رضایت از زندگی – برگزیده ای از فیلم جایی که امید رشد می کند

رضایت از زندگی - جایی که امید رشد می کند
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

رضایت از زندگی – برگزیده ای از فیلم جایی که امید رشد می کند در این مقاله بررسی می‌شود.

پنج راه رضایت از زندگی چیست؟ آیا دوست دارید که  از زندگی احساس رضایت بیشتری نمایید؟ خانم پروفسور لاری سانتوس (Laurie R. Santos)، مدرس کلاس‌هایی به نام «روانشناسی و زندگی خوب»، می‌گوید سعادتمندی ناگهان اتفاق نمی‌افتد. شما باید برای سعادت و رضایت تمرین نمایید. توصیه‌های او را بخوانید:

لاری سانتوس (Laurie R. Santos)، استاد روانشناسی و علوم شناختی دانشگاه ییل (Yale University) آمریکا می گوید: «بررسی‌های علمی ثابت نموده است که رضایت از زندگی نیاز به یک کوشش آگاهانه دارد. کار ساده‌ای نمی باشد و احتیاج به زمان دارد.» او کسی است که در این مورد تجربه خوبی دارد، چون مدرس درس «روانشناسی و زندگی خوب» می باشد. کلاس‌های درس او در تاریخ ۳۱۶ ساله دانشگاه ییل (Yale University) پرطرفدارترین بوده است. با بیش از ۱۲۰۰ دانشجو، کلاس‌های سانتوس در دانشگاه به تازگی رکورد بیشترین شرکت‌کننده را شکسته است. اساس درس‌های او بر قواعد روانشناسی مثبت‌گرا استوار می باشد؛ شاخه‌ای از روانشناسی که درباره افزایش رضایت و تغییرات عادت‌های انسان تحقیق می نماید.

مطالعه بیشتر: زندگینامه جان کوم از فقر تا اختراع واتساپ

مطالعه بیشتر: زندگینامه استفان پرسون موسس پردرآمدترین فروشگاه H&M

می‌توانید از طریق فروشگاه محصولات آکادمی بازار درجریان سایر محصولات از جمله کتاب صوتی، فیلم آموزشی، محصولات بازاریابی و فروش، محصولات مربوط به توسعه فردی، محصولات مربوط به کارآفرینی و آموزش مالی و همچنین دوره آموزشی غیرحضوری قرار بگیرید.

چگونه می‌توان تئوری‌های روانشناسی را در زندگی روزمره به کار برد؟

سانتوس (Laurie R. Santos) می‌گوید: «رضایت مندی چیزی نیست که همین طور روی بدهد. باید برای آن تمرین نمایید. درست مثل ورزش و موسیقی که باید مدام تمرین نمایید تا پیشرفت نموده و بتوانید موفق شوید». لاری سانتوس (Laurie R. Santos) دو بار در هفته به دانشجوهای خود درس می‌دهد که چگونه رضایت خود را از زندگی افزایش دهند. او همچنین از دانشجوهای خود می‌خواهد که هر یک برنامه‌های شخصی برای افزایش رضایت خود تهیه نمایند، تا به زندگی شادتر و سالم تری برسند.

با چند تمرین‌ پروفسور سانتوس آشنا گردید:

۱- فهرستی از نعمت های زندگی خود تهیه نمایید

سانتوس (Laurie R. Santos) از دانشجویان خود می‌خواهد که در طول هفته، هر شب فهرستی از چیزهایی که به خاطر آن حس قدردانی و شکرگزاری دارند، تهیه نمایند. او می‌گوید: “شاید به نظر کار ساده‌ای باشد، ولی ما می‌بینیم که دانشجوهایی که به طور مرتب این تمرین را انجام می‌دهند، راضی‌تر می باشند.”

۲- خواب بیشتر و بهتر

به گفته خانم سانتوس (Laurie R. Santos)، ممکن است به نظر تمرین ساده‌ای باشد اما خیلی‌ها موفق به انجام آن نمی گردند. هشت ساعت خواب شبانه برای همه هفته. لاری سانتوس (Laurie R. Santos) می گوید: «شاید به نظر خیلی پیش پا افتاده باشد، اما می‌دانیم که خوابیدن بیشتر و بهتر احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد و رویکرد مثبت افراد به زندگی را افزایش می‌دهد.»

۳- تمرین تمرکز نمایید

باید هر روز ده دقیقه تمرین تمرکز نمایید. لاری سانتوس (Laurie R. Santos) می‌گوید از زمان دانشجویی تمرین مرتب تمرکز ذهنی سبب می گشته که حس بهتری داشته باشد. اکنون که استاد دانشگاه گردیده است، به دانشجویان خود توصیه می نماید: «تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که مدیتیشن و سایر تمرین‌هایی که توجه کامل ذهن را به خود جلب نماید، می‌تواند شما را شادتر و سعادتمندتر نماید.»

۴- وقت بیشتری را با خانواده و دوستان خود صرف نمایید

لاری سانتوس (Laurie R. Santos) می‌گوید: «تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وقت گذراندن با دوستان و خانواده به شما احساس رضایت از زندگی خواهد داد.» روابط اجتماعی و رابطه سالم با افراد و دیدارهای رو در رو به طور واضحی سبب افزایش حس خوب زندگی و رضایت در انسان می گردد. از دوستان و اعضای خانواده غافل نگردید.

لاری سانتوس (Laurie R. Santos) می‌گوید: «در لحظه زندگی نمایید، حتماً وقتی را برای دور هم بودن اختصاص دهید و آگاهانه مواظب باشید که این وقت را چگونه سپری می نمایید.» مفهوم زمان نقش بسیار مهمی در رضایت شما از زندگی دارد. لاری سانتوس (Laurie R. Santos) می‌گوید: «اغلب ما زمانی از ثروت صحبت می نماییم به این فکر می نماییم که چقدر پول داریم، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ثروت در حقیقت رابطه مستقیم با زمان دارد». از قدیم گفته‌اند وقت طلاست!

۵- حضور خود را در شبکه‌های اجتماعی کمتر و معاشرت واقعی را بیشتر نمایید

به نظر پروفسور سانتوس (Laurie R. Santos) خیلی مهم است که از حس رضایت غیر واقعی که شبکه‌های اجتماعی و آنلاین ایجاد می نمایند، دوری نمایید. سانتوس (Laurie R. Santos) می‌گوید: «جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که، افرادی که وقت زیادی را از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام استفاده می نمایند، در مقایسه با افرادی که وقت کمتری در این شبکه‌ها می‌گذرانند، احساس رضایت کمتری می نمایند.»

برای به دست آوردن حس رضایت وقت کمتری را در شبکه‌های اجتماعی صرف نمایید. بنابراین به این ترتیب اگر می‌خواهید در زندگی شادتر باشید، از همین الان آغاز نمایید: قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت نمایید، حداقل برای دقایقی از روز ذهن خود را از همه چیز پاک نمایید، از شبکه های اجتماعی کمتر استفاده نمایید و خوب بخوابید.

احساس خوشبختی و رضایت از زندگی از جمله مواردی هستند که می توانید آن ها را تلاش و کوشش به دست بیاورید. اینکه احساس خوشبختی نمی نمایید یا از زندگی و شرایط کنونی خود رضایت ندارید، نباید شرایط یا دیگران را سرزنش نمایید؛ بلکه تنها و تنها خود شما عامل اصلی این نارضایتی ها هستید. همان طور که دکتر سانتوس هم اشاره نمودند، راه های متعددی برای کسب رضایت از زندگی وجود دارد. تنها کافی است با کمی پشتکار، مطالعه و تحقیق و حتی شرکت در سمینارهای مرتبط با موفقیت مثل سمینار موفقیتی که آکادمی بازار برگزار می نماید، چگونگی کسب رضایت از زندگی را بیاموزید. در این سمینار استاد احمد محمدی تمام ابزار مورد نیاز برای موفقیت و کسب رضایت از زندگی را به شما خواهند آموخت. می توانید جهت شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن، روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *