موفقیت / انگیزشی

خجالت زدگی و روش های کاربردی درمان حس خجالتی بودن

خجالت زدگی از خصوصیات نامناسب رفتاری است که در موقعیتهای خاص ایجاد میشود. این رفتار از واکنشهای طبیعی ذهن است. اما خبر خوش راههای درمان قطعی خجالت زدگی است.

روش های مختلفی برای کنترل احساس خجالت زدگی و خجالتی بودن در انسان ها وجود دارد که از جمله آن ها می توان به افزایش مهارت فن بیان اشاره کرد. این روشها موجب می شوند افراد در موقعیت های خاص عملکردی بهتر و بهینه تر داشته باشند. در واقعیت می توان گفت بروز حس خجالتی بودن را در انسان ها کنترل می کنند. در حالت طبیعی این رفتار جزء خواص شخصیتی هر انسانی است و نباید سرکوب شود. اما گاها تاثیرات مخربی بر روی زندگی انسان می گذارد. در این مقاله در مورد روش های مناسب کنترل حس خجالت صحبت می شود.

استاد احمد محمدی

خجالت احساسی است که هرکدام از ما در زندگی تجربه کرده ایم. گاه این حس خجالت در مواجه با اشتباه یا خطایی که از ما سر زده، ایجاد می شود. اما اگر این حس خجالتی بودن در تمامی شرایط بر ما غلبه کرده و بر اعتماد به نفس و موقعیت های گوناگون اجتماعی و فردی ما تاثیر بگذارد، لازم است که نسبت به درمان آن اقدام کنیم. خجالت می کشم حرف بزنم. خجالت می کشم از حق خود دفاع کنم. خجالت می کشم جنس خریداری شده را پس بدهم. خجالت می کشم هنر خود، توانایی ورزشی و جسمی خود، علم خود و … به دیگران نشان دهم. در چنین شرایطی خجالتی بودن کاملا غیر عادی بوده و نیاز به درمان دارد. در ادامه روش های کاربردی درمان خجالت زدگی و خجالتی بودن را با هم مرور می کنیم:

در مورد نکات مثبت رفتاری خود صحبت کنید

یکی از مواردی که موجب تشدید خجالت در انسان ها می شود تمرکز بر روی نکات منفی رفتاری است. این مورد می تواند به مرور زمان حتی موجب افسردگی و بیماری های خطرناک روحی شود. تا جای ممکن سعی کنید در مورد نکات مثبت رفتاری و اخلاقی خود صحبت کنید. سعی کنید شخصیت خود را با تمامی جنبه ها بپذیرید. هر فردی دارای رفتار های مثبت و منفی مختلفی است که در کنار یکدیگر وجود او را معنا می کند. افراد خجالتی معمولا تلاش می کنند به شدت از خود انتقاد کنند و در هر اتفاقی خود را مقصر می دانند. از طرفی ذهنشان نیز سیگنال منفی خجالت می کشم را به همه ابراز می کند .

آیا تفاوت میان افسرده بودن و استرس داشتن را می دانید؟
بخوانید

برای حل این مشکلات، در مورد تمامی جنبه های رفتاری و شخصیتی خود در جمع صحبت کنید. از این موضوع نهراسید که مورد قضاوت قرار می گیرید. این موضوع در تمامی جوامع دنیا وجود دارد. سعی کنید آنچه در ذهن دارید را بدون فیلتر بیان کنید تا به مرور زمان از حالت منفی گرایی و خجالت زدگی بیرون بیایید.

خجالت زدگی و سرکوب شخصیتی
خجالت زدگی و سرکوب شخصیتی

در جمع های دوستانه فعال باشید

یکی از عوامل اساسی در خجالتی بودن افراد عدم شرکت در بحث ها و جمع های دوستانه است. سعی کنید با تمام وجود در این بحث ها شرکت کنید و از حضور خود در این جمع ها لذت ببرید. ساکت بودن و عدم توانایی در ایجاد ارتباط می تواند باعث تشدید این حس در شما شود. افراد متناسب با شرایط رشد و محیطی که در آن زندگی می کنند دارای خصوصیات اخلاقی مختلفی هستند و براساس آن در محیط های اجتماعی رفتار می کنند. شناخت مناسب افراد اطراف می تواند به ایجاد یک رابطه مستمر و مثبت کمک کند. محیط های اجتماعی بهترین موقعیت ها برای آزمایش میزان بر طرف شدن این حس در افراد است.

برای غلبه بر حس خجالت زمان حضور در جمع های مختلف را برنامه ریزی کنید. حضور در جمع های مختلف بدون هیچ پیش زمینه ای می تواند باعث ایجاد مشکل برای شما شود. در اجتماع هایی که می دانید افراد بیشتری را می شناسید و ارتباط بهتری می توانید برقرار کنید، حضور بیشتری داشته باشید تا اعتماد به نفستان نیز افزایش یابد. با داشتن اعتماد به نفس آینده‌تان را درخشان کنید

مطالعه بیشتر: چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم ؟

خجالت زدگی و سرکوب شخصیتی
خجالت زدگی و سرکوب شخصیتی

خود را سرکوب نکنید تا حس خجالت زدگی سرکوب شوید

این موضوع در قسمت های قبل نیز اشاره شد. منفی گرایی و منتقد بودن راجع به تمام جنبه های زندگی موجب از بین رفتن اعتماد به نفس افراد شده و در نهایت احتمال بروز حس خجالت را در افراد افزایش می دهد. توجه به نکات مثبت رفتاری و ایجاد زمینه ای برای تمرکز روی این جنبه از رفتار می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و در نهایت کنترل حس خجالت شود.  سرکوب شخصیتی یکی از شایع ترین رفتار های افراد بی اعتماد  به نفس است.

چگونه در جنگ علیه منفی گرایی پیروز شویم (2)؟
بخوانید

کم رویی و کم حرفی یک رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. هر کدام از این دو عامل می تواند موجب ایجاد قسمتی از رفتار دیگر شود. حضور در موقعیت های اجتماعی مختلف در کنار بحث در مورد موضوعات مشترک می تواند موجب کاهش احتمال بروز خجالت در افراد شود. ارائه زبان بدن و همچنین ارتباط چشمی مناسب کمک زیادی به پیشبرد این هدف می کند. از مواردی که موجب بروز روحیه منفی در شما می شود دوری کنید.

مطالعه بیشتر: با داشتن اعتماد به نفس آینده‌تان را درخشان کنید

برای سرکوب خجالت زدگی، خود را سرکوب نکنید
برای سرکوب خجالت زدگی، خود را سرکوب نکنید

رو به جلو باشید تا خجالت زدگی برطرف شود

از جمله خصوصیات افراد موفق خاصیت تلاشگر بودن آن ها است. در هر زمان از زندگی افراد دارای امید و روحیه برای پیشبرد زندگی هستند. اما برای پیشرفت و درمان خجالتی بودن و سرکوب خجالت زدگی چه اقداماتی مناسب است؟

  • در زندگی اجتماعی سعی کنید در لحظه زندگی کنید و به آینده امیدوار باشید. امیدوار بودن باعث افزایش تلاش شما برای زندگی شده و به مرور زمان خجالت زدگی شما از بین می رود.
  • مهارت های خود را تقویت کنید. خجالت می کشم را کنار بگذارید. رو به جلو باشید.
  • توجه به اتفاقات گذشته می تواند باعث عقبگرد شما در زندگی شود. اتفاقات پیش آمده در گذشته نمی تواند تاثیری بر روی اتفاقات آینده شما بگذارد. غصه ها را فراموش کنید. از شکست ها برای پیشرفت خود استفاده کنید. خجالتی بودن را کنار گذاشته و بر روی آینده ای بهتر تمرکز کنید.

این موضوع همچنین می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس و کنترل حس کمرویی در افراد شود و در مجموع استفاده از این راهکار ها به کنترل حس خجالتی بودن در شما کمک می کنند.

می‌توانید از محصولات متنوع آکادمی بازار و بسته آموزشی موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (معجزه ذهن قدرتمند) برای رشد و توسعه‌ی فردی خود کمک بگیرید.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

خجالتی بودن و احساس خجالت زدگی را چگونه بر طرف کنیم ؟
رفع کمرویی با استفاده از راهکار هایی تضمینی
خجالت می کشم را پاک کنید تا روش هایی طلایی برای کنترل خجالت زدگی را بیابید
راهکار هایی برای رفع خجالت و کمرویی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن