زندگینامه استیو جابز و پیدایش سیب هوشمند

استیو جابز ( Steve jobs )
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
استیو جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو به دنیا آمد پدرش سوری و مسلمان بود ،پدر و مادره استیو جابز هر دو دانشجو بودند وقتی استیو جابز به دنیا آمد مادر و پدرش نمی توانستند او را بزرگ کنند زیرا  مادرش مسیحی بود و نمی توانست خانواده ی خود را راضی به ازدواج با یک عرب مسلمان کند .که هردو دانشجو بودند، زاده شد.آن دو در آن زمان هنوز با هم ازدواج نکرده ‌بودند.

آکادمی بازار در این مقاله به معرفی زندگینامه استیو جابز ( Steve jobs ) و چگونگی پیدایش سیب هوشمند می پردازد.

استیو جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو به دنیا آمد پدرش سوری و مسلمان بود ،پدر و مادره استیو جابز هر دو دانشجو بودند. وقتی استیو جابز به دنیا آمد مادر و پدرش نمی توانستند او را بزرگ کنند زیرا  مادرش مسیحی بود و نمی توانست خانواده ی خود را راضی به ازدواج با یک عرب مسلمان کند .

پدر و مادر استیو جابز هردو دانشجو بودند، زاده شد.آن دو در آن زمان هنوز با هم ازدواج نکرده ‌بودند. درآخر استیو که یک عرب آمریکایی و یک آلمانی سوییسی بودتوسط خانواده ای به فرزندی پذیرفته شد.استیو جابز همیشه آن ها را خانواده ی واقعی خود می دانست.

پدر جابز  یک مکانیک ماهر در کارخانه تولید لیزر بود، او مقدمات اولیه الکترونیک و راه و روش کار با دست‌ها را به استیو آموزش داد. مادرش یک حسابدار بود و به استیو جابز خواندن و نوشتن را قبل از مدرسه رفتن یاد داد . جابز دردر پاسخ به این سوال که می‌خواهد چه چیزهایی را به فرزندانش بیاموزد، جواب داد که: «فقط می‌خواهم برای آنها به همان خوبی و مهربانی باشم که پدرم برای من بود و در تمام طول زندگی‌ام به این مساله همیشه فکر می‌کنم.».

همچنین بخوانید: زندگینامه برایان تریسی ، مدیر موفق در فروش

با ما برای مطالعه ادامه زندگینامه استیو جابز همراه باشید.

فعالیت های استیو جابز

در زندگینامه استیو جابز( Steve jobs ) می خوانیم که او در دوران ابتدایی خیلی کسل‌کننده بود. اما معلم مقطع چهارم او در موفقیت‌های بعدی استیو تاثیر به سزایی داشت ، معلمش بود که استیو را با قابلیت ها و توانمندی هایش اشنا کرد . استیو جابز همیشه از او به عنوان اسطوره ی زندگیش یاد می‌کرد. او بود که سبب طی کردن جهشی کلاس پنجم استیو جابز شد و استیو توانست دوران ابتدایی را یک سال زودتر به اتمام برساند .

استیوجابز همیشه در سخنرانی‌های اچ‌پی حضور داشت و بعدها در همان جا استخدام شد . در سال ۱۹۷۲، استیو جابز از دبیرستان «هومستید» در کالیفرنیا فارغ‌التحصیل شد و در کالج ثبت نام کرد، اما پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی انصراف داد. استیو جابز پس از انصرافش از کالج در برخی کلاس های خوشنویسیکه در کالج برگزار میشد شرکت میکرد .

یادگیری هنر خوشنویسی خیلی در شغل آینده اش موثر واقع شد.همانطور که خود استیو جابز می‌گوید: «اگر وارد آن کلاس(خوشنویسی) نمی‌شدم، مکینتاش هرگز چندین طرح حروف یا فونت‌های فاصله‌دار مناسب را نداشت. و از آنجایی که ویندوز دقیقا مکینتاش را کپی کرده‌است، کامپیوتر هیچ کسی این فونت‌ها و طرح‌ها را نداشت.»

در زمستان  ۱۹۷۴ بود که به کالیفرنیا برگشت و در جلسات «انجمن رایانه هوم‌برو»شرکت کرد. و بالاخره استیو جابز در همین زمان شغلی به عنوان تکنسین در شرکت آتاری،  که سازنده رایانه و دستگاه های بازی رایانه‌ای که در آن روزها محبوب بسیار داشت ، یافت. استیو جابز علاقه‌ زیادی به عرفان‌های شرقی، به ویژه مذهب بودایی داشت .و این موضوع فقط یک تفریح و خیالی زودگذر دوران جوانی نبود. بلکه آن را با علاقه دنبال میکرد .

Steve jobs
زندگینامه استیو جابز

سفر به هند

در زندگینامه استیو جابز می بینیم که در سال ۱۹۷۴ به کشور هند سفر کرد تا با شخصی به نام نیم کارولی بابا (یک گوروی هندی) از نزدیک ملاقات کند. او همیشه در جستجوی روشنفکری معنوی بود. پس از سفر به هند که حدود هفت ماه به طول انجامید، با سری تراشیده و لباس سنتی هندی بر تن پوشیده، به آمریکا بازگشت.

استیو در طول این مدت از ال‌اس‌دی استفاده می‌کردکه به گفته خودش از بهترین کارهای عمرش و علت اصلی موفقیت‌هایش بوده‌است. استیو جابز بعد از آمدن از کشور هند، به شرکت آتاری بازگشت. که در آنجا از او خاسته شد یک برد الکترونیکی برای یک بازی در شرکت آتاری (به نام Breakout ) اختراع کند و بنیانگذار آتاری جایزه‌ای به مبلغ۱۰۰ دلار در ازای هر تراشه‌ای که در فرآیند طراحی از دستگاه اصلی حذف می‌شد، در نظر گرفته بود.

استیوجابز که علاقه بسیار و دانش اندکی در طراحی مدارهای الکترونیکی داشت، با استیو وزنیاک به توافق رسید،که اگر وزنیاک بتواند مداری با حداقل تعداد تراشه‌ها طراحی کند، جایزه‌ای که از آتاری میگیرند را تقسیم نمایند. این پروژه قطعی شد و مسئولان شرکت آتاری را حیرت زده کرد و وزنیاکموفق به کاهش 50 عددی تراشه ها شد .

پیدایش سیب هوشمند
استیو جابز

اختراع جعبه آبی

در زندگینامه استیو جابز می خوانیم که در سال۱۹۷۱ بود که استیو وزنیاک، با الهام گیری از مقاله‌ای، جعبه آبی را اختراع کرد. جعبه آبی از سیستم هایی بود که می‌توانست با تکرار تن‌هایی، سیگنال‌ها را در شبکه AT&T مسیردهی و راهی را برای ایجاد تماس‌های تلفنی از مسیردور به صورت رایگان ایجاد کند.

استیو جابز هم ایده فروش آن را مطرح کرد.طبق گفته های  استیو جابز حدود ۱۰۰ جعبه آبی ساخته شد و تقریبا همه آن ها به فروش رسید. بعدها استیو جابز گفت: «من ۱۰۰ درصد از این مساله ایمان دارم که اگر آن جعبه‌های آبی ساخته نمیشد ، اپلی هم به وجود نمی آمد. من و وزنیاک بودیم که یاد گرفتیم چگونه با هم همکاری و همفکری کنیم. مادو نفر ایمان پیدا کردیم که می‌توانیم با کمک به هم مسایل فنی را حل کنیم و چیزی اختراع کنیم. »

شرکت اپل

استیو جابز شرکت کامپیوتری جدیدشان اپل را با کمک استیو وزنیاک و رونالد وین در پارکینگ خانه پدر و مادرش در کالیفرنیا ایجاد کردند . اولین رایانه شخصی‌ با نام اپل توسط استیو جابز و وزنیاک به بازار عرضه شد. چند سال بعد استیوجابز و وزنیاک کامپیوتره اپل II را معرفی کردند.

سپس چند سال بعد شرکت اپل، کامپیوتره  اپل III را معرفی کرد با که با شکست تجاری در بازار مواجه شد زیرا  این رایانه قیمت بالایی داشت و از نظره سخت افزاری به مشکل خورد. با رشد تدریجی اپل آن ها به دنباله مدیرانی متفکر بودند تا بتوانند شرکت را گسترش دهند . در همان سال ها بود که شرکت اپل، رایانه ای به اسم اپل لیزا را به بازار عرضه کرد.که با وجود پیشرفته تر شدن این رایانه به دلیل قیمت بالای آن و کندی سیستم با فروش کم روبرو شد .

سال ۱۹۸۴اپل رایانه ای به اسم مکینتاشرا معرفی کرد .که این رایانه مجهز تر از سری های قبلی بود. پس از گذشت دو ماه از عرضه مکینتاش،فقط ۵۰۰۰۰ عدد از آن به فروش رسید. که میزان قابل توجهی نبود .

جابز
Steve jobs

در زندگینامه استیو جابز می خوانیم که در سال ۱۹۸۵ بین جابز و یکی از اعضای اپل کشمکش به‌وجود آمد. استیو جابز به اوگفت: تو برای شرکت و پیشبرد اهداف آن مناسب نیستی.  که رقیبش هم از مدیران خواست که بین او و استیو جابز یکی را برای مدیریت انتخاب کنند. اکثرا به برکنار شدن استیو جابز رای داده بودند سپس استیو جابز از کارش در شرکت اپل برکنار شد.استیو جابز در همان سال شرکت نکست را تاسیس کرد.
پس از رفتن استیوجابز از شرکت اپل، استیو شرکت رایانه‌ای دیگری به اسم نکست را بنیان گذاشت.استیو جابز در سال ۱۹۸۹ کامپیوتر قدرتمند «ورک استیشن»(به فارسی: ایستگاه کاری) را ساخت .

رایانه نکست‌کیوب توسط استیوجابز به عنوان یک کامپیوتر ‌شخصی به‌وجود آمد که به نظر او اولین قدم پس از ایجاد کامپیوتر شخصی است.بازگشت به اپل

در زندگینامه استیو جابز بیان می شود که در ۲۰ دسامبر سال ۱۹۹۶ شرکت اپل، نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. که در پی آن  استیو جابز، مجددا به اپل بازگشت.

در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۶ شرکت اپل، شرکت نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز، مجددا به اپل بازگشت. پس از برکناری مدیر اپل جابز مجددا مدیرعامل اپل شد. اما او از پذیرش این سمت به طور دائم خودداری کرد. جابز به سمت «مدیر عامل موقت»منصوب شد.

یکی از محصولاتی که جابز بلافاصله پس از ورودش اقدام به توسعه و گسترش آن کرد،  محصول آی‌مک بود. استیو جابز پس از دو سال و نیم خدمت در شرکت اپل، مدیرعامل دائم اپل شد. از موفقیت  مهم و اثر بخش بعد از این مساله در شرکت اپل را می‌توان به پرده‌برداری از فروشگاه موسیقی آی‌تیونز در سال ۲۰۰۳، معرفی آی‌پاد در سال ۲۰۰۱، آی‌فون در سال ۲۰۰۷ و آی‌پد در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد.

زندگینامه استیو جابز
Steve jobs

جابز از سال ۱۹۹۷ تا زمان مرگش با وجود آنکه مدیر عامل شرکت اپل بود کمترین دستمزد را دریافت میکرد حتی اسمش به عنوان «کم حقوق‌ترین مدیر ارشد عملیاتی» در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود. البته در مواردی هم از زحمات او با هدایای ارزشمندی تقدیر شد.

استیوجابز توانایی بسیار بالا و خارق‌العاده‌اش در بازاریابی و کسب رضایت مشتریان داشت  که همیشه مورد تشویق و نقد بود. آی‌مک اولین محصول طراحی شده حاصل از همکاری جابز و جاناتان آیو است که موفقیت بزرگی هم برای آن‌ها به حساب می‌آمد. در تاریخ عرضه محصولات اپل، ای مک یکی از بالاترین سرعت‌های فروش را داشت و از همه مهم‌تر این‌که ۳۲ درصد از فروش آن مربوط به مشتریانی می‌شد که رایانه را برای اولین بار خریده‌اند و ۱۲ درصد دیگر نیز قبلا ازاستفاده کنندگان ویندوز بوده‌اند.

آیفون

استیو جابز در ژانویه ۲۰۰۷ اولین آی‌فون را معرفی کرد. جابز گفت:« امروز ما قصد داریم سه نوع محصول انقلابی شرکت اپل را معرفی کنیم. اولین محصول یک آی‌پاد با صفحه نمایش پهن با کنترل‌های لمسی می‌باشد. دومی یک دستگاه تلفن همراه انقلابی است و سومی یک ابزار ارتباطات اینترنتی است.

اینها سه وسیله به صورت جداگانه یا مجزا از هم نیستند، بلکه یک دستگاه است که ما آن را آی‌فون می‌نامیم.» تا پایان سال ۲۰۱۰، اپل ۹۰ میلیون محصول آی‌فون خود را توانست بفروشد و بیش از نیمی از سود حاصل در بازار تلفن همراه را به خود اختصاص داد. در جولای سال ۲۰۱۱، یک دهه پس از افتتاح اولین فروشگاه اپل، این شرکت ۳۲۶ فروشگاه را نیز ایجاد کرده‌بود.

تقریبا درآمد سالیانه هر فروشگاه ۳۴ میلیون دلار بود و میزان کل فروش آن به صورت خالص در سال ۲۰۱۰ نیز ۹٫۸ میلیارد دلاربوددر آمد فروشگاه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار بود آن‌ها به طور مستقیم ۱۵ درصد کل درآمد اپل را تامین می‌کردند.

استعفا Steve jobs

استیو جابز در اوت ۲۰۱۱ از سمت مدیرعاملی شرکت اپل استعفا داد. و شخصی به نام تیم کوک،که از مدیران ارشد اپل بود ، مدیرعامل شد و استیو جابز به عنوان رئیس هیأت‌مدیره انتخاب شد.بلافاصله بعد از استعفای استیو جابز، سهام شرکت اپل تنها چند ساعت بعد به میزان ۵ درصد کاهش یافت .

جابز صاحب ۵٫۵ میلیون سهام اپل به ارزش ۲٫۱ میلیارد دلار و و ۱۳۸ میلیون سهام دیزنی به ارزش ۴٫۴ میلیارد دلار بود. فوربز در مارس ۲۰۱۱، ثروت جابز را ۸٫۳ میلیارد دلار و قبل از مرگش (در سپتامبر ۲۰۱۱) ۷ میلیارد دلار برآوردکرد و در جایگاه ۳۷امین شخص ثروتمند امریکا قرار گرفت.
اما استیو جابز در روز ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ در سن ۵۶ سالگی درگذشت و دفتر زندگینامه استیوجابز بسته شد. او حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر در خانه‌اش بر اثر ایست تنفسی ناشی از سرطان لوزالمعده درگذشت.

Steve jobs پس از برگزاری یک مراسم تدفین کوچک و خصوصی درروز  ۷ اکتبر،در یک قبرستان عمومی به نام «آلتا مسا مموریال پارک»در پالو آلتو به خاک سپرده شد.

شما در صورت تمایل به آشنایی با سایر افراد موفق می توانید به صفحه زندگینامه افراد موفق مراجعه کنید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments