زندگینامه جهان پهلوان تختی

غلامرضا تختی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

زندگینامه جهان پهلوان تختی را در این مقاله مطالعه کنید.

آکادمی بازار در این مقاله به تشریح زندگینامه جهان پهلوان تختی ، کشتی گیر ایرانی می پردازد. تختی در سال ۱۳۲۹ به دلیل علاقه  زیادش به کشتی و ورزش باستانی به باشگاه پولاد رفت، و به دلیل مهارت هایش توجه مرحوم ” حسین رضی زاده” مدیر آن باشگاه را به خود جلب کرد .

همچنین بخوانید:زندگینامه بهروز فروتن ، رسیدن به موفقیت بعد از شکست

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه جهان پهلوان تختی همراه باشید.


زندگینامه جهان پهلوان تختی در کودکی و نوجوانی

غلامرضا تختی، پهلوان ایرانی در ۵ شهریور ۱۳۰۹ در خانواده‌ای متوسط در خانی‌آباد تهران به دنیا آمد. تختی دوبرادر و دو خواهر دیگر نیز داشت که  آنها از غلامرضا بزرگ‌تر بودند. اولین واقعه ی دوران کودکی غلامرضا ضربه‌ای بزرگ و فراموش نشدنی بر روح او وارد کرد، و آن هم این بود که مرحوم پدرش برای تأمین معاش خانواده ناچارشد خانهٔ مسکونی خود را گرو بگذارد.

تختی به دلیل مشکلات خانوادگی توانست فقط ۹ سال در دبستان و دبیرستان درس بخواد او در طی مصاحبه ای گفته بود با توجه به علاقه ی زیادش برای ورزش اما به دلیل مشکلات مالی ، فقر و تنگدستی به خوزستان رفت. تختی ورزش را از نوجوانی شروع  کرد. اوایل ورزش برای او نوعی سرگرمی بود. تختی عقیده داشت که ورزش برای تندرستی و سلامت جان و تن هر دو لازم است.

تختی که پس از بازگشت از خوزستان( مسجد سلیمان) روانه خدمت سربازی شده بود، در سربازخانه با استفاده از فرصت ها و توجهات فراهم شده، به ویژه تشویق و حمایت دبیر وقت فدراسیون کشتی که در دژبان ارتش فعالیت داشت، تمرینات کشتی خود را بار دیگر آغاز کرد. تختی خود در این باره می گوید:” وقتی در سال ۱۳۲۸  در مسابقه بزرگ ورزشی( کاپ فرانسه) شرکت کردم، در همان دقیقه اول ضربه فنی شدم. اما تمرین هایم را جدی تر از قبل ادامه دادم و سخت تلاش کردم و همین ورزش ها سبب شد تا مبارزه را درک  کنم .

بنابراین تختی با تمرین و تلاش های مداوم کم کم خود را از میان بازنده ها بیرون کشید و سرانجام موفق شد در سال ۱۳۳۰ در وزن ششم(۷۹کیلوگرم) عضو تیم ملی شود.

 

پهلوان ایرانی
زندگینامه جهان پهلوان تختی

مسابقات کشتی

جالب است بدانید تختی، پهلوان ایرانی در اولین دوره مسابقه های کشتی آزاد قهرمانان جهان( هلسینکی، ۱۹۵۱ ) با وجود اینکه تنها ۲۱ سال داشت، نایب قهرمان جهان شد. مسابقات سال ۱۹۵۱ هلسینکی(فنلاند) برای تختی آغاز راهی بود که سبب شد  با گذشت  ۱۵ سال بتواند ده ها پیروزی به دست آورد و سکوهای متعدد قهرمانی را در بزرگترین مسابقات طی کند .

غلامرضا تختی در سال ۱۳۳۱ در اولین حضور خود در مسابقات المپیک با کسب شش پیروزی و یک شکست در برابر حریفش از شوروی صاحب مدال نقره شود.او توانست در این مسابقه ها رقیب سرسخت خود حیدر ظفر ترک را که سال پیش از او شکست خورده بود را شکست داد. تختی در دومین دوره مسابقات جهانی خرداد ماه ۱۳۳۳ که در توکیو برگزار شد، در وزن ۸۷ کیلوگرم  به رقابت پرداخت که با وجود پیروزی های بزرگ  و شایستگی های بسیاری که از خود  نشون داد با شکست باور نکردنی در برابر ” وایکینگ پالم” سوئدی به فینال مسابقات راه پیدا نکرد و چهارم شد.

تختی همچنین در سال ۱۹۵۵ در جشنواره بین المللی ورشو توانست مدال نقره کسب کند ولی یکی از تلخ ترین تجربه ها برای او دوره مسابقات جهانی در ترکیه بود که سال ۱۹۵۷ برگزار شد با وجود تلاش هایش اما به دلیل وزن بسیار کم در برابر رقیبانش از مسابقات حذف شد . اما سرانجام تختی با شرکت در بازی های المپیک ملبورن( استرالیا) که درسال ۱۹۵۶ برگزار شد با همان وزن قبلی به میدان برگشت و تمامی حریفانش را شکست داد و اولین مدال طلا را به دست آورد .

برای اولین بار  دو قهرمان از آمریکا و شوروی در یک سکوی معتبر جهانی پایین تر از حریف ایرانی قرار داشتند .

جهان پهلوان تختی
پهلوان ایرانی

رسیدن به مقام پهلوانی

در زندگینامه جهان پهلوان تختی می خوانیم که او در اسفند ماه همان سال بود که تختی با شکست حسین نوری به مقام پهلوانی در کشورمان رسید و بازو بند پهلوانی دریافت کرد و در سال های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ نیز این عنوان را تکرار کرد. تختی در سال ۱۹۵۸ در بازی های آسیایی توکیو و مسابقات قهرمانی جهان به ترتیب نشان های طلا و نقره این رقابت ها را به دست آورد و در مهرماه سال ۱۳۳۸(۱۹۵۹) در چهارمین دوره مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان که در تهران برگزار شد سومین عنوان قهرمانی جهان خود را کسب کرد.

اما مسابقه های قهرمانی جهان در یوکوهامای ژاپن رقابتی  فراموش نشدنی برای کشتی ایران بود. تیم ملی کشتی آزاد کشورمان با دریافت پنج نشان طلا، یک نشان نقره، یک نشان برنز و یک عنوان پنجمی به مقام قهرمانی کشتی آزاد جهان دست یافت. تختی که در این مسابقات در وزن ۸۷ کیلوگرم موفق به شکست حریفان خود شد وآخرین مدال طلای خود را به گردن آویخت. او با وجود بیماری خطر ناکش در این رقابت شرکت کرد و تنها عشق به مردم ایران بود که سبب شد در این مسابقه حضور یابد ، شدت بیماری تختی به حدی بود که پس از دیدار فینال سریعا به نیویورک منتقل و روز بعد در بیمارستان بزرگ نیویورک تحت عمل جراحی قرارگرفت.

تختی که بی امید به مصاف تازه نفسی ها و جوانان جویای نام رفته بود، متاسفانه با بدترین قرعه ممکن نیز مواجه شد به طوری که پس از پیروزی پنج بر صفر در مقابل حریفی از مجارستان به مصاف ” الکساندر مدوید” و ” احمد آئیک”( نفرات اول و دوم این دوره از رقابت ها) رفت و با قبول شکست در برابر آنها برای همیشه با صحنه کشتی خداحافظی کرد.

تختی
کشتی گیر ایرانی

دوران زندگی ورزشی تختی

در بخش ورزشی زندگینامه جهان پهلوان تختی بیان می شود که او  در دوران زندگی ورزشی‌اش رکورددار شرکت در المپیک‌ها و کسب بیشترین مدال از این آوردگاه بود. درچهار دوره المپیک حضور داشت و حاصل آن یک طلا، دو نقره و یک عنوان چهارم بود که در کشتی ایران این امر اتفاق نادری است.

جهان پهلوان علاوه بر قهرمانی، از  لحاظ تفکر و اخلاق و رفتاری پسندیده داشت و جوانمرد ی  او بر سره زبان ها بود . او زندگی خود را وقف مردم کرده بود. تختی در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی مهارته بسیار  داشت زیرا سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی‌گیران نامداری را مغلوب کرد.

وی چهار ماه پس از بازگشت از آخرین سفر خود در آبان ماه سال ۱۳۴۵ زندگی مشترک خود را با همسرش آغاز کرد که حاصل آن تولد بابک در سال ۱۳۴۶ بود. پس از گذشت چهار ماه از تولد فرزندش، خبر درگذشت وی تحت عنوان خودکشی اعلام شد و همه را در اندوهی عظیم و بهتی شگفت‌انگیز فرو برد.

اگر شما تمایل به مطالعه زندگینامه سایر افراد بزرگ و موفق دارید به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments