مقالاتموفقیت / انگیزشی

روش هایی که با آن می توانید انگیزه خود را دوبرابر کنید

نوشته جِید پارگر

هر روز فرصت‌هایی برای تغییر عادت‌های قدیمی، ترس‌ها و ذهنیت کهنه و مضر خود داریم. در مدت بیست و چهار ساعت شبانه‌روز شانس بیدار شدن و شروع مجدد وجود دارد. این موضوع به ترس از فقدان انگیزه مربوط می‌شود. اکثر مردم معتقدند که انگیزه متضاد  سهل ‌انگاری است، اما این دو اندکی باهم تفاوت دارند، به تعویق انداختن کار تا لحظه پایان مهلت مقرر همان سهل‌ انگاری است در حالی که انگیزه علت درپسِ انجام کارهاست.

 من هم همانند بسیاری از مردم جهان با نداشتن انگیزه مبارزه می‌کنم. پس از بررسی از حالات درونی خود راه‌هایی پیدا کردم که بتوانم واضح و مؤثر فکر کنم. من نه تنها راهی برای دست کشیدن از تعویق انداختن کارها پیدا کردم بلکه دیدگاه مثبتی یافتم به طوری که اقدامات من دلیلی تشویق‌کننده و رو به رشد خواهند داشت. اجازه دهید که فرآیند بازیابی انگیزه را مرحله به مرحله بررسی کنیم.

1. اقدامات صبحگاهی مهم هستند

من عادت داشتم وقتی صبح از خواب بیدار می‌‌شدم به سرعت زیاد و به صورت خودکار دنبال کارهایی بروم که دوست داشتم نه آن کارهایی که باید انجام می‌دادم. اما موضوع اصلی این بود که اصلاً من نمی‌دانستم چه کاری باید انجام دهم. اگر هرروز کاری خلاقانه انجام دهیم تأثیر زیادی خواهد داشت.

به جای ضربه زدن به دکمه زنگ ساعت خواب، با اولین صدای زنگ ساعت خود بیدار ‌شوم. به جای مرور کردن رسانه‌های اجتماعی در موبایلم و چک کردن ایمیلم، رختخوابم را مرتب کنم یا صبحانه را آماده ‌کنم. زمانی که روز خود را با کاری هرچند کوچک آغاز ‌کنم، کل روز هم با شتاب به انجام وظایف خود می‌پردازم.

2. برای حرکت کردن هرچه در توان دارید انجام دهید

گاهی ذهن من مسئله کوچک روزمره را به مسئله غیر قابل حل و بزرگ تبدیل می‌کند. با فکر کردن درمورد آنچه که بعداً باید انجام دهم صرفاً احساس عجز و ناتوانی به من منتقل می‌شود. اغلب صبح در رختخواب دراز کشیده و به سقف خیره می‌شوم و به کارهایی که در طول روز باید انجام دهم، فکر می‌کنم. به طرز عجیبی غرق در افکار خود می‌شوم و معمولاً بیشتر کارهایم را هم نمی‌توانم به پایان برسانم. به منظور انگیزه دوباره روزها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم می‌کنم. زمانی که در لحظه بر یک کار تمرکز می‌کنم و زمان مناسبی را در نظر می‌گیرم تا خود را برای انجام آن مقید سازم، نگران آینده یا پشیمان از عمل گذشته خود نیستم. من در زمان حال می‌مانم.

Strengthen incentives

البته متوجه هستم که بعضی روزها هم هست که همه‌چیز به هم ریخته است و ظاهراً کشمکش و درگیری وجود دارد. اگر چنین چیزی باشد من تصمیم می‌گیرم که فقط کارهای کوچک را انجام دهم. تنها از رختخواب خارج شوید و پاهای خود را روی زمین بگذارید. فقط سه ایمیل اول موجود در صندوق ورودی را چک کنید و پنج قلم از مواد ضروری روزانه را از خواربارفروشی خرید کنید. هنگامی که من موفق به انجام کارهای کم اهمیت می‌شوم احساس قدرت می‌کنم تا به کارهای مهم بپردازم.

تکنیک های موفقیت برای افراد مسامحه گر
بخوانید

3. خودتان را باور کنید

اعتماد به نفس نداشتن و دودل بودن کار راحتی است. من بدترین منتقد خودم هستم . در عین حال اگر به درستی باور نداشته باشم که من می‌توانم موفق ‌شوم، هرگز هیچ دلیلی برای انجام کاری ندارم. اعتماد به نفس را حتی می‌توان از انجام کارهای جزئی به دست آورد.

  • به آینه نگاه کنید و بگویید من می‌توانم
  • صاف بنشینید و بایستید
  • بر اساس مناسبت‌ها لباس بپوشید

زمانی که من این کارهای به ظاهر ساده را برای افزایش اعتماد به نفس خود انجام می‌دهم، قدرت درونی خود را تجدید می‌کنم. می‌فهمم که من قادر به هر کاری هستم تا راهم را بیابم.

4. محیط مثبت برای خود ایجاد کنید

زمانی که افراد درست و حسابی اطراف مرا احاطه کرده باشند، رسیدن به اهدافم راحت‌تر خواهد بود. مطمئناً من از پسِ منفی‌ گرایان برمی‌آیم و زمانی‌که در محیطی مثبت قرار داشته باشم، انگیزه پیدا می‌کنم. همیشه افرادی در اطراف من هستند که به جای تخریب من باعث تشویق و سربلندی من می‌شوند. محیط سیستمی فراتر از مردم است، من خود نیز فضای دلپذیری در محیط کار ایجاد کرده‌ام. میز کارم زیباست، ورقه‌های مربوط به کارم با نظم قرار داده شده‌اند و در محل کارم برنامه روتینی دارم که ذهنم مشوش نشود. همچنین از رنگ‌های مورد علاقه خود در محل کارم استفاده کرده‌ام، عکس دوستان و خانواده‌ام را روی میز کارم قرار داده‌ام و پوستر و وسایلی روی میزم قرار داده‌ام که دیدن آنها باعث لبخند یا خندیدن من می‌شوند.

5. دلایل کوتاه و بلند مدت خود را به خاطر بسپارید

برای چه این پروژه را شروع کرده‌اید؟ آیا درمجموع به حرفه‌ی خود کمکی می‌کنید؟ آیا برای گرفتن مدرک یا معرفی‌نامه خاصی مشغول به کار هستید؟ هیچ وقت به خودم اجازه نمی‌دهم که راضی به شکست شوم. به هر حال اگر من در روند تلاش برای رسیدن به هدف خود هستم و احساس نارضایتی دارم و یا معتقدم که هدفم با شرایط باید تطبیق داده شود، توان خود را برای تغییر در مسیر به کار می‌گیرم. این کار بینشی می‎‌خواهد که بدانید چه زمان خلاق و منعطف باشید اما در واقع ناظر به آگاهی از چیزی است که می‌خواهید با آن کنار بیایید و آنچه که نمی‌خواهید با آن کنار بیایید.

7 روش برای تداوم انگیزه در نوشتن پست های وبلاگی
بخوانید

6. متوقف سازید و دوباره نیرو بگیرید

اگر کار شما طاقت‌فرسا باشد، هیچ اشکالی ندارد اگر استراحت کنید. اگر در مسیر کاری خود با شتاب حرکت کرده‌اید به خاطر داشته باشید که اکنون و بعداً باید آرامش داشته باشید. موفقیت در سرعت داشتن نیست. برای یک انسان لازم است که زمانی را برای خود بگذارد تا به خود کمک کند. من شخصاً هر وقت در روز حداقل یک ساعت را به خودم اختصاص می‌دهم، برای کاری که در پیش رو دارم آماده‌تر هستم. هدف آن نیست که با کار زیاد  آنقدر خود را خسته کنید که دیگر برای تلاش دوباره اقدامی نکنید بلکه باید سختکوش‌تر به کار بازگردید.

سخن آخر

زمانی‌که برای ارزیابی رفتار خود زمان می‌گذارید و با یک برنامه با آنها روبرو می‌شوید، قطعاً موفق خواهید شد. راهکارهای اصلی این است که مثبت باشید، اهداف قابل دسترس را تعیین کنید و همیشه آن کاری را انجام دهید که شما را به حرکت وا می‌دارد. البته با راهکارهای ارائه شده توسط من به زودی شما به دستاوردهای بزرگی می‌رسید.

یکی از وجوه تمایز افراد موفق و ناموفق همین انگیزه است. انسان های موفق همواره در طی مسیر دستیابی به اهداف خود، انگیزه خود را در طی مسیر از روش های مختلفی حفظ می نمایند و همین امر سبب می گردد تا ناامید نشوند و تا رسیدن به هدف خود و موفقیت، دست از تلاش بر ندارند. آنان به روش هایی که در مقاله فوق توضیح داده شد انگیزه ی خود را همواره افزایش می دهند تا زمان رسیدن به هدفشان، بی وقفه و امیدوارانه به تلاش خود ادامه می دهند.

 پیشنهاد می کنم برای فهمیدن اهمیت انگیزه، در سمینار موفقیت شرکت نمایید. زیرا در آن استاد احمد محمدی تمامی ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت از جمله انگیزه، تکنیک های خود انگیزشی و حفظ انگیزه و همچنین ویژگی های منحصر به فرد انسان های موفق را به شما تدریس خواهند نمود. کافی است برای اطلاع از نحوه ی ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

راه‌هایی ساده و کارآمد برای ایجاد انگیزه در زندگی
اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد
ترفند هایی موثر برای ایجاد و حفظ انگیزه در خود
7 روش برای تداوم انگیزه در نوشتن پست های وبلاگی
4 تمرین شگفت انگیز برای افزایش انگیزه در مسیر اهداف
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن