روش‌های مدیریت و کنترل خشم

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
مدیریت و کنترل خشم
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا برای کنترل خشم و عصبانیت خود دچار مشکل و کشمکش هستید؟ راه‌های کنترل خشونت در زندگی کدام‌اند؟ آیا ملاقات با یک متخصص می‌تواند آتش ما را خاموش کند؟

کنترل خشم

عصبانیت و خشونت از جمله مواردی است که باعث تلخ شدن روند زندگی و بروز مشکلات مختلف می‌شود. مدیریت و کنترل خشم در ابعاد مختلف می‌تواند به رشد فکری جامعه کمک کند.

خشم از جمله احساساتی است که باید برای جلوگیری از تشدید و تکرار آن به دنبال منشا و علت آن بگردید. علاوه بر این موضوع سرکوب بی‌برنامه و نامناسب باعث افزایش میزان خشونت و عصبانیت افراد می‌شود. چند راهکار ساده برای کنترل خشم وجود دارد.

آموزش‌های مربوط به کنترل خشم باید از سنین پایین ارائه شود تا افراد با روش‌ها و راهکارهای مناسب آشنا شوند. در این مقاله به تعدادی از عوامل اصلی عصبایت و روش‌های کنترل آن اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: کنترل خشم را در فیلم «بازی تقلید» بیاموزید

روش‌های درست بیان عصبانیت خود را بشناسید

در برخی موارد افراد دچار تنش‌ها و یا ناراحتی‌های شدیدی می‌شوند که برای بیان آن نیاز دارند تا از طریق احساس خشم آن را ابراز کنند. افراد در برخی موارد با بحث با یکدیگر باعث ایجاد احساساتی ناخوشایند در یکدیگر می‌شوند.

اما نحوه ابراز این احساسات و بعضا کنترل آن به رشد شخصیتی و بهبود روابط اجتماعی کمک شایانی می‌کند. مهارت ارتباط با دیگران را با داشتن برترین خصوصیات بهبود ببخشید.  اما برای ارائه درست عصبانیت و خشم خود باید از طریق راه‌های زیر عمل کنید.

همواره توجه کنید که رفتار شما با طرف مقابل باید عادلانه و با احترام به طرف مقابل انجام بگیرید. برای این موارد حتما نیاز است تا مسائل مربوط به کنترل خشم مورد نظر قرار بگیرید. توجه کنید که حفظ رابطه و مراقبت از آن از هر موضوع دیگری برای شما اهمیت دارد.

روش‌های کنترل خشم

از جمله روش‌های دیگر کنترل خشم به روش درست، بر روی مدیریت زمان تمرکز کنید. برای بیان احساسات خود وقت را تلف نکنید. در یک زمان مناسب و با رعایت اصول گفته شده، موضوع را با طرف مقابل در میان بگذارید.

گذشت و بخشندگی از جمله خصوصیاتی است که به کنترل خشم شما کمک زیادی می‌کند. افراد با گذشت بالا به سختی می‌توانند عصبانیت خود را ابراز کنند. نسبت به افراد اطراف خود سعی کنید استثنا قائل شوید.

تکنیک‌هایی که در داشتن ارتباط موثر با دیگران به کمک‌تان می‌آیند را یاد بگیرید. توجه به اینکه در لحظه بتوان نحوه گفتار و بیان خود را تغییر داده تا حالت تهاجمی و خشونت آمیز رفتار در آن وجود نداشته باشد، بسیار مهم و اساسی است.

علائم عصبانیت

کنترل خشم و عصبانیت

علائم و نشانه‌های عصبانیت می‌تواند در افراد متفاوت باشد. اما تعدادی از نشانه‌های عمومی که در بدن افراد رخ می‌دهد عبارت‌اند از:

افزایش ضربان قلب، سردرد گرفتن، تند تند قدم زدن، افزایش فشار خون، عرق کردن، سفت شدن شانه‌ها و عدم توانایی در تمرکز کردن از جمله این موارد هستند. در زمان بروز این عوامل سعی کنید یکی از راهکارهای ارائه شده در مقالات قبلی در مورد کنترل خشم را اجرایی کنید. مزیت‌های سکوت و آرامش ذهنی را در روند زندگی دست کم نگیرید.

با تنفس عمیق ضربان قلب و فشار خون کاهش می‌یابد و می‌توانید با آرامش بیشتری روند کاری خود را ادامه دهید. این عمل باعث می‌شود هیجانات و اضطراب افراد نیز کنترل شود و تمامی این عوامل در کنار هم باعث آرامش فکری افراد می‌شود.

عامل اصلی بروز عصبانیت را پیدا کنید

برای هر احساسی در بدن انسان دلیل وجود دارد. این دلایل گاهی می‌تواند ناشی از عوامل خارجی بوده یا می‌تواند براساس اتفاقاتی که در داخل بدن افراد افتاده است ایجاد شوند.

استاد احمد محمدی
عالی شو، دنیا پر است از افراد معمولی و متوسط.
استاد احمد محمدی

طبق تحقیقات انجام شده معمولا کودکانی که در معرض خشونت و عصبانیت بیشتری قرار داشته باشند، در معرض استرس و خشونت بالاتری هستند. این عوامل در کنار عوامل محیطی می‌تواند از جمله دلایلی باشد که افراد با خشونت و عصبانیت برخورد کنند. ارتباطی بین کنترل خشم و استرس وجود دارد.

سعی کنید برای کنترل احساسات خود استانداردهایی را داشته و براساس آن با اطرافیان خود رفتار کنید. توجه به احساس پشمانی و ناامیدی پس از عصبانیت از جمله مواردی است باعث جلوگیری از عصبانیت زود هنگام افراد می‌شود.

مراجعه به متخصص برای درمان بهتر

توجه کنید که اگر با راهکار‌های ارائه شده برای کنترل خشم و کاهش عصبانیت باز هم دچار حملات عصبی می‌شوید، حتما به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

کلاس‌ها و همایش‌های مختلفی در این زمینه در طول سال برگزار می‌شود که کمک زیادی به بهبود عملکرد شما در زمینه خشونت می‌کند.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
روش‌ های کنترل خشم

اینکه افراد در این زمینه درخواست کمک کنند نشان دهنده بخشندگی و فکر بزرگ آن‌ها می‌باشد. بیان مسائل و مشکلات برای فرد دیگر باعث می‌شود شما با دید وسیع‌تری به مشکلات خود نگاه کنید.

افراد موفق در کنترل خشم و عصبانیت بسیار خوب عمل می‌کنند. بهترین روش‌های کنترل عصبانیت توسط این افراد اجرا می‌شود‌. جهت آشنایی با این روش‌ها پیشنهاد ما بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» است.

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *