ضد مهاجرتی ترامپ انتقاد کرده و ایرانیان شاغل در سازمان فضایی ناسا را ۴۳ درصد عنوان کرده بود.

اما مدتی پس از انتشار این اخبار، فیروز نادری در حساب شخصی‌اش در فیسبوک تمامی این صحبت ها را تکذیب کرد و گفت اگرچه با سیاست‌های ترامپ کاملا مخالف است ، ولی این لحن صحبت و خبرهای گزارش  شده ، دروغ است.

شما می توانید برای مطالعه زندگینامه سایر افراد موفق به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

زندگینامه شاهرخ ظهیری صاحب شرکت مهرام و اولین تولید کننده سس مایونز در ایران
زندگینامه پروانه وثوق فرشته نجات کودکان سرطانی
زندگینامه جان کوم از فقر تا اختراع واتساپ
زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان
زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد
برچسب ها

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 20 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن