روش های تربیتی کودک لجباز

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

حتماً در اطراف خود کودک لجباز دیده اید. کودک لجباز اصولاً دوست دارد که کارها را طبق نظر خود و بدون توجه به نظر والدین خود انجام دهد. هنگامی که شما کودک لجباز را از انجام عملی منع می کنید؛ کودک لجباز شما اشتیاق بیشتری برای انجام آن کار از خود نشان می دهد و در نهایت کار موردنظر خود را انجام می دهد. بسیاری از خانواده ها از دست کودک لجباز خود به ستوه آمده اند و در پی آن هستند تا با ریشه یابی عوامل لجبازی در کودک، دیگر کودک لجباز خود را به حالتی تربیت کنند تا رفتار متعارفی پیدا کند.

با مطالعه مقاله ذیل:

به ریشه ها و عللی که در خانواده سبب می شود تا کودک شما تبدیل به یک کودک لجباز شود؛ پی می برید و می توانید با تعدیل رفتار خود با کودکتان بهتر عمل کنید و باعث شوید تا کودک لجباز شما به نحو صحیحی عمل کند، یعنی نه مطیع صرف و نه لجباز مطلق شود بلکه رفتار کودک به یک رفتار متعارف و نرمالی تبدیل گردد که برای اطرافیان به خصوص والدین حالت انزجار ایجاد نکند.

1- توجه بیش از حد یا کم توجهی، کودک لجباز حاصل می آورد

گاهی والدین با میزان توجهی که به کودک خود می کنند، باعث می شوند تا وی به یک کودک لجباز تبدیل شود. در واقع میزان توجه والدین کودک لجباز حالت متعادلی ندارد. یا بیش از حد به کودک توجه می کنند و یا اینکه به قدر کافی به کودک خود توجه نمی کنند که این خود عاملی می شود برای این که کودک لجباز کم کم شکل بگیرد. بهتر است والدین میزان توجه خود به کودک را در حد نرمال حفظ کنند تا شاهد تبدیل کودک خود به یک کودک لجباز نباشند. اگر تمام خواسته های کودک خود را یکی پس از دیگری برآورده سازید؛ با توجه بیش از حدتان، او را تبدیل به یک کودک لجباز می کنید.

2- سرزنش زیاد کودک باعث تبدیل او به یک کودک لجباز می شود

والدین باید دقت داشته باشند که بیش از حد کودک خود را سرزنش نکنند و گاهی هم از سرزنش او دست بردارند و اجازه دهند تا کودک به تدریج به اشتباهات خود پی ببرد؛ به این ترتیب دیگر شاهد به وجود آمدن یک کودک لجباز نخواهند بود. حتی بهتر است تذکرات بیشتر با مهربانی و روی خوش به کودک داده شود تا از بوجودآمدن کودک لجباز در خانواده جلوگیری گردد. بهتر است زیاد هم به کودک دستور ندهید چون بعد از مدتی دیگر دستورات شما را اجرا نمی کند و در این حالت به سمت لجبازی می رود.

3- اگر برای حسادت های کودک خود کاری نکنید، او به یک کودک لجباز تبدیل می گردد 

شاید کودک شما نسبت به کودک دیگری در خانواده یا اقوام و یا حتی در همسایگی حسادت می کند. چنین حس حسادتی در کودک هم می تواند او را به کودک لجباز تبدیل کند. بهتر است در این گونه مواقع با دیدن نشانه هایی از لجبازی با کودک خود صحبت کنید و حس محبت را در درون کودک لجباز خود نسبت به کودکانی که حسودی می نماید؛ تقویت کنید. به این صورت شما به او کمک می کنید تا دیگر یک کودک لجباز نباشد.

4- کودک شما با بدقولی های شما تبدیل به یک کودک لجباز شده است

والدین باید سعی کنند تا به وعده هایی که به کودک خود می دهند؛ عمل کنند و گرنه کودک خود را به یک کودک لجباز تبدیل می کنند و در نهایت کودک به تمام قول ها و وعده های والدین خود بی اعتماد می شود و توجیه مناسبی برای لجبازی خود پیدا می کند. از نظر تربیت صحیح فرزند نیز بهتر است والدین، وعده هایی را که امکان و توان انجام آن را ندارند به کودک خود ندهند؛ چرا که ممکن است شخصیت آینده کودک خود را  به شدت تحت تأثیر قرار دهند.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
ارتباطات اجتماعی و ارتباط موثر

نتیجه گیری:

در تربیت کودک، والدین باید توجه داشته باشند که از سرزنش بیش از حد کودک خود پرهیز کنند تا وی را تبدیل به یک کودک لجباز نکنند. همچنین شما باید به وعده های خود به کودک عمل و از توجه کم و یا بیش از اندازه به کودک خودداری نمایید. در غیر این صورت شخصیت کودک خود را تبدیل به شخصیت یک کودک لجباز تبدیل می نمایید که به سادگی هم نمی توان آن ها را تغییر داد. البته بهتر است در موارد شدید لجبازی در کودک خود به یک روانشناس کودک حرفه ای جهت تبدیل کودک لجباز خود به کودکی با رفتار متعارف مراجعه نمایید.

  • آیا در خانواده خود کودک لجباز دارید؟ مشکلات اصلی شما با او چیست؟
  • چه عوامل دیگری را می شناسید که اسباب تربیت یک کودک لجباز در خانواده، را فراهم می آورد؟

تربیت کودک، وظیفه سنگین و پرمسئولیتی است که بر عهده والدین قرار داده شده است. تربیت کودک هم مانند بسیاری از امور دیگر مهارت ها و تکنیک هایی دارد که همگی یاد گرفتنی هستند. چه بهتر که این تربیت با کسب اطلاعات صحیح از طریق تجربه دیگران و مطالعه باشد، چرا که اشتباهات والدین به هنگام برخورد با کودکان خصوصاً کودکان خطاکار ممکن است گاهی عواقب غیر قابل جبرانی داشته باشد و یا اینکه نتیجه آن یک کودک لجباز و دردسر ساز باشد که آینده خود را با لجبازی های خود به خطر می اندازد. 

 اگر والدین عادت های مناسب و شخصیت والایی داشته باشند می توانند به جای بحث و امر و نهی کودک با رفتار و شخصیت خود الگوی آنان باشند و عملاً آن ها را تحت تأثیر و تربیت خود قرار دهند. لازمه داشتن چنین شخصیت، عادت ها و رفتارهایی، یک ذهن مثبت و کنترل شده است. از این رو محصولی را به نام «معجزه قدرت ذهن» برای شما عزیزان تهیه نموده ایم، که شما با حداقل هزینه و انرژی می توانید با به کارگیری آموزه های این دوره غیر حضوری، تغییرات و تحولات اساسی و سازنده ای در شخصیت و زندگی خود ایجاد نمایید و به یک الگوی عالی برای فرزندان و به ویژه کودک لجباز خود تبدیل گردید و برای آنان یک آینده شاد و موفق را رقم زنید. 

 

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *